Jump to content



η πρώτη μου full HD TV - νέος media player; Ποιόν;


sstav

Recommended Posts

Καλησπέρα σας...

μετά από μεγάλη αναμονή και αναζητώντας την ευκαιρία να μεταβώ στην ψηφιακή εποχή του full HD από την κορυφαία κατά τα άλλα Philips Matchline 29" CRT, αγοράστηκε μια 37PFL9604. Ξέρω ότι πολλοί θα πουν για το μέγεθος κτλ αλλά δυστυχως ο χώρος μου δεν σήκωνε τηλεόραση με παραπάνω ίντσες (πχ40" mε μήκος >96cmm) σε καμμία περίπτωση....Έτσι κατέληξα σε ένα περσινό μοντέλο που στα μάτια μου φαινόταν να έχει την καλύτερη ποιότητα εικόνας και τα περισσότερα καλούδια σε σχεση με τις άλλες μάρκες στην ίδια κατηγορία ...

Αν και τα αναλογικά κανάλια με το SD είναι άθλια εξ'ορισμού και δεν μπορούν να αποδωθούν όπως στην CRT, στο HD υλικό η οθόνη δείχνει τα δόντια της, o ήχος δε είναι απίστευτος (2χ15watt ηχεία που γεμίζουν το χωρο μου εχοντας την ένταση μόνο στο 1/3) ....

ΟΜΩΣ παρατήρησα σπασίματα κίνησης σε αναπαραγωγή HD υλικού από το λάπτοπ μου, το οποίο λόγω έλλειψης HDMI - DVI αναγκάστηκα να χρησιμοποιήσω το VGA και λόγω έλλειψης χώρου σκληρού, η ταινία ήταν αποθηκευμένη σε εξωτερικό σκληρό μέσω USB. Τα αναφέρω αυτά γιατί δεν ξέρω αν παίζουν κάποιο ρόλο.

Στο λάπτοπ χρησιμοποιώ ΚLite HC player με Klite Codecs 64b. Επειδή δεν γνωρίζω τίποτα σχετικά με το τι γίνεται και πως μπλέκουν τα μπουτια τους οι codecs,... δεν ξέρω αν το πρόβλημα του σπασίματος της κίνησης (πιο έντονο στα 1080π από τα 720π - λογικό λογω bitrate) μπορεί να λυθεί με κάποια settings (το λάπτοπ είναι ενα compac HP 6710b με CPU T7200. 2GB RAM).....Ενδέχεται να φταίει η VGA διασύνδεση;

Στην αναζήτηση μιας εξωτερική συσκευής (media player) που να εχει δυνατότητες Wifi - streaming, να παίζει απροβλημάτιστα τα υψηλού bitrate 1080p Και δυνατότητα (όχι αναγκαία συνθήκη) εσωτερικού δίσκου, torrent client κτλ τι προτείνετε περί τα 150 ευρώ; Ξέρω για WD TV, Χtreamer, Egreat, ACRyan, ASUS onplay (το έχει κανείς;;;;) αλλά τα review που υπάρχουν λένε περισσότερο τα καλά τους παρά τις αδυναμίες τους (που αρκετοί έχουν όπως φαίνεται σε διάφορα φορουμ )

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη

Link to comment
Share on other sites

Η τηλεόραση που αγόρασες είναι εξαιρετική, καλορίζικη :)

Εάν ψάχνεις για απροβλημάτιστη αναπαραγωγή 1080p μέσω wifi, πολύ φοβάμαι ότι δεν θα σε καλύψει κανένας media player. Με το απροβλημάτιστη αναφέρομαι στην δυνατότητα αναπαραγωγής 1080p υψηλού bitrate καθώς και σε ασυμπίεστο true HD περιεχόμενο χωρίς το παραμικρό σπάσιμο, artifacts κλπ.

Στο thelab έχουμε δοκιμάσει το

AC Ryan PlayOn!HD mini, έχει κάνει δοκιμές με PS3 o Αλέξης σε αυτό το thread και υπάρχει και το thread για το AC Ryan PlayOn!HD.

Προσωπικά έχω δοκιμάσει τις παραπάνω λύσεις, PS3 και AC Ryan PlayOn!HD και πλέον αγόρασα δίσκο για το playon, μεταφέρω τις ταινίες μέσω δικτύου στον σκληρό του και τις ευχαριστιέμαι χωρίς να με απασχολεί το bitrate τους.

Link to comment
Share on other sites

Απ'οτι διάβασα στα νήματα που παραθέτεις είχε προβληματάκια στο streaming σε ενσύρματο δίκτυο

από που προτείνεται η αγορά του playon;;

το Asus http://www.plaisio.gr/Peripherals/PC-Peripherals/Media-Players/ASUS-Digital-Media-Player-O!Play-Air-90-YTM61120-EA10WZ.htm τι λέει;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, σε υψηλού bitrate 1080p είχε θεματάκια, γιαυτό του έβαλα τον δίσκο ώστε να μεταφέρω τις ταινίες μέσω δικτύου στον δίσκο και να τις βλέπω τοπικά αντί για streaming.

Mε ένα search στο skroutz θα το βρεις σε διάφορα Ελληνικά καταστήματα αλλά μπορείς και να το προμηθευτείς online από το eshop της AC Ryan.

Το Asus δεν το έχω δοκιμάσει οπότε και δεν μπορώ να εκφέρω άποψη, ίσως κάποιος άλλος φίλος να γνωρίζει παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

To Asus όπως και το PlayOn!HD όπως και το Icybox IB-Mp305 (για το οποίο έρχεται το review μέσα στο σ/κ) είναι βασισμένα στην πλατφόρμα-chipset της Realtek RTD1073DD. Έχουν ίδιες δυνατότητες και μειονεκτήματα πάνω κάτω, από κει και πέρα είναι θέμα firmware αυτό που κάνει την διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

To wd-live με το router στον ίδιο χώρο 1080p 13-15giga ταινίες τις παίζει, αν ήταν τώρα 2 δωμάτια μακριά δεν ξέρω, ή αν ήταν 30άρες οι ταινίες

Δεν παίρνει εσωτερικό σκληρό btw, και κοιτάς ΜΟΝΟ το live (οχι το απλό, και όχι το Mini) αν πας σε WD.

Link to comment
Share on other sites

WD live με εξωτερικο δισκο ή Xtreamer αν θες να παιρνει και εσωτερικο. Αυτα τα 2 παιζουν τα παντα (απο τον δισκο).

Αν δεν βιαζεσαι, θα σου ελεγα να περιμενεις λιγο τα νεα media player της Egreat και συγκεκριμενα το A1080 το οποιο ερχεται με USB3.0 slave και 1000αρι ethernet (Ethernet 10/100/1000M).

http://www.egreatworld.com/en/ProductShow.asp?ID=183

http://www.iboum.com/pr/egreata1080.php

Link to comment
Share on other sites

Ναι sstav αυτό λέω ακριβώς.

Για να κάνεις αυτό που θέλεις, είσαι στο +20 για να πάρεις usb wi-fi στικάκι.

έχει 2 usb, και hdmi για την TV.

Πρόσεξε και (αν πας) πάρε ΜΟΝΟ Το live, το απλό έχει θέμα με ήχο σε MKV encoded σε 5,1 και το Mini, δεν είναι 1080.

Τα Egreat είναι πολύ δυνατά, αλλά δεν νομίζω να είναι στα μέχρι 150 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι sstav αυτό λέω ακριβώς.

Για να κάνεις αυτό που θέλεις, είσαι στο +20 για να πάρεις usb wi-fi στικάκι.

Πρόσεξε μόνο να αγοράσεις ένα εκ των usb wi-fi που υπάρχουν εδώ γιατί δεν είναι όλα συμβατά.

Link to comment
Share on other sites

εγω με το xtreamer αντιμετωπισα ενα θεματακι σε μια ταινια 1080p που κολλησε τελειως.Ενω αλλες τις επαιζε νερακι.

Παντα μιλαμε για μεσω δικτυου ετσι.Απο NAS το streaming.

επισης εχουμε παει τοσο μπροστα τεχνολογικα , που θα ηταν ανουσιο να παιρναμε κατι τετοιο και να μη μπορουμε να εκμεταλευτουμε το streaming σωστα!αλλα να πρεπει να ξοδευτουμε σε δισκους και να περιμενουμε την μεταφορα αρχειων.

Και ολα αυτα γιατι δε μπορουν να φτιαξουν κατι σωστο.Πολυ αρνητικο γενικα

Link to comment
Share on other sites

Eγω εχω wd tv live και το μηχανακι πεταει,εχω μεινει full ευχαριστημενος μαζι με 32PFL9613,,

Βλεπω mkv και blue-ray xωρις κανενα προβλημα απο τον σκληρο,απο ethernet to ιδιο αλλα ειναι λιγο πιο αργο(για τα blue-ray,mkv μεγεθους 10-15gb not a problem)!!

USB Wireless Adapters δεν εχω δοκιμασει ακομα,,

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους σας για την γνώμη που έχετε παραθέσει..εχω να πω πως όσο περισσότερο το ψάχνεις τόσο περισσότερο ανεβαίνουν τα standards που έχω θέσει και συνάμα η τιμή...μου είπαν για το popcorn hour c-200, ότι καταπινει τα πάντα αμάσητα. και έχει θήκες για να ενσωματώσω ένα BRPlayer ....κοντά στα 300 από ελλάδα ... από ebay όμως 250$....

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να παρω θεση για αλλα προιοντα μιας και εργαζομαι για την AC Ryan και αρκετοι θα πουν οτι κανω διαφημιση κλπ .

Anyway αν θελετε διαβαστε το παρακατω ομως :

Προτερηματα Playon products :

1.Αρκετα μεγαλη κοινοτητα με support στα ελληνικα (αρκετα σημαντικο )

2.Τακτικα firmwares με διορθωσεις bugs και καινουργια πραγματακια οπως (thumbgen-yamj) (επισης σημαντικο)

3.για το μεγαλο Playon με σκληρο δισκο αναπαραγωγη HD αρχειων εως και 40 gb flawless το ιδιο και μεσω δικτυου wireless η μη ...

4. για το μινι playon περισσοτερη ram ετσι ωστε να μην εχει προβλημα στο streaming ,

και αλλα πολλα ....

Μειονεκτηματα :

Limitation σε HD audio (true hd etc) λογω περιορισμου realtek chipset

Limitation στα torrents (download speed) λογω περιορισμου

Ενσυρματο δικτυο 10/100 ( φυσικα εδω για να εκμεταλευτεις το gigabit network πρεπει τα καλωδια να ειναι cat6κλπ)

Αυτα ειναι τα κυριοτερα κατα την ταπεινη προσωπικη μου αποψη , για τα προιοντα που αντιπροσωπευω , φυσικα και υπαρχουν και καλυτερα και χειροτερα , αλλα για τα χρηματα του εγκρινω και επαυξανω Playon ...

p.s : και εγω user ξεκινησα για το Playon! δουλευωντας σε γνωστη αλυσιδα και εχωντας δει τα περισσοτερα media players και κατεληξα εκει σαν υπαλληλος της εταιριας γιατι πιστευω στο προιον....

Αυτα τα λιγα απο μενα ελπιζω να μην κουρασα ουτε να ενοχλησα κανενα με το συγκεκριμενο ποστ ...

αν θελετε περισσοτερες λεπτομερειες η βοηθεια θα χαρω να σας απαντησω !!!

Reficul

Link to comment
Share on other sites

Αν πας σε τόσα λεφτά για εμένα πας εδώ

αν και το blueray player δεν ξέρω πότε θα με απασχολήσει (Και όταν με απασχολήσει θα έχουν μειωθεί οι τιμές τους σε επίπεδα DVD)... φαίνεται αρκετά καλό

Το streaming με ενδιαφέρει αν και θα ήταν καλύτερος ένας εσωτερικός 2,5αρης σκληρός και να βλεπω -μεταφέρω τα αρχεια από τις "κεντρικές" αποθήκες στον σκληρό δικτυακά...σε αυτή την περίπτωση όμως και το xtreamer είναι αρκετό

by the way...Εχω δύο απορίες :το streaming mkv σε wmp12 και πρόγραμμα διαχείρισης media αρχείων (να υποστηρίζουν όμως mkv) αλλά θα κάνω νέο θέμα (τα)...

Link to comment
Share on other sites

αυτό και σαν stand alone BR Player είναι τάχυστο και πολύ καλό. και εκτός αυτού είναι πραγματικά ο απόλυτος media player, και έχει και το wifi για αυτό στο έγραψα.

γιατί κακά τα ψέματα σε κάποια φάση θα πάρουμε br player όλοι, και αυτο είναι ένα πολύ καλό 2 σε 1.

αν πας εκτός πλαισίου το βρίσκεις χαλαρά -40 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.