Jump to content



Αξίζει η αλλαγή σε sata δίσκους;


chroma

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από chroma [Σήμερα, στις και 14:22]

Σκέφτομαι αν αξίζει η αλλαγή από PATA και serillel σε SATA, συγκεκριμένα από Seagate ST3120026A σε AS. Έχει κάνει κανείς παρόμοια αλλαγή;

Eαν αλλαξεις δισκο για καποιο λογο ναι παρε SATA λιγα ευρω διαφωρα εχουν

διαφωρα δεν θα δεις μεγαλη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Spyrus [Χθες, στις και 23:18]

Εγώ με το WD IDE ATA 100 ήμουνα το πολύ 25000 στο Sandra ενώ με SATA Maxtor 36000!

Αυτο λεμε για μερικα ευρο διαφορα συγουρα θα παρεις SATA .H διαφορα απο 40gb maxtor (ο παλιος μου) σε seagate 80gb 41228kb/s σε 48064kb/s η διαφωρα ειναι μικρη.!!!!!:p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από chroma [Χθες, στις και 12:22]

Σκέφτομαι αν αξίζει η αλλαγή από PATA και serillel σε SATA, συγκεκριμένα από Seagate ST3120026A σε AS. Έχει κάνει κανείς παρόμοια αλλαγή;

Κατά την προσωπική μου γνώμη....

..επ'ουδενή περίπτωση....

Αν φτιάχνεις νέο μηχάνημα ή απλά παίρνεις νέους σκληρούς δίσκους, ναί να πάρεις SATA. Αλλιώς όχι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εγώ έχω έναν Seagate 80άρη SATA στις 7200rpm και δεν έχω δει διαφορά. Το μόνο για το οποίο ευχαριστήθηκα είναι τα καλλώδια. Είναι τρομερά πιο λεπτά, μπαίνουν πολύ πιο εύκολα από τα IDE και είναι και πολύ πιο εύκαμπτα. Γενικά θα συμφωνίσω πως δεν χρειάζεται να αλλάξεις, εκτώς βέβαια αν γίνεται χάος μέσα στο κουτί σου απ'τις καλλωδιοταινίες!

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα φιλε Μακη, επειδη τον Chroma τον γνωριζω προσωπικα, πιστεψε με οτι στο κουτι του επικρατει οντως το χαος, αλλα S-ATA δεν αγορασε.

Παντως οι διαφορες ειναι οντως μικρες εως ανυπαρκτες.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ επειδή βαριώμουνα χθές το μεσημέρι κάθισα και τα έβγαλα όλα από μέσα και τα ξανάβαλα προσπαθώντας να τακτοποιήσω όσο καλύτερα μπορούσα τα καλλώδια. Μέχρι να συνδέσω τις IDE συσκευές, ήταν όλα υπέροχα. Αλλά μετά... Αυτό που μου την έδωσε ήταν οτι τσιγκουνεύτηκαν από την MSI να βάλουν δεύτερο round στη συσκευασία και έτσι υπάρχει μόνο μία καλλωδιοταινία η οποία όμως χαλάει τελείως το όλο σύνολο. Και άντε βρές round cable στο Ηράκλειο :'(

Link to comment
Share on other sites

Ενταξη μικρη η διαφορα αλλα αν εχει ενα χαος στο κουτι του τοτε καλητερα SATA ισως κερδισει λιγο χωρο.Αλλα αν θελει πραγματικα μεγαλες διαφορες του προτεινω Raptor δεν παιζονται οι δισκοι ταχητατοι.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.