Jump to content



ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ TV ΣΤΙΣ 40 ΜΕ 42 ΙΝΤΣΕΣ


chriac

Recommended Posts

Παιδιά θέλω να σας ρωτήσω και για την απόσταση θέασης επειδή έχω στα υπόψιν μου και μια άλλη TV στις 42 ίντσες και η απόσταση θέασης είναι από 2.80 - 3.00 μέτρα.

Υπάρχει περίπτωση από αυτήν την απόσταση να έχω πρόβλημα με τα μάτια?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply
βασικά προσπέρνα τις U20 καθώς το IFC 600Hz δε δουλεύει σωστά και έχουν θέμα με την κίνηση σε μη HD περιεχόμενο.

εγώ τελικά θα πάω για S20.

η S20 αρχιζει και ξεφευγει πατριωτη..

παμε σε lcd 42αρα με τα μισα ευρωπουλα και τα ρεστα φουντουνια...

Link to comment
Share on other sites

κάνε λίγο υπομονή αν αντέχεις 10μερούλες το πολύ......πιθανόν να παραγγείλουμε μαζί την S20 και να τρίβεις τα μάτια σου με την τιμή......αν αντέχεις βέβαια να περιμένεις.έχω καλό προαίσθημα.

Link to comment
Share on other sites

βασικά προσπέρνα τις U20 καθώς το IFC 600Hz δε δουλεύει σωστά και έχουν θέμα με την κίνηση σε μη HD περιεχόμενο.

εγώ τελικά θα πάω για S20.

Δεν ξέρω τι απαιτήσεις έχει ο κόσμος γενικά, στην δικιά μου 50U20 δεν έχω παρατηρήσει τπτ ενοχλητικό στην κίνηση σε τηλεοπτικό σήμα ή σε hd. Πριν είχα μία samsung 40M86.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι απαιτήσεις έχει ο κόσμος γενικά, στην δικιά μου 50U20 δεν έχω παρατηρήσει τπτ ενοχλητικό στην κίνηση σε τηλεοπτικό σήμα ή σε hd. Πριν είχα μία samsung 40M86.

Ακριβώς το ίδιο ισχύει και για εμένα. Η 50U20 είναι από τις καλύτερες αγορές που εχω κάνει ποτέ.

Προφανώς fragma έχεις επηρρεαστεί από αυτό το thread. Στο λεω επειδή συμμετέχω και σε εχω δει να συμμετέχεις και εσυ. Εκεί εκφράζονται τα παράπονα που αναφέρεις. Η μόνη διαφορά είναι πως τα εκφράζει μόνο ενα μέλος, που όπως λέει ο unstoppable μάλλον είναι υπερ-απαιτητικό. Φυσικά δείχνει γνώστης ο άνθρωπος μιας και τεκμηριώνει σε ενα βαθμό αυτά που λέει, αλλά υπάρχουν άλλα μέλη που τον αντικρούουν. Τα δικά μου απαίδευτα ματάκια επίσης διαφωνούν.

Η λογική λέει ότι η S20 θα είναι καλύτερη. Αν όμως βρείτε τη U20 σε κάποια καλή τιμή/προσφορά, θα κάνετε λάθος να μην την αγοράσετε φοβούμενοι αυτά που αναφέρει ο fragma. Κατά τη γνώμη μου πάντα:meeting: και έχοντας σα βασική αρχή ότι σε αυτά τα θέματα δε μπορείς να εμπιστευτείς κανέναν άλλο εκτός από τα μάτια σου.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ σε όλα με τον tamerlan.

στα δικά μου μάτια λοιπόν δεν με ικανοποίησαν οι U20 σε smooth motion......έβλεπα συνεχώς phosphor trails. Θα πάω λοιπόν να δω μια S20 από κοντά που λένε οτι δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο και θα ενημερώσω.

εδώ έχει λίγο πιο μαζεμένες πληροφορίες σχετικά με την εξομάλυνση εικόνας

http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=64556

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα μια Samsung LE40C550. Άψογη εικόνα, αν και δεν είναι 100hz panel, ζορίστηκα πολύ να δω πρόβλημα στην κίνηση (μόνο σε γρήγορα pans της κάμερα, και αυτό μόνο άμα το ψάχνεις).

Έχει lan + 2usb + 4 νομίζω hdmi, παίζει HD, mkv κτλ από usb, χωρίς να χρειάζεσαι κάποιον media decoder, και έχει και επιλογές στο μέγεθος γραμματοσειράς/ resync κτλ.

Ένα θετικό ακόμα σημείο για τους "τεμπέληδες" είναι ότι το factory calibration, αν εξαιρέσουμε ότι έριξα την φωτεινότητα, το βρήκα μια χαρά.

Αρνητικό σημείο μάλλον η τιμή του, μιας και βρίσκεις και πάνελς με 100hz σε αυτά τα χρήματα. Μπορείς να βρείς την έκδοση χωρίς lan (νομίζω το c530 είναι) με ίδο πανελ και κανα 100ρικο φτηνότερο.

Link to comment
Share on other sites

κάνε λίγο υπομονή αν αντέχεις 10μερούλες το πολύ......πιθανόν να παραγγείλουμε μαζί την S20 και να τρίβεις τα μάτια σου με την τιμή......αν αντέχεις βέβαια να περιμένεις.έχω καλό προαίσθημα.

Αν το προαίσθημα επαληθευτεί, δηλώνω κι εγώ ενδιαφέρον!

:T:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά διαβάζοντας reviews για την philips 40pfl5605h είδα ότι έχει αρκετά προβλήματα και τελικά δεν θα την αγοράσω και έχω στραφεί σε πιο μικρή tv και συγκεκριμένα στην LG 37LE5300 η οποία μετά από ψάξιμο που έκανα σε reviews κ.τ.λ. έχει όλα αυτά που θέλω εκτός από τον τύπο led που χρησιμοποιεί η συγκεκριμένη tv δηλαδή δεν μπορώ να βρω τι διάταξη led έχει μπορεί να με βοηθήσει κάποιος σας παρακαλώ ?

είναι το μόνο που μένει να μάθω για να δω αν θα την αγοράσω ή όχι

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Πηγα χθες απο απο Πλαισιο και επεσα πανω σε μια 42plasma panasonic κωδικος στο τελος ΧΧΧΧU10 αν θυμαμαι καλα στα 499 ευρω.Κυριολεκτικα επαθα πλακα με τα χρωματα που εβγαζε, διπλα της οι lcds φαινοτανε της πλακας σαν να εχουνε ξεθωριασμενα panel.

Link to comment
Share on other sites

Chriac για να σε βοηθήσουμε με την αγορά σου πρέπει να μας πεις κάποια βασικά πράγματα.

Για τη χρήση την προορίζεις? (ταινίες-gaming?)

Ti budget έχεις?

Για 3 μέτρα απόσταση που αναφέρεις οι 37 ίντσες είναι υπερβολικά λίγες και θα το καταλάβεις το πρώτο λεπτό που θα ανοίξεις την tv. Χρειάζεσαι τουλάχιστον 46-47 ίντσες:cool:

Link to comment
Share on other sites

Chriac για να σε βοηθήσουμε με την αγορά σου πρέπει να μας πεις κάποια βασικά πράγματα.

Για τη χρήση την προορίζεις? (ταινίες-gaming?)

Ti budget έχεις?

Για 3 μέτρα απόσταση που αναφέρεις οι 37 ίντσες είναι υπερβολικά λίγες και θα το καταλάβεις το πρώτο λεπτό που θα ανοίξεις την tv. Χρειάζεσαι τουλάχιστον 46-47 ίντσες:cool:

Tην θέλω κυρίως για ταινίες και αθλητικά όσο για την απόσταση μιλάμε για 2,50 - 2,70 απόσταση σε κλειστό χώρο υπνοδωματίου

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.