Jump to content



Kαταγγελια προς Sony-Hellas


YDinopoulos

Recommended Posts

  • Replies 70
  • Created
  • Last Reply

αποτελεσμα λοιπον ηταν ο μεσος ελληνας να πληρωσει απο 150-300 € σε δικηγορο για να κερδισει το δικαιωμα του,αλλαγη δηλαδη με αλλο ιδιο(ασχετα αν εσυ ειχες + ενα "δωρο"..)

δηλαδη το aftersales της εν λογω εταιριας κοστολογειται περι τα 150-300 ευρω..

δηλαδη το δικαιωμα που εχεις αγοραζοντας ενα προιον το οποιο επαθε βλαβη εντος εγγυησης,χρεωνεται 300€,τρεξιμο,αγχος,ανασφαλεια και ρισκο μη τραβηξει η δικη και το κοστος παει στα τριδιπλα...

ειλικρινα δεν ξερω αν πρεπει να πανηγυριζουμε με την τελικη καταληξη της υποθεσης αυτης ή να σκεφτουμε λιγο παραπανω..

διοτι εσυ φιλε μου,εχεις την οικονομικη άνεση και μπορεις να αντεξεις οικονομικα το βαρος μιας δικαστικης διαμαχης και καλα τους εκανες,εμεις οι υπολοιποι ομως πρεπει να πληρωσουμε εξωδικα,για να τεθει σε ισχυ το δικαιωμα μας στην εγγυηση του προιοντος που αγορασαμε....

φανταζομαι η καταγγελια εγινε επωνυμα και δυστυχως στην Ελλαδα δεν εχουμε ολοι το ιδιο βαρος ..επιθετου..

Link to comment
Share on other sites

δεν αντιλεγω,το αν θα πας σηκωνει μεγαλη κουβεντα ομως..μακαρι ολοι να πηγαιναμε οσο παει,να το τραβαγαμε,να μην τους αφηναμε την παραμικρη παρεκλιση απο το δικαιωμα μας αδιεκδικητη,θα ειχαμε καλυτερη αντιμετωπιση σαν πελατες..

εγω ο φοιτητης που πηρα ενα λαπτοπ κ ταλαιπωρουμαι διχως λογο,με το χαρτζιλικι μου δυστυχως δεν θα μπω ποτε στην διαδικασια...

το ιδιο και ο μεροκαματιαρης,που δεν εχει ιδεα ποσο μακρια φτανουν τα δικαιωματα του,ποσο μαλλον να τα διεκδικησει..

το point μου ειναι αλλο..

ειμαστε στο 2010 και πρεπει να κανω δικαστηριο για να διεκδικησω το δικαιωμα μου στην εγγυηση! ειναι εξωφρενικο!

τοσο σεβασμο μας εχουν οι εταιριες...κοινως μας εχουν αφοδευμενους!

και ποια τωρα η σονυ,που απο τη πρωτη στιγμη σαν κολοσος επρεπε να σου πει,παρε εδω ενα καινουριο και μην μας πρηζεις τους σπερματοδοχους αδενες!σιγα τη ζημία στα οικονομικα της εταιριας...

εντιτ

και αν για το ε-τσοπ που ειναι μια τριχα απο τους (βλ ανωθεν) αδενες της σονυ σαν μεγεθος,κανουμε ολοκληρα σεντονια διαμαρτυριας,ολοκληρα νηματα στο καπακι,με 50 σελιδες,κτλ

τοτε γι αυτα τα πολυεθνικα μεγαθηρια επρεπε να παει το φτυσιμο συννεφο και να εφτανε η υγρασια του φορουμ στο 99% ..

αι στα διαλα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις καταλάβει ότι εκεί είναι το πρόβλημά μας, στην αδράνεια.

Δεν σου καλύπτουν τα δικαιώματα σου, σε κοροϊδεύουν, δεν σου δίνουν απόδειξη, κλπ κλπ και τι κάνεις; Αγανακτείς και γράφεις ένα θυμωμένο mail στο troktiko, ένα θυμωμένο thread στο thelab, άντε το πολύ να κάνεις και ένα θυμωμένο chain mail σε 10 φίλους σου που θα λέει "διαδώστε το".

Όχι φίλε μου, άμα το κυνηγήσουν όχι 10, ούτε 100, αλλά 1000 άτομα θα κόψουν όλοι τις φίφες. Και αυτό όχι για κανένα άλλο λόγο, αλλά γιατί πριν από εμάς, περίπου 10.000.000 "ατυχείς" περιπτώσεις κατέληξαν στον καναπέ του σαλονιού λέγοντας απλά "ε, τους αλήτες".

Link to comment
Share on other sites

και εσυ δεν εχεις καταλαβει οτι δεν αναφερομαι σε αυτους που ωχαδελφιζοντας,δεν ασχολουνται,αν και μπορουν.. η πλειοψηφια και να θελει ,δεν μπορει να δρασει,διοτι δεν εχει λεφτα για δικηγορο..τοσο απλα.

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να απευθυνθείς σε ομάδες όπως το ΙΝΚΑ και ο συνήγορος του πολίτη καταναλωτή κλπ

που κάνουν ομαδικές προσφυγές π.χ.

βασικά άμα θέλεις μπορείς.

ούτε το οικονομικό είναι άλυτο.

Link to comment
Share on other sites

+1 Όποιος δεν έχει (μεγάλη) οικονομική άνεση πρέπει να το σκεφτεί σοβαρά πριν μπλέξει με δικαστήρια κτλ. ειδικά μάλιστα όταν από την άλλη έχεις κάποιον που δεν έχει περιορισμό τέτοιων πόρων. Με απλά λόγια πρέπει να έχεις πολλά λεφτά στην άκρη που δεν τα χρειάζεται για να ρισκάρεις ένα μέρος αυτών γιατί όπως και να το κάνουμε υπάρχει πάντα το ρίσκο να μην πάρεις ευρώ στο τέλος και να πληρώσεις και μερικά χιλιάρικα.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν μπηκαμε σε μεγαλη κουβεντα,απλα να παραθεσω κατι ακομα..

ο YDinopoulos εβαλε σαν ιδωτης τους νομικους συμβουλους του,σε 15 μερες ειχε βρεθει λυση κ μαλιστα πηρε πισω και..δωρακι..

επειδη δεν γνωριζω,μπορειτε να μου δωσετε μερικα παραδειγματα απο λυσεις που εδωσε το ΙΝΚΑ σε αντιστοιχες περιπτωσεις,σε ποιο βαθος χρονου και με ποιο αποτελεσμα.

θα ημουν υποχρεος!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως όταν ανέφερα INKA και ελληνικά forums δεν χρειάστηκε να συνεχιστεί η κοροϊδία, το προϊόν αντικαταστάθηκε άμεσα.

Καλύτερα πάντως να απευθυνόμαστε στους διευθυντές παρά στον κάθε άσχετο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.