Jump to content



WESTERN DIGITAL HELP!!!!δεν τον αναγνωριζε και μούγγριζε


LordOfRings

Recommended Posts

Eνα φιλαράκι ήθελε αν του κανω format τον δισκο ( WESTERN DIGITAL WD800 ATA133PREPEI NA EINAI..)

O φίλος μου ειχε μέσα 20GB MP3 και δεν ήθελε να τα χάσει. Απ'οτι ξέρω τον εβγαλε με εναν φιλο του και τον πηγαν σπιτι του φύλου του να του μεταφέρει τα mp3 στον δικο του...

Ομως απο οτι μου είπε δεν δουλευε δεν τον αναγνωριζε και μούγγριζε...... αλλα τα ιδια και στον δικο του οταν τον ξαναπήγε...,,,,( εκαναν δοκιμες με το jumperaki mia to evazan οριζοντια μια καθετα το εκαναν δοκιμες,,,,,,(και οι 2 ηταν τελείως ασχετοι....)

τελικα με πηρε τιλεφονο πηγα σπιτι του πηρα τον δίσκο και λογικα ειπα δεν εβαλαν σωστα master / slave χωρις να τον δικιμασω στο δικο του τον βαζω στον δικο μου(για να γραψω τα mp3s του σε dvds )και βλεπω οτι οταν πήγαινε να τον διαβασει εβγαζει εναν θόρυβο. τον αναγνώριζε κανονικα αλλα κολλουσε το σύστημα πριν δειξει το λογοτυπο των win....

μηπως κολλησε η κεφαλη????Απο οτι μου ειπε δεν του επεσε κατω,,,

να τον παει πισω στο καταστημα που τον πήρε??? εγγυηση λογικα εχει τον Σεπτέμβριο τον πήρε......

Link to comment
Share on other sites

Λογικα εγγυηση εχει αλλα το θεμα ειναι τα MP3 αν θα μπορεσει να ανακτησει παλι. Αν τον δισκο τον συνδεσεις ΜΟΝΟ του στο δευτερο καλωδιο του υπολογιστη σου και βγαλεις ΤΕΛΕΙΩΣ το jumper τον αναγνωριζει? δοκιμασε και πες μας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναγνωριζει τιποτα .... πριν βγαλα το dvd και τον εβαλα τον δισκο σε slave και τον αναγνωριζε αλλα κολλουσε το συστημα..

το εβαλα στο 2ο χωρις jumper αλλα τιποτα.

θα παω την δευτερα μαζι του απο εκει που τον πήρε να τους πω και εγω .

Δεν θα πω οτι τον πηραν 2 ασχετοι και τον εκαναν βολτα αλλα οτι ενα ωραιο και ηλιολουστο πρωινο πηγε να ανοιξει το pc του και αρχιζε να βογγάει ο δίσκος,,,,

Link to comment
Share on other sites

Να ξέρεις ότι τα MP3s δεν πρόκειται να τα ανακτήσει , αν τον δώσετε στο μαγαζί.

Ο μόνος τρόπος ανάκτησης των δεδομένων (αφού κολλάει το σύστημα όταν τον βάζεις) , είναι εταιρία ανάκτησης δεδομένων , αλλά θα σου στοιχίσει...μια περιουσία.

Με τα λεφτά που θα δώσεις εκεί , παίρνεις DSL για 4-5 μήνες , και κατεβάζεις όλα όσα είχες , και περισσότερα.

-Y.Γ. Δοκίμασες να τον βάλεις σε άλλα PC?

Link to comment
Share on other sites

Είχα διαβάσει ότι για να ανακτήσεις δεδομένα άπο έναν πιθανώς "χτυπημένο" δίσκο, βάλτον στην κατάψυξη σκεπασμένο φυσικά για κάνα τέταρτο. Από την συστολή λογικά ο δίσκος θα δουλέψει λίγη ώρα, ίσα-ίσα για να ανακτήσεις τα δεδομένα που θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

SOKRATIS μπορεις αν μου εξηγησεις λιγο αυτο με τιν καταψηξη?? πρωτη φορα το ακουω...

αν τον βαλλω μην μου πει το μαγαζι εχει νερα ξερω εγω υγρασια,,,,,,και τετοια ...

Link to comment
Share on other sites

τιποτα ρε,τον βαζεις στην καταψυξη για κανα τεταρτο αφου προηγουμενως τον εχεις κλεισει πολυ καλα σε ενα σακουλακι για να μην παρει υγρασια.τον βγαζεις εξω,τον κοπανας 2-3 καλες πανω στο τραπεζι να ξεκολησει (μην το παρακανεις),και τον συνδεεις αμεσως.ετσι παιζει να κερδισεις λιγο χρονο και να προλαβεις να μεταφερεις τα αρχεια σου

:devil: :devil: :devil: :devil:

Εχε υπ'οψιν και αυτο --->:innocent:

Link to comment
Share on other sites

αντι να κολλησει πριν το λογοτυπο των windows κολλησε κατα την διαρκεια που φορτοναν,,,,

περιμενα κανα 3λεπτο αλλα ακομα φορτωνε...

μαλλον δεν το παγωσα πολυ γιατι μετα ζεσταθηκε ο δισκος και παλι αρχισε τα ιδια με την αρχη...

ετσι και αλλιωσ δεν ειναι δικος μου δεν εκανα εγω την μ.....α αλλος την εκανα εγω προσφερθηκα να τον βοηθησω...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε , λίγο χοντρό αυτό που θα πω (αλλά επειδή τίποτα δεν είναι σίγουρο):

Δεν πιστεύω να βάζεις τον δίσκο του φίλου σου (αυτόν που χάλασε) σαν Master στον IDE 0 , γιατί δεν πρόκειται να μπουτάρεις με τον δίσκο του παιδιού.

Βεβαίως φαντάζομαι πως τον βάζεις σαν slave , και ότι μπουτάρεις κανονικά από τον δικό σου δίσκο.

Link to comment
Share on other sites

SLAVE TON ΕΧΩ (το ανέφερα και παραπάνω) Ο ΔΙΚΟΣ ΤΟΥ ΕΤΣΙ ΚΙΑΛΛΙΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΕΣΤΡΑΜΜΕΝΟΣ ΤΟΝ ΕΧΟΥΝ ΦΑΕΙ ΟΙ ΙΟΙ (ΜΟΝΟ ΤΑ 20GIGA MP3 ΑΞΗΖΟΥΝ)

Ο δικος μου ειναι s.ata απο τον δικο μου παει να μπουταει και κολλαει.....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.