Jump to content



Asus GTX-295 Πρόβλημα θερμοκρασίας


vipper69

Recommended Posts

ξαδέρφου μου είανι, εγώ απλά πρέπει να βγάλω το φίδι από την τρύπα :hehe:

οταν ειχα παρει εγω σάντουιτς, με μαμα ρεύμα έκανε 690 core με 100% φαν

την ώρα του furmark δεν έχω κάτι άλλο ανοιχτο. θα δοκιμάσω αυτό που μου λες να σου πω :T:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Ρε σεις τι του λετε του παιδιου ρε!!!

Αγορι μου 3 πραγματα:

Χασαπης

Μπριζολες

Μπαρμπεκιου:fist::fist::fist::fist:

Δεν χρειαζεσαι αναπτηρα θα αναβει μονο του με την ζεστη. Να με θυμηθεις, αν βαλεις και λιγη ριγανη θα γλυφεις δακτυλα!!!:p:p:p

Link to comment
Share on other sites

είδα το θεματάκι σας και είπα από περιέργεια να τρέξω και γω να δω τι παίζει και παρατήρησα πως δεν ανεβαίνουν οι πυρήνες, οι μνήμες και οι shaders ενώ τρέχω το furmark..γιαυτό υποθέτω πως έχω πιο χαμηλές θερμοκρασίες ε?

edit: δεν έβαλα φωτό..

t1369831_xwrio-titlo.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πειραγμενο το εχεις; (o/c κλπ) Αν οχι τοτε δεν εχει προβλημα θερμοκρασιας...συνηθως:big_boss:

Οταν λες δεν ανεβαινουν οι πυρηνες shaders κλπ ενοεις θερμοκρασιακα ή Mhz etc?

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις τι του λετε του παιδιου ρε!!!

Αγορι μου 3 πραγματα:

Χασαπης

Μπριζολες

Μπαρμπεκιου:fist::fist::fist::fist:

Δεν χρειαζεσαι αναπτηρα θα αναβει μονο του με την ζεστη. Να με θυμηθεις, αν βαλεις και λιγη ριγανη θα γλυφεις δακτυλα!!!:p:p:p

:hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe:

Την καρτα αυτην που λεει ο junior την εβαλα πανω και την εβγαλα σε 10 λεπτα γιατι ηρθε η πυροσβεστικη απο κατω απ το σπιτι μου γιατι μυρισε καμμενο!:hehe:

Μεσα σε παιχνιδι 115 βαθμους!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ειπαμε να παιξουμε οχι να μαγειρεψουμε :victory:

Τι να πιω και εγω... ειμαι κατοχος gtx295 stockl cooling, clocks, bios bla bla bla και δεν εχω ουτε προβλημα με θερμοκρασιες ουτε με αποδοση. 55 max εχει δειξει σε stress 5ωρο:cool::cool::dirol::dirol:

Link to comment
Share on other sites

Αμα προλαβω δικε μου αυριο να σου στειλο φοτο(εχομεν και φροντιστηριο βλεπεις:big_boss:)

Ναι συμβαινει. Ειναι βεβαια Single PCB και σε κουτι stacker 831 evo με intake 120mm & exhaust 120mm.

Ετσι λεει το Everest, GPU-Z, E-VGA Precision etc.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χαμηλή μου φαίνετε ρε μεγάλε, that's all...

Κι εγώ έχω άριστο airflow (HAF 932, 4x120mm silent fans στο πλάϊ, 3x120mm πάνω, εμπρός και πίσω τους μαμίσιους) αλλά δεν βλέπω τέτοια σε load ούτε για χαβαλέ.... :)

Εντύπωση μου κάνει, δεν είπα ότι λες ψέμματα...

Υ.Γ. Να σου πω, όταν λες σε 100% load εννοείς με Furmark π.χ. ή με κάποιο game?

Link to comment
Share on other sites

Furmark, για games ειναι γυρω στο 50αρι. Idle σε 45 αντε 47...

Βεβαια το δωματιο που το εχω ειναι καταψυξη τον περισσοτερο καιρο.

-"Οταν υπηρετουσα τη θητεια μου στον ΕΣ, πρωτος "μισθος" που πηρα ηταν περι τα 2κ"

-Τιιιι??? αποκλειεται τοσα πολλα σαν κληρωτος..

(Ηιnt: δεν αναφερεται πουθενα στο statement για ποσους μηνες ηταν ο "μισθος" αυτος...)

αυτο που θελω να θιξω δηλαδη ειναι οτι οτι "για games ειναι γυρω στο 50αρι", εξηγησε το μου λιγο, για ΠΟΙΑ games, γιατι και σε μενα η 285 εχει idle 45 αυτη την εποχη, και σε COD2 /DX7 all settings low/off :p πανω απο 58-60 "πολυ βαρια" δεν παει, επισης ομως στο SHIFT all on +8xAA-16xAF, τερματιζει περι τους 82 βαθμους φτανοντας 80% τον ανεμιστηρα (Auto, με πειραγμενη την αποκριση του απο το bios). Καθαρα με "νουμερακια" αν το δεις, ~90w (ο ενας πυρηνας) απο idle σε furmark load και εχεις +10 βαθμους, τετοια αποδοση αεροψυξης ~0.11c/w (εκτος αν εχεις υδροψυξη, που δεν εχει αναφερθει στο ποιο πανω statement σου) δεν εχει ουτε η megahelms ;)

Link to comment
Share on other sites

Πειραγμενο το εχεις; (o/c κλπ) Αν οχι τοτε δεν εχει προβλημα θερμοκρασιας...συνηθως:big_boss:

Οταν λες δεν ανεβαινουν οι πυρηνες shaders κλπ ενοεις θερμοκρασιακα ή Mhz etc?

φαίνεται στην φωτό νομίζω.. όλα είναι στοκ και ο πυρήνας δεν ανεβαίνει καν στην στοκ συχνότητα..τώρα το πρόσεξα και δεν έχω πρόβλημα στα παιχνίδια.. τουλάχιστον σε αυτά που παίζω όταν παίζω..!!

Link to comment
Share on other sites

Ενας ενας

Ειναι γεγονος. Ναι ειμαι σε αυτα που λεω. Crysis 8AA 16AF 1680x1050 σερι για ενα 3ωρο και ειναι στο graph που τρεχει παραλληλα μεγιστο 55-56 βαθμους. Ιdle 44-47 εχω δει ως τωρα...

Αυριο ειπαμε φοτος :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Απαντηση panos444:

Κοιτα η nvidia δεινει συχνοτητα 600 π.χ. για πυρηνα. Αυτη η συχνοτητα αναφερεται σε εφαρμογες 3D. Οταν δηλαδη εισαι στην επιφανεια εργασιας ή οταν δεν απαιτειται απο την καρτα σου να "τρεξει", χαμηλωνουν τα clockια σε μια κλιμακα ωστε να μην ανεβαζεις θερμοκρασιες ευκολα:rolleyes:(μονο του το κανει).

Απο την αλλη αν νομιζεις πως κατι "παιζει" και δεν ανεβαινουν ακομα και σε απαιτητικες εφαρμογες, σου προτεινω να βρεις ή rivatuner ή evga precision (www.evga.com) να το ανοιξεις και να το αφησεις να τρεχει παραλληλα τη στιγμη που παιζεις καποιο απαιτητικο παιχνιδι. Μετα απο κανα 10λεπτο βγες και κοιτα κατα μηκος του γραφηματος. Αμα δεν δεις να σκαρφαλωνει η συχνοτητα στα επιπεδα που λεει ο κατασκευαστης ή εστω να ανεβαινει παραπανω απο οτι ειναι σε idle...τοτε... η Παναγια μαζι σου!!!!

Καλο σας βραδυ μαγκες. Εχω φροντιστηριο (μουαααααααααα)

Cheers!!!

Link to comment
Share on other sites

To ειχα το μηχανημα 1 τεταρτο ανοιχτο και οτι λεει το GPU-Z λεει και το Everest, το Evga Precision, το Rivatuner κλπ κλπ.

Περισσοτερα photos το Σαββατοκυριακο. Δεν προλαβα να κανω και πολλα.:weep::weep::weep:

Ειναι σε idle κατασταση. Δεν προλαβα να το "καψω" για να σας δωσω περισσοτερα...

post-13315-1416074418,9656_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.