Jump to content



Επιστολή προς πρωθυπουργό και δημόσιους φορείς


snooze

Recommended Posts

Δεν ειναι μονο αυτο ρε. Ειναι οτι ολο το πανεπιστημιο χρησιμοποιει τα "αλλα". Οποτε δεν εχεις καμμια ουσιαστικη δυνατοτητα για κατι περα απο "ετοιμασα αυτο... παρτε το αλλα δεν μπορειτε ουτε να το αλλαξετε, ουτε να το διορθωσετε εκτος κι αν μαθετε κι εσεις :P".

Αντε και τα βρηκες, αντε και τα εμαθες.... οταν θα ερθει η ωρα να παρεις-δωσεις οποιαδηποτε εργασια στο αφεντικο ή να δουλεψεις εσυ μια εργασια στο πανεπιστημιο χανεις οποιοδηποτε "compatibility" μεταξυ σπιτιου και δουλειας/συναδελφων.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 45
  • Created
  • Last Reply
Οταν το 2004-2005 καθομουνα και σου ελεγα εγω αυτο το πραγμα εσυ μου ελεγες "ασε ρε καραγκιοζη, βαλε linux και κανε αυτο, αυτο κι αυτο...και βαλε και jmol" και ενα καρο αλλες παπαριες...

Μετα μου εγινες και win/apple-fanboy.

Κοιτα ρε τι γινεται στον κοσμο μας και πως αλλαζει ο ανθρωπας...:nada:

Ναι, απλά εσύ μπορεί και να το έκανες. Κι εγώ. Ο καθηγητής σου θα το έκανε?

Δηλαδή από τη στιγμή που ο υπολογιστής είναι ένα εργαλείο και όχι αυτοσκοπός, πόση ώρα αξίζει να χαραμίσεις?

Πέραν αυτού, στη δική μου περίπτωση τα προγράμματα που χρησιμοποιώ είναι κυρίως συνοδευτικά οργάνων, τα οποία είναι γραμμένα για windows και μάλιστα συνήθως για XP.

Εν τω μεταξύ, για παράδειγμα, προγράμματα σχετικά με την χημεία υπάρχουν τουλάχιστον καμιά 300αριά στο linux... πχ από αυτά δεν είναι κανένα όμοιο...?

Φαντάσου πόσα υπάρχουν για windows :)

Δεν είναι το τι υπάρχει για τον κάθε τομέα, αν θες να κάνεις π.χ. υπολογιστική χημεία, το unix είναι μονόδρομος, κυρίως λόγω cluster, αλλά αν θες απλά μια διασύνδεση με όργανο, ακόμη και αν το φτιάξεις εσύ, με τα windows θα το κάνεις σίγουρα πιο εύκολα. Δεν συζητάω την περίπτωση να βρεις software για linux από εταιρία που να απευθύνεται στον τελικό χρήστη-χημικό :) Το όργανο μπορεί εσωτερικά να τρέχει σαν firmware linux, αλλά η διεπαφή σου θα είναι από windows :)

Το κλασσικό παράδειγμα πάντως που έχω είναι για όσους λένε για office, έστω ότι βάζεις ένα powerpoint του ΟΟο. Είναι σίγουρος ο απλός χρήστης ότι θα μπορέσει να σετάρει τον προτζέκτορα?

Και αν όχι, πώς θα του μάθω εγώ να το κάνει με το vi και το xorg.conf?

Ή θα πρέπει να ψάχνω το εκάστοτε tool που έχει η εκάστοτε διανομή?

Και έστω ότι του το μαθαίνω, για πόσο θα το θυμάται?

Η πλειοψηφία των ανθρώπων που ξέρω δεν γνωρίζουν γιατί γίνεται το safely remove, θα μάθουν τι κάνει ο x windows server και πώς να τον ρυθμίζουν?

Και για να μη σχολιάζουμε τη δική μου περίπτωση, εγώ είδα το Matrix και απλά προτιμάω την μπριζόλα.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, το θεωρώ μειονεκτικό να πω "δεν μπορώ" ή "δεν γίνεται", ειδικά όταν όλα γίνονται και μάλιστα υπάρχουν άπειρες πληροφορίες για το πως, απλά λίγη προσπάθεια θέλει και όχι απαραίτητα παραπάνω... τώρα πως το βλέπουν οι άλλοι δεν ξέρω, αλλά όχι να δαιμονοποιούμε καταστάσεις για να δικαιολογήσουμε ο καθένας τον εαυτό του...

Edit: Και για να κολλήσω το παραπάνω με το θέμα, η ουσία είναι πως θα μπορούσαν να μειωθούν τα έξοδα στο δημόσιο, οπότε αν μπορούν να μην αγοράσουν 1.000.000 άδειες από windows 7 μέσα στην επόμενη δεκαετία και να βάλουν linux ή ότι άλλο είναι τσάμπα και κάνει την δουλειά, τότε δεν τίθεται θέμα "δυσκολίας" και "δεν μπορώ" και "έχω μάθει αλλιώς"... να ξεμάθουν και να κάνουν αυτό που πρέπει... η δουλειά τους είναι, γι' αυτό πληρώνονται... δεν έχει σημασία αν είναι unix, linux, windows, macOs, dos και δεν ξέρω τι άλλο, σημασία έχει το συμφέρον την πολιτείας και τον φορολογουμένων... ο καθένας σπίτι του ας βάλει ότι θέλει...

Link to comment
Share on other sites

Και για να μη σχολιάζουμε τη δική μου περίπτωση, εγώ είδα το Matrix και απλά προτιμάω την μπριζόλα.

μια παρατηρηση χωρις να θελω να σε προσβάλλω η να αρχίσω τσακωμο

ο καθενας σπιτι του μπορει να κανει οτι θελει ειναι ελευθερος και πρεπει να παλευει για αυτο

αλλα οταν μιλαμε για κατι τοσο μεγαλο οπως το δημοσιο που αφορα ολους τους πολιτες

πρεπει να το εξεταζουμε πιο προσεκτικα και να μην επιλεγουμε απλα την πιο απλη λυση

(βαλε windows παντου πλήρωσε και μερικα δισεκατομμυρια παραπανω και ας εχω και αλλες λυσεις)

εχει αποδεκτη οτι μικροτερες και μεγαλυτερες χωρες τα καταφεραν

εμεις ζωα ειμαστε?

Link to comment
Share on other sites

όλα γίνονται

http://www.thermo.com/com/cda/product/detail/1,1055,1000001009250,00.html

flexible Windows® based data system

Πώς ακριβώς?

:)

μια παρατηρηση χωρις να θελω να σε προσβάλλω η να αρχίσω τσακωμο

ο καθενας σπιτι του μπορει να κανει οτι θελει ειναι ελευθερος και πρεπει να παλευει για αυτο

αλλα οταν μιλαμε για κατι τοσο μεγαλο οπως το δημοσιο που αφορα ολους τους πολιτες

πρεπει να το εξεταζουμε πιο προσεκτικα και να μην επιλεγουμε απλα την πιο απλη λυση

(βαλε windows παντου πλήρωσε και μερικα δισεκατομμυρια παραπανω και ας εχω και αλλες λυσεις)

εχει αποδεκτη οτι μικροτερες και μεγαλυτερες χωρες τα καταφεραν

εμεις ζωα ειμαστε?

Αν διάβασες αυτό που έγραψα αρχικά, και αυτό που εξακολουθώ να λέω, είναι ότι πρέπει να εξεταστεί προσεκτικά το ΠΟΥ μπορεί να μπει και που όχι, και το αν μπει τι συνέπειες θα έχει :)

Κι αν το θες, δεν είμαστε ζώα, κι εμείς έχουμε δημόσιες υπηρεσίες που τρέχουν linux :)

(π.χ. διαχείριση δικτύων στα πανεπιστήμια)

Link to comment
Share on other sites

Edit: Και για να κολλήσω το παραπάνω με το θέμα, η ουσία είναι πως θα μπορούσαν να μειωθούν τα έξοδα στο δημόσιο, οπότε αν μπορούν να μην αγοράσουν 1.000.000 άδειες από windows 7 μέσα στην επόμενη δεκαετία και να βάλουν linux ή ότι άλλο είναι τσάμπα και κάνει την δουλειά, τότε δεν τίθεται θέμα "δυσκολίας" και "δεν μπορώ" και "έχω μάθει αλλιώς"... να ξεμάθουν και να κάνουν αυτό που πρέπει... η δουλειά τους είναι, γι' αυτό πληρώνονται... δεν έχει σημασία αν είναι unix, linux, windows, macOs, dos και δεν ξέρω τι άλλο, σημασία έχει το συμφέρον την πολιτείας και τον φορολογουμένων... ο καθένας σπίτι του ας βάλει ότι θέλει...

Σε αυτο συμφωνω κι εγω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.