Jump to content



eBay.gr!


goku_dbz

Recommended Posts

πριν 2 βδομαδες πληρωσα κανονικα φορο(με το παραπανω κιολας, βλεπε DHL), την τεταρτη πηρα δεμα απο αμερικη (σε κουτι παρακαλω) με γραμμενη αξια πανω 200$, ανευ φορου. μονο το γνωστο 3ευρω που εγινε 3,63(μαλλον φπα:rofl:). διαφορα μικρα: 4 την προηγουμενη εβδομαδα(CH,HK)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 41
  • Created
  • Last Reply

πήρες δέμα δηλωμένη αξίας 200$ από Αμερική μέσω DHL kai πλήρωσες μόνο 3€ σε δασμούς; πώς το έκανες αυτό;

Εκτόις αυτού είχα την εντύπωση ότι η κοτσάνα των 3€ ισχύει μόνο για τα ΕΛΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στα EMS, ενώ δεν τους έβαζαν δασμούς, τώρα τους βάζουν... επίσης τα δικά σου περνάνε από άλλο τελωνείο και όχι τις Αθήνας, οπότε δεν ξέρω τι κάνουν εκεί... εκεί μπορεί να απαντάνε και τηλέφωνα... :p

Πάντως, έχετε υπόψη ότι τώρα θα ελέγχονται πολλά παραπάνω δέματα και θα πέφτει μεγαλύτερο χαράτσι...

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 βδομαδες πληρωσα κανονικα φορο(με το παραπανω κιολας, βλεπε DHL), την τεταρτη πηρα δεμα απο αμερικη (σε κουτι παρακαλω) με γραμμενη αξια πανω 200$, ανευ φορου. μονο το γνωστο 3ευρω που εγινε 3,63(μαλλον φπα:rofl:). διαφορα μικρα: 4 την προηγουμενη εβδομαδα(CH,HK)

σε ποιο τελωνειο εγινε ο εκτελωνισμος?

Link to comment
Share on other sites

σήμερα μου ήρθε ένας πίνακας [μόνο ο καμβάς, σε συσκευασία πακέτου] που είχα παραγγείλει από το ebay, και μου χρεώσαν τα 3,05€ για τα έξοδα εκτελωνισμού. Ήρθε με EMS [και με ΕΛΤΑ στο σπίτι μου]. Στο Ελ Σιντ Βενιζέλος έγινε ο εκτελωνισμός

Link to comment
Share on other sites

πήρες δέμα δηλωμένη αξίας 200$ από Αμερική μέσω DHL kai πλήρωσες μόνο 3€ σε δασμούς; πώς το έκανες αυτό;

Εκτόις αυτού είχα την εντύπωση ότι η κοτσάνα των 3€ ισχύει μόνο για τα ΕΛΤΑ.

για το δεμα απο αμερικα με DHL πληρωσα 60ευρω φορο για 78+50$ αξια.

το αλλο που εκανε 200$ δηλωμενα ηταν με USPS priority mail γι αυτο δεν πληρωσα.

Link to comment
Share on other sites

επίσης τα δικά σου περνάνε από άλλο τελωνείο και όχι τις Αθήνας, οπότε δεν ξέρω τι κάνουν εκεί... εκεί μπορεί να απαντάνε και τηλέφωνα... :p

ισως παιζει και αυτο.. στον εμπορευματικο του μακεδονια ειναι πολυ εξυπηρετικοι οι τυποι.. εχω πιει καφεδακια εκει μεχρι να βρουμε λυση... :p

ή απλα ειμαι κωλοφαρδος τι να πω..

Link to comment
Share on other sites

α, οκ. συγνώμη για την παρανόηση. από τα γραφόμενα σου κατάλαβα ότι πήρες δέμα με την DHL και δεν πλήρωσες τίποτα. Με USPS (ακα ΕΛΤΑ) έχω πάρει και εγώ δέμα κάπου 250$ και ομοίως πλήρωσα μόνο 3€

ρε Tζακε, είχες πρόβλημα με τα τηλέφωνα στο τελωνειο του Ελ. Βενιζέλος; 1-2 φορές που χρειάστηκε να πάρω (σε άσχετα διαστήματα) ήταν και γρήγοροι και εξυπηρετικότατοι.

Link to comment
Share on other sites

ρε Tζακε, είχες πρόβλημα με τα τηλέφωνα στο τελωνειο του Ελ. Βενιζέλος; 1-2 φορές που χρειάστηκε να πάρω (σε άσχετα διαστήματα) ήταν και γρήγοροι και εξυπηρετικότατοι.

Μου σπάσανε τα νεύρα... Μάλιστα την πρώτη φορά, είχα πάρει τηλέφωνο στις ταχυμεταφορές των ΕΛΤΑ, που είναι υπεύθυνοι για τα EMS και μου λένε αποστομωτικά "καλά, μην περιμένετε να το σηκώσουν, εδώ δεν το σηκώνουν σε μας"... :nothing:

Link to comment
Share on other sites

σε κάτι μικρά ναι, κάπου 2.5 βδομάδες. :p

κάτι άλλα που συνέπεσαν με τις στάχτες από τα ηφαίστεια τα είχα ξεγράψει (40φεύγα μέρες) και ήμουν έτοιμος να στείλω email στον πωλητή για να δούμε τι θα γίνει. Τελικά βρήκαν το δρόμο και όλα καλα :D

Link to comment
Share on other sites

α, οκ. συγνώμη για την παρανόηση. από τα γραφόμενα σου κατάλαβα ότι πήρες δέμα με την DHL και δεν πλήρωσες τίποτα. Με USPS (ακα ΕΛΤΑ) έχω πάρει και εγώ δέμα κάπου 250$ και ομοίως πλήρωσα μόνο 3€

Αυτά τα 3 ευρώ που τα πληρώνεται;; στον ταχυδρόμο;;

Link to comment
Share on other sites

στο ταχυδρομείο. ο δασμός αυτός (σε εμένα τουλάχιστον) έχει πέσει μόνο σε μεγάλα δέματα τα οποία όπως είναι λογικό δεν τα φέρνει ο ταχυδρόμος. αλλά υποθέτω πως μπορεί να εισπράξει και ο ταχυδρόμος αν χρειαστεί κάποια φορά (αφού σου κόβει και απόδειξη)

Link to comment
Share on other sites

επειδή μπλέκει και την συγκεκριμένη φράση "eBay has recently changed what payment methods it allows" μπερδεύτηκα. Ο συγκεκριμένος πωλητής δεν δέχεται πληρωμή από ελληνικό Paypal ή γενικά το ebay πλέον;

Link to comment
Share on other sites

Ο συγκεκριμένος... άλλοι δέχονται, αλλά αυτό το κολπάκι δεν μ' αρέσει...

εχει δικαιωμα να το κανει αυτο ?

μια ερωτηση στο ebay + επισυναψη του μυνηματος θα μας ελυνε την απορια....

και αν τυχον ειναι αυθαιρεσια του πωλητη , εχεις δικαιωμα για αξιολογηση? (υποτιθεται εχεις κερδισει την δημοπρασια εστω και με buy it now)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.