Jump to content



Πρόβλημα DDR3 σε ASUS P5E3 Premium.


seth

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά έχω ένα πρόβλημα έχω μια motherboard asus P5Ε3 Premium (fimware 803Version) και έχω πάνω στα 4 slots τον ram 2*1gb supertalent 1333Mhz που παίζουν κανονικά και άλλες δύο ram OCZ Reaper 1333Mhz 1gb και αυτές.Σε Dual Channel όλα [cpu-z info Max Bandwidth PC3-8500F (533 Mhz) Part Number OCZ3RPR13331G]. Το πρόβλημα μου είναι ότι τις OCZ τις βλέπει σαν 1066Mhz και όχι σαν 1333Mhz :wall: και δε ξέρω τι μπορεί να φταίει. 'Εχει κανεις καμια ιδέα??

Link to comment
Share on other sites

Aν τα κάνω όλα χειροκίνητα δε θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα η κάποια δυσλειτουργία? παίζει ρολο τα volts που περνούν η ram μήπως ανέβαζα λίγο..και μπορώ να ανεβάσω volt μονο στις OCZ και να αφήσω Default τις supertalent ?

Link to comment
Share on other sites

Εχω κάνει O/C και αυτά είναι τα αποτελέσματα :

26-4-20109-48-55.jpg

26-4-20109-49-36.jpg

αλλά και στον κανονικό χροσνισμό πάλι δεν είναι σωστα δλδ 667Mhz. Παίζω με την συχνότητα (3,2-3,5Ghz) λόγο του ότι δεν εχω ακόμα cpu cooler και εχω πρόβλημα με θερμοκρασίες και το PC είναι 24/7 ανοιχτό. :p:innocent:

Link to comment
Share on other sites

Με τo "πάλι δεν είναι σωστά" δεν μπορώ να καταλάβω σε τί αναφέρεσαι.

2x667-> 1333MHz. Πού εντοπίζεται το πρόβλημα ? Στα νορμάλ ρολόγια είσαι.

Αν αφήσεις στοκ συχνότητα τον 9450 με όλα στα "Auto" παίζουν στα 1333(667) οι μνήμες ?

Link to comment
Share on other sites

Το είπα αυτό γιατί όταν κάνω O/C εκτός από τη συχνότητα του επεξεργαστή ανεβαίνει και τον RAM, άρα όταν είμαι στα 2666Mhz που είναι η κανονική συχνότητα δεν είναι και η RAM μου στα 667Mhz, για να πάει στα 667Mhz θα πρέπει να κάνω Ο/C ενώ θα έπρεπε να ήταν πάνω από 667Mhz μετά τον υπερχρονισμό.

27-4-20105-59-24.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δοκιμάσει να αλλάξεις το διαιρέτη όταν είσαι με στόκ συχνότητα?

Δεν είναι ανάγκη να υπερχρονίσεις για να φτάσει η ram σου στην ονομαστική της συχνότητα.

Στο bios menu, μπορείς να σετάρεις τις μνήμες στα 1333 και όλα τα υπόλοιπα στο auto για αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Ok το έκανα αυτό που μου είπες και απότι βλέπω στην κανονική συχνότητα παίζει στα 1333Mhz με ρύθμιση από το bios..

27-4-20105-23-40.jpg

Αν κάνω Ο/C πως θα ξέρω πια είναι η συχνότητα που θα έπρεπε να ήταν κανονικά και όχι η συχνότητα που μου βγάζει η οποια είναι χαμηλότερη?

Thanks Felix :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Eδώ σε έχασα πάλι....

πως θα ξέρω πια είναι η συχνότητα που θα έπρεπε να ήταν κανονικά και όχι η συχνότητα που μου βγάζει η οποια είναι χαμηλότερη?

Aν κρίνω από την P5E που αλλάζει ανάλογα με το FSB που έχεις τα labels των ρυθμίσεων των μνημών, τότε βάζοντας π.χ. 400ΜΗz FSB , στη ρύθμιση που έχεις τώρα θα σου δίνει επιλογή για DDR3-1600 (1:2 στα 400ΜΗz δίνει 800, άρα ονομαστική συχνότητα μνημών DDR3-1600).

Μπορείς να κάνεις μια δοκιμή και να ανεβάσεις π.χ. 10Mhz το FSB σου (για να μην αλλάζεις τίποτε άλλο) και να δείς αν όντως σου βγάζει στην ίδια επιλογή που έχεις τώρα label DDR3-1372 (ή ελαφρώς διαφορετικό κατά 1-2MHz).

Στην ουσία κάθε ρύθμιση αντιστοιχεί σε ένα διαρέτη FSB/DRAM, βάσει του οποίου ρυθμίζεται η συχνότητα των μνημών σου σε σχέση με το FSB που έχεις ρυθμίσει.

Από την άλλη , μπορείς να συμβουλευτείς το manual της μητρικής σου. Eίναι αρκετά αναλυτικό και επίσης αργεί να κατέβει, ώστε να σου πώ τί γράφει :D .....

EDIT :

Κατέβασε αυτό το xl-άκι, είναι ένας μπούσουλας για DDR3 στην P5E3. Ήταν για την P5E με DDR2 , το τροποποίησα, αλλά δεν έχω επαληθεύσει.

Βάζεις το FSB που θέλεις και σου βγάζει τη συχνότητα & το label για κάθε αρχική ρύθμιση RAM, καθώς και τη συχνότητα του CPU. Δουλεύει και ανάποδα, για δεδομένο CPU multi και επιθυμητή συχνότητα, σου βγάζει πόσο FSB πρέπει να σετάρεις.

Link to comment
Share on other sites

thaaaaaaaaankz felix θα το δοκιμάσω και θα σου πω..

πάντως όταν πάω στα 3.3Ghz περίπου η RAM δέν ανεβαίνουν πολύ, πάνε λίγο πιο πάνω από το κλασικό 1333Mhz αλιώς αν τις ανεβάσω εγώ ακόμα πιο πολύ η ανοίγει και μετά από λίγο βγαζει BSOD η μετά το BIOS όταν πάει να bootari πετάει BSOD.

Link to comment
Share on other sites

Για να τις ανεβάσεις πιό πάνω από τα ονομαστικά τους, ή για να "σφίξεις" τα timings θα πρέπει να δώσεις λίγο ρευματάκι παραπάνω από τα 1.5 που έχουν οι OCZ. Δές π.χ. με το Everest τί ρεύμα παίρνουν οι μνήμες σου και τσίμπα τες λιγάκι παραπάνω.

Πρόσφατα 2x2GB Kingston DDR3-1066 σε AMD σύστημα ρυθμίστηκαν σε 1333 8-8-8-22 με 1.66V, χωρίς πολλά πολλά.

Κάνε τις δοκιμές σου και δές πού είσαι σταθερός χωρίς υπερβολές στα ρεύματα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.