Jump to content



Κάλυψη επίγειας ψηφιακής στην Αττική...?


Jaco

Recommended Posts

Από τις 18-6 κατεβαίνουν οι διακόπτες στην αναλογική εκπομπή τηλεοπτικού σήματος στην Αττική και περνάμε στην εποχή της Digea... ωραία όλα αυτά αλλά τι γίνεται με την κάλυψη στην Αττική...?

Στο site της digea έχει κάποιους χάρτες κάλυψης από το googlemaps που δείχνουν την κάλυψη από τις κεραίες του Υμηττού και της Αίγινας...

http://www.digea.gr/news/thumb2big/4.jpg

Xάρτης ψηφιακής κάλυψης από Υμηττό και Αίγινα

Στο σπίτι που μένω, έχω κάνει κεντρική εγκατάσταση τηλεόρασης... μένω στην Ηλιούπολη, αλλά δεν μπορώ να πιάσω από Υμηττό γιατί είμαι στην σκιά του βουνού, οπότε πιάνω από Πάρνηθα, αλλά με πολύ κακό σήμα, λόγο θέσης, καθώς υπάρχουν πολλές ανακλάσεις λόγο κτιρίων και λόγο της μεγάλης ισχύος από τον Υμηττό... Λογικά απ' ότι κατάλαβα οι κεραίες της Πάρνηθας θα κλείσουν και αυτές... πάντως όσο χάλια είναι η εικόνα από τις αναλογικές της Πάρνηθας, τόσο καμπάνα είναι το σήμα από τα ψηφιακά που εκπέμπουν πειραματικά...

Γενικά δεν ξέρω τι παίζει τώρα... έχει κανείς το ίδιο πρόβλημα και ξέρει προς τα που τελικά θα πρέπει να στρέψουμε τις κεραίες μας...?

Link to comment
Share on other sites

Από τις 18-6 κατεβαίνουν οι διακόπτες στην αναλογική εκπομπή τηλεοπτικού σήματος στην Αττική και περνάμε στην εποχή της Digea...

Κάτσε. Γιατί εγώ νομιζα οτι η μεταβατική περίοδος κατα την οποία θα έχουμε και αναλογική εκπομπή, θα διαρκέσει τουλάχιστον ως το 2012?

Link to comment
Share on other sites

Το αναλογικό σήμα θα συνεχίσει να εκπέμπεται από το κέντρο εκπομπής Υμηττού ενώ θα διακοπεί από το κέντρο εκπομπής της Αίγινας σύμφωνα πάντα με τη συγκεκριμένη απόφαση. Σημειώνεται ότι το κέντρο εκπομπής της Πάρνηθας δεν συμμετέχει στη μετάβαση και θα συνεχίσει να εκπέμπει αναλογικά.

http://www.digea.gr/news/details/3/11.html

Το θέμα είναι εμείς που πιάνουμε από Πάρνηθα, από που θα πιάνουμε το ψηφιακό... Από Αίγινα...?

Link to comment
Share on other sites

Εμεις είμαστε στην κάλυψη του αναλογικού απο Υμηττό αλλα ειναι λιγο αθλιο το σήμα εδω μιας και εχουμε 5οροφα διπλα.

Εσυ σίγουρα δεν πιάνεις απο υμηττο??

Link to comment
Share on other sites

Εμεις είμαστε στην κάλυψη του αναλογικού απο Υμηττό αλλα ειναι λιγο αθλιο το σήμα εδω μιας και εχουμε 5οροφα διπλα.

Εσυ σίγουρα δεν πιάνεις απο υμηττο??

Ούτε καν βλέπω κεραίες... δεν είμαι στον λοβό εκπομπής...

18 ερχεται το ψηφιακο, το αναλογικο θα μεινει καιρο ακομα.

ασε να λυθουν τα προβληματα του και μετα το βαζεις, μπετα τεστερ θα γινεις?

Όχι, αλλά αν δεις την αναλογική λήψη από Πάρνηθα θα καταλάβεις... Ο ενισχυτής μαζί με το σήμα της Πάρνηθας, ενισχύει και τον θόρυβο από τις ανακλάσεις του Υμηττού, τις οποίες τις λαμβάνω από έναν λόφο στην Κατεχάκη, ο οποίος είναι στην ευθεία ανάμεσα από την κεραία μου και την Πάρνηθα... επίσης ανακλάσεις έχω και από τον Καρεά...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.