Jump to content



Point Of View GTX470


kbilly13

Recommended Posts

  • Replies 98
  • Created
  • Last Reply

seb μια χαρα, super :T:

μπορείς σε παρακαλώ να βάλεις και ενα με default στο stalker? για να δω πόσο το αναλογεί στα ρολόγια με επιδόσεις στο bench αυτό

Το version του BIOS θα ήθελα.

Μπορείς να το δείς είτε με το GPU-Z είτε με το Afterburner.

και μέσα από το nvidia panel

Link to comment
Share on other sites

seb μια χαρα, super :T:

μπορείς σε παρακαλώ να βάλεις και ενα με default στο stalker? για να δω πόσο το αναλογεί στα ρολόγια με επιδόσεις στο bench αυτό

και μέσα από το nvidia panel

τσεκαρε πισω man! το προσθεσα!

Link to comment
Share on other sites

@kbilly13 Κοιτα μονο μη μας δωσεις τιποτε ποιο πανω απο αυτο γιατι δεν ειμαι για αλλαγες καλοκαιριατικα εεε :hehe:

Ο q9550 στα 4.0 ghz και οι 5870 στα 950/1300 ταση 1.125 (default)

Λετε να ζευγαρωσω και εγω την Αρκουδα μου γιατι νοιωθει απεραντη μοναξια απο τοτε που εδωσα το τερι της :hehe:

Seb δωστην και αυτην και παρε 4χ5870 ετσι για να εχουμε απο ολα τα setup στο lab.

Μεχρι τωρα αν θυμαμαι καλα δεν εχουμε ακομη γενητουρια με τετραδυμα :hehe:

post-2962-1416074465,1121_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Έχεις πιο καινούργιο BIOS από εμένα.

Η δικιά μου έχει το 1Α.

Για να πιάνω 90άρια μάλλον όχι και τόσο καλά.

Εχω ενα coolermasrer RC-690 Black case ,στο πλαινο καπακι παιρνει δυο 12mm ανεμιστηρες.....τον εναν τον εχω και χτυπαει την καρτα κ ο αλλος βγαζη εξω τον ζεστο αερα. Στο κατω μερος εχει βαλει αλλον εναν 12μμ κ ριχνει κ αυτος αερα πανω στην καρτα......Οταν αλλαξα την καρτα (ειχα μια gtx260),εριξα κ ενα καθαρισμα στο κουτι κ εφτιαξα οσο μπορουσα τα καλωδια.

Link to comment
Share on other sites

@zpaf Super οι αποδοσεις σου. Ο 9550 στα 4 δεν κολωνει με τις 2 5870 o/ced, ετσι; Γιατι καποια στιγμη θα ζευγαρωσω τη 5850 και δεν θελω να σκεφτομαι το bottleneck...

Πανω απο 2 καρτες οχι σε Q θα χασεις απο την πλατφορμα αρκετα!

Με 2χ5870 σε πλατφορμα χ48 με Q απο πλατφορμα i7 ειναι καπου 5%-10% ανωτερες στο χ58!

Με 2χ5970 σε πλατφορμα x48 με Q απο πλατφορμα i7 ειναι σε μερικα games και 30% ανωτερες στο x58!

Αποψη μου ειναι οτι σε πλατφορμα x48 οχι πανω απο 2 καρτες γραφικων!

Ρε παδια που ειναι ο kbilly ? Στο περιμενε μας εχει!!!!

Link to comment
Share on other sites

@zpaf Super οι αποδοσεις σου. Ο 9550 στα 4 δεν κολωνει με τις 2 5870 o/ced, ετσι; Γιατι καποια στιγμη θα ζευγαρωσω τη 5850 και δεν θελω να σκεφτομαι το bottleneck...

Φιλε μου οταν εισαι σε αναλυση 1920x1080 και ολα τεζα λιγο ρολο παιζει ο επεξεργαστης. (για 4πηρινο παντα μιλαω).

Δες μια και εδω http://www.xbitlabs.com/articles/video/display/radeon-hd5870-cpu-scaling.html και θα καταλαβεις.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παδια που ειναι ο kbilly ? Στο περιμενε μας εχει!!!!

Ανυπόμονε!

Δεν είμαι έτοιμος, τώρα την πήρα και δυστυχώς δεν μπορώ να ασχοληθώ άλλο σήμερα

Θα ανοίξω νέο thread για το SLI με εκτεταμένα benchmarks, game performance, temps, o/c κτλ

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • 2 weeks later...

χρονισμένη που την έχω τώρα στα 725 με ρεύμα 1.025 ,στο kombustor 83 βαθμούς (full load) σταθερά με 15 λεπτό τεστ.

σε παιχνίδι δεν ξεπερνάει τους 70 βαθμούς.

και με τον ανεμιστήρα σε χαμηλές στροφές να μην ακούγεται τίποτα:T:.

πριν με τη μαμά ψύξη έδειχνε 95 σε πολύ χαμηλότερους χρονισμούσ.:wall:

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλες μου φαίνονται οι θερμοκρασίες σου... όπως και πολύ μου φαίνεται το 1.025v για 725 πυρήνα

Θα μου πεις σχετικά είναι όλα - παίζει το κομμάτι, αλλά και το κουτί, το airflow κτλ

Εγώ έχω άπλετο χώρο κάτω και δεξιά από την κάρτα, και με 2 ανεμιστήρες αντίστοιχα

Παρόλα αυτά όμως η Point of View που έχω, έχει για παράδειγμα πολύ καλύτερη θερμική συμπεριφορά, και λιγότερο ρεύμα απαιτεί για τις ίδιες συχνότητες, σε σχέση με μια Palit (reference pcb και οι δύο) και κάτω από τις ίδιες συνθήκες.

Περίμενα να τα πήγαινε πολύ καλύτερα η Zalman πάντως..

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλες μου φαίνονται οι θερμοκρασίες σου... όπως και πολύ μου φαίνεται το 1.025v για 725 πυρήνα

Θα μου πεις σχετικά είναι όλα - παίζει το κομμάτι, αλλά και το κουτί, το airflow κτλ

Εγώ έχω άπλετο χώρο κάτω και δεξιά από την κάρτα, και με 2 ανεμιστήρες αντίστοιχα

Παρόλα αυτά όμως η Point of View που έχω, έχει για παράδειγμα πολύ καλύτερη θερμική συμπεριφορά, και λιγότερο ρεύμα απαιτεί για τις ίδιες συχνότητες, σε σχέση με μια Palit (reference pcb και οι δύο) και κάτω από τις ίδιες συνθήκες.

Περίμενα να τα πήγαινε πολύ καλύτερα η Zalman πάντως..

το accelero με καλο airflow στο κουτι σου, θα εχεις 20-25 βαθμους κατω το λιγοτερο και αθορυβα!

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλες μου φαίνονται οι θερμοκρασίες σου... όπως και πολύ μου φαίνεται το 1.025v για 725 πυρήνα

Θα μου πεις σχετικά είναι όλα - παίζει το κομμάτι, αλλά και το κουτί, το airflow κτλ

Εγώ έχω άπλετο χώρο κάτω και δεξιά από την κάρτα, και με 2 ανεμιστήρες αντίστοιχα

Παρόλα αυτά όμως η Point of View που έχω, έχει για παράδειγμα πολύ καλύτερη θερμική συμπεριφορά, και λιγότερο ρεύμα απαιτεί για τις ίδιες συχνότητες, σε σχέση με μια Palit (reference pcb και οι δύο) και κάτω από τις ίδιες συνθήκες.

Περίμενα να τα πήγαινε πολύ καλύτερα η Zalman πάντως..

se idle mode 37 βαθμούς(725) σε μαμά ρολόγια...πόσο?. σε σχέση με πριν μου φαίνονται πολύ καλές τιμές.twintech είναι η δικιά μου και ο ανεμιστήρας στο 50% δεν καθόσουν. βάραγε σαν πιστολάκι για τα μαλλιά.μπορεί να φταίει η υλοποίηση. η πιο φτηνή 470. τυχαίο? δεν νομίζω.

τώρα έχω 15-20 περίπου βαθμούς κάτω , σε πολύ υψηλότερα ρολόγια και αθόρυβα.με το μαμά ανεμιστήρα , δεν σταμάταγε να ανεβαίνει μέχρι που έκοβε η κάρτα κοντά στους 98 βαθμούς.

τι άλλο να ζητήσω απο την zalman?

anyway,τι ρεύμα προτείνεις για 725 πυρήνα?

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά στην 1η και 2η σελίδα του thread όπου αναφέρω θερμοκρασίες-θόρυβο

Και φαντάσου ήταν Μαιο μήνα - τώρα έχω χαμηλότερες...

Είπαμε, μπορεί να παίζει ρόλο και η υλοποίηση - Μια Palit που είχα επίσης, δεν τα πήγαινε τόσο καλά.

Iσως επειδή η POV ήταν και από τα "πρώτα" κομμάτια, να ήταν λίγο πιο προσεγμένη.

Επίσης τον θόρυβο τον αντιλαμβάνεται αλλιώς ο καθένας - στο σύστημα μου αρχίζει να με ενοχλεί στο 70% και πάνω εν ώρα gaming - αλλά έχω φτιάξει και custom fan profile και δεν πάει πάνω από 65%

Δεν έχω και το pc όμως πάνω στο γραφείο - σχετικά είναι όλα..

Seb το σκέφτηκα για ψύκτρα, αλλά δεν θα της ρίξω λεφτά - μια χαρά με βγάζει, δεν έχω πρόβλημα με θερμοκρασίες-θόρυβο. Ας είναι καλά και το κουτί-θηρίο όπου έχω άπειρη άπλα και την φυσάνε και ανεμιστήρες πανταχόθεν! :nerd:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.