Jump to content



Kαταγγελια προς Sony-Hellas


YDinopoulos

Recommended Posts

  • Replies 70
  • Created
  • Last Reply
Τα ιδια ακριβως θα εκανα.

και ορθως επραξες (θα επραττες).

Απλα το ερωτημα ειχε να κανει με τον αν πηγες σε Sony λογω service/ονοματος/design/specs ,

και αν σου εχει μεινει καποια εταιρια ακομα που να εμπιστευεσαι.

(ωστε να συγχωρησεις αντιστοιχη περιπτωση)

Link to comment
Share on other sites

ο δικηγόρος ποσα σου ζήτησε για την διαδικασία?

Να ειμαι ειλικρινεις, την δουλεια την ανελαβαν οι inhouse δικηγοροι της ναυτιλιακης που εχουμε, οποτε δεν μπορω να απαντησω. Τυπικα δεν φενεται η εταιρια, αλλα με εκπροσωπουν αυτοι εμενα σαν ιδιωτη.

Θα ρωτησω ομως ποσο στοιχιζει η διαδικασια στο περιπου και θα το ποσταρω

και ορθως επραξες (θα επραττες).

Απλα το ερωτημα ειχε να κανει με τον αν πηγες σε Sony λογω service/ονοματος/design/specs ,

και αν σου εχει μεινει καποια εταιρια ακομα που να εμπιστευεσαι.

(ωστε να συγχωρησεις αντιστοιχη περιπτωση)

Πηγα λογω ονοματος και design . Eιπαμε ηθελε ενα συγκεκριμενο η αδερφη μου...τι να κανω....εχει και ομορφουλες φιλες :D

Δεν θα συγχωρουσα καμια. Απο την στιγμη που υπαρχει εγγραφο συμβολαιο (λεγε με εγγυηση) και προβλεπεται κατι, θα το κυνηγησω μεχρι να ματωσει.-

Link to comment
Share on other sites

Θα ρωτησω ομως ποσο στοιχιζει η διαδικασια στο περιπου και θα το ποσταρω
Φαντάζομαι οτι ενδιαφέρει πολλούς ςδώ μέσα.
Απο την στιγμη που υπαρχει εγγραφο συμβολαιο (λεγε με εγγυηση) και προβλεπεται κατι, θα το κυνηγησω μεχρι να ματωσει.-
:whip:
Link to comment
Share on other sites

Εδώ μιλάμε για συγκεκριμένη εταιρία παραγωγής λάπτοπ και την υποστήριξη την οποία προσφέρει. Δεν μιλάμε για καταστήματα.

δεν ειναι προμπλεμα αυτο.Ο νομος για την προστασια του καταναλωτη "εξομοιωνει" ρητα παραγωγο με πωλητη/αντιπροσωπο.Δηλ αν μιλας πχ με πλαισιο/εσοπ ειναι σαν να μιλας με την ιδια την σονυ.

υγ:συνηγορος του καταναλωτη ειναι το σωστο ,συνηγορος του πολιτη ειναι για δουλειες με δημοσιο .

Link to comment
Share on other sites

Εμεις το κοινοποιησαμε εκει, και ας μην κανουν κ τπτ.

Μου ειπαν απο το γραφειο οτι το κοστος στο περιπου ειναι 150-300 Ευρω. Αυτα ειναι..50 Ευρω που ειναι η αμοιβη του Δικαστικου επιμελητη και τα υπολοιπα αμοιβη του δικηγορου, που φυσικα αλλαζει απο δικηγορο σε δικηγορο.

Link to comment
Share on other sites

Εμεις το κοινοποιησαμε εκει, και ας μην κανουν κ τπτ.

Μου ειπαν απο το γραφειο οτι το κοστος στο περιπου ειναι 150-300 Ευρω. Αυτα ειναι..50 Ευρω που ειναι η αμοιβη του Δικαστικου επιμελητη και τα υπολοιπα αμοιβη του δικηγορου, που φυσικα αλλαζει απο δικηγορο σε δικηγορο.

Για εξώδικο. Αν το γράψουν στα @@ τους και πας σε δίκη, θα μεγαλώσει πολύ το νούμερο, πολύ πάνω από την αξία του λάπτοπ. Εκεί ποντάρουν αυτοί.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω εκει πονταρω γιατι εμενα δεν θα μου κοστισει πολυ γιατι οι δικηγοροι με μηνιατικο ειναι ;)

Και αν παει σε δικη, δεν θα ζητησω μονο την αξια του λαπτοπ, αλλα θα το χοντρυνω τρελα οπως κανουν σε ΗΠΑ και Αγγλια (ισως κ αλλου, δεν ξερω...)

Link to comment
Share on other sites

Και εγω εκει πονταρω γιατι εμενα δεν θα μου κοστισει πολυ γιατι οι δικηγοροι με μηνιατικο ειναι ;)

Και αν παει σε δικη, δεν θα ζητησω μονο την αξια του λαπτοπ, αλλα θα το χοντρυνω τρελα οπως κανουν σε ΗΠΑ και Αγγλια (ισως κ αλλου, δεν ξερω...)

http://www.nypost.com/p/news/national/lohan_such_baby_jVdQWABj9z0MgXzCv1Nh1O

Link to comment
Share on other sites

Και εγω εκει πονταρω γιατι εμενα δεν θα μου κοστισει πολυ γιατι οι δικηγοροι με μηνιατικο ειναι ;)

Και αν παει σε δικη, δεν θα ζητησω μονο την αξια του λαπτοπ, αλλα θα το χοντρυνω τρελα οπως κανουν σε ΗΠΑ και Αγγλια (ισως κ αλλου, δεν ξερω...)

Μην φανταστείς οτι απένταντι στον δικό σου με το μηνιάτικο θα στήσουν τον τσάκωνα(με ποσοστό)

κι αυτοί νομικό τμήμα έχουν,προφανώς με το μήνα.

δεν σε αποτρέπω από το να το κυνηγήσεις,

απλά μην το ψοφάμε στην απλοποίηση!

συνήθως όταν ζητάς κάτι και φτάνεις σε δίκη, ο χαμένος πληρώνει και τα έξοδα, λάθος είμαι?

επίσης,άσχετα από το δικηγορικό δυναμικό σου,

δεν έχανες τίποτα να ρώταγες και σε κάνα ΙΝΚ ή συνήγορο,

που έχουν πληθώρα ανάλογων περιπτώσεων.

μπορεί να έπαιρνες κάνα Hint ,για να τελειώσεις την πίστα συντομότερα.

Link to comment
Share on other sites

Update

Πηραν τηλεφωνο τους δικηγορους και ζητησαν να περασουμε απο καποια γραφεια που εχουν στην Γλυφαδα για να βρουμε λυση. Ειδωμεν...

Παντως αν δεν παρω καινουργιο λαπτοπ, νεα εγγυηση 2 χρονων κ μη σας πω δωρακια για μενα κ τους δικηγορους ως αποζημιωση για τον χρονο που σπαταλησα δεν θα τους αφησω σε χλωρο κλαρι !

Link to comment
Share on other sites

Update No2

Χτες πηγα σε ενα καταστημα της Sony στη Γλυφαδα οπου ειχα ραντεβου με καποιον αντιπροσωπο της Sony (Οχι νομικο, αλλα μαλλον απ τμημα PR η sales...)

Παραδεχτηκε το λαθος τους, και ειπε οτι εγινε ασυνεννοησια απο πλευρας των τμηματων service μεταξυ Αγγλιας και Γερμανιας. Με τα πολλα ειχε μαζι του 2 διαφορετικα νεα μοντελα μιας και αυτο που ειχε διαλεξει τοτε η αδερφη μου δεν βγανει πια.

Διαλεξα ενα, μου εδωσε χαρτι εγγυησης 2 χρονων + 1 ακομα σαν δωρο που με ταλαιπωρησαν αδικως.

Παντως εμενα με εχουν χασει σαν πελατη, και φυσικα στους δικους μου πελατες δεν θα προτεινω την εταιρια αυτη. ΕΙναι σιχαμα......

Αυταααα.-

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα θέματα στην Ελλάδα βρίσκουν και τα κάνουν. Για να έβλεπα να το έκαναν στο US να ουμ που πάνε οι μηνύσεις σύννεφο!

Ολόκληρη διαδικασία, ταλαιπωρία μάλιστα, για να κάνουν το αυτονόητο!

Link to comment
Share on other sites

πόσο όμως σου κόστισε η όλη ιστορία σε χρήμα?

ασε το τρεξομο, δεν μετριέται μπροστά στην ηθική ικανοποίηση :hehe:

απλά να ξέρουμε κι εμεις αν θελουμε να κινηθουμε κάποια στιγμή παρομοίως...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.