Jump to content



Ebay και Paypal....


dfragos

Recommended Posts

  • Replies 46
  • Created
  • Last Reply
  • 3 months later...

επειδή το ψιλοψάχνω τώρα για να δω αν μπορώ να δέχομαι πληρωμές μέσω visa για τη σελίδα μου, η Ελλάδα ακόμμ να προστεθεί στις χώρες που μπορούν να κάνουν ανάληψη...

τους έχω ρωτήσει 2 φορές αν μπορώ μέσω ελληνικού υποκαταστήματος αμερικάνικης τράπεζας να εισπράξω, αλλά έχω λάβει μπερδεμένες απαντήσεις κονσέρβα.

το΄ψάξατε τελικά εσείς? γίνεται κάτι τέτοιο???

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που τους ρώτησα κάτι παρόμοιο μου είπανε οτι μπορώ να δεχθώ τα χρήματα αλλά θα παραμείνουν στο λογαριασμό μου στο paypal και εαν θελήσω να αγοράσω κάτι χρησιμοποιώντας το paypal, πρώτα θα πάρουν απο εκει και μετά θα χρεώσουν την visa. Μαλλον καλύτερα να ρωτήσεις την τράπεζα που λες οτι έχει υποκατάστημα εδω.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα του paypal με ενδιεφερε κι εμενα πριν απο μερικους μηνες για αγορες απο το εξωτερικο.Τελικα μετα απο πολυ ψαξιμο επεσα πανω σε κατι site του τυπου paypal sucks και διαβασα απιστευτες ιστοριες για μπλεξιματα με paypal. Εκτοτε αφησα και την ιδεα του paypal και χρησιμοποιω

1) Western Union τα λεφτα μεταφερονται σε οποιοδηποτε υποκαταστημα ανα την υφηλιο μεσα σε ενα 20λεπτο. ΑΛΛΑ πρεπει να γινει η αναληψη παλι απο καταστημα της western union. Φυσικα κρατανε καποιο ποσοστο για την μεταφορα γυρω στα 20 ετρω νομιζω ανεξαρτητως ποσου.

2) Φακελος με μετρητα. risky αλλα το κανω μονο οταν ειμαι απολυτα σιγουρος. (προσφατα αγορασα dremel απο γερμανια με αυτο το τροπο αλλα απο εταιρεια)

3) Με την καλη μας attica giftcard. Πιστωτικη VISA που σημαινει αποδεκτη οπουδηποτε στο κοσμο. Αγοραζεις μια τετοια για οποιοδηποτε ποσο θελεις και μπαινεις Online και κανεις τις αγορες σου μεχρι αυτο το ποσο. Και τη καρτα να σου χακερεψουν θα χασεις τα λεφτα που πληρωσες για να την αποκτησεις. (δε δουλευω στη τραπεζα αττικης)

Γενικα δε μαρεσει τριτοι να βαζουν χερι σε καρτες και τραπεζικους λογαριασμους. Αυτα που διαβασα για το paypal με τρομαξαν,

Γιωργος.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ το paypal εδω και χρόνια και δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα. Τελευταία ασχολήθηκα και με το ebay το οποίο έχει απίστευτα πράγματα και σε καλές τιμές. Με οσους έχει τύχει να κάνω συναλλαγή δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα ακόμα και refund που ζήτησα μου κάνανε χωρίς αντίρρηση. Οι ξένοι και ιδιαίτερα οι εταιρίες δεν ειναι σα τις ελληνικές και σέβονται τον πελάτη.

Με λίγα λόγια, δε νομίζω οτι πρεπει να τρομοκρατούμε τον κόσμο. Ο Voudas νομίζω ρώτησε κάτι διαφορετικό, το πως να ΠΑΡΕΙ λεφτά, οχι το πως να δώσει..

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΕΧΑΣΑ 113 ΔΟΛΛΑΡΙΑ. ΜΟΥ ΠΙΣΤΩΣΑΝΕ ΤΗΝ ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ ΜΟΥ ΚΑΡΤΑ ΕΝΩ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΛΑΒΑ ΠΟΤΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ!!!! ΚΡΙΜΑ

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΕΛΑΒΑ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ. ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΣΤΕΙΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΦΑΓΑ ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΦΤΑΙΩ ΕΓΩ!!!!! ΤΙ ΝΑ ΕΚΑΝΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΕΣΤΕΛΝΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΑ ΠΛΗΡΩΘΩ??? ΤΟΤΕ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΗΜΟΥΝΑ Μ......Σ

ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dika

ΠΑΙΔΙΑ ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΕΧΑΣΑ 113 ΔΟΛΛΑΡΙΑ. ΜΟΥ ΠΙΣΤΩΣΑΝΕ ΤΗΝ ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ ΜΟΥ ΚΑΡΤΑ ΕΝΩ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΕΛΑΒΑ ΠΟΤΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ!!!! ΚΡΙΜΑ

Όταν είναι πιστωτική στην μέση, έχεις αρκετές πιθανότητες να πάρεις τα λεφτά πίσω. Μήπως δεν το κυνήγησες αρκετά;

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΡΑΨΑ ΣΤΟ PAYPAL 10 E-MAIL ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΛΕΓΑΝ ΤΙΠΟΤΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ. ΠΗΡΑ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΤΗΝ ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ. ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΕ ( ΤΟΥΣ ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΒΕΒΑΙΑ, ΑΠΟ ΤΟ E-MAIL ΜΟΥ) ΟΠΟΤΕ ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΕΚΑΝΑ?????

:mad:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για να καταλάβω, πούλαγες κάτι ή αγόραζες? Με έχεις μπερδέψει... Οταν πουλας στο ebay, δε μπορεις να παρεις τα λεφτα σου σε μετρητά μεσω paypal. Μονο στο account σου μπορουν να μείνουν...

Link to comment
Share on other sites

εμένα μου έδωσαν ένα λινκ με αμερικάνικες τράπεζες στις οποίες μου είπαν πως μπορώ (?!?!) να άνοίξω ακάουντ. και μέσω αυτών να στέλνω έμβασμα εδώ..΄. μέχρι να συνεργαστούν με τις εδώ τράπεζες...

πέρα του ζητήματος του αν κάτι τέτοιο είναι εφικτό, λίγοι θα δεχτούν για μικρά ποσά (αν τελικά γίνεται) να πληρώνουν το μεγαλύτερο μέρος σε προμήθειες επί προμηθειών...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως για μικρα ποσα δε θα λεει εκτος και αν τα μαζεψεις εκει και καποια στιγμη οταν γινουν αρκετα τα στειλεις ολα μαζι. Παντως καλη φαση αυτη που σου ειπαν... ειναι μια αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες ξέρετε τι είναι ακριβώς το Internation Money Order που αναφέρεται σε διάφορες δημοπρασίες του EBay???Δεν μπορώ να καταλάβω σε ποιο τρόπο πληρωμής αντιστοιχεί!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Trooper [18-05-2004 19:31]

Δηλαδή για να καταλάβω, πούλαγες κάτι ή αγόραζες? Με έχεις μπερδέψει... Οταν πουλας στο ebay, δε μπορεις να παρεις τα λεφτα σου σε μετρητά μεσω paypal. Μονο στο account σου μπορουν να μείνουν...

ΕΓΩ ΠΟΥΛΗΣΑ ΚΑΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΚΕΝΑΝ 113 ΔΟΛΛΑΡΙΑ. ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΔΕΝ ΠΡΟΣΤΕΘΗΚΑΝ ΣΤΟ ACCOUNT ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ ΕΓΙΝΕ ΠΙΣΤΩΣΗ ΣΤΗΝ ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ ΜΟΥ ΚΑΡΤΑ. ΟΜΩΣ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΔΕΝ ΤΑ ΕΛΑΒΑ ΠΟΤΕ!!!!! ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΠΗΡΑ 4 ΦΟΡΕΣ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΣΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΕ, ΟΠΟΤΕ ΕΣΤΕΙΛΑ 10 E-MAIL ΣΤΟ PAYPAL ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΛΥΣΑΝ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΟΠΟΤΕ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΣΤΕΙΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΦΑΓΑ ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΦΤΑΙΩ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ!!!!

:(

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.