Jump to content



Ερωτηση σχετικα με καρτα τηλεορασης!


9000+rpm

Recommended Posts

Γεια σας παιδες, χρειαζομαι την συμβουλη σας στο παρακατω θεμα επειδη δεν σκαμπαζω και πολλα σχετικα με αυτο!!

Λοιπον εδω και καμια 3ετια εχω την εξης καρτα τηλεορασης :http://www.pixmania.gr/gr/gr/3456927/art/avermedia/eunoa-pci-avertv-dvb-t-su.html?srcid=7255&Partenaire=skroutz&CodePromo=oui&aftrack=TWpJMk1EczFNakE1OzEyNzE4ODY4ODA7UGFydGVuYWlyZT1za3JvdXR6JkNvZGVQcm9tbz1vdWk=

Επειδη τον τελευταιο καιρο βλεπω πολυ τηλεοραση στον υπολογιστη μου θα ηθελα να ρωτησω, αν αντικαταστησω την υπαρχουσα καρτα με καποια πιο συγχρονη θα εχω καλυτερη ποιοτητα εικονας?

Επειδη με την συγκεκριμενη καρτα ειδικα οταν βλεπω τηλεοραση σε πληρη οθονη η ποιοτητα δεν ειναι και οτι καλυτερο,μιας και η μεγιστη αναλυση που μου δινει ειναι 720χ576 απο οτι γραφει...

Θα εχω λοιπον με καποια νεα καρτα καλυτερη εικονα?

Και αν ναι παρακαλω προτεινετε μου καποια!

Ευχαριστω εκ των πρωτερων!!

Y.Γ Αν η αναρτηση αυτου του θεματος στο συγκεκριμενο σημειο δεν ειναι σωστη, θα παρακαλουσα καποιο Mod να μεταθερει το θεμα στο σωστο σημειο.Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερη εικόνα δεν θα έχεις. Η ποιότητα του σήματος των Ελληνικών καναλιών είναι απλά τραγική και το μεγάλο το γέλιο θα πέσει με την επίγεια ψηφιακή αφού από ότι φαίνεται θα συνεχίσουν να εκπέμπουν το ίδιο χάλια σήμα σε 4:3 αναλογίες. Δεν φταίει η καρτούλα σου, αλλά κάτι μεγάλα κανάλια και κάποιες σπασμένες αντένες που δεν λένε να επενδύσουν σε εξοπλισμό αλλά μόνο σε ελληνικές σειρές αμφιβόλου ποιότητας...

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερη εικόνα δεν θα έχεις. Η ποιότητα του σήματος των Ελληνικών καναλιών είναι απλά τραγική και το μεγάλο το γέλιο θα πέσει με την επίγεια ψηφιακή αφού από ότι φαίνεται θα συνεχίσουν να εκπέμπουν το ίδιο χάλια σήμα σε 4:3 αναλογίες. Δεν φταίει η καρτούλα σου, αλλά κάτι μεγάλα κανάλια και κάποιες σπασμένες αντένες που δεν λένε να επενδύσουν σε εξοπλισμό αλλά μόνο σε ελληνικές σειρές αμφιβόλου ποιότητας...

Οποτε κατα την γνωμη σου δεν αξιζει να κανω μια τετοιου ειδους <<αναβαθμιση>>...

Εφοσον ομως δεν ευθυνεται η καρτα μου για την ποιοτητα εικονας που εχω (νταξ μην φανταστεις οτι εχω και εντελως χαλια εικονα απλα ψαχνομαι για το τελειο :D) γιατι ας πουμε η τηλεοραση που εχω στο καθιστικο (η οποιο ειναι παλιας κατασκευης δεν ειναι lcd, plasma κτλ.) εχει καλυτερη ποιοτητα εικονας σε σχεση με τον υπολογιστη μου? Αφου απο την ιδια κεραια περνουν σημα και η τηλεοραση και ο υπολογιστης!!

Υ.Γ απλα πιστευα οτι θα ειχα καλυτερη εικονα αν επαιρνα μια καρτα πιο καινουργιας τεχνολογιας σε σχεση με την δικια μου που την εχω μια 3ετια+ !

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάς για χιόνια τότε έχει να κάνει με τον δέκτη της κάρτας TV το οποίο νομίζω είναι και ολίγον λαχείο από κάρτα σε κάρτα. Αν μιλάς για καλό σήμα και απλά για χαμηλή ποιότητα της εικόνας, όπως σου είπα είναι φυσιολογικά τα πράγματα. Το ότι μια παλιά CRT δείχνει καλύτερα το τηλεοπτικό σημάτων Ελληνικών καναλιών επίσης είναι φυσιολογικό μιας και τα κανάλια εκπέμπουν αναλογικά. Και σε μένα η CRT Phillips που έχω δείχνει καλύτερα τα αναλογικά κανάλια από την LCD Samsung.

Σε κάθε περίπτωση πάντως αν είσαι Αθήνα απλά περιμένεις να μπει το καλοκαίρι και κοιτάς να πάρεις κάποια κάρτα TV για ψηφιακά κανάλια(mpeg4) δεν επενδύεις σε αναλογική κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάς για χιόνια τότε έχει να κάνει με τον δέκτη της κάρτας TV το οποίο νομίζω είναι και ολίγον λαχείο από κάρτα σε κάρτα. Αν μιλάς για καλό σήμα και απλά για χαμηλή ποιότητα της εικόνας, όπως σου είπα είναι φυσιολογικά τα πράγματα. Το ότι μια παλιά CRT δείχνει καλύτερα το τηλεοπτικό σημάτων Ελληνικών καναλιών επίσης είναι φυσιολογικό μιας και τα κανάλια εκπέμπουν αναλογικά. Και σε μένα η CRT Phillips που έχω δείχνει καλύτερα τα αναλογικά κανάλια από την LCD Samsung.

Σε κάθε περίπτωση πάντως αν είσαι Αθήνα απλά περιμένεις να μπει το καλοκαίρι και κοιτάς να πάρεις κάποια κάρτα TV για ψηφιακά κανάλια(mpeg4) δεν επενδύεις σε αναλογική κάρτα.

Oχι δεν μιλαω για χιονια..Τα ιδια καναλια που πιανει με τελειο σημα η τηλεοραση τα πιανει και η καρτα μου.. Απο τον δεκτη της καρτας ειμαι ευχαριστημενος...Απλα τα καναλια που πιανω με τελειο σημα δεν με ικανοποιει η ποιοτητα εικονας τους (σε σχεση παντα με την τηλεοραση που εχω στο καθιστικο)..Και για αυτο σκεφτομουν μηπως θα εχω καλυτερη καλυτερη ποιοτητα απεικονησεις με μια πιο καινουργια καρτα...

Υ.Γ εννοειτε οτι αν επαιρνα θα πηγαινα σε καρτα με mpeg4 (αν και δεν μενω αθηνα αλλα σιγα σιγα θα γινει σε ολη την ελλαδα ψηφιακο το σημα) κατι τετοιο σκεφτομουν http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/TV-Radio-Cards/AverMedia-Avertv-Super-007-Hybrid-Fm-Pci-61M135HBF0AP.htm

Link to comment
Share on other sites

Αυτό παιδιά καλό είναι να το ψάξετε. προσωπικά είμαι πολύ δύσπιστος με τις ψηφιακές κατά πόσο μπορούν να λάβουν mpeg4. Τα τεχνικά χαρακτηριστικά που αναφέρουν αναπαραγωγή mpeg4 μπορεί απλά να σημαίνει αναπαραγωγή αρχείου video mpeg4 από την εφαρμογή της κάρτας TV, όχι λήψη σήματος mpeg4.

@9000+rpm Από την στιγμή που δεν πιάνεις ψηφιακά και πιθανόν θα αργήσεις - εδώ στην Αθήνα το πάνε από αναβολή σε αναβολή - και από την στιγμή που λαμβάνεις καλό σήμα από τα αναλογικά δεν υπάρχει κανένας λόγος κατά την γνώμη μου να αγοράσεις άλλη κάρτα.

Υ.Γ. Θέλεις να παιδευτείς λίγο; Κάνε το εξής τρελό. Βάλε τον υπολογιστή δίπλα στην παλιά σου TV. Σύνδεσε την κεραία στην κάρτα TV και το video out της κάρτας γραφικών στείλε το στην παλιά σου TV που λες ότι δείχνει μια χαρά τα κανάλια αυτά. Αν η εικόνα που σου δείχνει η κάρτα TV στην τηλεόρασή σου ακόμα και με όλη αυτή την πατεντιά είναι καλύτερη από αυτή που παίρνεις στο monitor τότε υποθέτω ότι δεν θα είναι θέμα ποιότητας της κάρτας TV αλλά το πως απεικονίζεται η εικόνα των αναλογικών καναλιών στο LCD monitor του υπολογιστή σου.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.