Jump to content



wifi transfer rate


gbak

Recommended Posts

το λοιπον ντεσκτοπ με ανταπτoρ wirelessN στα 150Mbps στο κεντρο ρουτερ νετγκιαρ Ν εως 270Mbps και στο μπαλκονι λαπτοπ με wirelessN παλι καρτα...

γιατι οταν κανω τρανσφερ απο ντεσκτοπ στο λαπτοπ δεν βλεπω πανω απο 3ΜΒ/Sec?

συμφωνα με τα χαρακτηριστικα και τις δυνατοτητες των καρτων θα πρεπε να χω ενα τρανσφερ τουλαχιστον στα 20ΜΒ/Sec με τις απωλειες λογω wifi

για ριχτε καμια αποψη γιατι δεν εχω ιδεα στο θεμα αυτο

Link to comment
Share on other sites

εμπειρια πολυ απο wifi δεν εχω, αναγκαστικα το εχω χρησιμοποιησει , και αυτο ηταν .11g, αλλα και με 54αρα συνδεση πανω 2-3mb/s δεν ειχα δει, οπως και μην περιμενεις με τπτ τα "θεωρητικα" 150mbps.. του adaptor, αν πιασεις πρακτικα κανα 50-70αρι θα ελεγα και ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

και γω δεν εχω..ψαχτηκα ομως εκανα ολες τις σχετικες ρυθμισεις με αλλαγη καναλιων και τα σχετικα..

το θεμα ειναι οτι εχω κολλησει στο 2-3mb/s..αν ειχα εστω 25 και πανω θα μουν σε καλο επιπεδο...σαφως δεν ζηταω τα 150 και 270 που δηλωνουν...γιατι απο οτι καταλαβα σε καμια των περιπτωσεων δεν προκειται να τα δεις

μηπως τελικα αυτο το N ειναι μουφα σεναριο..

επισης πολυ φοβαμαι για ασυμβατοτητα του ανταπτορ του pc που ειναι level one και του ρουτερ που ειναι νετγκιαρ

Link to comment
Share on other sites

"25 και πανω", νομιζω εχεις μπερδεψει τα mbit ,με τα mbyte (?) 25mbit(και παραπανω) εχεις τωρα , σε τελεια ληψη με την usb καρτουλα να πας στα ~15-16mbyte/s (150mbit), για αυτο ειπα οτι αν πας κανα 50-70mbit(7-8mbyte/s) θα μου φαινοταν καλα.

Link to comment
Share on other sites

300Mbps = 37,5 mb/s

τα οποια ουδεποτε εχω δει στην πραξη

ουτε καν τα μισα τους

και εχω δοκιμασει οτι πιθανο συνδυασμο wireless N router & WiFi-Ν usb adaptor φανταζεσαι

Βelkin

Αirties

DLink

Linksys

crypto

Trendnet

Και σου μιλαω για αποσταση 5μετρων σε ευθεια μεταξυ router & dongle

Τελευταια κατεληξα σε ενα Linksys dual band Ν @5ghz

η συνδεση φυσικα αναφερει 300Mbps αλλα και παλι οι ταχυτητες μεταφορας ειναι αναξιες αναφορας

και ηθελε και μοντα ο ρουτορας με εξωτερικο fan για να μην μπετωνει καθε 3 κ λιγο λογω θερμοκρασιας

αστα να πανε

Link to comment
Share on other sites

ωραια και ετσι να το θεσουμε..και παλι το rate δεν ειναι χαμηλο? δλδ οτι τρανσφερ ειχα με G ρουτερ εχω και τωρα με το N

ακομα και με καλωδιο να συνδεσω το ντεσκτοπ με το ρουτερ το τρανσφερ δεν παει πανω απο 8mb/s

εκτος να εχει τιποτα περιεργες ρυθμισεις το ρουτερ και δεν το κατεχω

Link to comment
Share on other sites

ωραια και ετσι να το θεσουμε..και παλι το rate δεν ειναι χαμηλο? δλδ οτι τρανσφερ ειχα με G ρουτερ εχω και τωρα με το N

ακομα και με καλωδιο να συνδεσω το ντεσκτοπ με το ρουτερ το τρανσφερ δεν παει πανω απο 8mb/s

εκτος να εχει τιποτα περιεργες ρυθμισεις το ρουτερ και δεν το κατεχω

μητο μπερδευεις, με το καλωδιο παιζεις με οριο 100Mbps λογω του router > 12,5mb/s max.

αλλα και στο linksys μου που εχει gigabit switch πανω μη φανταστεις οτι ειδα τρελλες διαφορες

απο και προς usb ext disk,

notebook,

1,8" hdd μεσα σε xtreamer,

2tb raid 0 σε NAS (Xtreamer pro)

τα ιδια σκ@τα ειχαν..καμια σχεση με τις ονομαστικες ταχυτητες

μαλλον για αξιοπιστη και πραγματικα γρηγορη μεταφορα δεδομενων

τα προιοντα οικιακης δικτυωσης

αποδεικνυονται λιγα

οποιος εχει καποια καλυτερη εμπειρια ας τη μοιραστει μαζι μας μπας και ξεστραβωθουμε λιγο...

Link to comment
Share on other sites

Ξεχνάτε το ποιο σημαντικό. Το eth είναι full duplex. Το wifi είναι half duplex.

Αυτό σημαίνει οτι τα μαξ θεωρητικά 10MB/s του 100mbps eth γίνονται 5MB/s.

Πρακτικά σε wifi παραπάνω util απο 15% δεν έχω δεί. Δεν γνωρίζω γιατί.

Link to comment
Share on other sites

Τα φτηνιάρικα router-access points δεν μπορούν να πιάσουν τις ονομαστικές τους ταχύτητες. Για το θέμα με το half duplex νομίζω ότι με τα N που έχουν διπλές κεραίες πλέον αυτό ξεπερνιέται με κάποιον τρόπο, αλλά δεν το έχω ψάξει. Μετά είναι λάθος να μετράς μεταγωγή δικτύου με μεταφορά αρχείου, μπαίνουν στη μέση και άλλα υποσυστήματα του pc πιο αργά. Η μέτρηση γίνεται σωστά με bw testers όπως το iperf.

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε με κάποιο tool να σκανάρεις τις συχνότητες απο τα γύρω wifi. Δες ποιά απ'όλες έχει τη λιγότερη χρήση και άλλαξε το κανάλι. Επίσης το Ν πρωτόκολο παίζει πολύ καλά όταν υπάρχουν πολλές αντανακλάσεις απο το γύρω χώρο. Γι'αυτό το λόγο και τα αντίστοιχα ρουτερ έχουν 3 κεραίες. Η δικιά σου κάρτα λογικά έχει 1 κεραία (150 Mbps) επομένως αυτόματα καταργείται το πλεονέκτημα απο τις αντανακλάσεις.

Τέλος μπορεί να παίζει και κάποια ασυμβατότητα με το hardware που χρησιμοποιείς.

Link to comment
Share on other sites

H ταχύτητα που δηλώνει ο wi-fi manager, δεν είναι η πραγματική, αλλά η θεωρητική βάση τις ισχύος του σήματος λήψης... από εκεί και πέρα, υπάρχει τόσο πολύς θόρυβος στα 2.4GHz, από τις δεκάδες συσκευές που λειτουργούν σε αυτή τη μπάντα (λόγο του ότι είναι ελεύθερη), που πραγματικά απορώ γενικά πως παίζουν ακόμα τα wi-fi... τέλος πάντων, το μόνο εύκολο που μπορείς να κάνεις είναι να αλλάξεις κανάλι στον router σου και να βάλεις κάποιο το οποίο δεν είναι τόσο πολύ χρησιμοποιημένο στην γειτονιά ή τον περιβάλλοντα χώρο... πχ με το kismet στο linux μπορείς να δεις όλα τα wireless και το κανάλι εκπομπής, λογικά μπορείς και στα windows... επίσης, συσκευές dect και αναμεταδότες εικόνας-ήχου στα 2.4GHz, είναι οι χειρότεροι εχθροί του wireless, απλά το γονατίζουν...

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασα και καναλι δοκιμασα αρκετα αλλα..επισης αλλαξα το 150 λεβελ ουαν με ενα συμβατο με το ρουτερ μου νετγκιαρ 300αρι ανταπτορ..

εγω αυτο που δεν μπορω να καταλαβω πως στο καλο προμοταρουν μια ταχυτητα σε οποιαδήποτε ρουτερ η ανταπτορ δεν εχει σημασια φθηνο η ακριβο..τα σπεκς μετρανε

και εν τελη απο τα 37,5 mb/s που δηλωνουν παιρνεις 3mb/s

ειναι τρομερα μεγαλη η αποκλιση..

και δεν μιλαμε για ακραια κατασταση το ενα pc στον πανω οροφο το αλλο στο μπαλκονι και το ρουτερ στο υπογειο

μιλαμε για ενιαιο χωρο καθιστικο-μπαλκονι..το ρουτερ στο κεντρο και τα δυο pc καθιστικο και μπαλκονι..σε μια ακτινα ολα αυτα περιπου 5 μετρα..

τεσπα επειδη βλεπω εν τελη οτι προκειται περι απατης...θα την ψαξω και αλλο και βλεπουμε

και μην μου πει κανενας οτι για να πιασεις τα μεγιστα το λαπτοπ πρπει να ναι διπλα στο ρουτερ..γιατι προκειται περι χαζομαρας..

Link to comment
Share on other sites

Τα specs που λές είναι για ιδανικές συνθήκες. Κάτι τέτοιο δεν πρόκειται ποτέ να το δείς. Δοκίμασε επίσης να μειώσεις την ισχύ εκπομπής του ρουτερ και των καρτών (αν το υποστηρίζουν).

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου δε διαβασα τα υπολοιπα σχολια,ισως να το εχει αναφερει καποιος.

Αλλα κανεις ενα κλασσικο λαθος.. Το καναλι σου ειναι half duplex. Οποτε τα 3Mbyte που εχεις εσυ ειναι 6mbyte στο καναλι. Το λεω απλα, 3ΜΒ απο το σταθερο και αλλα 3 προς το φορητο. Εγω θεωρω πως ειναι αρκετα καλα (εξαρταται και απο τη γεωγραφικη θεση των 3 κεραιων) αν σκεφτεις πως σε αναλογη περιπτωση και με g το πολυ να εβλεπες 1ΜΒ απο το σταθερο στο φορητο. 3 φορες πανω ειναι καλα!

Επισης, στο δικτυο σου εχεις ως ταβανι τα 150mbit, αρα 18mbyte. Λογω wifi δε θα δεις ουτε τα μισα οποτε στην καλυτερη να εχεις 8. Και εχεις 6.

Αν μπορεις να κανεις κατι ειναι ειτε να βαλεις παντου 300αρες καρτες, ειτε να αλλαξεις θεσεις στις κεραιες ωστε να μειωθουν τα φυσικα εμποδια μεταξυ τους(τοιχοι, μεγαλα επιπλα) ειτε και τα δυο.

Ελπιζω να βοηθησα.

edit: αυτο που λεει ο alexkhr ειναι πολυ σημαντικο, το ξεχασα! Ισως ετσι να δεις μια αμεση βελτιωση πολυ γρηγορα (οχι κατι τρομερο βεβαια..)

Link to comment
Share on other sites

ωραια τα παμε..

δλδ αν εχεις 300αρι ανταπτορ στο ντεκτοπ..270αρι ρουτερ..και Ν καρτα ενσωματωμενη στο λαπτοπ..που δεν ξερω στα ποσα παιζει..λογικα 150αρι

το ταβανι πεφτει στα 150?

Link to comment
Share on other sites

^σωστος οποτε..δεν υπαρχει λογος να τρεχω σε 270 το συστημα εφοσον πεφτει κοφτης..

η ενσωματωμενη καρτα του λαπτοπ ειναι Ν αλλα δεν την κοβω πανω απο 150..προσπαθω να βρω σπεκς αλλα δεν..

οποτε και να μεταβω σε ντουαλ μπαντ ακριβο ρουτερ 300αρι παλι δεν θα χω ωφελος..θα πρεπει να βαλω και 300αρι αδαπτορ στο λαπτοπ..

αλλα εδω ειναι το θεμα οτι ουτε τα 150 δεν βγαζουμε..δλδ αν καταφερνα τουλαχιστον να πιασω ενα 6-8μβ/σεκ..θα μουν αρχοντας

Link to comment
Share on other sites

στο πρωτο μισο σωστος..

σου εξηγησα στο πρωτο μου μηνυμα οτι οταν βλεπεις εσυ 3ΜΒ ειναι 6 στην ουσια! Οποτε παιζει και πολυ καλα μαλιστα, ξαναδιαβασε τι σου εγραψα)

Αν θελεις να δεις πολυ μεγαλυτερες ταχυτητες πρεπει να συνδεσεις με καλωδιο δικτυου εναν απο τους 2 υπολογιστες (αν ειναι βεβαια αυτο δυνατον) και να συνδεεται ασυρματα μονο ο αλλος. Ετσι απο 3ΜΒ θα δεις 6ΜΒ κατα την μεταφορα αρχειων και ειναι πολυ πιθανο να δεις ακομη παραπανω καθοτι θα συνδεεται μονο μια συσκευη!

Link to comment
Share on other sites

ναι οκ αυτο το δοκιμασα ειδα απο 6 και πανω..μα το θεμα μας εδω ειναι να γλυτωσουμε τα καλωδια..και απο τα 37,5 mb/s που μας προμοταρουν..να δουμε τουλαχιστον 6+ που ειναι αρκετα καλη ταχυτητα..

θενξ παντως μαν..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.