Jump to content



ATI 5870


alexcrx

Recommended Posts

Παιδια καλησπερα

Θελω να αγορασω μια 5870 αλλα επειδη ειχα προβληματα με μια 4870χ2 που ειχα θα ηθελα να μαθω ποια ειναι η πιο "παγωμενη" 5870.

Να περιμενω για την toxic που εχει το vapor-x???????

Να παρω την καινουργια asus?????Την matrix ενοω με τα 2gb

Αυτη ειναι παγωμενη σαν την toxic???????

Γιατι διαβασα κατι για 60 βαθμους η toxic σε load 100%

Τι να κανω??????????

ΒΟΗΘΕΙΑ

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 85
  • Created
  • Last Reply
Παιδια καλησπερα

Θελω να αγορασω μια 5870 αλλα επειδη ειχα προβληματα με μια 4870χ2 που ειχα θα ηθελα να μαθω ποια ειναι η πιο "παγωμενη" 5870.

Να περιμενω για την toxic που εχει το vapor-x???????

Να παρω την καινουργια asus?????Την matrix ενοω με τα 2gb

Αυτη ειναι παγωμενη σαν την toxic???????

Γιατι διαβασα κατι για 60 βαθμους η toxic σε load 100%

Τι να κανω??????????

ΒΟΗΘΕΙΑ

εγω πηρα την vapor-x 5870 που εναι χρονισμενη στα 875/1250 μαμα

σε fumark αυτο το καιρο εφθασε 79 βαθμους και εχω αρκετα καλο airflow 3χ14 και 1χ12 οι 60 βαθμοι max με αερα νομιζω ειναι απιαστο ονειρο

Link to comment
Share on other sites

@Zenor

Εχεις την toixc 2gb????ή την asus matrix 2gb????

Γιατι ξερω οτι ολες οι αλλες πεζουν στους 80 εκτος της toxic και της απλης με το 1gb αλλα με το vapor-x

Για την asus matrix δεν ξερω γιατι λεει οτι εχει πιο καλο cooler

@ultraex2005

Δηλαδη με λιγα λογια βαραει 80 και η vapor-x?????Δηλαδη η asus matrix λεει μουφες οτι ειναι πιο "παγωμενη"????

Κανα παλικαρι με asus matrix??????

Αντε παλι μπλεξιμο :-( .........................

Link to comment
Share on other sites

Βασικα εμενα πιο πολυ με νοιαζει να ειναι "παγωμενη"

Κακες εμπειριες απο 4870χ2

Ετσι ειπα να παω σε μονή καρτα

Η 5970 τι θερμοκρασιες "βαραει"????

Η asus matrix τι κανει??????

Εχω φλιπαρει εντελως

Βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

μην σε απασχολει τοσο η θερμοκρασια και μην τρελενεσαι θα παθεις τιποτε

εχω διαβασει οτι review υπαρχει σε 5870 και τωρα που μιλαμε σχεση τιμης προς αποδοση

παει στην vapor-x με το πολυ καλο συστημα ψυξης που εχει με κατω απο 400 euro

να και ενα review με το καινουργιο revision 2 pcb και το οποιο ειναι βελτιωμενο

http://www.pcgameshardware.com/aid,704035/Sapphire-Radeon-HD-5870-Vapor-X-Rev-2-with-custom-PCB-reviewed/Reviews/

Link to comment
Share on other sites

Καμια σχεση δεν εχει η 4870x2 με την 5870, η 5870 μεχρι τα 930-950Mhz πυρηνα παιζει αθορυβα με το fan στο auto και μιλαω για οποιαδηποτε reference 5870, σε stock συχνοτητες δηλαδη δεν υπαρχει περιπτωση να την ακουσεις να κανει το παραμικρο θορυβο.

Τωρα για την Matrix ισχυει οτι ειπε ο atiman, με λιγα χρηματα παραπανω πηγαινεις σε 5970 και αλλαζεις επιπεδο αν το υπολοιπο συστημα στο επιτρεπει βεβαια.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν περνεις μια 5870 και να την βαλεις στον καταψυκτη?? θα κανει δουλεια :p

Aστειευομαι...

Οπως ειπαν και τα παιδια πιο πανω,μην σε αγχωνει η θερμοκρασια της καρτας...αν ηταν να τα φτυνουν ολες απο τους 60 βαθμους και πανω,τωρα θα ειμασταν ολοι αφραγκοι..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ρε παιδιά έχω 5870 Gigabyte την απλή την ψήκτρα και με το fan το πολύ στο 25% του 40 βαθμούς σε BFBC2 δύσκολα το πιάνω. Και φασαρία δεν έχω και πολύ χαμηλές θερμοκρασίες. Κάνω κάτι λάθος ή το airflow που έχω είναι πολύ καλό?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι το θεμα να ειναι πιο παγωμενη η μια απο την αλλη...Ολες ανεβαζουν θερμοκρασια εξαιτιας του πολυ απλου αυτου λογου "ηλεκτρικο ρευμα"...Τωρα αμα η μια καρτα ανεβαζει για παραδειγμα 60 βαθμους και η αλλη 65-70 δεν νομιζω να εχει και πολυ μεγαλη σημασια..Το θεμα ειναι να μην ξεπερναει το οριο (κατι το οποιο ειναι ευκολο να το καταλαβεις...) τωρα αμα θες απιστευτα χαμηλες θερμοκρασιες..πανε σε υδροψυξη.

Link to comment
Share on other sites

alexcrx@ μην ξαναρωταμε τα ιδια και τα ιδια ολες αυτες οι custom ψυξεις τυπου vapor-x-matrix

ειναι λιγο καλυτερες απο τις reference απο 3-10 περιπου πανω κατω βαθμους

η διαφορα θα ερθει μονο με νερακι

Link to comment
Share on other sites

Ναι καμια διαφορα

Δηλαδη 10 βαθμοι παραπανω μεσα στο tower δεν ειναι διαφορα?????

Και μαλλον δεν ειναι 10 βαθμοι αλλα 20 απ'οτι βλεπω(εκτος και αν κανω λαθος)

Μου φενεται οτι θα περιμενω για toxic η την απλη vapor-x

Κανενας με asus matrix να μας πει θερμοκρασιες???????

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.