Jump to content



ATI 5870


alexcrx

Recommended Posts

  • Replies 85
  • Created
  • Last Reply
παιδες η matrix ειναι αλλη ιστορια !!!!!!!!!1500 core:-O

τις στελνει ολλες τις 5870 για επαναπρογραματισμο

http://www.hwbox.gr/news-vga/8520-asus-hd5870-matrix-2gb-espase-fragma-ton-1500mhz-ston-pirina.html

Αν εχεις hobby το extreme overclocking παιρνεις μια τετοια.

Αν παλι ζηλευεις το 27000 gpu score στο vantage αλλα σου εχει τελειωσει το αζωτο παρε μια 5970.

Link to comment
Share on other sites

Οι Vapour-X δεν πάνε τόσο ψηλά πάντως ( 2 που έχω δει ) αλλά ΕΙΝΑΙ πιο δροσερές.

Αν σας ενδιαφέρει να κλοκάρετε μην πίνετε νερό στο όνομα τους γιατί μπορεί να πνιγείτε.

Link to comment
Share on other sites

Οι Vapour-X δεν πάνε τόσο ψηλά πάντως ( 2 που έχω δει ) αλλά ΕΙΝΑΙ πιο δροσερές.

Αν σας ενδιαφέρει να κλοκάρετε μην πίνετε νερό στο όνομα τους γιατί μπορεί να πνιγείτε.

Ναι σιγουρα, απλα το παλικαρι ρωτησε απο το πρωτο ποστ ποια ειναι η πιο "παγωμενη"!

Link to comment
Share on other sites

Οι Vapour-X δεν πάνε τόσο ψηλά πάντως ( 2 που έχω δει ) αλλά ΕΙΝΑΙ πιο δροσερές.

Αν σας ενδιαφέρει να κλοκάρετε μην πίνετε νερό στο όνομα τους γιατί μπορεί να πνιγείτε.

965/1300 ποσο παραπανω να παει με μαμα ρευμα 1.165

και το προβλημα ειναι οτι εχει κλειδωσει τα ρευματα η saphire no reference pcb:weep:

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν διαφωνώ, απλά εγώ με "απλή" Sapphire παίζω 980/1300

και εχω δει τις vapour να μην πάνε ούτε 950.

Για αυτό το είπα στο παλικάρι.

Πάντως το cooler κάνει δουλειά φούλ.

Link to comment
Share on other sites

Οντως,δεν αξιζει να δωσεις 500ευρω για μια 5870. Καλυτερα να δωσεις αλλα 60-70Ε και να παρεις μια 5970.. (βεβαια ειναι και το θεμα του case εδω..κατα ποσο την χωραει την 5970, αμα ειναι να δωσεις αλλα 100+ ευρω για case..:getlost:)

Link to comment
Share on other sites

Τελικα απ'οτι καταλαβα η 5870 με vapor-x ειναι η πιο "παγωμενη" ειτε ειναι toxic ειτε οχι

Τωρα για clockαρισμα μαλλον ειναι πιο καλη η matrix απλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι καλο το cooler της γιατι λεει 13% πιο χαμηλες θερμοκρασιες απο τις αλλες αλλα αμα δε το δω........

Ακομα να παρει κανενας asus matrix να μας πει θερμοκρασιες?????????

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησες από ελαφρύ oc και τώρα σε 10 ποστ ψάχνεις matrix γιατί φοβάσαι αν δώσεις 10 mhz πυρήνα και μνήμες μην λιώσει η κάρτα.

Αποφάσισε τι θέλεις να πάρεις και πόσα λεφτά θέλεις να δώσεις και το βασικό ΤΙ θα το κάνεις αυτό.

Λίγο oc κάνεις με ΟΛΕΣ τις κάρτες.

ΚΑΜΙΑ δεν ζεσταίνεται τόσο που να μην αντέχει ο ανεμιστήρας, ειδικά σε καλό κουτί, και όλες κάνουν θόρυβο όταν ο ανεμιστήρας είναι στο 80%+

Αν θέλεις 5870 που να πηγαίνει στον θεο τράβα πάρε την superclocked της Gigabyte που ξεκινάει 950 πυρήνα και πάει θεό.

Αλλά κατέληξε ΤΙ θέλεις για να έχει συνοχή αμι τι άλλο η κουβέντα.

Και ΝΑΙ 500 € για 1 κάρτα είναι ΠΟΛΛΑ λεφτά, πάρε 5970.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα

Θελω να αγορασω μια 5870 αλλα επειδη ειχα προβληματα με μια 4870χ2 που ειχα θα ηθελα να μαθω ποια ειναι η πιο "παγωμενη" 5870.

Να περιμενω για την toxic που εχει το vapor-x???????

Να παρω την καινουργια asus?????Την matrix ενοω με τα 2gb

Αυτη ειναι παγωμενη σαν την toxic???????

Γιατι διαβασα κατι για 60 βαθμους η toxic σε load 100%

Αυτη ηταν η πρωτη δημοσιευση

Ποια ειναι η πιο "παγωμενη" 5870

και αν η ματριξ ειναι παγωμενη σαν την βαπορ-ξ

με τα λεφτα που λετε εχω ενα πιστοτικο 450 ευρο απο την 4870χ2 που καηκε

ελεγα για μια παγωμενη 5870 ωστε πιο μετα να εβαζα και μια δευτερη για κροσ

Τωρα αν ειναι καλυτερα να βαλω 5970 αντι για 2 5870 δε ξερω

Συγνωμη αν σας επριξα τα συκωτια αλλα σκεψου τι εχω τραβιξει

Link to comment
Share on other sites

Στο review που εδωσα πιο πανω,εχει την vipor-x σε laod να ανεβαζει 60 βαθμους,ενω μια αλλη 5870 ανεβαζει 83..νομιζω οτι σιγουρα ειναι η πιο ψυχρη 5870

Οριστε και η pic: http://images.hardwarecanucks.com/image//skymtl/GPU/HD5870-VAP/HD5870-VAP-70.jpg

Link to comment
Share on other sites

@kolofagos

Εχω ανεβασει το ιδιο λινκ στην δευτερη σελιδα

Γι'αυτο και εχω φρικαρει

Ειναι 23 βαθμοι διαφορα

Δηλαδη καμια σχεση η καρτα στην μια φαση πεζει παγωμενη και στην αλλη φαση ειναι ψιλοκαλοριφερ

Ε δε θελω αλλο καλοριφερ ειχα τοσο καιρο την 4870χ2 που βαραγε 90+

Ερχεται και το καλοκαιρι...............

Link to comment
Share on other sites

Την καρτα θα την εχεις μονη? η θα κανεις cf? Γιατι νομιζω αυτο ειναι το σημαντικοτερο για τις θερμοκρασιες..δηλαδη μην περιμενεις 2 5870 να εχουν 60βαθμους.Ουτε στα πιο τρελα σου ονειρα...Και μην συγκρινεις μια 5870 με μια 4870 γιατι ειναι σαν να συγκρινεις τις βουρτσες με...... (αποψη μου). Μια 5870 παιζει πιο ανετα τα games απο την 4870 (που εχει ως αποτελεσμα χαμηλοτερες θερμοκρασιες).Τωρα θα μου πεις 2 4870 ειναι ελαχιστα καλυτερες..αλλα οι θερμοκρασιες ειναι τρελες ,ειδικα αμα δεν εχεις και καλο airflow. Αμα θες μια καρτα ψυγειο,παρε μια vipor-x και βαλτης νερακι,η παρε μια 5970...

Και κατι αλλο,στο κουτι σου ειχες κανει cable managment,εχεις case fans αρκετα για να βοηθανε στην ψυξη?

Και οσο για την εικονα πιο πανω, ποτε μην εμπιστευεσαι αυτα που γραφουν 100% γιατι επηρεαζουν πολλοι παραγοντες..

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με τον Dolly πιο καλα 2 5870 βαπορ-ξ παρα 1 5970

Παντα για θερμοκρασιες μιλαμε

Και θελω μια βαπορ-ξ για τωρα να πεζει μονη της και μετα απο κανα 6μηνο η χρονο να βαλω και μια δευτερη

Dolly????

Που εισαι????Help

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να ισχυει κατι τετοιο (δεν ειμαι ομως 100% σιγουρος) γιατι με 2 5870, η καρτα που βρισκεται στην πανω θυρα θα ανεβασει σιγουρα μεγαλυτερη θερμοκρασια απο την κατω,αρα αν υπολογισεις οτι κανονικα θα εβγαζε 70C τωρα θα βγαζει 80C (στο περιπου σου λεω γιατι δεν εχω κανει ακομα cf..) αρα παλι θα εχεις προβλημα...Με μια 5970,η οποια δεν εχει κανενα απολυτος προβλημα να παιξει τα βαρυα games,η θερμοκρασια θα ειναι σε λογικα πλαισια..(εκτος αμα εχεις ef και παιζεις crysis σε entusiastic με x8 AA κλπ...οπου θα ζεσταθει περισσοτερο.)

ΒTW πιο κουτι εχεις?

Link to comment
Share on other sites

η 5970 δεν ειναι καλυτερη απο θεμα θερμοκρασιων γιατι εκει θα εχεις 2 "καυτους" πυρηνες ενω στην αλλη εναν ;) επισης νομιζω υπαρχει θεμα με τους drivers στην 5970 γι'αυτο καλυτερα cf για μενα:)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.