Jump to content



Ελευθερη συμβιωση.Τι πιστευετε?


Tsakonas

Recommended Posts

Oh hai.

νομος --> http://www.nomikosodigos.info/guide/legislation/165-metarrythmiseis-gia-tin-oikogeneia-to-paidi-tin-koinonia-kai-alles-diataxeis.html

Ο τιτλος τα λεει ολα.

(εννοω πριν διαβασετε τον σχετικο νομο)Ξερετε πως λειτουργει πανω κατω η ελευθερη συμβιωση?

Θα το διαλεγατε αντι του γαμου?

Πως σας φαινεται σαν ιδεα και πραγματοποιηση? (Πχ ενας τυπος υποστηριξε στο διδακτορικο του οτι ειναι ενα συμβολαιογραφικο "τα φτιαχνουμε και τα χαλαμε" )

Link to comment
Share on other sites

Μετά από γάμο 11 χρόνων τολμώ να πω, πως όσο λιγότερα "πρέπει" έχει μια σχέση, τόσο καλύτερα για την ατομική ευτυχία του ζεύγους.

Η έννοια της ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ είναι ιερή. Ο γάμος όχι....

Link to comment
Share on other sites

Μετά από γάμο 11 χρόνων τολμώ να πω, πως όσο λιγότερα "πρέπει" έχει μια σχέση, τόσο καλύτερα για την ατομική ευτυχία του ζεύγους.

Η έννοια της ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ είναι ιερή. Ο γάμος όχι....

Με καλυψες πληρως. Ξερω αρκετα ατομα τα οποια μετα απο 8-10 χρονια ευτυχισμενης σχεσης παντρευτηκαν και τους ξυνισε επιδει μπηκαν τα ΠΡΕΠΕΙ στο παιχνιδι.

Link to comment
Share on other sites

Oh hai.

νομος --> http://www.nomikosodigos.info/guide/legislation/165-metarrythmiseis-gia-tin-oikogeneia-to-paidi-tin-koinonia-kai-alles-diataxeis.html

Ο τιτλος τα λεει ολα.

(εννοω πριν διαβασετε τον σχετικο νομο)Ξερετε πως λειτουργει πανω κατω η ελευθερη συμβιωση?

Θα το διαλεγατε αντι του γαμου?

Πως σας φαινεται σαν ιδεα και πραγματοποιηση? (Πχ ενας τυπος υποστηριξε στο διδακτορικο του οτι ειναι ενα συμβολαιογραφικο "τα φτιαχνουμε και τα χαλαμε" )

το διάβασα, αλλά ομολογώ ότι δεν βρίσκω διαφορές με ένα κοινό πολιτικό γάμο.

παίζει να κάνεις ένα εξέκιουτιβ σάμαρι κονκλιούζιον?

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστυεω πως οποιοσ δεν θελει να παντρευτει φοβαται...τα πρεπει που λετε...

Αν και ειμαι 19 χρονων αυτη ειναι η αποψη μου... O γαμος ειναι μερος της θρησκειας μας για αυτους που πιστευουν...ειναι η αρχη της οικογενειας...

Αποψη μου παντα αν και ειμαι σε προιμο σταδιο....

Link to comment
Share on other sites

η γνώμη μου είναι πως άμα αγαπάς και σέβεσαι την/τον σύντροφο σου. οι γάμοι, συμβιώσεις e.t.c. δεν έχουν απόλυτος καμια σημασία.

κανένας γάμος, συμβίωση η οτιδήποτε δεν καλύπτει κανένα κενό από μονο του.

κανένας γάμος δεν έσωσε γάμο.

Link to comment
Share on other sites

Ο γάμος τις μέρες μας είναι πολύ κοινότυπο να χρησιμοποιείται σαν ένα μέσο «αμοιβαίας εξασφάλισης» για τους άλληλα εμπλεκόμενους ειδικά όταν έχουν μετά να κάνουν με απιστίες. Αν είσαι παντρεμένος και σε τσακώσει η γυναίκα σου να κάνεις γκανγκ-μπάνκ με 3 γραμματείς και 2 φαρισαίους, είναι καλυμμένη για διατροφές κλπ. Αν απλά συζείς θα πάρει τα φρύδια της.

Φυσικά και υπάρχει ολόκληρο άλλο πρίσμα για θρησκεία, και οικογένεια, και αγία γραφή και ΠΑΜΕ, και ΚΚΕ, αλλά αυτό πολλές φορές ποσός ενδιαφέρει.

Τα στατιστικά μιλάνε και από μόνα τους, όπως έλεγε και ο Γιοσαφατ.

Στα 10 ζευγάρια που παντρεύονται. 6 χωρίζουν, από τα 4, τα 2 μένουν μαζί καταπιεσμένα λόγω παιδιών / οικογένειας, και από τα 2 το 1 είναι ευτυχισμένο.

Link to comment
Share on other sites

<<

Άρθρο 1

Σύσταση

Η συμφωνία δύο ενήλικων ετερόφυλων προσώπων με την οποία οργανώνουν τη συμβίωση τους (σύμφωνο συμβίωσης) καταρτίζεται αυτοπροσώπως με συμβολαιογραφικό έγγραφο. Η ισχύς της συμφωνίας αρχίζει από την κατάθεση αντιγράφου του συμβολαιογραφικού εγγράφου στον ληξίαρχο του τόπου κατοικίας τους, το οποίο καταχωρείται σε ειδικό βιβλίο του Ληξιαρχείου.

Άρθρο 2

Προϋποθέσεις

1. Για τη σύναψη συμφώνου συμβίωσης απαιτείται πλήρης δικαιοπρακτική ικανότητα.

2. Δεν επιτρέπεται η σύναψη συμφώνου συμβίωσης:

α) αν υπάρχει γάμος ή σύμφωνο συμβίωσης των ενδιαφερόμενων προσώπων ή του ενός από αυτά,

β) μεταξύ συγγενών εξ αίματος σε ευθεία γραμμή απεριορίστως και εκ πλαγίου μέχρι και τον τέταρτο βαθμό, καθώς και μεταξύ συγγενών εξ αγχιστείας σε ευθεία γραμμή απεριορίστως και

γ) μεταξύ εκείνου που υιοθέτησε και αυτού που υιοθετήθηκε.

3. Η παράβαση των διατάξεων του παρόντος άρθρου συνεπάγεται την ακυρότητα του συμφώνου συμβίωσης.

Άρθρο 3

Ακυρότητα του συμφώνου

Την κατά το προηγούμενο άρθρο ακυρότητα του συμφώνου συμβίωσης μπορεί να επικαλεσθεί, εκτός από τους συμβληθέντες, και όποιος προβάλλει έννομο συμφέρον οικογενειακής ή περιουσιακής φύσης. Ο εισαγγελέας μπορεί να ζητήσει αυτεπαγγέλτως την αναγνώριση της ακυρότητας, αν το σύμφωνο συμβίωσης αντίκειται στη δημόσια τάξη.

Άρθρο 4

Λύση

1. Το σύμφωνο συμβίωσης λύεται: α) με συμφωνία των συμβληθέντων, που γίνεται αυτοπροσώπως με συμβολαιογραφικό έγγραφο, β) με μονομερή συμβολαιογραφική δήλωση, αφότου αυτή κοινοποιηθεί με δικαστικό επιμελητή στον άλλον και γ) αυτοδικαίως, αν συναφθεί γάμος είτε μεταξύ των συμβληθέντων είτε μεταξύ ενός από αυτούς και τρίτου.

2. Η λύση του συμφώνου συμβίωσης ισχύει από την κατάθεση του συμβολαιογραφικού εγγράφου ή της μονομερούς δήλωσης στον ληξίαρχο, όπου έχει καταχωρηθεί και η σύσταση αυτού.

.

.

.

.

>>

πηγη

σε 5 σειρες οριζεται η εναρξη κοινης ζωης 2 ανθρωπων !!

σε 1 παραγραφο οριζεται ο τροπος λυσης των 'δεσμων' τους

και σε 150 παραγραφους μετα οριζονται ολα τα δικονομικα εργαλεια για να γινει αυτη η λυση ,κολαση ! προς συμφερον βεβαια δικηγορων και παρατρεχαμενων..........

σορυ φιλε τσακονα , αλλα ειμαι καθετα αντιθετος.......

αρκετα χρονια παντρεμενος ,πιστευω οτι εχω το δικαιωμα να κρινω καποια πραγματα,οπως τα εχω ζησει απο τον περιγυρο μου......

αν καποιοι πιστευουν οτι μπορουν να συνυρπαξουν για το υπολοιπο της ζωης τους, δεν εχουν αναγκη εκκλησιες,συμβολαια κλπ κλπ.....ισως το συμφωνητικο 'βοηθησει' καποιους λιγους που εχουν συγκεκριμενη οπτικη απεναντι σ ολα αυτα.

απο την αλλη βεβαια , θα δημιουργησει ορδες χωρισμενων νεων , που θα το δουν ως φαρμακο του φοβου τους για εκκλησιες/παπαδες κλπ ,αλλα που με το πρωτο ζορι θα παρουν μια αιτηση απο το περιπτερο ,θα την συμπληρωσουν και θα δυαλυσουν το γαμο τους σε λιγα λεπτα.......

οι αμερικανικου τυπου μονογονεικες οικογενειες θα βαλουν αλλο ενα καρφι στο φερετρο αυτης της χωρας.....

κι αν θες να το θεσω πιο προσωπικα - δεν εχω μετανοιωσει για τις επιλογες μου,χωρις ομως ν αρνηθω οτι δεν υπαρχουν δυσκολιες και μαλιστα μεγαλες....αυτα τα πρεπει που φοβιζουν πολλους.

Τα 'πρεπει' ειναι συνηθως εμποδιο στα 'θελω-εγω' μας και αν καποιος δεν μπορει να τα ξεπερασει ,απλα ειναι ανωριμος -ασχετα απο ηλικια - για κατι τοσο σοβαρο ,οπως ειναι η οικογενεια....

η οικογενεια δεν ειναι ιερη.......ειναι θεμελιος λιθος του μοντελου της κοινωνιας μας

δες απλα τι θεση εχουν οι ανυπαντροι/ες μεσα στην κοινωνια, ειδικα οταν ξεπερασουν το κρισιμο χρονικο οριο !!

πιστευω οτι η κοινωνια μας εχει πολυ ''απλουστερα'' αλλα σοβαρα προβληματα να λυσει ,πριν στρεψει το βλεμμα σε θεματα που αποτελουν βασικη δομη του κορμου της!!

Link to comment
Share on other sites

Οταν εχεις σχέση και σέβεσαι τον/την συντροφό σου πρέπει καποια στιγμη να αποφασίσεις να κανεις αυγα με μπείκον. Και εξηγουμαι:

Στο ανωθεν φαγητο υπάρχει μια διαφορά μεταξυ κότας και γουρουνιου. Η κότα συμμετέχει, το γουρούνι δεσμέυεται.

Αν κάποιος αγαπα και σέβεται τον/την συντρφό του αποφασίζει να γινει γούρούνι και να μην κανει την κότα. :cool:

Link to comment
Share on other sites

το διάβασα, αλλά ομολογώ ότι δεν βρίσκω διαφορές με ένα κοινό πολιτικό γάμο.

παίζει να κάνεις ένα εξέκιουτιβ σάμαρι κονκλιούζιον?

ναι ευχαριστως.η κυρια διαφορα ειναι οτι αν θες να διακοψεις πχ εναν πολιτικο γαμο,υποχρεωτικα απο τον νομο πρεπει ναχει κρατησει εναν χρονο,και θες 2 υπογραφες κλπ κλπ.

Στο συμφωνο ελευθερης συμβιωσης,μπορεις να μην κανεις τιποτα και απλα να πας να παντρευτεις αλλον η να κανεις μονομερη δηλωση στον συμβολαιογραφο και τσαααααααακ εισαι ελευθερος.

Επισης εχει μικροδιαφορες ως προς την νομιμη μοιρα (δηλαδη το ποσοστο περιουσιας που δικαιουται ο επιζων συμβιος απο την περιουσια του αποθανοντος συμβιου σε συγκριση με το ποσοστο περιουσιας που θα δικαιουτο ο ιδιος ανθρωπος εαν ηταν παντρεμενος με τον μακαριτη)..

χονδρικα επισης,υπαρχουν διαφορες ως προς την οφειλομενη διατροφη σε περιπτωση διακοπης της συμβιωσης. πχ..

αν εχετε δει σε αμερικανικες ταινιες τις γατιες που κανουν με τα προγαμιαια συμφωνα,μεχρι προτινος αυτα δεν μπορουσαν να γινουν στον γαμο.Τωρα ομως μερικα απο αυτα μπορουν να γινουν εαν 2 ατομα συνδεθουν με συμφωνο ελευθερης συμβιωσης και να υπογραψεις χαρτι με την μπιατς οτι αν μετα την συμβιωση αυτη μπορει να τρεφει τον εαυτο της εσυ δεν θα της χρωστας διατροφη.

και σε 150 παραγραφους μετα οριζονται ολα τα δικονομικα εργαλεια για να γινει αυτη η λυση ,κολαση ! προς συμφερον βεβαια δικηγορων και παρατρεχαμενων..........

ε ,να λεμε και του στραβου το δικιο,το συμφωνο ελευθερης συμβιωσης λυεται απλα και αυτοματα αν πας και παντρευτεις αλλον/αλλη,ανεξοδα,αβαδιστα κλπ.Ο γαμος ειναι που θελει διαζυγια και τρεξιμο...

αλλα ειμαι καθετα αντιθετος.......

ναι ρε παιδι μου,αυτο λεω κι εγω απο το πρωτο ποστ,ενας συναδελφος το χαρακτηρισε "συμβολαιογραφικο τα φτιαχνουμε και τα χαλαμε"

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα είχαμε: Αρραβώνα και μετά γάμο.

Ύστερα περάσαμε σε : Αρραβώνα, πολιτικό γάμο, και στην πορεία τον δέναμε με θρησκευτικό.

Τώρα θα έχουμε: Αρραβώνα, σύμφωνο συμβίωσης, πολιτικό γάμο , και τέλος θρησκευτικό.

Εάν η γυναίκα ονειρεύεται νυφικό και εκκλησία , απλά δεν γλιτώνεις.

Στους ομοφυλόφιλους δίνει λύση αυτό το σύμφωνο.

Link to comment
Share on other sites

nope...

'' Άρθρο 1

Σύσταση

Η συμφωνία δύο ενήλικων ετερόφυλων προσώπων με την οποία ...''

ακριβως...

(τελευταια στιγμη των νομοθετικων διαδικασιων μπηκε αυτο το "ετεροφυλων",μεχρι να επικαλεστουν τουλαχιστον την αρχη της ισοτητας γουωτεβα)

Link to comment
Share on other sites

και για να δειτε πως κανενα κοινωνικο φαινομενο δεν συμβαινει μονον σε ενα κρατος,τσεκαρετε τα παρακατω λινκς...εγω εμεινα παγωτο...

http://globalgreek.blogspot.com/2010/05/blog-post_3173.html

http://www.cosmo.gr/News/Germany/168558.html

http://countrystudies.us/iran/52.htm

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,

thx για το σάμμαρυ τελικά καλά το διάβασα, είναι ένας πιο light πολιτικός γάμος με ευκολίες διάλυσης. Μπορώ να πω ότι είμαι κατά του διότι:

Ο γάμος (και μιλάω για την έννοια και όχι απαραίτητα για τον θρησκευτικό γάμο, ο πολιτικός αρκεί) είναι κάτι που θέλουν και τα 2 μέρη. Για μένα αν κάποιο από τα 2 μέρη δεν θέλει γάμο τότε κάποιο λάκκο έχει η φάβα και κανένα συμφωνητικό δεν βοηθάει διότι αντιθέτως με ότι φαίνεται, παρέχει μια εύκολη λύση για αυτούς που δεν θέλουν να κάνουν θυσίες, υποχωρήσεις και άλλα όμορφα που πάνε πακέτο με την συμβίωση.

Με το συμφωνητικό... "δεν μου αρέσουν τα γιουβαρελάκια της? δεν είναι τόσο νοικοκυρά όσο νόμιζα? ε, και τι έγινε που έχουμε Ν κουτσούβελα? Στα @@ μου γι'αυτό έκανα το συμφωνητικό, για να μη χαλάω την ζαχαρένια μου.... αύριο στο δικηγόρο να διαλύσουμε αυτό το χάσιμο χρόνου".... Το ίδιο βέβαια ισχύει με αυτήν: "ΜΑ τον ΜΠΙΠ πάλι δεν σήκωσε το καπάκι? πάλι γλύκοκοίταξε την γειτόνισσα? ΠΑΛΙ κοιμάται κυριακή πρωί? ε νισάφι θα πάω μόνιμα στην μάνα μου, θα φροντίζει και τα παιδιά..."

Για μένα ο κυριότερος λόγος που ένας γάμος (νομικά) διαλύεται δύσκολα είναι και για να συνάπτεται αντίστοιχα δύσκολα. Είναι μια δύσκολη και σημαντική απόφαση στη ζωή του ανθρώπου, αν υποβιβάζουμε την σημασία της, συγνώμη αλλά μόνο σε κακό θα βγεί. Και για να είμαι και ολοκληρωμένος, το ίδιο ακριβώς ισχύει και με τους ομοφυλόφιλους. Νιώθετε πραγματικά για το ταίρι σας ? οκ, παντρευτείτε κανονικά (κρίμα που δεν το αναγνωρίζει η κοινωνία αν το δεις από αυτή τη πλευρά). Δυστυχώς ο γάμος έχασε την ουσία του, ο κόσμος έχασε την μπάλα, και το σημαντικότερο πολύς κόσμος δεν το παίρνει στα σοβαρά και το κάνει για το στάτους ή για να να καλύψει τις απαιτήσεις των γύρω (βλ. γονείς που θέλουν εγγόνια) ή και τις δικές τους ψευδαισθήσεις (θέλω να ντυθώ νυφούλα).....

Όπως και να έχει πιστεύω ότι διαλέγοντας τον εύκολο δρόμο (πού είναι το συμφωνητικό) κανένας δεν βγαίνει ωφελημένος, το φωνάζω και το λέω ο γάμος/συμβίωση δεν είναι παιχνίδι και μακάρι οι γονείς να μαθαίνανε το ίδιο στα παιδιά τους...

Πραγματικά θέλω να ακούσω την άλλη άποψη που λέει γιατί το συμφωνητικό είναι καλύτερο από το γάμο, αλλά έχοντας ζήσει σε πενταμελή οικογένεια, και αφού είδα τις θυσίες των γονιών μου και τον τρόπο ζωής τους, και αφού ξεκίνησα δική μου σχετικά νωρίς το βλέπω δύσκολο να πεισθώ...

Link to comment
Share on other sites

Επίτηδες θα κάνω ένα double-post για να πω μια ιστοριούλα που δεν ταιριάζει με το προηγούμενο ποστ

ξέρω άνθρωπο που είναι καρχαρίας:

έχει βρει μια κοπελίτσα και μέσα σε 20 μέρες την έπεισε να συμβιώσουν. Αυτή περιχαρής δηλώνει ευτυχισμένη και λέει ότι θέλει να "τον τυλίξει". Το αστείο της υπόθεσης είναι ότι το πρόσωπο την έχει, σχεδόν, πείσει να πουλήσει το αμάξι της και να πάρει μηχανή στο όνομα του..... υπάρχουν και άλλα που δεν μπορώ να πω αλλά το σημαντικό είναι το εξής

υπάρχουν άνθρωποι (αυτή) που θα κάνουν τα πάντα για να κάνουν δήθεν σπίτι και ένα παιδί, και υπάρχουν άνθρωποι (αυτός) που θα κάνουν τα πάντα για βολέψουν το συμφέρον τους και την τσέπη τους.... έτεροι ανώριμοι και βλάκες, θα ζήσουν ο καθένας τα "θέλω τους" σε βάρος ενός παιδιού που θα έρθει αναπόφευκτα κάποια στιγμή.... και έρχεται ένα συμφωνητικό συμβίωσης <<ας το κάνουμε αγάπη μου για ευκολία, να είμαστε μαζί!>> που δημιουργεί την ψευδαίσθηση του γάμου και τελικά απλά θα επιταχύνει τον κύκλο δυστυχίας....

Ναι τα ίδια γίνονται και με ένα πολιτικό γάμο αλλά λόγω των χρονικών περιορισμών η συχνότητα της λαμογιάς είναι πιο αραιή.....

Link to comment
Share on other sites

Απάντηση σε όλους λένε ότι μετά τους γάμους υπάρχουν διαζύγια:

Μετά το "τα φτιάξαμε", υπάρχει και το "τα χαλάσαμε".

Και μετά τα αυτοκίνητα, υπάρχουν σκασμένα λάστιχα.

Μετά το "μαγειρεύω", υπάρχει και το "έκαψα το φαΐ".

Θα μπορούσα να δώσω 100άδες τέτοια παραδείγματα στατιστικών του στυλ ποιος πιστεύετε ότι είναι καλύτερος πρωθυπουργός (Παπανδρέου: 10%, Καραμανλής 9%, Κανένας: 81%). Απλά σκεφτείτε το ;)

Κάποτε οι γάμοι δεν έσπαγαν με τίποτα, ακόμα κι αν γίνονταν με προξενιό. Έχουμε μάθει πολλοί να είμαστε μέσα στον εγωισμό και το Μανιάτικο και κοπανάμε τα διαζύγια πιο συχνά από ότι έχουμε τα @@ να πούμε ότι "ΠΑΡΑΙΤΟΥΜΑΙ" από τη δουλειά που μας κάνει τη ζωή κόλαση. Αν εξ αρχής έχεις πάρει λάθος απόφαση, ή δεν τα πας καλά, δεν σου φταίει ούτε ο θεσμός του γάμου (πολιτικός, θρησκευτικός δεν έχει σημασία), ούτε τίποτα άλλο.

Είναι άπειρα τα δείγματα του στυλ "παντρεύτηκαμε μπας και φτιάξουν τα πράγματα". Έ, όχι ρε φίλε, αν δεν πάνε καλά τα πράγματα δεν θα φτιάξουν με το γάμο. Αυτά τα λένε μαμάδες και πεθερές να ουμ. Υποχωρήσεις και συμβιβασμοί υπάρχουν σε κάθε τύπο σχέσης, είτε είναι φιλικός, ερωτικός, εργασιακός ή ότι άλλο. Αν είσαι διατεθειμένος να κάνεις το βήμα γιατί το θέλεις και ξέρεις τι σου γίνεται, αλλά το ίδιο και η/ο σύντροφος, τότε δεν βλέπω λόγο να διαλύσει.

Τι πάει να πει "πολλά πρέπει" δηλαδή; Αν σέβεσαι τον δίπλα σου και τον αγαπάς, ούτε τον κακομεταχειρίζεσαι, ούτε τον κερατώνεις, ούτε τον παραμελείς. Αυτά δεν χρειάζονται γάμο, αλλά δεν χαλάνε κιόλας από αυτόν.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.