Jump to content



Q9550 + Asus Evolution (X48)


Athanasios2104

Recommended Posts

Πόσες επιλογές έχει στο llc:)

Γιατί υπέθεσα θα ήταν normal=intel spec aka δίνει λιγότερο σε full load αποτι idle

performance= asus spec aka περισσότερο ρεύμα σε load

auto= default=intel spec, overclocked=asus spec

Δόκιμασε και με disabled δεν παθαινει τίποτα.

Γενίκα εσύ θέλεις ρεύμα αρκέτο για 4G , πέριπου 1.30-5 να σου γραφει το cpuz σε full load.

Tώρα αν πας συμφωνα με ιντελ προδιαγραφες θέλεις απο BIOS 1.40 ώστε σε full load=1.30.

Aν πας με asus προδιαγραφες θα χρείαστεις περίπου 1.35.

Ελπιζω να μην σε μπερδεψα περισσοτερο.

Στην δίκια μου P5Q disabled=intel specs aka not constant vcore

Link to comment
Share on other sites

προς το παρόν δεν θα προχωρήσω στο OC μέχρι να lapparo τη cpu και ίσως και το block.

Αυτό θα γίνει μετά την εξεταστική, ~6 Ιουλίου.

Όταν θα ξανααρχίσω θα ενημερώσω τα δέοντα, ευχαριστώ πάντως για τη μέχρι τώρα βοήθεια.

To be continued λοιπόν :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τον δικό μου τον λαπαρα για να τον σταθεροποιήσω στα 4ghz , θα μου πεις ο δικός σου είναι 9650 ε δεν έχουν δα και τόσο μεγάλες διαφορές .

Δεν ξέρω τι πτώση ρεύματος έχεις και στο vcore , εγώ στην δικιά μου μητρική έκανα και pencil mod για να σταθεροποιηθεί .

Μπορεί να έχουμε διαφορετικό cpu & mobo αλλά σου παραθέτω τα προβλήματα που βρήκα μπροστά μου και πως τα έλυσα .

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τον δικό μου τον λαπαρα για να τον σταθεροποιήσω στα 4ghz , θα μου πεις ο δικός σου είναι 9650 ε δεν έχουν δα και τόσο μεγάλες διαφορές .

Δεν ξέρω τι πτώση ρεύματος έχεις και στο vcore , εγώ στην δικιά μου μητρική έκανα και pencil mod για να σταθεροποιηθεί .

Μπορεί να έχουμε διαφορετικό cpu & mobo αλλά σου παραθέτω τα προβλήματα που βρήκα μπροστά μου και πως τα έλυσα .

για pencil mod το σκέφτομαι κι εγώ, δεν είναι τπτ και σε κάθε περίπτωση δεν βλάπτει

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.