Jump to content



ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ TV ΣΤΙΣ 40 ΜΕ 42 ΙΝΤΣΕΣ


chriac

Recommended Posts

  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply
275 είναι η ονομαστική.......Να την έχεις δηλαδή full brightness (αχρείαστο σε 13ης γενιάς plasma neopdp), με το eco mode απενεργοποιημένο και να σου δείχνει διαρκώς μια μονόχρωμη φωτεινή εικόνα χωρίς εναλλαγές.....

με ένα πιο ρεαλιστικό σενάριο τα σωστά watts είναι τα 115....με eco mode και το brightness ρυθμισμένο σωστά (συνήθως κάτω από 60%) ακόμα και τα average 115 θα πέσουν στα 80-90.

Προσωπικά προτιμάω να κοιτάω τις ονομαστικές τιμές, άλλωστε υπάρχει λόγος που δίνονται ονομαστικές τιμές και όχι τιμές κατά προσέγγιση(προτίμηση) του κατασκευαστή. Τώρα αν βάζω στην TV max εξοικονόμηση ενέργειας ώστε να ρίξω τις τιμές στα επίπεδα μιας LCD, σκοτώνοντας φωτεινότητα και contrast δεν μου λέει κάτι. Θα έχω σκοτώσει τα όποια πλεονεκτήματα μου δίνει η Plasma απλά για να πλησιάσω τις καταναλώσεις που μου δίνουν οι LCD χωρίς να ενεργοποιήσω συστήματα εξοικονόμησης ενέργειας που έχουν επίδραση στην ποιότητα αυτού που βλέπω.

70μοίρες? ανέφικτο και αυτό το σενάριο.........σε 42ίντσες για να πιάσεις 70μοίρες πρέπει να κάθεσαι περίπου 2μέτρα πιο άκρη από το κεντρικό σημείο θέασης.

στις LCD δυστυχώς μετά τις 15μοίρες γωνίας η διαφορά είναι παραπάνω από αισθητή.

Υπερβολές. Ρε συ.... εγώ είμαι ο κολλημένος με τις CRT :p

Link to comment
Share on other sites

Γιάννημ, εσύ θα προτιμούσες όποια τιμή θα έδειχνε κιλοβάτ και πάνω αλλά δυσκολεύεσαι να την βρεις :p (πλάκα κάνω, μην μου κρατήσεις μούτρα).

Δες την G20 - Την ακριβότερη από αυτή που πόσταρε ο φράγμας, 133 στο normal, 172 calibrated.

H αντίστοιχη LCD/LED (σε θέμα τιμής), πάλι της Pana, 108 στο normal, 80 calibrated.

http://www.hdtvtest.co.uk/news/panasonic-tx-l42d25-tx-l42d25b-20100430437.htm

Αυτές είναι πλέον οι τιμές πάνω κάτω, δεν είναι τραγικές οι διαφορές και εάν συνεχίσουμε την κουβέντα πάνω στις καταναλώσεις, δεν θα βοηθήσουμε το παλικάρι που ψάχνει τι να αγοράσει.

Link to comment
Share on other sites

275 είναι η ονομαστική.......Να την έχεις δηλαδή full brightness (αχρείαστο σε 13ης γενιάς plasma neopdp), με το eco mode απενεργοποιημένο και να σου δείχνει διαρκώς μια μονόχρωμη φωτεινή εικόνα χωρίς εναλλαγές.....

με ένα πιο ρεαλιστικό σενάριο τα σωστά watts είναι τα 115....με eco mode και το brightness ρυθμισμένο σωστά (συνήθως κάτω από 60%) ακόμα και τα average 115 θα πέσουν στα 80-90.

70μοίρες? ανέφικτο και αυτό το σενάριο.........σε 42ίντσες για να πιάσεις 70μοίρες πρέπει να κάθεσαι περίπου 2μέτρα πιο άκρη από το κεντρικό σημείο θέασης.

στις LCD δυστυχώς μετά τις 15μοίρες γωνίας η διαφορά είναι παραπάνω από αισθητή.

είναι πολύ καινούρια και δε μπορείς να βρεις προς το παρόν. Σκέψου όμως οτι είναι η επόμενη γενιά της P42U10 για την οποία έχει βουήξει ο τόπος για την ποιότητα στην τιμή της (500ευρώ) και όσες ήρθαν Ελλάδα έφυγαν σα ζεστό ψωμί.

Εγώ παρήγγειλα την P42U20 και αν κάνεις λίγο υπομονή θα ετοιμάσω ένα review:)

σ' ευχαριστω...

καλα θα ηταν να ειχε 2 hdmi...

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου εγω εχω μια 50 πλασμα lg 100 hz full hd

πριν απο 1 χρονο την εχω παρει καταναλωση

μετρημενη γυρω στα 400-450 watt τα οποια

θεωρω οτι ειναι πολλα δεν ξερω αν εχει αλλαξει

κατι τωρα με την καταναλωση παντως αν ελθεις

και την δεις να παιζει θα σου φυγει το σαγωνι

επισης χρησιμοποιω μια 24 lcd για tv

η διαφορα ειναι απιστευτη

Link to comment
Share on other sites

σ' ευχαριστω...

καλα θα ηταν να ειχε 2 hdmi...

πλήρες εγχεορίδιο χρήσης εδώ

http://tda.panasonic-europe-service.com/docs/2z4c078cc8z3z2e7f1z656cz706466z22z631fb68d9d26277f6dd645510d36bc458959db56/tsn2/data/EU/TXP42U20E/OI/838017/TQB0E0940S.pdf

μα έχει 2 hdmi.....το 1 είναι version 1.3a και το 2ο είναι version 1.4

Πάρτην και δε θα το μετανιώσεις....;)

το μόνο που θέλουν οι plasma σαν μικρό εμπόδιο είναι λίγο προσοχή στις πρώτες 200ώρες στρωσίματος του αερίου.

φωτεινότητα contrast κάτω από 50% για τις πρώτες 200ώρες και zoom1 option στα τηλεοπτικά κανάλια για να αποφύγεις τα ίχνη από τα στατικά σήματα καναλιών στις γωνίες.....

αφιέρωσε 2-3 ώρες για διάβασμα εδώ και πίστεψέ με θα δεις τι σημαίνει plasma σε σχέση με τις lcd των φίλων σου

http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=52572

Link to comment
Share on other sites

αφιέρωσε 2-3 ώρες για διάβασμα εδώ και πίστεψέ με θα δεις τι σημαίνει plasma σε σχέση με τις lcd των φίλων σου

Fragma, μην είσαι απόλυτος και εσύ, εάν πετύχει φίλο δλδ με

Philips PFL9704H τι θα κάνει;

Το ζητούμενο είναι να κάνεις την καλύτερη επιλογή για τα χρήματα που σκοπεύεις να ξοδέψεις και τις ανάγκες που έχεις, κάτι που, εάν δεν κάνω λάθος, δεν έχει αναφέρει ο OP.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον στο αρχικό του ποστ αναφέρεται στην

Philips 40PFL5605H

με τιμή περί τα 650ευρώ

δε νομίζω οτι τον απασχολεί η τάξη τιμής 2000ευρώ της 46PFL9704H :hehe:

οπότε για την κατηγορία lcd κάτω των 900ευρώ δε πρόκεται να υπάρξει ανταγωνισμός σε ένα neopdp panasonic plasma με 560ευρώ:smoke:

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και δεν υπάρχει επαφή στο κόστος, αλλά δεν διευκρίνισε κόστος ο φράγμας (στην παράγραφο που έκανα quote), άφησε να αιωρείται ότι Plasma >> all κάτι που είναι λάθος.

Κάθε ανάγκη, σε συνάρτηση με το budget, είναι ξεχωριστή και έτσι πρέπει να αντιμετωπίζεται κατ'εμέ.

Link to comment
Share on other sites

Plasma> All και να μείνεις με τις τύψεις μιας και ενημερώθηκα οτι έχεις LCD:hehe:

ontopic:

σίγουρα κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή και αν δεν υπήρχε όριο budget θα χαιρόμασταν να προτείνουμε λύσεις....αλλά για την περίπτωση του φίλου νομίζω οτι θα πρέπει να δώσει πάνω απο 1000άρικο σε LCD για να πιάσει το plasma των 560ευρώ στις 42ίντσες που ζητάει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι διαφωνώ,

πιστεύω πως ο φίλος θα πρέπει να περιμένει λίγο, να βγουν αξιόπιστα reviews των μοντέλων που τον ενδιαφέρουν και με γνώμονα τα χαρακτηριστικά, την απόδοση και την τιμή, να αποφασίσει.

Plasma> All και να μείνεις με τις τύψεις μιας και ενημερώθηκα οτι έχεις LCD:hehe:

BTW, την G20 έχω, πρέπει να αλλάξεις πηγή.

Link to comment
Share on other sites

Γιάννημ, εσύ θα προτιμούσες όποια τιμή θα έδειχνε κιλοβάτ και πάνω αλλά δυσκολεύεσαι να την βρεις :p (πλάκα κάνω, μην μου κρατήσεις μούτρα).

Δες την G20 - Την ακριβότερη από αυτή που πόσταρε ο φράγμας, 133 στο normal, 172 calibrated.

H αντίστοιχη LCD/LED (σε θέμα τιμής), πάλι της Pana, 108 στο normal, 80 calibrated.

http://www.hdtvtest.co.uk/news/panasonic-tx-l42d25-tx-l42d25b-20100430437.htm

Αυτές είναι πλέον οι τιμές πάνω κάτω, δεν είναι τραγικές οι διαφορές και εάν συνεχίσουμε την κουβέντα πάνω στις καταναλώσεις, δεν θα βοηθήσουμε το παλικάρι που ψάχνει τι να αγοράσει.

Θα σου κρατήσω μούτρα διότι δεν μου στέλνεις το link με την Plasma του 1 kilowatt. :p

Στα θέματα κατανάλωσης κοιτάω την ονομαστική. Μπορεί να κάνω λάθος αλλά την θεωρώ ως την ποιο τίμια τιμή. Τα υπόλοιπα ναι μεν έχουν αξία, αλλά δεν είναι κάτι το standard - τουλάχιστον για μένα (ξαναλέω ότι μπορεί να είμαι λάθος). Άλλωστε με την ίδια λογική και οι LCD καταναλώνουν πολύ κάτω από τα αναγραφόμενα watt όπως αναφέρεις και εσύ. Αν και τα 133 με τα 108 (normal) πράγματι διαφέρουν ελάχιστα.

Τώρα όσον αφορά την κουβέντα για τις καταναλώσεις δεν νομίζω ότι κακώς επιμένουμε. Άλλωστε αν δεν κάνω λάθος, τα μόνα θέματα με τις Plasma είναι το burn in και η κατανάλωση. Αν κάτσεις και πεις ότι δεν σε απασχολούν αυτά η Plasma μάλλον γίνεται η βασική επιλογή.

Άσχετο. Μια φωτογραφία της Samsung από... παρδαλή γωνία. Η Kodak δεν βγάζει super φωτογραφίες και έχω τραβήξει και μια αύξηση του gamma correction μιας και στην CRT φαινόταν πολύ σκοτεινή και ένα mini resize. Αρκεί όμως για να φανεί ότι οι ΤΗΛΕΟΡΑΣΕΙΣ δεν έχουν προβλήματα με τις γωνίες (το κανάλι είναι ένα από τα ψηφιακά της ERT)

attachment.php?attachmentid=39605&d=1275565370

post-188-1416074478,4039_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδια οσον αφορα το κοστος ειμαι διατεθημενος να δωσω μεχρι 700 ευρω το πολυ επισης οπως εχω αναφερει με ενδιαφερει περισσοτερο για να βλεπω HD ταινιες και αθλητικα επισης μου κανει πολυ μεγαλη

εντυπωση που σχεδον ολοι εξυμνειτε τις plasma σε σχεση με τις LCD ή LCD LED αν και οι τελευταιες ειναι πιο καινουριας τεχνολογιας προφανως κατι παραπανω θα ξερετε

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη,

η κατανάλωση σαφώς και πρέπει να αναφέρεται, απλά με τα νέα δεδομένα ίσως να μην αξίζει τόσο πολύ κουβέντα.

Μην ξεχνάμε ότι, ειδικά στην κατηγορία 600-900 ευρώ, μεγάλο ρόλο παίζουν και τα χαρακτηριστικά της κάθε συσκευής.

Τυχαίο παράδειγμα: LCD με απόδοση εικόνας 7 αλλά με wifi και μηδενικό input lag σε σχέση με plasma με απόδοση εικόνας 8 και κανένα άλλο αξιόλογο χαρακτηριστικό. Δύσκολη επιλογή που ίσως κριθεί στα σημεία.

Επίσης κάθε μοντέλο έχει τα στραβά του, πχ ο περσινός βασιλιάς(εάν μου επιτραπεί η έκφραση) Pana G10 - ψάξε για rising black levels και θα εκπλαγείς με τον αριθμό των προβλημάτων με την Panasonic να μην αναγνωρίζει το πρόβλημα.

http://www.avforums.com/forums/plasma-tvs/1244103-2009-panasonic-plasmas-black-level-problems-after-1000-hours-part-4-a.html - 4ος κύκλος.

Παιδια οσον αφορα το κοστος ειμαι διατεθημενος να δωσω μεχρι 700 ευρω το πολυ επισης μου κανει πολυ μεγαλη

εντυπωση που σχεδον ολοι εξυμνειτε τις plasma σε σχεση με τις LCD ή LCD LED αν και οι τελευταιες ειναι πιο καινουριας τεχνολογιας προφανως κατι παραπανω θα ξερετε

Προσωπικά δεν εξυμνώ τίποτε, προσπαθώ να σε βάλω στο τριπάκι να ψαχτείς πριν αγοράσεις.

Είναι σχεδόν αδύνατο για κάποιο μέλος να έχει δοκιμάσει όλα τα μοντέλα που υπάρχουν κάτω από συνθήκες δοκιμών, ώστε να σου δώσει ολοκληρωμένη άποψη για όποια τιβι προτείνεις.

Εάν ζητάς την άποψη κάποιου που έσκασε 800 ευρώ για τηλεόραση για το εάν έκανε καλή αγορά, 11 στους 10 θα σου απαντήσουν θετικά και θα σε προτρέψουν να πάρεις την ίδια.

Link to comment
Share on other sites

panasonic g20 50 inches και ξερώ ψωμί για τα λεφτά της. για τα χρώματα απλά led.

κατανάλωση λίγο παραπάνω οι plasma panasonic που είναι από τις οικονομικότερες plasma.

σε προγράμματα τηλεόρασεις είτε panasonic είτε led το ίδιο είναι.

σε ταινίες panasonic

σε παιχνίδια και οι δύο

σε τιμή και χαρακτηριστικά panasonic

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Η -P42U20E που εχει ο πλαισιος,στα 599 θεωρειται καλη τιμη?

τσιμπαω τιποτα αλλο αξιολογο στις 40-42'' σε αυτα τα λεφτα?

http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Home-Cinema/Televisions/Panasonic-TX-P42U20-Plasma-TV-42-TX-P42U20E.htm

φραγμα review μας ετοιμασες ή δεν την πηρες ακομα?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.