Jump to content



PowerColor to launch a 12 Display Card!


def

Recommended Posts

H γνωστη εταιρια παραγωγης καρτα γραφικων πλασαρι την 5970 με 4GB ΜΝΗΜΗ και υποδοχη για 12 DISPLAY CARD

http://www.brightsideofnews.com/news/2010/4/28/powercolor-to-launch-a-12-display-card!.aspx

Link to comment
Share on other sites

Αντι να παρει καποιος 12 οθονες και αυτην την 5970 γιατι δεν παιρνει εναν προτζεκτορα 1080p http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Home-Cinema/Projectors/Machine-Projectors/Sony-VPL-HW15-Projector-VPL-HW15.htm και με τα ρεστα 2 κανονικες 5970?

Link to comment
Share on other sites

Με ενα προτζεκτορα η αναλυση που θα βγαλει καποιος ειναι ποσο; 1920χ1080; Μεγαλη επιφανεια ναι αλλα αναλυση κανονικη HD. Με μια τετοια υλοποιηση μπορει να βγαλει (4χ1920)χ(3χ1080) ή και παραπανω...

Τωρα ποιος μπορει να το κανει και αν μια τετοια θα φτανει και τι cpu θα εχει και ποσο θα κοστιζει κλπ, ειναι ενα τελειως αλλο θεμα και δεν εχει σχεση με την καρτα. Παντως η αναλυση που μπορεις να βγαλεις απο multi monitor δεν το βγαζεις με μεγαλυτερο monitor.

Link to comment
Share on other sites

Αντι να παρει καποιος 12 οθονες και αυτην την 5970 γιατι δεν παιρνει εναν προτζεκτορα 1080p http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Home-Cinema/Projectors/Machine-Projectors/Sony-VPL-HW15-Projector-VPL-HW15.htm και με τα ρεστα 2 κανονικες 5970?

Γιατί πολύ απλά έτσι πουλάνε περισσότερα.

Με ενα προτζεκτορα η αναλυση που θα βγαλει καποιος ειναι ποσο; 1920χ1080; Μεγαλη επιφανεια ναι αλλα αναλυση κανονικη HD. Με μια τετοια υλοποιηση μπορει να βγαλει (4χ1920)χ(3χ1080) ή και παραπανω...

Τωρα ποιος μπορει να το κανει και αν μια τετοια θα φτανει και τι cpu θα εχει και ποσο θα κοστιζει κλπ, ειναι ενα τελειως αλλο θεμα και δεν εχει σχεση με την καρτα. Παντως η αναλυση που μπορεις να βγαλεις απο multi monitor δεν το βγαζεις με μεγαλυτερο monitor.

Και τι να την κάνεις τέτοια ανάλυση; Έλεος; Δηλαδή μην τρελαθούμε 1080p είναι υπέρ αρκετό. Να ταν καμιά ταινία να το δεχτώ να έχεις μεγαλήτερη ανάλυση αλλά στα παιχνίδια με το τρελό aliasing problem και γραφικά που έχουν αρκετά περιθώρια βελτίωσης... Ε όχι είναι απλά κοροιδία αναλύσεις από ένα σημείο και μετά. Άντε να βάλεις 3 οθόνες αλλά πέραν τούτου νομίζω είναι κοροιδία.

EDIT:

Άμα είχα πραγματικά πολλά λεφτά αντί για 12 οθόνες θα προτιμούσα κάτι τέτοιο:p:

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=csOISrFN0O0]YouTube - Dirt2 Triple Giant Projectors with Eyefinity[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Γιατί πολύ απλά έτσι πουλάνε περισσότερα.

Και τι να την κάνεις τέτοια ανάλυση; Έλεος; Δηλαδή μην τρελαθούμε 1080p είναι υπέρ αρκετό. Να ταν καμιά ταινία να το δεχτώ να έχεις μεγαλήτερη ανάλυση αλλά στα παιχνίδια με το τρελό aliasing problem και γραφικά που έχουν αρκετά περιθώρια βελτίωσης... Ε όχι είναι απλά κοροιδία αναλύσεις από ένα σημείο και μετά. Άντε να βάλεις 3 οθόνες αλλά πέραν τούτου νομίζω είναι κοροιδία.

EDIT:

Άμα είχα πραγματικά πολλά λεφτά αντί για 12 οθόνες θα προτιμούσα κάτι τέτοιο:p:

Πραγματικα εδω παιζει το τι θα προτιμουσε ο καθε ενας. Εγω για παραδειγμα δεν θελω να βλεπω λιγα πιξελ μεγαλα αλλα πολλα μικρα... Ενταξει δεν θα παρω κατι τετοιο αλλα οχι γιατι δεν το θελω αλλα γιατι δεν μπορω(ισως οχι 12 οθονες αλλα 6 θα ηθελα η εναλακτικα 3 30αρες οθονες). Επισης καποιοι επαγγελματιες θελουν γραφικα 3δ και πολλες οθονες γι αυτο βγαινουν και βασεις 4χ3 η 4χ4 κλπ.

Ολα θεωριτικα ειναι παντως και κυριως κουβεντα να γινεται...

Link to comment
Share on other sites

Αντι να παρει καποιος 12 οθονες και αυτην την 5970 γιατι δεν παιρνει εναν προτζεκτορα 1080p http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Home-Cinema/Projectors/Machine-Projectors/Sony-VPL-HW15-Projector-VPL-HW15.htm και με τα ρεστα 2 κανονικες 5970?

Γιατι φιλε μου οπως υπαρχει ακομα κοσμος που βγαζει τις κυβερνησεις που βγαζει, ετσι υπαρχει και αυτος ο ΗΛΙΘΙΟΣ κοσμος που πιστευει οτι ειναι θετικο του να εχεις 12 οθονες αντι για 2 μεγαλες ή καποιον προτζεκτορα

Link to comment
Share on other sites

Γιατι φιλε μου οπως υπαρχει ακομα κοσμος που βγαζει τις κυβερνησεις που βγαζει, ετσι υπαρχει και αυτος ο ΗΛΙΘΙΟΣ κοσμος που πιστευει οτι ειναι θετικο του να εχεις 12 οθονες αντι για 2 μεγαλες ή καποιον προτζεκτορα

για τοποθέτησε μου την άποψη σου για το γιατί είναι ηλίθιος ο κόσμος που μπορεί να του χρειάζεται κάτι τέτοιο?

μπορεί να έχω έναν θάλαμο security σε κάποιο εμπορικό κέντρο και να χρειάζομαι 12 οθόνες να έχω στο pc κουμπωμένες.

η για παράδειγμα μπορεί να έχω ένα studio τηλεόρασης και θέλω 24 οθόνες για να βλέπω όλες τις κάμερες το τι τραβάνε, οποτε θα χρειαστώ 2 τέτοιες κάρτες, τι είμαι και διπλα ηλίθιος?

και άμα δεν σου χρειάζεται να μην το αγοράσεις.

όχι επειδή δεν κατάλαβες το τι κάνει να βρίζεις χυδαία οποιονδήποτε που του χρειάζεται

θα σου έλεγα και κάποια σενάρια ακόμα αλλα βαριέμαι να γράφω.

και μονο και μονο που δεν καταλαβαίνεις την διαφορα της ανάλυσης με το μέγεθος είσαι far... way... off topic

Link to comment
Share on other sites

για τοποθέτησε μου την άποψη σου για το γιατί είναι ηλίθιος ο κόσμος που μπορεί να του χρειάζεται κάτι τέτοιο?

μπορεί να έχω έναν θάλαμο security σε κάποιο εμπορικό κέντρο και να χρειάζομαι 12 οθόνες να έχω στο pc κουμπωμένες.

η για παράδειγμα μπορεί να έχω ένα studio τηλεόρασης και θέλω 24 οθόνες για να βλέπω όλες τις κάμερες το τι τραβάνε, οποτε θα χρειαστώ 2 τέτοιες κάρτες, τι είμαι και διπλα ηλίθιος?

και άμα δεν σου χρειάζεται να μην το αγοράσεις.

όχι επειδή δεν κατάλαβες το τι κάνει να βρίζεις χυδαία οποιονδήποτε που του χρειάζεται

θα σου έλεγα και κάποια σενάρια ακόμα αλλα βαριέμαι να γράφω.

και μονο και μονο που δεν καταλαβαίνεις την διαφορα της ανάλυσης με το μέγεθος είσαι far... way... off topic

Ναι μόνο που κάποιος που θα ήθελε μια τέτοια εφαρμογή υπάρχει ο κατάλαλος εξοπλισμός. Υποτίθεται ότι αυτή είναι κάρτα για gamers.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μόνο που κάποιος που θα ήθελε μια τέτοια εφαρμογή υπάρχει ο κατάλαλος εξοπλισμός. Υποτίθεται ότι αυτή είναι κάρτα για gamers.

εδώ και καιρό οι game gpu δεν είναι πλέον τόσο αποκλειστικά game.

αλλα για πες μου πιο εξειδικευμένη λύση ώστε να υπάρχει ένα μηχάνημα που να έχει κουμπωμένες 12 η παραπάνω οθόνες.

Link to comment
Share on other sites

εδώ και καιρό οι game gpu δεν είναι πλέον τόσο αποκλειστικά game.

αλλα για πες μου πιο εξειδικευμένη λύση ώστε να υπάρχει ένα μηχάνημα που να έχει κουμπωμένες 12 η παραπάνω οθόνες.

Δεν γνωρίζω να σου πω. Αυτό όμως δεν αλλάζει το ότι μιλάμε για μια gaming κάρτα που έχει ως target group gamers κλπ. Τώρα αν εσένα σε βολέψει να την χρησιμοποιήσεις για κάτι άλλο, άλλο αυτό. Στο κάτω κάτω γιατί να είναι 5970 και να μην είναι 5870 πχ... Αν ήταν μόνο για monitoring θα έφτανε λογικά.

Link to comment
Share on other sites

Παιζουν ιατρικες εφαρμογες με 3δ. Μην το ψαχνεις δεν εχει νοημα. Για καθε προιον υπαρχει ενας πελατης με τον ενα η τον αλλο τροπο, πχ πηγαινε διαβασε την συζητηση για τον 980χ εκει να δεις...

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω να σου πω. Αυτό όμως δεν αλλάζει το ότι μιλάμε για μια gaming κάρτα που έχει ως target group gamers κλπ. Τώρα αν εσένα σε βολέψει να την χρησιμοποιήσεις για κάτι άλλο, άλλο αυτό. Στο κάτω κάτω γιατί να είναι 5970 και να μην είναι 5870 πχ... Αν ήταν μόνο για monitoring θα έφτανε λογικά.

έχεις παίξει 3 video full hd σε 3 "οθονε" με κάποια 260 να δεις τι παθαίνει?

για πες μου τι κάρτα θα μπορούσε να σηκώσει 12 full hd video?

εγώ σε αυτήν την κάρτα βλέπω τρελες non games υλοποιήσεις.

γιατί μην ξεχνάμε πως για gaming με 12 οθόνες η κάρτα είναι λίγη.

και αφού είναι λίγη σημαίνει πως δεν απευθύνεται σε gamers.

καλύτερα να ψάξεις το τι μπορεί να κάνει παρα κατά ποσο είναι άχρηστη για εσένα.

btw για εσένα και μια 480 η μια 220 άχρηστη μπορεί να είναι, δεν σημαίνει πως καταδικάζεται η ύπαρξη τους επειδή εσύ δεν έχεις τι να της κανεις

(και η 220 δεν είναι gaming κάρτα αλλα υπάρχει στην αγορά και την αγοράζουν αρκετοί)

Link to comment
Share on other sites

παιδια δε καταλαβαινω τι συζητατε ειλικρινα....

Αυτη η καρτα προφανως βγαινει για λογους marketing....απλα καθε πυρηνας cypress μπορει να δωσει 6 εξοδους video και ειπαν να βγαλουν οσες πιο πολλες γινεται απο 1 pcb (2 πυρηνες x 6 εξοδους).

Πρακτικη εφαρμογη δεν εχει σχεδον καμια. το 90% των "πελατων" ναι θα τους καλυψει πολυ καλυτερα+οικονομικοτερα ο προτζεκτορας, και το αλλο 9.9% μπορει να κανει αυτα που λετε με αλλους τροπους, με splitters πχ (για να μην εχεις και θεμα με την υπολογιστικη ισχυ) ή με πολλαπλες 5870/5770/whatever (μη μου πεις οτι δε θα εχει χωρο ή καταλληλο Mobo αν εχει την προθεση να επενδυσει στο παραπανω lol).

Αμα θελουμε απλα να κανουμε το δικηγορο του διαβολου ναι μπορουμε να βρουμε καποιο σεναριο που το 0.1% θα μπορει να καλυψει τις αναγκες του μονο με αυτην την καρτα...αλλα δεν ειναι εκει το θεμα.

Σιγουρα η προθεση της εταιρειας δεν ειναι να "κονομισει" απο αυτο το 0.1% ουτε απο το 0.5% των υπολοιπων που θα την παρουν για bragging rights......απλα για marketing τη βγαζει και εντυπωσιασμο.

ΥΓ: BTW, γιατι tiple slot? Οι εξοδοι χωρανε στα 2 πρωτα slots, το pcb ειναι single παρα τους 2 πυρηνες (οχι σαν GX2 καρτα πχ) αρα μονο για το cooler? Δε τους φτανουν τα 2slot coolers ή πρωτη φορα σκεφτηκαν να απαιτησουν την υπαρξη χωρου για να παιρνει αερα ο ανεμιστηρας? Ή μηπως και αυτο τελικα ειναι για να πουνε "βγαλαμε την πρωτη triple-slot καρτα!"?

Link to comment
Share on other sites

Ναι μόνο που κάποιος που θα ήθελε μια τέτοια εφαρμογή υπάρχει ο κατάλαλος εξοπλισμός. Υποτίθεται ότι αυτή είναι κάρτα για gamers.

Ειναι για games αλλα OXI ΜΟΝΟ για games!

Δεν ξερω αν εχεις δει απο κοντα ef αλλα ως πρωην "eyefiniτας" εχω να πω πως αν εισαι επαγγελματιας (προγραμματιστης, web developer κτλ.) και χρειαζεται να εχεις ταυτοχρονα αρκετα παραθυρα ανοιχτα το ef βολευει απιστευτα και το κοστος του δεν ειναι και τοσο μεγαλο. Αν βαλεις μια 5770 και 3χ22αρια φθηνα μονιτορ μια χαρα θα εισαι!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.