Jump to content



Βοήθεια σχετικά με την επιλογή rheobus.


JiMk

Recommended Posts

Θα ήθελα να ελένχω τους ανεμιστήρες του κουτιού, έτσι ώστε σε ώρες κοινής ησυχίας να μην κάνει θόρυβο :) ρίχνοντας μια ματιά μου άρεσε αυτό εδώ κυρίως λόγς της τιμής του, είδα όμως ότι κάποια rheobus όπως το Aerogate2 της coolermaster δίνει από 7-12volt και αναρωτιόμουν αν δίνει και αυτό το noname rheobus τα ίδια. Γιατί αν τ δίνει αυτά, το απορρίπτω. Το μόνο που μου άρεσε είναι ένα Vantec που έχει η checkmate με 52+φπα αλλά είναι set με 2 λάμπες, 1 φαν, και rheobus από 0-12volt... έχω λάμπες και δεν τις χρειάζομαι. Ξέρει κάποιος κάποιο rheobus που να δίνει από 0-12volt?

http://www.vantecusa.com/p_nxp_305.html

Link to comment
Share on other sites

Αυτό του ΗΑC, έχω ακούσει ότι έχει προβλήματα με ανεμηστήρες που έχουν δική τους ρύθμιση στροφών... όπως τους enermax... βασικά όλα τα φανς που έχω τέτοια είναι.

Υ.Γ Για home made χλωμό.. και χρόνος δεν υπάρχει.. αλλα το θέλω και λίγο εφετζίδικο..

Link to comment
Share on other sites

Να πω οτι η μόνη περίπτωση να έχεις πρόβλημα με ανεμιστήρες που έχουν δική τους ρύθμιση στροφών , είναι να μην τους έχεις ρυθμίσει στο full από το δικό τους ποτενσιόμετρο.

Σ'αυτή την περίπτωση έχεις 2 πτώσεις τάσης που μπορεί να σημαίνουν πολύ μικρή τάση στον ανεμιστήρα (=να σταματήσει).

Και για να μπερδέψω λίγο παραπάνω τα πράγματα , πέρα από τα V που δίνει το rheobus , σε ενδιαφέρουν και τα watt που αντέχει κάθε κανάλι.

Link to comment
Share on other sites

τζιμ εχω το μικρακι που εδειξες απο το χακ κ με τα αντεκ ανεμιστηρακια που εχω παει μια χαρα.επιπλεον επιτρεπει ρυθμιση απο 4 νομιζω μεχρι 12βολτ...δηλαδη ακομη πιο χαμηλα σε θορυβο.Καποιοι ανεμιστηρες αν το βαλεις στο μινιμουμ μπορει κ να σβησουν.

Link to comment
Share on other sites

7 εώς 12 βόλτ δίνει το μικρό του H.A.C. To aerogate κάνει κι αυτό τις δικές του χαζομάρες αλλά είναι πανέμορφο. Να πω παράδειγμα για να καταλάβατε το "χαζομάρες". Έχω έναν 12άρη με μπλε led ο οποίος στο Vantec μπορεί να κατέβει μέχρι τις 1100 στροφές.. το ίδιο μπορεί να γίνει και στο Aerogate αλλά μετά από λίγο το σταθεροποιεί στις 1400 στροφές, όπερ σημαίνει βαβούρα.

Link to comment
Share on other sites

τα vantec (δεν ξερω αν ισχυει και για το συγκεκριμενο) βγαζουνε ενα χαρακτησιστικο ζζζζζζζζ οταν οι στροφες ειναι στο μινιμουμ που ειναι πολυ πιο εκνευριστικο απο τον θορυβο που κανουνε οι ανεμιστηρες

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από amartolos

τα vantec (δεν ξερω αν ισχυει και για το συγκεκριμενο) βγαζουνε ενα χαρακτησιστικο ζζζζζζζζ οταν οι στροφες ειναι στο μινιμουμ που ειναι πολυ πιο εκνευριστικο απο τον θορυβο που κανουνε οι ανεμιστηρες

οχι δεν κανει ετσι το συγκεκριμενο

Link to comment
Share on other sites

Κανένα δεν μπορεί να σου προσφέρει καθαρά 12 βολτ παρά 11 και κάτι (λόγω των αντιστάσεων) αυτό που έχει το hac είναι καλό αλλά σίγουρα υπάρχουν και καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

εδω και 2 ωρες το το 305 ειναι στα χερια μου,οι πρωτες εντυπωσεις ειναι αριστες,-καμια σχεση με αυτο του χακ τοσο σε αποδοση οσο και σε ποιοτητα κατασκευης(νυχτα με την μερα)μακραν το καλυτερο fanbus που εχω δει/δοκιμασει προτινεται ανεπιφυλακτα,

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.