Jump to content



Point Of View GTX470


kbilly13

Recommended Posts

  • Replies 98
  • Created
  • Last Reply

παραθέτω τα σχόλια απο τις πρώτεσ σελίδες για συγκριτικό.

Η κάρτα σε idle είναι τελείως αθόρυβη και η θερμοκρασία κάθεται στους 41 βαθμούς..(607)

στα 725 idle 39 βαθμούς και με ρεύμα 1.025.

Η κάρτα πάντα default

Η θερμοκρασία ως τώρα, και με τον ανεμιστήρα στο 65%, ΔΕΝ έχει ξεπεράσει τους 83 βαθμούς

Με το 80άρι ως μέσο όρο περίπου

Δεν νομίζω να είναι και άσχημα

83 είδα σταθερά σε 725 με φαν στο 47%, αθόρυβα και σε 15λεπτό τεστ στο kombustor.

ελπίζω να πείστηκες πάντα σε φιλικό κλίμα. όσο για το θόρυβο θέλω να πιστεύω ότι η twitech υλοποίηση ήταν χάλια γιατί με τον ανεμιστήρα στο 50% νόμιζα ότι η γυναίκα στέγνωνε τα μαλλιά της με το πιστολάκι. απλά δεν καθόσουν. όσο για game τραγικό να ακούς ένα βουητό....και να λες απλά ανεκτό. τώρα πια η κάρτα είναι τελείως αθόρυβη.

δεν είναι υδρόψυξη αλλά είναι η 2η καλύτερη αναβάυμιση που έχω κάνει μετά τον ssd.

πάντα φιλικά και σε κλίμα έρευνας :)

Link to comment
Share on other sites

Φιλικά και σε κλίμα έρευνας πάντα, θα σου πρότεινα να ασχοληθείς και να πειραματιστείς λίγο με το airflow (και ίσως "τακτοποίηση" - δεν ξέρω, δεν έχω εικόνα) μέσα στο κουτί σου. Πως είναι τα πράγματα?

Οι θερμοκρασίες που αναφέρεις είναι με την Zalman έτσι? Περίμενα καλύτερες όπως και νάχει..

Και δεν είναι και Μαιος μήνας που είχα γράψει temps ε?

Όσον αφορά τα ρεύματα, εμένα θέλει 1.012v για 760/1520/3660

Βάλε 1.000v και ξαναπροσπάθησε. Δες πρώτα gpu-shader clock και αφού βρεις σταθερότητα, μετά δοκίμασε να ανεβάσεις μνήμη.

Μετά ανέβασε ένα κλικ πάνω το ρεύμα και ξαναπροσπάθησε κ.ο.κ.

Κανονικά, και με καλή ψύκτρα που έχεις θα έπρεπε να είσαι άνετα και με 1.05v - δώσε και λίγες στροφές, αθόρυβη είναι ούτως ή άλλως.

Και μια και μίλησα για θόρυβο, νομίζω ότι υπερβάλλεις λίγο.

Στο 50% σχεδόν δεν ακούγεται η κάρτα, και στο 65% είναι απολύτως ανεκτός και "φυσιολογικός" ο θόρυβος.

Ακόμα και με 2 κάρτες που είχα σε SLI.

Εκτός αν έχεις το κουτί δίπλα στο αυτί σου, ΚΑΙ όλο το μηχάνημα είναι τελείως αθόρυβο!

Link to comment
Share on other sites

την έχω στο 1.025 γιατί πριν με ρεύμα 1.000 και πυρήνα 700mhz είχα κρασαρίσματα από την κάρτα . θα δοκιμάσω σε 1.012 . το παραπάνω ρεύμα που έχω, έχει επίπτωση στην απόδοση της κάρτας?

εννοώ χρείαζεται να πειραματιστώ απο την στιγμή που το setup αυτό δουλεύει απροβλημάτιστα?

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον με 1.00v δεν είναι σταθερή στα 700, και θέλει 1.025 για 725 και με 83 βαθμούς στο kombustor, θα έλεγα να μην ασχοληθείς άλλο και να την αφήσεις έτσι για να έχεις και ένα σταθερό o/c και χαμηλό θόρυβο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Επανέρχομαι στο θέμα μιας και έκανα μια μικρή αλλαγή.. ZALMAN VF3000F

zalman1.jpg

zalman2.jpg

Οι θεμοκρασίες και ο θόρυβος είναι πλέον σε άλλο επίπεδο! Σε επίπεδα GT220 θα έλεγα, απίστευτες διαφορές - δεν το περίμενα - ακόμα προσπαθώ να "χωνέψω" το παρακάτω πινακάκι, και να χωνέψω το πόσο πολύ και απεριόριστα crappy είναι η reference ψύκτρα.

Και όλα αυτά με μηδέν θόρυβο! Κακώς άργησα τόσο.. Τα 60 ευρώ είναι και λίγα σε σχέση με αυτά που κέρδισα.

Δείτε..

temps.jpg

Μήπως τελικά τα fermi δεν είναι και τόσο καυτά, και απλά χαντακώνονται από τη reference ψύκτρα?

Τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

temps.jpg

Μήπως τελικά τα fermi δεν είναι και τόσο καυτά, και απλά χαντακώνονται από τη reference ψύκτρα?

Τι να πω...

Ωραίες διαφορές ... αλλά η απορία ότι δεν είναι καυτά.... ψήκτρα που είναι από μόνη της 2 slot του έβαλες.

Αν του βάλεις και υδρόψυξη θα κατέβει και άλλο.... :)

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα την εταιρία.Evga GTX 470 sc+ stock in sli

Παρα πολύ καλές οι θερμοκρασίες σου.

Μήπως είναι αυτές με το high flow bracket? Kαι το fan πόσο γυρνάει?

Kαι μεταξύ αυτών με reference ψύκτρα πόσο πολύ διαφορά να παίζει?

Παρατήρησα πάντως σε σχέση με παλιότερα ( θα το δείτε στη σελίδα 2) ότι είχα ούτως ή άλλως πολύ ανεβασμένες temps τώρα τελευταία. Δεν είχα ασχοληθεί οπότε δεν ξέρω πότε ακριβώς έγινε.. ή με νεότερους drivers της nvidia, ή μετά το SP1, ή μετά από κάποιο update των windows. (υπήρξε ένα που είχε να κάνει με βελτίωση της απόδοσης σε dx11)

Oπότε η αλλαγή της ψύκτρας τώρα, αποκτάει περισσότερη σημασία.

Kαι μία συμβουλή σε όσους έχουν ή σε όσους σκοπεύουν να βάλουν την Zalman..

ΕΛΕΓΞΤΕ αν πάτησε καλά ή ψύκτρα στον πυρήνα! Στην αρχή έβλεπα 72 βαθμούς με Kombustor και δεν μου άρεσε..

Βγάζοντας την είδα πως η βάση της ψύκτρα σχεδόν δεν είχε "λερωθεί" - δεν ακουμπούσε!

Βέβαια είχα βάλει πάρα πολύ λεπτό στρώμα από ceramique, και είχα ξεχάσει να βάλω τα washers πίσω στις βίδες που σφίγγουν την ψύκτρα... Έβαλα λίγο περισσότερη ceramique, έβαλα και τα washers, και έγινε σωστά η δουλειά. Προσοχή λοιπόν

Το σίγουρο είναι ότι η ψύκτρα συστήνεται ανεπιφύλακτα!

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε μου αυτές είναι.Έχουν και backplate.Tο fan το έχω ρυθμίσει με το afterburner 1c-1%.Tώρα διαφορά με τις reference,σε σχέση με τις δικές μου,που έρχονται ψευτο o/c,και είναι και sli,πάνω απο δέκα βαθμούς πιστεύω.Check this:EVGA GeForce GTX 470 Superclocked+ Review - Page 4

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση: η καρτα με την ZALMAN VF3000F πιανει 3 σλοτ ετσι?

Ναι 3σλοτη γίνεται πλέον η κάρτα

@virus3bar η συγκεκριμένη evga που έχεις είναι σαφώς καλύτερη από τις reference

Γύρω στους 10 βαθμούς διαφορά έχει από τη δικιά μου τουλάχιστον

Με το fan χειροκίνητα στο 70% (όσο δηλαδή έχει και εσένα όταν πήγε 71 βαθμούς), μου πήγε 81 βαθμούς με το kombustor.

Ο θόρυβος όμως κουράζει (ανεκτά επίπεδα μεν, αλλά με κούρασε)

Έτρεξα και ένα ο/c kombustor 850/1750/1700 με 1,087,i7 930 stock(sorry για το off)

Σήμερα 17:39

Πάρα πολύ καλά! :T: (Δεν είσαι off)

Link to comment
Share on other sites

Είναι και θέμα airflow,κιόλας.Άλλο κουτί,ανεμιστήρες.Αν δεις το δικό μου,ο ανεμιστήρας που <<βαράει>> τις κάρτες είναι thermaltake 97.5 cfm,συν τους κάτω,και τον πλα'ι'νό,γι'αυτό ίσως και καλύτερες θερμοκρασίες

post-16107-1416075128,6646_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγώ έχω καλό airflow, σίγουρα όμως όχι όπως το δικό σου - έχεις κάνει καλή δουλειά. Σίγουρα κερδίζεις και από εκεί, αλλά όπως και να το κάνουμε οι συγκεκριμένες evga τα πάνε καλύτερα από τις (τελείως) reference

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.