Jump to content



PWM fans??


Recommended Posts

Θα ήθελα κάποιος που ξέρει να μου εξηγήσει τι ακριβώς είναι οι PWM ανεμιστήρες με τα 4 pins και ποιές οι διαφορές τους με τους κλασικούς των 3 pins; Όσο κι αν έψαξα στο google δεν κατάλαβα τι παίζει!!:confused:

Επίσης τι θα γίνει στην περίπτωση που συνδέσουμε έναν PWM Fan πάνω σε μητρική με 3 pins αφήνοντας το 4ο κενό;:blink:

Έγινε επεξεργασία από Saber_Rider
Link to comment
Share on other sites

Οι pwm ανεμιστηρες σε σχεση με τους κλασσικους 3πινους ρυθμιζουν αυτοματα τις στροφες τους βαση θερμοκρασιας.Αν βαλεις π.χ σε μια ψυχτρα εναν 3πινο ανεμιστηρα αυτος θα δουλευει σε καποιες στανταρ στροφες (εκτoς αν τον ελενχεις με καποιον fan controller),ενω αν βαλεις τον pwm αναλογα την θερμοκρασια θα αυξομειωνει τις στροφες του.To δευτερο ερωτημα σου το εχω και εγω απορια :hmm:

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα κάποιος που ξέρει να μου εξηγήσει τι ακριβώς είναι οι PWM ανεμιστήρες με τα 4 pins και ποιές οι διαφορές τους με τους κλασικούς των 3 pins; Όσο κι αν έψαξα στο google δεν κατάλαβα τι παίζει!!:confused:

Επίσης τι θα γίνει στην περίπτωση που συνδέσουμε έναν PWM Fan πάνω σε μητρική με 3 pins αφήνοντας το 4ο κενό;:blink:

για το 2ο αν συνδεσεις τον PWM σε 3pin υποδοχη θα δουλευει συνεχεια στο μεγιστο των στροφων του και δεν θα ρυθμιζετε αναλογα τη θερμοκρασια

για το πρωτο σου απαντησε ο απο πανω

Link to comment
Share on other sites

Ναι όμως στα 3 pin fans το 3ο είναι αυτό που μετράει τις στροφές!!

Στο bios της mobo μου για παράδειγμα σε κάποιες θέσεις 3 pin ανεμιστήρων (π.χ. του cpu, chipset) υπάρχει ρύθμιση στροφών με δύο όρια, Fully Off και Fully On Temperetures για την ταχύτητα του ανεμιστήρα και όντως σύμφωνα με αυτά τα όρια δουλεύουν...

Επομένως τι διαφορετικό προσφέρει ένας 4 pin ανεμιστήρας;:confused:

Έγινε επεξεργασία από Saber_Rider
Link to comment
Share on other sites

Οι pwm ανεμιστηρες σε σχεση με τους κλασσικους 3πινους ρυθμιζουν αυτοματα τις στροφες τους βαση θερμοκρασιας.Αν βαλεις π.χ σε μια ψυχτρα εναν 3πινο ανεμιστηρα αυτος θα δουλευει σε καποιες στανταρ στροφες (εκτoς αν τον ελενχεις με καποιον fan controller),ενω αν βαλεις τον pwm αναλογα την θερμοκρασια θα αυξομειωνει τις στροφες του.To δευτερο ερωτημα σου το εχω και εγω απορια :hmm:

Δεν είναι αυτή η διαφορά των PWM από τους απλούς.

Και οι απλοί μπορούν να ελέγξουν τις στροφές τους σύμφωνα με τη θερμοκρασία.

Μάλιστα έχω πολλούς τέτοιους.

Η διαφορά είναι ότι στους απλούς ρυθμίζεις τις στροφές πειράζοντας την τάση με ένα ροοστάτη, ενώ η τεχνική PWM (Pulse Width Modulation) λειτουργεί κάπως διαφορετικά.

Η διαμόρφωση PWM χρησιμοποιείται γιατί είναι πολύ πιο αποδοτική από την χρήση ροοστατών.

Πιο αναλυτικές πληροφορίες για το θέμα, εδώ: http://en.wikipedia.org/wiki/Pulse-width_modulation

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά..

Η mobo μου δεν έχει θέσεις για PWM fans. Επομένως ο μόνος τρόπος να ρυθμίσω έναν τέτοιον και να μην δουλέυει μόνιμα στις μέγιστες στροφές του είναι να πάρω ένα fan controller για pwm;;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά..

Η mobo μου δεν έχει θέσεις για PWM fans. Επομένως ο μόνος τρόπος να ρυθμίσω έναν τέτοιον και να μην δουλέυει μόνιμα στις μέγιστες στροφές του είναι να πάρω ένα fan controller για pwm;;

οι περισοτερες mobo εχουν 1 τετοια θεση για το fan του cpu cooler ολες οι αλλες ειναι 3 pin αν αγορασες pwm fan τοτε μπορεις να τα συνδεσεις στα 3pin τις μητρικης σου

Δεν είναι αυτή η διαφορά των PWM από τους απλούς.

Και οι απλοί μπορούν να ελέγξουν τις στροφές τους σύμφωνα με τη θερμοκρασία.

Μάλιστα έχω πολλούς τέτοιους.

Η διαφορά είναι ότι στους απλούς ρυθμίζεις τις στροφές πειράζοντας την τάση με ένα ροοστάτη, ενώ η τεχνική PWM (Pulse Width Modulation) λειτουργεί κάπως διαφορετικά.

Η διαμόρφωση PWM χρησιμοποιείται γιατί είναι πολύ πιο αποδοτική από την χρήση ροοστατών.

Πιο αναλυτικές πληροφορίες για το θέμα, εδώ: http://en.wikipedia.org/wiki/Pulse-width_modulation

στους pwm η ρυθμιση γινετε αυτοματα απο το bios ενω στους αλλους πρεπει να γινει χειροκινιτα με καποιο fan controler συνηθως

Link to comment
Share on other sites

στους pwm η ρυθμιση γινετε αυτοματα απο το bios ενω στους αλλους πρεπει να γινει χειροκινιτα με καποιο fan controler συνηθως

Και στους απλούς γίνεται από το BIOS.

Χρόνια τώρα, προτού η διαμόρφωση PWM γίνει στάνταρ σε όλες τις μητρικές, όλοι οι κατασκευαστές σχεδόν είχαν ένα σύστημα "έξυπνης" διαχείρισης στροφών, τουλάχιστον για τον ανεμιστήρα του επεξεργαστή.

Π.χ. η παλιά δικιά μου Gigabyte δεν είχε PWM, είχε όμως επιλογή στο BIOS με την οποία ρύθμιζε τις στροφές αυτόματα, με τον κλασικό τρόπο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • 1 year later...

μια ερωτησουλα.Αγορασα ενας noctua fan με pwn.4pin δλδ.

1ον: Η μητρικη που προκειται να πάρω gigabyte 990xa αποτι ειδα εχει 4πινη θυρα μονο για τον cpu fan, οποτε τον noctua pwn θα τον βάλω σε 3pin.Οποτε τοτε θα δουλευει μονιμα στο φουλ σωστα?

2ον:Οι φαν κοντρολλερς καποιοι που ειδα βγαζουν συνηθως 3 pin.Πανω σε αυτα συνδεω τους ανεμιστηρες απευθειας και οχι στη mobo?

3ον: αν συνδεσω pwm fan σε fan controller θα το ελεγχω κανονικα?

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτησουλα.Αγορασα ενας noctua fan με pwn.4pin δλδ.

1ον: Η μητρικη που προκειται να πάρω gigabyte 990xa αποτι ειδα εχει 4πινη θυρα μονο για τον cpu fan, οποτε τον noctua pwn θα τον βάλω σε 3pin.Οποτε τοτε θα δουλευει μονιμα στο φουλ σωστα?

2ον:Οι φαν κοντρολλερς καποιοι που ειδα βγαζουν συνηθως 3 pin.Πανω σε αυτα συνδεω τους ανεμιστηρες απευθειας και οχι στη mobo?

3ον: αν συνδεσω pwm fan σε fan controller θα το ελεγχω κανονικα?

1. οχι , καμια σχεση , οι απλοι ανεμηστιρες κανουν ελενχο στροφων με ροοστατη , τα PWM ειναι με παλμους , η διαφορα τους ειναι στην καταναλωση και στο οτι σε χρηση PWM μπορεις να πετυχεις χαμηλοτερες στροφες σε σχεση με τους αλλους . Οποτε μην φοβασε για το αμα ειναι φουλ , δεν θα ειναι :p

2. στον fan controller , συνηθος βαζεις ενα molex για παροχη ρευματος , μετα αυτος το μοιραζει στους ανεμηστιρες που εχεις συνδεσει , στην ολη υποθεση δεν εμπλεκεται η μητρικη

3. ειτε 4πιν συνδεσεις , ειτε 3πιν , παλι θα μπορεις να ελενχεις τις στροφες

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Αφού ευχηθώ χρόνια πολλά σε όλους, να πω ότι "ξεθάβω" το θέμα γιατί έχω κι εγώ κάποιες απορίες σχετικά με τους 3 pin ανεμιστήρες.

 

Έχω στο κουτί μου 3 x 3pin fans και έναν pwm στην cpu και όλοι είναι συνδεδεμένοι στην μητρική. Κανένας δεν λειτουργεί σε full στροφές και συγκεκριμένα από τους 3pin ανεμιστήρες, οι δύο είναι ίδιοι (coolermaster a12025-08cb-3bn-f1, νομίζω είναι στις 1000 στροφές παρότι στο google βρίσκω άλλα νούμερα) και λειτουργούν περίπου στις 470 στροφές και ο τρίτος είναι ένας papst 4412 F/2GLL 1200 στροφών και λειτουργεί στις 870. Η απορία μου είναι γιατί δουλεύουν σε άλλες στροφές οι coolermaster και σε άλλες ο papst; δηλαδή ποια είναι η λογική με την οποία αποφασίζει η μητρική στις πόσες στροφές θα περιστρέφεται ο κάθε ανεμιστήρας του κουτιού;

 

*οι δύο coolermaster είναι στο μπροστινό μέρος του κουτιού και ο papst στο πίσω.

 

2ngwtir.jpg

Link to comment
Share on other sites

Tον PWM  το ελενχει η μητρικη, βαση την θερμοκρασια του επεξεργαστη, ενω τους 3pin βαση την θερμοκρασια του chipset.(τουλαχιστων ετσι γινεται στην δικια μου).Τωρα, εαν ας πουμε πως ρυθμιζεις μετα τους 50c να δουλευουν στο 100%, ο 1000αρης θα δουλευει 1000σαλ και ο 1200 1200σαλ.Κατω απο τους 50c,αναλογα πως ειναι ρυθμισμενη η καθε μητρικη ριχνει τις στροφες σε συναρτηση τις %.Π.χ στους 40c, μπορει να δινει εντολη οι ανεμιστηρες να δουλευουν στο 60%.Οποτε, το 1000αρης θα δουλευει 600σαλ και ο 1200---- 720σαλ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.