Jump to content



Ebay και Paypal....


dfragos

Recommended Posts

Ποια η γνώμη σας ρε παιδιά; Έχει κάτι τιμές σε κάποια ήδη από Αμερική ειδικά που είναι κορυφαίες το ebay. Ότι κυκλοφορεί πολύ μούφα κυκλοφορεί, το θέμα είναι πώς διαλέγεις και κάνεις την δουλειά σου...

Το Paypal το έχετε χρησιμοποιήσει; Εμπιστοσύνη υπάρχει;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 46
  • Created
  • Last Reply

Το Paypal ειναι εγγυηση, κρατανε ενα μικρο fee και εσυ κανεις τι δουλεια σου ομορφα και χωρις προβλημα. Οσο για το ebay δεν γνωριζω κατι. Προσεχε μονο οταν αγοραζεις απο χωρες εκτος EU το taxing το οποιο ειναι σχετικα υψηλο και ορισμενες φορες δεν αναγραφεται πουθενα παρα μονο....στο λογαριασμο της πιστωτικης σου :(

YΓ1: Κατι ακουσα οτι η paypal θα κανει παραρτημα 'η κατι τετοιο και στην ευρωπη

ΥΓ2: Απο Αμερικη και Ισραηλ που εχω ψωνισει παντος δεν πληρωσα taxing (περιεργο)

ουτε για τι μινιατουρα των διδυμων πυργων με τα αεροπλανα καρφωμενα πανω τους

ουτε για το κουκλακι που παριστανει τον παλαιστινιο καμικαζι και φωναζει "BOo :woot: oOM".

Η μινιατουρα ειναι USB σαν το δεντρακι που παρουσιασαν τα παιδια και αεροπλανα αναβοσβηνουν...σαν να καιγονται....χεχε

Περα απο την πλακα, εχω ψωνισει απο εκει αλλα taxing δεν ειχα, βεβαια αυτα που πηρα δεν αφουσαν hardware ηταν ΤΕΛΕΙΟΣ ασχετα...αλλα το taxing ειναι taxing....

Link to comment
Share on other sites

Βασικά ψήνομαι να πάρω μια 512 Compact Flash και κοιτάζοντας τις τιμές στο Ebay ψήθηκα ακόμα περισσότερο. Έχω διαβάσει σελίδες επί σελίδων γενικά στο internet με άλλους να θάβουν το Εbay και άλλους να το έχουν θεό. Σίγουρα θέλει προσοχή να διαλέξεις κάποιον που δεν θα σε κοροιδέψει...

Μία από τα ίδια με το Paypal, εκεί βέβαια πρέπει να δώσω και τα στοιχεία της πιστωτικής...

Πριν προχωρήσω ήθελα μια γνώμη...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dfragos [17-01-2004 και 00:01]

Βασικά ψήνομαι να πάρω μια 512 Compact Flash και κοιτάζοντας τις τιμές στο Ebay ψήθηκα ακόμα περισσότερο. Έχω διαβάσει σελίδες επί σελίδων γενικά στο internet με άλλους να θάβουν το Εbay και άλλους να το έχουν θεό. Σίγουρα θέλει προσοχή να διαλέξεις κάποιον που δεν θα σε κοροιδέψει...

Μία από τα ίδια με το Paypal, εκεί βέβαια πρέπει να δώσω και τα στοιχεία της πιστωτικής...

Πριν προχωρήσω ήθελα μια γνώμη...

το ebay ειναι κατι σαν το flea.gr που εχουμε εδω? δηλ. μτχ και δημοπρασίες?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Zarras [16-01-2004 και 23:56]

Το Paypal ειναι εγγυηση, κρατανε ενα μικρο fee και εσυ κανεις τι δουλεια σου ομορφα και χωρις προβλημα. Οσο για το ebay δεν γνωριζω κατι. Προσεχε μονο οταν αγοραζεις απο χωρες εκτος EU το taxing το οποιο ειναι σχετικα υψηλο και ορισμενες φορες δεν αναγραφεται πουθενα παρα μονο....στο λογαριασμο της πιστωτικης σου :(

YΓ1: Κατι ακουσα οτι η paypal θα κανει παραρτημα 'η κατι τετοιο και στην ευρωπη

ΥΓ2: Απο Αμερικη και Ισραηλ που εχω ψωνισει παντος δεν πληρωσα taxing (περιεργο)

ουτε για τι μινιατουρα των διδυμων πυργων με τα αεροπλανα καρφωμενα πανω τους

ουτε για το κουκλακι που παριστανει τον παλαιστινιο καμικαζι και φωναζει "BOo :woot: oOM".

Η μινιατουρα ειναι USB σαν το δεντρακι που παρουσιασαν τα παιδια και αεροπλανα αναβοσβηνουν...σαν να καιγονται....χεχε

Περα απο την πλακα, εχω ψωνισει απο εκει αλλα taxing δεν ειχα, βεβαια αυτα που πηρα δεν αφουσαν hardware ηταν ΤΕΛΕΙΟΣ ασχετα...αλλα το taxing ειναι taxing....

Μιας και το αναφέρεις το taxing δεν αναφέρει κανένας καμιά εμπειρία περί taxing; Πότε σε παλουκώνουν τελικά; Έχω διαβάσει ότι παίζει το ποσό, έχω διαβάσει ότι παίζει η συσκευασία, έχω διαβάσει....

Τελικά ξέρει κανένας τι γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κάποια σταθερά, ώστε να υπολογίσεις το taxing... σε πρόσφατη συζήτηση, όπου ξεθάψαμε αποδείξεις, το taxing είναι πολύ μικρή επιβάρυνση.... τα φράγκα πάνε στον #%$%$ εκτελωνιστή ως αμοιβή.. αν έχεις κάποιον δικό σου εκεί, σαφώς και θα σου έρθει πολύ καλά....

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι ένα τεράστιο παζάρι... Τεράστιο όμως....

Δεν ξέρω αν θυμάσαι στο Men in black 2 που μπαίνουν σε κάποια φάση στο ebay μέσω net για να βρούν κάτι τρελό και εξωγήινο....

Link to comment
Share on other sites

λοιπον ακου πως παει το χαρτι...

αν παρεις απο USA εχεις να πληρωσεις το ...κοστος και το shipping αν δεις κατι να λεει handling 'η taxing ειναι οι φοροι που επιβαλει η EU. οι αμερικανοι δεν εχουν εσωτερικους φορους δηλ. φπα. οποτε οταν κατι ερχεται απ' εξω απο την EU τοτε λογικα πληρωνεις handling/taxing.

Aν αγορασεις απο EU πχ UK τοτε δεν εχει handling/taxing παρα μονο κοστος+VAT και shipping. Το VAT ειναι το...ΦΠΑ για τους αγγλους και συνηθως το αναγραφουν ολοι στα site τους...

To hadling/taxing ΔΕΝ το αναγραφουν ολα τα site (Εκτος EU) για λενε οτι δεν ειναι σε 8εση να γνωριζουν του καθε κρατους το taxing. και αυτο οπως καταλαβαινεις ειναι μεγαλη παπατζα...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το θέμα του τελωνείου υπάρχει ΜΟΝΟ αν το πακέτο συνοδεύεται από τιμολόγιο με αξία. Δεν μπορούν να σου χρεώσουν φόρους για κάιτ που δεν έχει αξία. Ετσι, μπορείς να παραγγείλεις οτιδήποτε και να μην πληρώσεις φόρους κλπ. αν ο απστολέας γράψει GIFT, SAMPLE κλπ.

Στην περίπτωση που το πακέτο συνοδεύεται από τιμολόγιο, τότε οι φόροι εισαγωγής είναι ο αναλογούν ΦΠΑ (18%) και τα έξοδα εκτελωνισμού που είναι περίπου 80ευρώ (τουλάχιστον για ποσά μέχρι 250$ )

Οσο για το Paypal, σκεφτείτε το σαν μια Web Bank. Δουλεύω μαζί τους εδώ και 3 χρόνια, έχω αγοράσει πράγματα από Αμερική, Καναδά, Αυστραλία, Ν.Ζηλανδία κλα, έχω στείλει μετρητά σε αρκετους ανθρώπους σ'ολο τον κόσμο, και δεν είχα ΠΟΤΕ κανένα πρόβλημα.

Η μόνη προμήθεια που σου κρατούν είναι από την μετατροπή νομισμάτων. Αν δηλ. θέλεις να αγοράσεις κάτι από Αμερική, χρεώνεσαι με την μετατροπή ευρώ σε δολ. -κάτι που ούτως ή άλλως θα γινόταν από την τράπεζα με την έκδοση του λογ/μου της πιστωτικής κάρτας-. Αν πληρώσεις σε ευρώ τότε ΔΕΝ χρεώνεσαι τίποτε... Την προμήθεια (2,5%) την πληρώνεις μόνο όταν σου στέλνουν χρήματα.

Από την άλλη, είμαι πολύ ευχαριστημένος που όταν χρειάζεται να πληρώσω κάτι, δεν δίνω τον αριθμό της πιστωτικής κάρτας μου σε κανέναν (το email μου είναι αρκετό για γίνει η συναλλαγή).

Αυτά ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από LordOfRings

apo ameriki poses meres kanoun na sta feroun????

ena filaraki pire me paypal kai tou ta esteilan se 3 mines,,,,,,

Φίλε μου,

καλώς ή κακώς, έχουμε την "παραξενιά" της γραφής με Ελληνικούς χαρακτήρες.

Θα ήθελα να σε παρακαλέσω να το σεβαστείς.

Φιλικά,

RootX.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους.

εδω και 6 περιπου μηνες ψωνιζω συστηματικα απο ebay και πραγματοποιω ολες τις πληρωμες μεσω paypal.αγοραζω κυριως ποδηλατικα αξεσουαρ και αλλα αθλητικα ειδη.το πιο σημαντικο ειναι να κοιταξεις ο αγοραστης να εχει υψηλο feedback πραγμα που σημαινει οτι ειναι αξιοπιστος στις συναλλαγες του.πρωτου κανεις οποιαδηποτε αγορα καλο ειναι να ρωτησεις τον πωλητη εαν στελνει εκτος Η.Π.Α και πολυ σημαντικο,εαν δεχεται να βαλει στην συσκευασια του προιοντος τιμολογιο με λαν8ασμενα στοιχεια.Στο λεω αυτο γιατι το τελωνειο καραδοκει.Σε προσφατη παραγγελια απο Η.Π.Α αξιας 30 ευρω πληρωσα 2 ευρω τελωνειο και 5 ευρω εξοδα εκτελωνισμου.Δεν υπαρχει καποια στα8ερα για να υπολογισεις τουσ δασμους.στην ουσια χρεωνουν οτι θελουν οι αλητες.Σε πολλες περιπτωσεις βεβαια εαν βαλεις και τα μεταφορικα και το τελωνειο βγαινει σχεδον ιδια τιμη με ελλαδα οπου εδω εχεις εγγυηση και καποια υποστηριξη(υποτιθεται....)

Μαξιμος

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας

Με ενδιαφέρει να επικοινωνήσω με χρήστες του paypal στην Ελλάδα.

Μήπως οι wardog,pieros,dfragos,38-45,zarras,yiorgosx,κλπ.

Εχω κατάστημα στο ebay και χρησιμοποιούσα το paypal για πληρωμές.

Οταν όμως προσπάθησα να πάρω χρήματα απο τον λογαριασμό μου, είδα ότι αυτή η λειτουργία δεν ήταν δυνατή για τους Ελληνες χρήστες.

Μπορεί κανείς να βοηθήσει?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δεν μπορείς να πάρεις τα λεφτά άμεσα. Δεν ξέρω αν παίζει κάτι σε περίπτωση που έχεις λογαριαμό σε Αμερικάνικη τράπεζα. Θα μπορούσες πάντως σίγουρα να πάρεις τα λεφτά έμμεσα, αγοράζοντας με αυτά μέσω internet.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

τα λεφτα μπορεις να τα παρεις μονο εαν εχεις λογαριασμο σε αμερικανικη τραπεζα.εαν δεν εχεις τοτε η περιμενεις μεχρι να ενεργοποιηθει το paypal της ευρωπης καποια στιγμη μεσα στον φεβρουαριο η αλλιως χρησιμοποιεις το ποσο που εχεις στο account σου για να πληρωσεις για αγορες που τυχον θα κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.