Jump to content



Atiman Bios Flashing Tool (5ΧΧΧ Series)


atiman

Recommended Posts

Φυσικα και ειναι αυτονοητο...

Αν θελεις την 5870 στα 1.1625 δεν χρειαζεται να την φλασαρεις, τοση ειναι απο στοκ.

Η C1 εχει 3 επιλογες.

Τωρα που τις εχω CF μπορω να τις φλασαρω σαν να ειναι ξεχωριστα;

Το πρωι αν ειναι θα τις κανω μια μια για να ειμαι σιγουρος οτι θα γινει σωστα!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 350
  • Created
  • Last Reply

Έβαλα και γω το βιος της ASUS 5870 με core ρεύμα 1,2....δεν δοκίμασα που φθάνει σε oc αλλά με το default βιος της Sapphire και core 1.16 ήμουν στα 930 οκ....στα 950 που δοκίμασα δεν περναγε furmark (εσβηνε τελείως -ασπρη οθόνη...γιατί άραγε δεν εμφάνιζε artifacts πρώτα;)

Πάντως ενώ στα βιος που βλέπω με RBE από το techpowerup (http://www.techpowerup.com/vgabios/index.php?page=1&architecture=&manufacturer=&model=HD+5870&interface=&memSize=0), μπορώ να δω τα ρολόγια και τα ρεύματα για κάθε κατάσταση της κάρτας (2D/3D) ....τα bios του ατιμαν ομως δεν μπορώ να τα δω τα 3d ρολόγια και ρεύματα....

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα και γω το βιος της ASUS 5870 με core ρεύμα 1,2....δεν δοκίμασα που φθάνει σε oc αλλά με το default βιος της Sapphire και core 1.16 ήμουν στα 930 οκ....στα 950 που δοκίμασα δεν περναγε furmark (εσβηνε τελείως -ασπρη οθόνη...γιατί άραγε δεν εμφάνιζε artifacts πρώτα;)

Πάντως ενώ στα βιος που βλέπω με RBE από το techpowerup (http://www.techpowerup.com/vgabios/index.php?page=1&architecture=&manufacturer=&model=HD+5870&interface=&memSize=0), μπορώ να δω τα ρολόγια και τα ρεύματα για κάθε κατάσταση της κάρτας (2D/3D) ....τα bios του ατιμαν ομως δεν μπορώ να τα δω τα 3d ρολόγια και ρεύματα....

Δοκιμασε και το OCCT GPU με error detection, ακομα και αν δεν δεις artifact σου το αιρθμει σαν error.

atiman Μηπως μπορεις να βρεις το default bios Albatron 5870;

Link to comment
Share on other sites

Atiman μολίς ολοκληρωσα την διαδικασια για την 5970 και 1.162. Ολα πηγαν καλα.

Ηθελα ομως να σε παρακαλεσω αν ειναι εφικτο να ρυθμισεις λιγο τις στροφες του ανεμιστηρα σε idle.

Με το προηγουμενο bios της XFX σε idle ηταν σταθερα στο 30% στο CCC στο FAN Speed, το οποιο μεταφραζοταν ως 1700 rpm περιπου με στο GpuZ.

Tωρα με αυτο της Asus σε idle ειναι σταθερα στο 34% το οποιο ειναι 2000+ rpm στο GpuZ, και ακουγεται δυνατα εως ενοχλητικα ρε γμτ ...

Με furmark να τρεχει οντως απογειωνεται (στο gpuZ 4000-4500 rpm) αλλα μετα απο 5 λεπτα δεν ειχε ξεπερασει τους 73 C οποτε δεν με ενοχλησε και καθολου.

Σιγουρα δουλευει και αποδιδει καλυτερα σε load γιατι με το XFX bios, στο furmark επιανα 90+.

Τελος αν απο το CCC βαλω μανιουλ speed 30% το προβλημα εξαλειφεται αλλα δυστυχως ετσι οταν ανεβαινει η θερμοκρασια αυτο παραμενει στο 30%.

Οποτε αν ευκολο μια ρυθμιση για χαμηλοτερα rpm σε idle θα ηταν αψογο.

Σε ευχαριστω και παλι.

Link to comment
Share on other sites

atiman , βασικά μπορείς να μας πεις ποιές είναι οι εντολές για να επιστρέψουμε στο original bios των καρτών? εγώ για παράδειγμα έχω 5970+5870, αλλά η κατάσταση της 5970 δεν παλέβεται, ότι και να παίξω φτάνει τους 95++ βαθμούς και μετά throttling =/ έχω ψιλοαπογοητευτεί οπότε αν είναι πες μου σε παρακαλώ πως θα ανακτίσω τα original bioses ( είχα κάνει save) παίζω με 1,6 ρεύμα και 850 /1200 ... άμα πάρω aftermarket ψύχρα μπορεί να δοκιμάσω ο/c ξανά...

thanks

Link to comment
Share on other sites

Η επιστροφη σου στο original bios θα σου αλλαξει και την αποδοση του ανεμιστηρα.

Η θερμοκρασια σου δεν οφειλεται στο bios αλλα πιθανον σε κακη κυκλοφορια του αερα στο κουτι.

Παρ ολα αυτα, για να επανελθεις (θεωρω οτι εχεις περασει το last patch), στο boot πας στο μενου * RESTORE BACKUP BIOS * επιλεγεις το υπομενου - HD5970 original bios from Backup Folder και ακολουθεις τα βηματα.

Σημαντικο.

Επειδη το software στην επιλογη αυτη ειναι φτιαγμενο να "επιστρεφει" και μονη και crossfire 5970, θα πρεπει στην δικη σου περιπτωση να αφαιρεσεις την 5870 απο το συστημα πριν συνεχισεις.

Μην παραξενευτεις οτι μετα το restore στους δυο πυρηνες της καρτας θα δεις για δυο φορες ενα error f1. Ειναι για την crossfire 5970 που δεν υπαρχει.

Link to comment
Share on other sites

Η επιστροφη σου στο original bios θα σου αλλαξει και την αποδοση του ανεμιστηρα.

Η θερμοκρασια σου δεν οφειλεται στο bios αλλα πιθανον σε κακη κυκλοφορια του αερα στο κουτι.

βασικά δεν νομίζω πως έχει κακό airflow, φαντάσου ότι έχω κάνει τρελό cable management, και ακόμα και με ανοιχτό κουτί έχω ίδια temps, μόνο για την 5970 όμως. Ακόμα έχω βάλει πάνω στο backplate της ένα fan να τη φυσάει αλλά τπτ. Το μόνο που πιστεύω ότι φταίει, αλλά δεν είμαι και 100% σίγουρος είναι το γεγονός ότι είναι τελείως κολητά με την 5870 και ίσως αυτό να την πνίγει. Δεν ξέρω... εγώ απλά λέω να πάω στο original bios έτσι ώστε με λιγότερο ρεύμα να μην ζεστένεται τόσο πολύ. Mε furmark για να καταλάβεις, μετά από 1-2 λεπτά αρχίζει throttling .

Btw ξέρει κανένας τπτ καλό cooler για 5970 ?

Link to comment
Share on other sites

τελικά έβγαλα την 5870 έτρεξα furmark για 20 mins max 83 βαθμοί μόνο με 1,62 850/850/1200/1200... και τελικά αυτό που έφταιγε ήταν όντος η 5870 που δεν άφηνε την κακομόιρα την 5970 να πάρει αέρα. Πήρα τηλέφωνα σε 200 μαγαζιά πλαισιο μήπως και βρω bridge μεγαλύτερο από αυτά που έχουν οι κάρτες μέσα αλλά τπτ

Edit: αν κάποιος έχει παρακαλώ ενδιαφέρομαι για άμμεση αγορά. μέγεθος 8-10 cm. ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

atiman ποιο ειναι το καλυτερο bios για την 5850 ? με ενδιαφερει να παει οσο ποιο ψηλα γινεται για καθε μερα .

Βασικα νομιζω οτι πρεπει να προστεθουν bios με λιγο περισσοτερο ρευμα για την 5850.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερουσες οι προτασεις αυτες, οντως.

Στο σημειο αυτο ομως θα ηθελα να πω οτι η εργασια μου και η παρουσιαση της αφορα ενα flashing bios tool και οχι ενα bios Library.

Ο σκοπος του ειναι να απλοποιει την διαδικασια, να ειναι ευελικτο, να παρεχει δυνατοτητες, ασφαλεια και αξιοπιστια ευκολα γρηγορα και σωστα σε ολους χωρις τις ειδικες γνωσεις και τις αμφιβολιες που θα ειχε ο μη σχετικος με τετοιες εντολες χρηστης.

Τα bios που περιλαμβανει θα μπορουσαν και να μην υπαρχουν.

Θα ελεγα οτι ειναι ενδεικτικα και φτιαγμενα οπως θα τα ηθελα εγω ως χρηστης για να αξιοποιησω στο επακρο της ασφαλειας και της αξιοπιστιας τις καρτες μου. Η ταση ειναι η απολυτως ικανη για να κανουμε αυτο που θελουμε κατω απο τα παραπανω πλαισια.

Η προσθηκη αλλων bios με αυξημενες τις τασεις, τα ρολογια, τις ρυθμισεις των ανεμιστηρων, κλπ ειναι μια απλη υποθεση, δεν ειναι ομως το ζητουμενο και μερος αυτου του εργαλειου.

Επισης, δεν θα ηθελα να μπω σε διαδικασιες "εκμαθησης" η οδηγιων χρησης του RBE για προφανεις λογους.

Και δεν ξερω πως λειτουργει - αν λειτουργει, αλλα και δεν θα το εμπιστευομουν τοσο ευκολα και μαλιστα σε σημειο να το επικροτησω.

Ειναι μεγαλο το ρισκο να αναλαβω τετοια ευθυνη για το ΔΙΚΟ σας προιον. Μελημα μου θα ειναι παντα η αξιοπιστια και η ασφαλεια.

Αυτο ομως θα μπορουσατε να το κανετε μονοι σας οπως ηδη εχω πει, δουλευοντας μονοι σας το RBE, και μετα να ενσωματωσετε τα μονταρισμενα σας bios στο υπαρχον software.

Link to comment
Share on other sites

ενα προχειρο vantage με trifire 5970+5870 στα 900/1100 με τους 10.4 του atiman και φλασαρισμενη την 5970 με τα σφιχτα timings 1.62v core

1.62;ΧΑ..Αν ήταν τόσο θα είχε καεί η κάρτα πίστεψε με!

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερουσες οι προτασεις αυτες, οντως.

Στο σημειο αυτο ομως θα ηθελα να πω οτι η εργασια μου και η παρουσιαση της αφορα ενα flashing bios tool και οχι ενα bios Library.

Ο σκοπος του ειναι να απλοποιει την διαδικασια, να ειναι ευελικτο, να παρεχει δυνατοτητες, ασφαλεια και αξιοπιστια ευκολα γρηγορα και σωστα σε ολους χωρις τις ειδικες γνωσεις και τις αμφιβολιες που θα ειχε ο μη σχετικος με τετοιες εντολες χρηστης.

Τα bios που περιλαμβανει θα μπορουσαν και να μην υπαρχουν.

Θα ελεγα οτι ειναι ενδεικτικα και φτιαγμενα οπως θα τα ηθελα εγω ως χρηστης για να αξιοποιησω στο επακρο της ασφαλειας και της αξιοπιστιας τις καρτες μου. Η ταση ειναι η απολυτως ικανη για να κανουμε αυτο που θελουμε κατω απο τα παραπανω πλαισια.

Η προσθηκη αλλων bios με αυξημενες τις τασεις, τα ρολογια, τις ρυθμισεις των ανεμιστηρων, κλπ ειναι μια απλη υποθεση, δεν ειναι ομως το ζητουμενο και μερος αυτου του εργαλειου.

Επισης, δεν θα ηθελα να μπω σε διαδικασιες "εκμαθησης" η οδηγιων χρησης του RBE για προφανεις λογους.

Και δεν ξερω πως λειτουργει - αν λειτουργει, αλλα και δεν θα το εμπιστευομουν τοσο ευκολα και μαλιστα σε σημειο να το επικροτησω.

Ειναι μεγαλο το ρισκο να αναλαβω τετοια ευθυνη για το ΔΙΚΟ σας προιον. Μελημα μου θα ειναι παντα η αξιοπιστια και η ασφαλεια.

Αυτο ομως θα μπορουσατε να το κανετε μονοι σας οπως ηδη εχω πει, δουλευοντας μονοι σας το RBE, και μετα να ενσωματωσετε τα μονταρισμενα σας bios στο υπαρχον software.

Εχεις δικιο και ευχαριστουμε πολυ για το πολυ απλο εργαλειο σου που καθιστα τον καθενα ικανο να φλασαρει την καρτα του.Απλα παντα θα υπαρχουν καποιοι (μεσα σε αυτους κι εγω) που θα ζητανε λιγο παραπανω, παντα με την καλη προσεγγιση.

Ψαχνω να βρω το default bios της Albatron 5870, γιατι επαθα ζημια με το flashaki που ειχα το backup. Που θα το βρω;

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερουσες οι προτασεις αυτες, οντως.

Στο σημειο αυτο ομως θα ηθελα να πω οτι η εργασια μου και η παρουσιαση της αφορα ενα flashing bios tool και οχι ενα bios Library.

Ο σκοπος του ειναι να απλοποιει την διαδικασια, να ειναι ευελικτο, να παρεχει δυνατοτητες, ασφαλεια και αξιοπιστια ευκολα γρηγορα και σωστα σε ολους χωρις τις ειδικες γνωσεις και τις αμφιβολιες που θα ειχε ο μη σχετικος με τετοιες εντολες χρηστης.

Τα bios που περιλαμβανει θα μπορουσαν και να μην υπαρχουν.

Θα ελεγα οτι ειναι ενδεικτικα και φτιαγμενα οπως θα τα ηθελα εγω ως χρηστης για να αξιοποιησω στο επακρο της ασφαλειας και της αξιοπιστιας τις καρτες μου. Η ταση ειναι η απολυτως ικανη για να κανουμε αυτο που θελουμε κατω απο τα παραπανω πλαισια.

Η προσθηκη αλλων bios με αυξημενες τις τασεις, τα ρολογια, τις ρυθμισεις των ανεμιστηρων, κλπ ειναι μια απλη υποθεση, δεν ειναι ομως το ζητουμενο και μερος αυτου του εργαλειου.

Επισης, δεν θα ηθελα να μπω σε διαδικασιες "εκμαθησης" η οδηγιων χρησης του RBE για προφανεις λογους.

Και δεν ξερω πως λειτουργει - αν λειτουργει, αλλα και δεν θα το εμπιστευομουν τοσο ευκολα και μαλιστα σε σημειο να το επικροτησω.

Ειναι μεγαλο το ρισκο να αναλαβω τετοια ευθυνη για το ΔΙΚΟ σας προιον. Μελημα μου θα ειναι παντα η αξιοπιστια και η ασφαλεια.

Αυτο ομως θα μπορουσατε να το κανετε μονοι σας οπως ηδη εχω πει, δουλευοντας μονοι σας το RBE, και μετα να ενσωματωσετε τα μονταρισμενα σας bios στο υπαρχον software.

εχεις απολυτο δικιο φιλε atiman, απλα ζηταμε κατι παραπανω απο δικη μας απειρια . φυσικα κ συμφωνω μαζι σου σε οσα ειπες . πες μονο στους χρηστες με 5850 ποια ειναι τα πιο καταλληλα bios 1 για overclocking-κ τις τασεις αν γινεται - κ 2 για σταθεροτητα. απλα καλυτερο απο το υπαρχων της καθε καρτας .

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.