Jump to content



Asus GTX-295 Πρόβλημα θερμοκρασίας


vipper69

Recommended Posts

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά σε όλους.

Εχω μια κάρτα ASUS GTX-295 και παρουσιάζει αρκετά υψηλές θερμοκρασίες (σε idle κατάσταση φτάνει και 75 C).

Πολλές φορές δε, σε 3d games έχει εμφανίσει θερμοκρασίες 101 C. Έχω το asus smart doctor και ρυθμίζει τους ανεμιστηρες ανάλογα.

Σκέφτομαι να αλλάξω την πάστα και να βάλω arctic silver ceramique.

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής :

1. Αν έχει άλλος αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα και αν ναι πως το έλυσε και

2. Υπάρχει κάποιος οδηγός-βοήθημα που θα με καθοδηγήσει κατα την διαδικασία? (δεν έχω λύσει ποτέ κάρτα sandwich)

Οποιαδήποτε πρόταση-βοήθεια ευπρόσδεκτη και ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply
Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά σε όλους.

Εχω μια κάρτα ASUS GTX-295 και παρουσιάζει αρκετά υψηλές θερμοκρασίες (σε idle κατάσταση φτάνει και 75 C).

Πολλές φορές δε, σε 3d games έχει εμφανίσει θερμοκρασίες 101 C. Έχω το asus smart doctor και ρυθμίζει τους ανεμιστηρες ανάλογα.

Σκέφτομαι να αλλάξω την πάστα και να βάλω arctic silver ceramique.

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής :

1. Αν έχει άλλος αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα και αν ναι πως το έλυσε και

2. Υπάρχει κάποιος οδηγός-βοήθημα που θα με καθοδηγήσει κατα την διαδικασία? (δεν έχω λύσει ποτέ κάρτα sandwich)

Οποιαδήποτε πρόταση-βοήθεια ευπρόσδεκτη και ευχαριστώ εκ των προτέρων

μια από τα ίδια...

την ξεσκόνισα την έκανα κούκλα αλλα με 100% τον ανεμιστήρα σε full load πιάνει τους 105 βαθμούς...

...αν και δεν μασάει, πάντως εγώ το κόβω σε κανένα μηνα να φεύγει rma γιατί δεν είναι και πολύ φυσιολογικές οι θερμοκρασίες

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Τους τελευταίους για Win7 64bit GR

Τσέκαρε την version στο Νvidia Control Panel->Help->System information->Components και πες μου ότι σίγουρα "φοράς" τους 197.13.

Edit: Αν έχετε προβλήματα κι άλλοι με temps, ελέγξτε αν οι βίδες στο πίσω μέρος του pcb έχουν ξεσφίξει (ειδικά αυτές γύρω από το gpu). Όσοι έχετε κάρτες με διπλό pcb θα πρέπει να τις ανοίξετε (δεν εννοώ "λύσιμο", απλά θα πρέπει να ελέγξετε και τα δύο pcb βγάζοντας τα πλαστικά καλύματα).

Link to comment
Share on other sites

@dunkel stern τσεκαρε το airflow του cosmos s (εχω ιδιο κουτι γιαυτο στο λεω) δεν ειναι οτι καλυτερο για τις καρτες γραφικων.......

εγω για τις δικες μου εχω εφαρμοσει εναν ανεμιστιρα μπροστα απο τις καρτες δλδ ακριβως πισω απο τους σκλιρους δισκους να διωχνει τον ζεστο αερα εξω......βοηθαει παααρα πολυ

καποια στιγμη θα ανευασω και φοτος στο αναλογο θεμα (δειξτε το κουτι σας :p)

Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρε την version στο Νvidia Control Panel->Help->System information->Components και πες μου ότι σίγουρα "φοράς" τους 197.13.

Edit: Αν έχετε προβλήματα κι άλλοι με temps, ελέγξτε αν οι βίδες στο πίσω μέρος του pcb έχουν ξεσφίξει (ειδικά αυτές γύρω από το gpu). Όσοι έχετε κάρτες με διπλό pcb θα πρέπει να τις ανοίξετε (δεν εννοώ "λύσιμο", απλά θα πρέπει να ελέγξετε και τα δύο pcb βγάζοντας τα πλαστικά καλύματα).

Κατ αρχήν ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Κοίταξα και "φοράω" τους 197.13. Αρα μένει να κοιτάξω τις βίδες. Σε περίπτωση που θέλει λύσιμο υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω σε τέτοιου τύπου κάρτες? Και η ceramique θα κάνει δουλειά ή τσάμπα ο κόπος?

Και εγώ έχω το CosmosS case και υποπτεύομαι ότι ο μεγάλος ανεμιστήρας στο πλάι περισσότερο βλάπτει παρά βοηθαέι με την εισαγωγή αέρα στο συγκεκριμένο σημείο.

Link to comment
Share on other sites

Να αναφέρω μια απειροελάχιστη πιθανότητα, στο πλαίσιο του ''ποτέ δε ξέρεις''.

Μέσα στην εβδομάδα βγήκε καινούρια έκδοση του gpu-z. Ρίχνοντας μια ματιά στο release log, είδα το παρακάτω :

Fixed an issue on all NVIDIAmag-glass_10x10.gif cards that would sometimes cause them to lose fan control when GPU-Z is running. Please don't run pre-0.4.2 and 0.4.2 at the same time, this might result in incorrect readings in the 0.4.2 window.
Εχω την εντύπωση ότι ο candy είχε αναφέρει κάτι σχετικά με τα reviews του fermi και το gpu-z, αλλά βλέπω να γίνεται λόγος για πρόβλημα σε όλες τις κάρτες.

Αν φυσικά δεν τρέχετε το gpu-z στο background ή αν χρησιμοποιείτε την τελευταία έκδοση, τότε μπορείτε να αγνοήσετε την παρούσα δημοσίευση.

edit :

@panoc

οι 196.75 είχαν το πρόβλημα που λες.

Link to comment
Share on other sites

να βγαλεις τους 197.13 γιατι εχουν σοβαρο προβλημα με τη ρυθμιση στροφων του ανεμηστηρα και να βαλεις τους αμεσως προηγουμενους.

WTF???Μηπως μπερδευεσαι με τους 196.75???Δεν εχω ακουσει κατι τετοιο με τους τελευταιους...

Link to comment
Share on other sites

εγω μολις αλλαξα παστα στην δικια μου την 295 single pcb βεβαια μολις 8 βιδες η ολη διαδιακασια κ εχω θερμοκρασιες 43-47 απο 45-50,ηθελα να πω κατι σχετικα με το airflow για την 295 σαντουιτς τα πλαινα τα ανεμιστηρια μην τα βαζετε να βαζουν αλλα να βγαζουν κ θα δειτε καλυτερα αποτελεσματα,αυριο θα ανοιξω μια asus με ενα φιλο που εχει παρομοια προβληματα με θερμοκρασιες 54-55 κ παει για πλακα 85 οταν παιζει,κ εχει το spedo κιολας

.update θερμοκρασιας 42-46 τωρα καθεται η παστα σιγα σιγα(προμηθευτειτε αρκετες παστες δεν ειναι πηρυνες αυτοι αλλα σοκολατες λακτα!!!)

http://img31.imageshack.us/slideshow/webplayer.php?id=p4090620g.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρα μένει να κοιτάξω τις βίδες. Σε περίπτωση που θέλει λύσιμο υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω σε τέτοιου τύπου κάρτες?

Εδώ θα βρεις οδηγό για το πως λύνεται η GTX 295 dual pcb. Έχει φωτογραφίες και θα σε βοηθήσει αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγω πάντως έχω 2 9600gt σε sli και παρότι εχω πολύ καλό κουτί σε airflow ( Therlmatake Armor CLS) οι κάρτες ανέβαζαν σε full load κοντά στα 110 βαθμούς . Εβαλα λοιπόν 2 14ηρες στο κάτω μέρος να φυσάνε αλλα μέτρια αποτελέσματα .

Πρόσθεσα λοιπόν και έναν fun extractor :

PER.650576.jpg

Και με 10 ευρώ κατέβασα τις θερμοκρασίες σε full load μεταξύ 66-70 βαθμούς .

Eshop link :

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.650576&u=THERMALTAKE-A2414-TMG-SL1-SLOT-FAN

Ερχεται και καλοκαίρι βέβαια οπότε ήδωμεν ...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αμα δεν εχετε προβλημα με την αποδοση ή γενικοτερα με την φασαρια αφηστε τις καρτες ως εχουν. Η καρτα δουλευει ακομα και στους 140 βαθμους απροβληματιστα.

Για τα σαντουιτς ειναι φυσιολογικοτατο. Επισης θα συμφωνησω με αυτο που προαναφερθηκε οτι οι 197.13 οπως ειχε post στην ιστοσελιδα της μαμας nvidia εχουνε προβλημα με τους δεικτες θερμοκρασιας και αναλογως με το fan της καρτας. Single PCBus δεν αντιμετωπιζει συνηθως τετοια προβληματα.

Τωρα η παστα θα σου μειωσει την θερμοκρασια για αρκετους βαθμους αλλα για συγκεκριμενο χρονικο διαστημα ωσπου να παλιωσει δλδ.

Ελεξε το airflow του κουτιου σου. Ανοιξε το, καθαρισε το, μαζεψε περιττα καλωδια ωστε να περναει πιο ανετα ο αερας. Βαλε μεγαλυτερου διαμετρου ανεμιστηρες αν χρειαστει. Ειναι φυσιολογικο, top-end gpus χρειαζονται και τα απαραιτητα "συνεργα":banging::banging:

Τον πλαϊνο ανεμιστηρα οπως αναφερθηκε να φυσαει προς τα εξω. Βαλε εναν μπροστινο αν δεν εχεις ή αν τον εχεις καταργησει. Καλο ειναι να ειναι τουλαχιστον 120μμ. Ενας exhaust ειναι επισης απαραιτητος για να βγαζει τη ζεστη. Το θεμα ειναι να αποβαλλει το ζεστο αερα, οχι να βαζει κι αλλο γιατι το "μπουκωνεις":whistle2: ετσι.!!!!!!!!!!!!!!!

Αυτα. Δοκιμασε και πες μας. Περιμενουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.