Jump to content



Inferno_CPU-Heatsink Tester


Recommended Posts

Μπράβο βρε Στέλιο...κέντησες πάλι!:clap:

Μία παρατήρηση: (μπορεί να πω και βλακεία:))

Πολύ μακαρόνι υάλου σιλικόνης/σπάγκος/δεσίματα + περιορισμένος χώρος...ξέρεις τι σκέφτομαι?

Αν αστοχήσει κάτι και χρειαστείς να το λύσεις τι θα γίνει...? (κούφια η ώρα)

Δεν θα μπορούσαν όλες αυτές οι γεφυρώσεις/καλώδια/αντιστάσεις να βρίσκονταν σε ξεχωριστή πλακέτα, ώστε να απλοποιήσεις τον πύργο προς χάριν εύκολου λυσίματος?

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο βρε Στέλιο...κέντησες πάλι!:clap:

Μία παρατήρηση: (μπορεί να πω και βλακεία:))

Πολύ μακαρόνι υάλου σιλικόνης/σπάγκος/δεσίματα + περιορισμένος χώρος...ξέρεις τι σκέφτομαι?

Αν αστοχήσει κάτι και χρειαστείς να το λύσεις τι θα γίνει...? (κούφια η ώρα)

Δεν θα μπορούσαν όλες αυτές οι γεφυρώσεις/καλώδια/αντιστάσεις να βρίσκονταν σε ξεχωριστή πλακέτα, ώστε να απλοποιήσεις τον πύργο προς χάριν εύκολου λυσίματος?

Νικόλα να 'σαι καλά !!

Η στενότητα του χώρου επιβάλει πράγματι κάποιους περιορισμούς,

αλλα κάποια εξαρτήματα πρέπει να μπούν κοντά στα τρανζίστορ, όπως και να έχει!

Τα μακαρόνια βοηθούν την τάξη και καθώς καλύπτουν πολύ ανθεκτικά στην "κίνηση" καλώδια, δεν πρόκειται να χρειαστεί ποτέ να ανοιχτούν, άρα το μόνο που ενδιαφέρει είναι μόνο η διευθέτησή τους, η οποία είναι -ελπίζω- αρκετά καλή.

Εάν συμβεί κάποια αβαρία, απλά θα ξεκοληθούν κάποια καλώδια -είναι ουσιαστικά αναίσθητα στην θερμοκρασία του καλητηριού- για να μπορέσει να λυθεί ο πάνω όροφος και μετά να ξανακοληθούν.

Δεν είναι ακριβώς "ψεκάστε -σκουπίστε - τελειώσατε", αλλά δεν είναι και τόσο πρόβλημα όσο φαίνεται από πρώτη ματιά!

Όσο για τα υπόλοιπα καλώδια εξυπηρετούν θερμομετρικά probe θερμοστάτες κλπ, άρα είναι τα ελάχιστα δυνατά -όσον αφορά στο πλήθος- η όλη επεξεργασία θα γίνεται σε άλλο σημείο, όπως λές και εσύ.

Link to comment
Share on other sites

To άθλημα δεν το κατέχω καθόλου....κάθισα και το δίαβασα όλο.....άψογη δουλεία σε όλες τις πλεύρες σύλληψη εκτέλεση όλα......σίγουρα θα περιμένω το κάθε σου update..

και πάλι συγχαρητήρια και δύναμη να χεις να το συνεχίσεις!!:clap::clap:

Φίλε tazerom, να είσαι καλά !

Χαράς στο κουράγιο σου!

Σ΄ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Πραγματικά απίστευτο!!:T: (και αρκετά περίπλοκο), χαράς το κουράγιο σου, 6+ μήνες εργασιών!

Εγώ δυστυχώς δεν έχω σταθερό χέρι για να τα κάνω αυτά :( ακόμη και 1 πυκνωτή να θέλω να βάλω το στέλνω σε ένα φίλο ηλεκτρονικό.:wall:

Αν έχεις χρόνο έχω για επισκευή κάτι πολύ απλό για εσένα (έως αστείο), θα σου στείλω PM.

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά σε όλους, καλή χρονιά να έχουμε, σε πείσμα όλων αυτών, που προσπαθούν να μας μαυρίσουν τη ζωή!

Φίλε Pokemon640, συμπάθαμε για την καθυστέρηση, (σου έστειλα pm).

Δυστυχώς το μόνο που υπάρχει -ακόμα- είναι το σταθερό χέρι, ο χρόνος είναι ποοολύ ακριβοθώρητος, και επί πλέον, για τις επισκευές αυτού του τύπου απαιτούνται εξειδικευμένα εργαλεία, που δυστυχώς δεν διατίθενται.

Είναι προτιμότερο να απευθυνθείς σε κάποιον επαγγελματία που να έχει τον απαραίτητο εξοπλισμό.

Για το Inferno τώρα:

Ετοιμάζεται update, το project συνεχίζεται, ήρθαν και κάποια κομάτια που είναι απαραίτητα.

Ζεσταίνω τις "μηχανές" που λένε :)

Ελπίζω σύντομα να τα ξαναπούμε!

Χρόνια καλά!!

Link to comment
Share on other sites

Με μια ματιά που έριξα στο thread απλά έχω μείνει άφωνος!!! Έχεις τεράστιες γνώσεις και χρειάζεται γερή υπομονή για τέτοια πράγματα που φτιάχνεις...Θα μου επιτρέψεις να σου πω οτι εδώ στην Ελλάδα χαραμίζεσαι αν σε παίρνει ψάχτο καλύτερα...:T:

Link to comment
Share on other sites

Να είσαι καλά φίλε chrkon!

Χαίρομαι που σ' αρέσει η δουλειά μου, και όσο αφορά στις γνώσεις , δεν ξέρω, πολύ συχνά αισθάνομαι αμαθής , κι' αυτό είναι καλό!

Αλλοιώς οι προκλήσεις θα λιγόστευαν πολύ!

Το κύριο προσόν είναι η υπομονή, σε αυτό έχω κάνει πολύχρονη εξάσκηση, και όχι πάντα για ζητήματα που μου άρεσαν.

Αλλά σιγά σιγά μαθαίνεις, αρκεί να 'εχεις το "σκουλίκι" μέσα σου να ψάχνεις.

Και μια κουβέντα για το τελευταίο που είπες.

Η αλήθεια είναι ότι πράγματι οι συνθήκες εδώ δεν είναι τόσο ενθαρυντικές, αλλά σε κάποιες περιπτώσεις δεν είναι καθόλου κακές.

Εγώ φάνηκα τελικά τυχερός, έτσι η προς τα έξω πορεία, δεν ήταν στις προοπτικές μου, αλλά και για ένα άλλο λόγο αυτό δεν παίζει, τώρα πλέον -αν και μέσα μου αισθάνομαι εικοσάχρονος- είμαι κοντά στην σύνταξη, οπότε όπως καταλαβαίνεις , άλλες είναι οι προτεραιότητες τώρα.

Για τους νεώτερους όμως, τι να πώ;

Όπως τα κάναμε / νε τα πράγματα εμείς οι μεγαλύτεροι......(σκ@τ@ δηλαδή)

Κουράγιο και πείσμα θα είναι τα βασικά προσόντα όλων για αρκετό καιρό ακόμα, το μόνο κακό είναι ότι οι σύγχρονοι νέοι δεν είχαν τις παραστάσεις τις δικές μας, και πολλά από αυτά που συμβαίνουν τώρα είναι -εξ αντικειμένου- δύσκολο να τα παλαίψουν, αλλά ας είναι τουλάχιστον αυτό ο οδηγός -όπως λέει και ο ποιητής- "Ότι δεν μας σκοτώνει μας κάνει πιο δυνατούς!"

Κουράγιο παιδιά και καλή καλή χρονιά!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Είχα καιρό να μπω στο Λάμπη και μου είχαν λείψει οι "δημιουργικοί οργασμοί" που καταπιανόταν μερικοί μερικοί. Όμορφα και πρωτότυπα πράγματα.

Κάποιοι ήταν και είναι μεγάλοι μάστορες και εσύ φίλε μου είσαι ένας από αυτούς.:T:

Μπράβο σου και περιμένουμε την συνέχεια και την κατάληξη βεβαίως βεβαίως.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Project Inferno ....η συνέχεια! ! !

Όσο και αν φανεί παράδοξο, το project Inferno δεν "πέθανε" !

Απλά ξεκουράστηκε αρκετό καιρό (ανησυχητικά πολύ θα έλεγε κάποιος! :) )

Βέβαια αυτό δεν έγινε στην τύχη, αντίθετα λόγω του ότι σαν project μεγάλης κλίμακας, θα τράβαγε σε μάκρος,

δόθηκε ενδιάμεση / παροδική λύση με την κατασκευή του Jalapeno του [MENTION=403]crmaris[/MENTION]

http://www.thelab.gr/apo-to-ergastiri/codename-project-jalapeno-88844.html,

το οποίο κάνοντας εξαιρετική δουλειά, εδραίωσε στην συνείδηση των φίλων του thelab

ην αξία της μεθόδου του τεχνητού θερμικού φορτίου που "πρότεινε" το Inferno!

Ήρθε η ώρα λοιπόν να συνεχιστεί το project Inferno που φιλοδοξεί να αποτελέσει

την νέα βάση δοκιμών για όλες τις ψύκτρες που μας ενδιαφέρουν!

Κατασκευή Inferno CPU tester Φάση δεύτερη!

"Ξελάκωμα" των εξαρτημάτων από τα κουτιά τους,

συμμάζεμα λοιπόν και αράδιασμα , έτσι για να τσιτώσουν τα νεύρα!

7099rb.jpg?m=1389365043

Τι κάνουμε σε αυτή τη φάση ανάπτυξης του project:

Όπως θα θυμάστε ενδεχομένως, έχουν ήδη κατασκευαστεί μια σειρά βαθμίδες, οι οποίες έχουν δοκιμαστεί μία μια και λειτουργούν σωστά!

Στην δεύτερη αυτή φάση , όλες αυτές οι βαθμίδες πρέπει να διασυνδεθούν και να λειτουργήσουν σαν σύνολο!

Αυτό είναι ευκολότερο να γραφτεί από το να γίνει φυσικά ( :) ), αλλά θα το δούμε μαζί καθώς θα αναπτύσσεται η κατασκευή!

Ας ρίξουμε όμως μια ματιά στα πιο βασικά εξαρτήματα (δεν είναι όλα , αλλά τα πιο σημαντικά)

Η βασική μονάδα με τα βοηθητικά τροφοδοτικά και το shund μέτρησης του ρεύματος

(η οποία θα υποστεί μεγάλες αλλαγές) και δίπλα της το βασικό τροφοδοτικό ισχύος του Inferno.

7071rb.jpg?m=1389364884 7077rb.jpg?m=1389364954

Ναι καλά βλέπετε, ο ελεγκτής μας με αυτή την πηγή ισχύος, θα μπορεί να παράγει θερμικό φορτίο μέχρι 1 kWatt ! ! !

Θα μου πείτε ότι δεν έχουμε τέτοιο επίπεδο θερμικής παραγωγής από κανένα σύστημα CPU η GPU,

και θα έχετε δίκιο, απλά οι λόγοι για την επιλογή αυτή είναι δύο.

Ο ένας -και πιο προφανής είναι ότι θέλουμε να υπάρχει ένα άνετο περιθώριο ασφάλειας,

και ο άλλος , ότι το Inferno θα πρέπει να μπορεί οδηγήσει τις ψύκτρες στα όριά τους !

Σκοπός μας είναι να δούμε τα περιθώρια κάθε ψύκτρας και σε μια διαδικασία να "δούμε" / εκτιμήσουμε, τα περιθώρια βελτίωσης της.

Έτσι θα πρέπει να μπορούμε να "σπρώξουμε" μια ψύκτρα με heat pipes πέρα από το όριο όπου

καταργείται η μετατροπή φάσης της υγροποίησης του ατμού, η να μπορούμε να κάνουμε

μια υδρόψυξη να "σηκώσει τα χέρια ψηλά"!

Φυσικά αυτές τις "βαρβαρότητες" τις επιφυλάσσουμε μόνο για τις ψύκτρες που έχουν ιδιαίτερο ενδιαφέρον ;)

Αλλά ας συνεχίσουμε , να δούμε την βαθμίδα ισχύος που ρυθμίζει την παραγωγή της τάσης θέρμανσης

καθώς και τον έλεγχο των ανεμιστήρων της υπό δοκιμή ψύκτρας (αριστερά)

και το κύκλωμα ελέγχου των ανεμιστήρων της δοκιμαζόμενης ψύκτρας (δεξιά)

7075rb.jpg?m=1389364911 7076rb.jpg?m=1389364932

Εδώ να θυμίσω ότι το σύστημα (με τα 8 Α εξόδου αυτής της βαθμίδας), είναι σε θέση να υποστηρίξει οποιοδήποτε σχήμα ανεμιστήρων (και Delta σε push pull :D )

Στη συνέχεια ας ρίξουμε μια ματιά στις τέσσερις πλακέτες του συστήματος που κάνουν τους

βασικούς ελέγχους αλληλενδέσεων και ρύθμισης, τόσο της τάσης θέρμανσης , όσο και του ρεύματος θέρμανσης!

7078rb.jpg?m=1389364976

"Ντροπαλές" μέσα στα προστατευτικά τους, αλλά έρχεται η ώρα που θα μας αποκαλύψουν τις χάρες τους :)

Και φυσικά δεν μπορούμε να ξεχάσουμε και το βασανιστή των ψυκτρών τον heater αυτόν καθ' αυτόν που αναπαύεται τώρα πάνω στο κέλυφός του:

7097rb.jpg?m=1389365019

Φυσικά ο δρόμος είναι μακρύς και ενδιαφέρων, απομένουν πολλές κατασκευές ακόμα,

με πιο σπουδαίες -έτσι για να βάλω μια χαλαρή σειρά΄:

1. την κατασκευή του Heater Module (που θα στεγάσει τον Heater)

2. την κατασκευή μιας βαθμίδας ελέγχου ανεμιστήρων με PWM ,

3. την κατασκευή του αυτοματισμού που θα εκτιμά πότε μια μέτρηση είναι έγκυρη

4. την κατασκευή / συνδεσμολόγηση των οργάνων μέτρησης (φάση τρίτη)

5. την ενσωμάτωση Data Logers στο σύστημα (φάση τρίτη)

και η διασκέδαση συνεχίζεται :)

και φυσικά αφού όλα δουλέψουν, την στέγαση του όλου κατασκευάσματος σε ένα κουτί ! (φάση τέταρτη!)

Είστε όλοι προσκεκλημένοι λοιπόν, στο ταξιδάκι αυτό, ελπίζω να είναι ευχάριστο,

το μόνο σίγουρο βέβαια είναι ότι δεν θα βαρεθείτε, όλο και κάποια "λαχτάρα" θα συμβαίνει,

για να κρατάει τα νεύρα μου στην τσίτα!

Να είμαστε όλοι καλά , καλή χρονιά να έχουμε και θα τα πούμε σύντομα με το πρώτο update

της συνέχειας του project Inferno!

:D

Link to comment
Share on other sites

Φίλε (επέτρεψε μου την προσφώνηση,διαβάζω συχνά πυκνά αυτά που γράφεις και σε νιώθω γνωστό) seafalco ,η δουλειά σου,όπως ειπαν και ολοι ειναι εκπληκτική.

Το εντυπωσιακό ειναι ,ότι ειναι εκπληκτική σε πολλούς τομείς ταυτόχρονα.

Ηλεκτρονικά ,μηχανολογικά ,λογισμικό ...της πουτ@ν@ς :D:D:D

Πρόσφατα σε καποιο ποστ ειχα πει "δεν ειμαι και μπάρμπας" και χιουμοριστικά παραπονεθηκες υποννοοντας ότι είσαι σε ηλικία "μπαρμποσυνης":D:D

Λοιπόν χαίρομαι ιδιαίτερα που είσαι σε ηλικία συνταξιοδότησης όπως είπες και:

1)Απο το λογο σου ,δεν το ειχα καταλάβει,αυτο σημαίνει ότι ,ναι ,είσαι μεσα στα πράγματα ακόμη ,don't worry :p (ειναι η κρυφη ανομολογητη ανησυχία ολων των μεγαλύτερων φίλων μου)

2) είσαι τοσο δημιουργικός και πας έξω απο την πεπατημένη σε αυτά που κάνεις ,που δείχνει ότι όντως νιώθεις και δρας σα νέος.

Ευγε νεε μου.

Edit

Παρακολουθώ προσεκτικά τις photo ,και εχουν τόσες λεπτομέρειες που φαίνονται ότι εχουν ψαχτει πολυ,και σίγουρα εχει πέσει τρελό trial and error η παρα πολυ know how ,που καταντάει άηδια το πόσα λίγα ξέρω.

sent from mobile

Έγινε επεξεργασία από das
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=30259]das[/MENTION]

" Ευγε νεε μου. "

Αχ τι μου κάνεις τώρα!!!! :D:D

Το λέω καμιά φορά ότι μέσα μου είμαι 20 χρονώ, αλλά δεν περίμενα ότι είναι τόσο φανερό !

(εδώ πάει το τραβάτε με κι ας κλαίω!! :p )

Επί του σοβαρού τώρα όμως ! :)

Έχεις δίκιο πολύ δοκιμή και λάθος έχει πέσει σε μια πορεία χρόνων, έτσι που τώρα πια να αντέχεται :)

Για τις φωτό είναι κάτι που βγαίνει από μόνο του, αυτό που έχω σαν -"αυτόματη"- σκέψη είναι :

"Τι θα ήθελα να δώ, αν δεν ήξερα τίποτε και αν ήθελα να μάθω ?

Πως δεν θα είχα μετά αμφιβολίες?"

Βέβαια αυτό δεν είναι τυχαίο, αλλά δεν νομίζω ότι έχει να κάνει τόσο με τον άνθρωπο, αλλά περισσότερο με τις συνθήκες που τον "εκπαίδευσαν" να είναι προσεκτικός και παρατηρητικός.

Έτσι νομίζω ότι αυτό που θαύμασες , δεν είναι κάτι που δεν μπορεί να το πετύχει ο καθένας μας!

Όλοι μπορούμε, λίγο "τρέλα" θέλει και όλα τα άλλα έρχονται!

Γι αυτό το βλέπω σαν πρόκληση το να μαθαίνεις κάτι νέο , η να μαθαίνεις καλά το παλιό :)

Και αν το θες΄και διαφορετικά -έτσι για να το φέρω το ζήτημα στην "ηλικία" - ναι είμαστε "νέοι" αλλά κάποιοι από εμάς όχι τόσο πια, αλλά δεν πειράζει και για μας έχει πράγματα που μπορούμε να κάνουμε!

Και μάλιστα υπάρχουν κάποια που εμείς τα έχουμε και εσείς οι νεώτεροι, θα τα αποκτήσετε μετά από αρκετά χρόνια!

Μιλάω όπως κατάλαβες για την πείρα και την πραγματική χαρά που αισθάνεσαι όταν μπορείς να την μεταδώσεις!

Γιατί, γνώση που την κρατάς για σένα μόνο, είναι μισή, γιατί σου έδωσε μόνο την μισή χαρά που μπορούσε, η άλλη μισή -για να μην πω η περισσότερη - είναι στο να την δώσεις και εσύ με την σειρά σου !

Βέβαια, αυτό καμιά φορά ( καλά λέεεμε τώρα ! !), εμένα μου βγαίνει κάπως "σεντονάτο", αλλά ελπίζω τώρα πια, να μάθατε κι εσείς να με αντέχετε! :)

Τέλος πάντων όμως, να κλείσω εδώ -γιατί άρχισε να γίνεται "σεμεδάκι" - ευχαριστώντας σε !

Φίλε das, vα 'σαι καλά, με συγκίνησες! ! ! :)

Καλή χρονιά !!!

Στέλιος

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

INFERNO Phase 2 _ Update 01

Όσο και αν δεν το "πίστευα", το πλήρωμα του χρόνου ήρθε!

Ειλικρινά με ανακούφιση, ξάνοιξε λίγο ο χρόνος, και -κακά τα ψέματα- και τα "κέφια"

και το πρώτο update του Inferno είναι έτοιμο!

Το βασικό τροφοδοτικό του Inferno

Αλλά φτάνουν τα πολλά λόγια, σας είχα δείξει ένα mini τερατάκι που θα χρησιμοποιηθεί

σαν η βασική πηγή ενέργειας για την κατασκευή, ήρθε η ώρα να του ρίξουμε μια πιο κοντινή ματιά!

Πρόκειται για ένα τροφοδοτικό υψηλής πυκνότητας της Mean Well το RSP-1000-48 (48VDC / 21 A )

Inf_PSU_01_01_7386.jpg?m=1392147639

Αλλά ας κάνουμε τα αποκαλυπτήρια (σιγά μην και δεν το "έσφαζα" να δω τι έχει μέσα! :D )

Ευτυχώς, δεν υπάρχουν σφραγίδες και λοιπές απαγορεύσεις, μερικές βιδούλες λύσιμο και το καπάκι έφυγε,

αποκαλύπτοντάς μας το εσωτερικό του PSU.

Inf_PSU_01_02_7390.jpg?m=1392147626

Φυσικά, μολονότι δεν είναι της ώρας η ανάλυσή του, θα κάνουμε μια γρήγορη περιοδεία, μη πάει και τζάμπα το "σφάξιμο"! :)

Μια ματιά στο τμήμα που είναι πιο προσιτό και έχει τις εισόδους και εξόδους:

Inf_PSU_01_03_7392.jpg?m=1392147664

Δεξιά είναι η είσοδος από το δίκτυο, στο μέσον η ρύθμιση της τάσης εξόδου (μεταβάλλεται περίπου +/- 10% σε σχέση με την ονομαστική των 48VDC, πράγμα που θα φανεί πολύ χρήσιμο στην κατασκευή) και ένα μικρό βύσμα στον κονέκτορα που φροντίζει -μεταξύ άλλων- για το remote sence (ρυθμίζει την τάση εξόδου παίρνοντας δείγμα της, ακριβώς πάνω από το φορτίο, για να αντισταθμίσει την πτώση τάσης πάνω στα καλώδια).

Και αριστερά, είναι η έξοδός του, εδώ, παρά το ότι το ρεύμα εξόδου είναι "μόνο" 21ΑDC, ας μην μας παραξενεύει η βαριά κατασκευή, μην ξεχνάμε ότι αυτό το τροφοδοτικό είναι για "βιομηχανική" χρήση και έχει κατασκευαστεί με άλλες προδιαγραφές από αυτά που συνήθως βλέπουμε στα PC μας!

Λίγο πιο μέσα αριστερά, είναι η βαθμίδα εξόδου (ένα μέρος της) και δεξιά τα ΧΥ φίλτρα εισόδου (Πυκνωτές και πηνία).

Στην επόμενη φωτό βλέπουμε τις δυο αυτές να βαθμίδες, να συνορεύουν με την βαθμίδα ανόρθωσης, PFC και κάποιους από τους πυκνωτές της, που φροντίζουν για την αποδοτική λειτουργία του τροφοδοτικού.

Inf_PSU_01_11_7393.jpg?m=1392219348

Και καταλήγουμε στην πλήρη εικόνα αυτής της βαθμίδας, όπου φαίνεται η φροντισμένη κατασκευή, αλλά και το βασικό πρόβλημα που έχει για μας, το τροφοδοτικό αυτό!

Inf_PSU_01_04_7394.jpg?m=1392147680

Και για όποιον δεν κατάλαβε ( :) ), αυτό δεν είναι άλλο, από το θόρυβο που παράγουν τα ανεμιστηράκια της Sanyo Denki που φροντίζουν για την διατήρηση των χαμηλών θερμοκρασιών!

Inf_PSU_01_05_7395.jpg?m=1392147694

Το οποία, λόγω των εξ ανάγκης μικρών διαστάσεών τους, στρέφονται με ρυθμούς άνω των 10.000rpm προκειμένου να τροφοδοτήσουν τα κυκλώματα με αρκετό αέρα!

Αυτό το ζήτημα θα μας απασχολήσει βέβαια, αλλά δεν είναι της ώρας ακόμα!

Η γενική εικόνα της ποιοτικής κατασκευής, ενισχύεται από την επιλογή κάποιων υλικών που συνήθως γίνονται θυσία στο βωμό του κόστους, μιλάω για τους πυκνωτές όπου όπως θα δείτε στις επόμενες φώτο, είναι όλοι Ιαπωνικής "κατασκευής":

Inf_PSU_09_7436.jpg?m=1392218023 Inf_PSU_10_7434.jpg?m=1392218007

Inf_PSU_12_7433.jpg?m=1392217978

Φυσικά, στην αίσθηση αυτή συνηγορούν και άλλα, όμως θα αρκεστώ απλά να παραθέσω κάποιες φώτο για να πάμε στην συνέχεια του update αυτού :)

Inf_PSU_01_06_7396.jpg?m=1392147714 Inf_PSU_01_07_7397.jpg?m=1392147730

Απλά, αφήνω εδώ την υπενθύμιση ότι δεν τελειώσαμε ακόμα μαζί του ! (αυτό έλειπε! :D )

Οι "επικοινωνίες" του Heater με τις βαθμίδες ελέγχου. (μέρος 1ο)

Ώρα λοιπόν να κάνουμε και καμιά δουλειά, γιατί σαν πολύ κουβέντα έπεσε!

Την βαθμίδα που θα βασανίζει τις ψύκτρες την έχουμε ξαναδεί.

Inf_HEATER_01_01_7405.jpg?m=1392147225

Ώρα είναι λοιπόν να την αποσυναρμολογήσουμε μερικώς :shifty:

Inf_HEATER_01_02_7406.jpg?m=1392147241 Inf_HEATER_01_03_7407.jpg?m=1392147275

Ο λόγος για την αποσυναρμολόγηση , είναι ότι πρέπει να γίνει η προεργασία για να καλωδιωθεί η βαθμίδα, αυτή η τετράγωνη οπή στο κέντρο της βάσης της δεν είναι διακοσμητική, θα γεμίσει καλώδια και κάποια από αυτά θα είναι "σεβαστών" διαστάσεων.

Για την στερέωση αυτών των καλωδίων -με τρόπο που εγγυάται την ελάχιστη δυνατή αντίσταση διάβασης- απαιτείται πολύ ισχυρή σύσφιξη, πράγμα, που μόνο μια βίδα μπορεί να προσφέρει!

Στην κατασκευή μας λοιπόν, χρειαζόμαστε τέσσερις βίδες που θα φιλοξενήσουν τους αγωγούς που σχετίζονται με τα τρανζίστορ ισχύος του heater.

Σημάδεμα λοιπόν και στο δράπανο, που με μια σχετικά πρόσφατη αγορά... "καθετοποιήθηκε" :

Inf_HEATER_01_04_7409.jpg?m=1392147291 Inf_HEATER_01_05_7410.jpg?m=1392147313

Η πρώτη τρύπα έγινε , αλλά αποκάλυψε μια δική μου αβλεψία (το τσοκ του δράπανου "βρίσκει" στον στυλίσκο στερέωσης της βαθμίδας) πράγμα που στην επόμενη τρύπα πρέπει να διορθωθεί!

Ευτυχώς, ανάμεσα στα εργαλεία μου, βρέθηκε το κατάλληλο:

Inf_HEATER_01_06_7411.jpg?m=1392147330 Inf_HEATER_01_07_7412.jpg?m=1392147379

Πρόκειται για μια "χειροκίνητη" βάση για τρυπάνια, της Eclipse, η οποία έχει βαριά κατασκευή και είναι κατάλληλη να δεθεί σε τσόκ, όπως και έγινε.

Το νέο μας "τρυπάνι" λοιπόν είναι πλέον αρκετά μακρύ, αλλά ταυτόχρονα και στιβαρό, έτσι μας επιτρέπει να πλησιάσουμε κοντά στον στυλίσκο και να τρυπήσουμε με ακρίβεια.

Βέβαια, δεν μπορεί να δεχτεί πολύ μεγάλα τρυπάνια, έτσι, για μια από τις τρύπες απαιτήθηκε να γίνει τρύπημα και από την άλλη πλευρά με μεγαλύτερο τρυπάνι!

Inf_HEATER_01_08_7413.jpg?m=1392147395 Inf_HEATER_01_09_7414.jpg?m=1392147356

Έτοιμες λοιπόν οι τρύπες για να περάσουν οι βίδες, αλλά δεν τελειώσαμε ακόμα, έχει αρκετή δουλειά!

Inf_HEATER_01_09_7415_semizoom.jpg?m=1392147411 Inf_HEATER_01_10_7416_zoom.jpg?m=1392147422

Το πρόβλημα είναι ότι το κεφάλι αυτών των βιδών -όταν συναρμολογηθεί ο Heater- δεν θα είναι εύκολα προσβάσιμο ,

οι βίδες θα "δουλεύονται" μόνο από την μια μεριά , δεν θα υπάρχει η δυνατότητα να τις κρατήσεις "κόντρα", καθώς θα σφίγγεις η θα λύνεις το παξιμάδι που στερεώνει τους ακροδέκτες των καλωδίων!

Άρα θα πρέπει να βρεθεί ένας τρόπος για να αποκλειστεί το ενδεχόμενο, να αρχίσει η βίδα να γυρίζει "τρελά" σε κάποιο σφίξιμο.

Ο τρόπος που διάλεξα είναι να χρησιμοποιήσω βίδες με εξάγωνο κεφάλι, και να διαμορφώσω μέσα στο βακελίτη της βάσης, εξάγωνες υποδοχές για τα κεφάλια των βιδών!

Σφίξιμο λοιπόν της βίδας και με το σημαδευτήρι χαράζουμε την περίμετρο του κεφαλιού της.

Inf_HEATER_01_11_7417_crop.jpg?m=1392147436 Inf_HEATER_01_12_7418.jpg?m=1392147456

Ανά χείρας λοιπόν το "απαραίτητο" Dremel, στο οποίο μπήκε μια μικρή κυλινδρική σμίλη και η πρώτη χάραξη ξεκινά!

Inf_HEATER_01_13_7420.jpg?m=1392147493 Inf_HEATER_01_13_7421.jpg?m=1392147509

Σκοπός μου είναι να βυθιστεί -μερικώς- η βίδα μέσα στο βακελίτη και να μην μπορεί να περιστραφεί, κάπως όπως φαίνεται η αριστερή βίδα στην ακόλουθη φώτο, που πάρθηκε σε ενδιάμεσο στάδιο του "φρεζαρίσματος"!

Και στην δεξιά φώτο , η δουλειά μας τελειωμένη!

Inf_HEATER_01_14_7423.jpg?m=1392147474 Inf_HEATER_01_15_7425_zoom.jpg?m=1392147531

Τοποθέτηση των βιδών (με ροδέλα και γκρόβερ πάντα) , καλό σφίξιμο, και είμαστε έτοιμοι!

Inf_HEATER_01_16_7429.jpg?m=1392147551 Inf_HEATER_01_17_7428.jpg?m=1392147568

Ο τρόπος "ελεύθερου" φρεζαρίσματος.

Δυο λόγια εδώ για τον τρόπο φρεζαρίσματος:

ΠΡΟΣΟΧΗ ! ! ! ΠΡΟΣΟΧΗ ! ! !

Η βιασύνη απαγορεύεται! ! !

Ξεκινάμε με την σμίλη λοξά και χαράζουμε την περίμετρο του εξαγώνου, φροντίζοντας να μην χαλάσουμε τα σημάδια μας, στην συνέχεια κρατώντας πάντα με το ένα χέρι το Dremel και καθοδηγώντας με το άλλο την κεφαλή του, χαράζουμε πιο βαθιά και πιο κάθετα.

Μεγάλη βοήθεια θα μας προσφέρει το χέρι που καθοδηγεί την κεφαλή (αλλά και το άλλο που κρατάει το Dremel, όπου βολεύει), να το έχουμε "κοντραρισμένο" πάνω στο κομμάτι μας, (εδώ πολύ βολικοί φάνηκαν οι στυλίσκοι στήριξης του Heater.

Inf_Dremel_01_07_7443.jpg?m=1392238200

Έτσι έχουμε καλό έλεγχο της κίνησης του εργαλείου και θα αποφύγουμε τα "τινάγματα" που χαλάνε τη δουλειά μας!

Επίσης, σε ενδιάμεση φάση, χρησιμοποιήθηκε και μια πολύ μικρή σφαιρική σμίλη για να καθαριστεί εύκολα το πολύ υλικό!

Και τελικά επιστροφή στην κυλινδρική σμίλη για το "φινίρισμα", (ο θεός να το κάνει δηλαδή, αλλά θα κάνει την δουλειά του!).

Οι σμίλες που χρησιμοποιήθηκαν είναι αυτές:

Inf_Dremel_01_06_7441.jpg?m=1392238254

Είναι κατάλληλες για σκληρό ξύλο, οπότε δεν προβληματίστηκαν με τον βακελίτη.

Περί τσοκ

Ένα σημαντικό σημείο που θέλει προσοχή, είναι το τσοκ που θα χρησιμοποιήσουμε για να στερεώσουμε την σμίλη στο δραπανάκι μας.

Στο εμπόριο διατίθενται δύο ειδών τσοκ, αυτά που έχουν πολλές εναλλασσόμενες σιαγόνες σύσφιξης (collet), οι οποίες τοποθετούνται μέσα σε ένα ειδικό υποδοχέα και απαρτίζουν με αυτόν ένα πολύ σταθερό και μεγάλης ακρίβειας τσοκ, όπως αυτό που φαίνεται στο κέντρο (collet) και αριστερά (υποδοχή), και υπάρχουν και τσοκ "αυτόματα" που θυμίζουν τα τσοκ των μεγαλύτερων δραπάνων, όπως αυτό που φαίνεται δεξιά.

Inf_Dremel_01_01_7454.jpg?m=1392238264 Inf_Dremel_01_02_7455.jpg?m=1392238276

Inf_Dremel_01_03_7456.jpg?m=1392238242 Inf_Dremel_01_04_7458.jpg?m=1392238232

Το πλεονέκτημα των collet είναι ότι έχουν μεγάλη ακρίβεια και μπορούν να στρέφονται με μεγάλες ταχύτητες (το συγκεκριμένο δραπανάκι πάει μέχρι τις 33.000rpm) χωρίς κανένα κραδασμό !

Από την άλλη μεριά βέβαια , επειδή το κάθε collet μπορεί να πάρει περιορισμένη γκάμα διαστάσεων τρυπανιών εάν η δουλειά που κάνουμε είναι τρυπήματα , τότε κάθε τρεις και λίγο θα πρέπει να αλλάζουμε collet!

Για τις δουλειές αυτές λοιπόν, μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε την ευκολία αλλαγής που προσφέρει το "αυτόματο" τσοκ, το οποίο δέχεται πολλές διαστάσεις τρυπανιών.

Σημαντικό μειονέκτημα του τσοκ αυτού, είναι ότι δεν έχει μεγάλη ακρίβεια και μπορεί το τρυπανάκι μας να μην στρέφεται τελείως συμμετρικά!

(Πολλές φορές μια δυο απόπειρες λυσίματος και δεσίματος εκ νέου του τρυπανιού, μπορεί να το φέρουν "κέντρα", οπότε μην βαρεθείτε να το δοκιμάσετε!)

Φυσικά, αν η δουλειά μας είναι εργασίες με τυποποιημένα εργαλεία (φρεζάκια κλπ), το τσοκ τύπου collet έχει μεγάλα πλεονεκτήματα, γιατί με δεδομένο ότι τα εργαλεία αυτά, έχουν κοινή διάμετρο στελέχους (κορμού), δεν χρειάζεσαι αλλαγή collet και κερδίζεις το πλεονέκτημα ότι το να αλλάξεις το εξάρτημα, είναι κυριολεκτικά παιχνιδάκι!

Κλείνοντας, ας ρίξουμε μια ματιά στο βοηθό μου σε αυτή την δουλειά.

Inf_Dremel_01_09_7444.jpg?m=1392240706 Inf_Dremel_01_08_7446.jpg?m=1392238211

Μολονότι δεν είναι το ακριβέστερο και εργονομικότερο πολύστροφο δραπανάκι, κάνει αξιοπρεπώς την δουλειά του!

Με αυτά όμως, φτάσαμε στο τέλος αυτού του update.

Το επόμενο ακολουθεί -ελπίζω- σε λίγες μέρες!

Μέχρι τότε, να είμαστε καλά και με τα κέφια ψηλά!

:happy2:

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν πολύκαταλαβαίνω τι ακριβως κανεις σε κάθε βήμα ή δουλεια φαίνεται εκπληκτική ακόμα και σε κάποιον μη σχετικό όπως εγώ.

Το μονο που μπορω να πω είναι:

''ΔΕΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΩ ΑΛΛΟ!!!!''

Στάλθηκε από το V972 Core4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν πολύκαταλαβαίνω τι ακριβως κανεις σε κάθε βήμα ή δουλεια φαίνεται εκπληκτική ακόμα και σε κάποιον μη σχετικό όπως εγώ.

Το μονο που μπορω να πω είναι:

''ΔΕΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΩ ΑΛΛΟ!!!!''

Στάλθηκε από το V972 Core4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Χα χα χα ! ! !

Πολύ χαίρομαι που σου αρέσει η δουλειά αυτή!

Και όσο για την κατανόηση αυτού που κάνω, μη στεναχωριέσαι, δεν είσαι μόνος ;)!

Υπάρχει κάτι που μου αποδεικνύει περίτρανα -ότι όσο κόπο και αν του διέθεσα- άξιζε και με το παραπάνω!

Εννοώ το dokoumentation που ένα ( :woot:) φάκελό του βλέπεις εδώ:

dscn7116-medium-11095.jpg

Αν δεν υπήρχε........κι' εγώ παρέα θα σου έκανα!:confused::rolleyes::D

Τεράστια και καθοριστική η σημασία της καταγραφής του τι και του πως στις δουλειές που κάνουμε, είναι ο μόνος τρόπος να συνεχίσεις, ιδιαίτερα αν αυτές είναι μεγάλες σε έκταση και περιπλοκότητα!

Αλλά -μιας και ανέφερα την περιπλοκότητα-, στην αρχή του project είχα αναρτήσει ένα μπλοκ διάγραμμα που έδινε μια αίσθηση του τι παίζει, τουλάχιστον τότε, γιατί τώρα έχει κυλήσει πολύ νερό στο αυλάκι και χρειάζεται ένα νέο που είναι στα σκαριά, μέχρι τότε μπορείς να δείς εδώ:

ashampoo-snap-2014-02-16-22h18m39s-002-11098.png

http://www.thelab.gr/air-cooling/inferno_cpu-heatsink-tester-79045.html#post1062820945!

Να είμαστε καλά και με κέφια και stay tuned, το πράγμα προχωρεί ! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.