Jump to content



Q9550 + Asus Evolution (X48)


Athanasios2104

Recommended Posts

Έχοντας τελειώσει με το oc στην 5850, πηγαίνω για την πρώτη προσπάθεια cpu oc ενός Q9550 σε μια Asus Evolution (X48) και θα ήθελα να έχω μερικές αρχικές τιμές των παραμέτρων. Οι ram είναι 2*2GB ddr3 Corsair Dominator 1600MHz.

Να σημειώσω ότι μετά από googling, το μόνο που έβρισκα είναι 4-5 τιμές μερικών μόνο παραμέτρων (fsb, cpu vcore, gtl, ttl, nb συνήθως), ενώ το mobo μου έχει καμιά 30 παραμέτρους και εδώ χάνω την μπάλα :confused: . Ο στόχος μου είναι 4G και έχω διαβάσει ότι το συγκεκριμένο mobo είναι ικανό για τέτοιο oc.

Παρακάτω γράφω όλες τις παραμέτρους που βλέπω στο BIOS. Μερικες απ'αυτές μπορεί να είναι αχρείαστες (set "auto" & forget), κάποιες όχι. Σε κάθε περίπτωση, εάν ξέρετε μερικές ΑΡΧΙΚΕΣ τιμές, κατόπιν η διαδικασία trial & error για τα 4G θα ήταν σημαντικά μικρότερη.

Last but not least, αναφέρω η cpu είναι υδρόψυκτη (SR-1 560 με low-cfm fans) και στο ίδιο loop υπάρχει η προαναφερθείσα oc'ed 5850 (950/1200 @1.187). Έτσι, τα temps περιμένω να είναι λίγο υψηλά για ένα watercooled rig, αλλά πρέπει να είναι μέσα στα όρια.

Τέσπα, ιδού το χάος :nada:

(σημείωση: όταν κάτι υπογραμμίζεται σε μια παρένθεση, είναι η προκαθορισμένη αξία)

-------------------------------------

CPU Ratio Settings :

FSB Strap to NB :

FSB Frequency :

PCIE Frequency :

DRAM Frequency (1601Mhz, up to 1800Mhz):

DRAM Command rate (Auto, 1N, 2N) :

DRAM Timings (8-8-8-24) :

DRAM Static Read Control (Auto, Enabled, Disabled) :

DRAM Dynamic Write Control (Auto, Enabled, Disabled) :

DRAM Skew Control :

Ai Clock Twister (Auto, Lighter ... Stronger) :

Ai Transition Booster :

CPU Voltage :

CPU GTL Voltage Reference :

CPU PLL Voltage :

FSB Termination Voltage :

DRAM Voltage :

NB Voltage :

NB GTL Voltage Reference :

SB Voltage :

Clock Over Charging Voltage :

Load-Line Calibration (Auto, Normal, Perfomance) :

CPU Spread Spectrum (Auto, Disabled) :

PCIE Spread Spectrum (Auto, Disabled) :

CPU Clock Skew (Auto, normal, delay 100...1400ps) :

NB Clock Skew (Auto, normal, delay 100...1400ps) :

Link to comment
Share on other sites

FSB:450

STRAP:AUTO

V.CORE:1.35-8

V.PLL:1.54-8

V.FSB:1.22-8

V.MCH:1.40-8

S.Bridge volt:1.20

PCIE volt:1.60

DRAM volt-timmings:οτι λεει ο κατασκευαστής

DRAM read, write control :Disabled

LLC:Normal

Τά άλλα άστα auto.

Ξεκίνα από τα μικρότερα volt πρώτα.

Καλή τύχη.

Link to comment
Share on other sites

Θύμισέ μου λίγο τι είναι το MCH :tw:

Επίσης ξέχασα να αναφέρω ότι ο cpu είναι E0 stepping.

Έναν που βρήκα στον γούγλη στα 4G λέει 1.2375 με LLC, να υποθέσω εννοεί το "normal" LLC που λες κι εσύ και όχι το auto ?

Αύριο θα κάνω την 1η δοκιμή και θα αναφέρω asap :D

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε και αυτο-οταν θα χεις πολυ χρονο-

http://www.thelab.gr/showthread.php?t=54863

το είχα ρίξει μια ματιά και αυτό, υπάρχουν εκαντοντάδες τέτοια threads στο γούγλη, άλλα όπως είπα ο καθένας λέει 3-4 τιμές μόνο :turn:

τελικά εσύ neph έπιασες τα 4G;

και αν ναι, με τι ρυθμίσεις;

Link to comment
Share on other sites

άποψωη μου είναι να δοκιμάσεις και cpu gtl κυρίως 0.67 αλλά μπορεί να βοηθείσει πιο πολύ το κάποιο απο τα άλλα δύο

ΥΠ ΆΝ μπορείς δες και μία το max fsb όποτε 'εχεις χρόνο

Η μητρική σκοτώνει του quad :jump1: η δικιά μου(P5E64 EVO)τον δικό σου(same cpu)τον πήγε 4.6Ghz :p

θα κοιτάξω για ρυθμίσεις να σου πω

Link to comment
Share on other sites

άποψωη μου είναι να δοκιμάσεις και cpu gtl κυρίως 0.67 αλλά μπορεί να βοηθείσει πιο πολύ το κάποιο απο τα άλλα δύο

ΥΠ ΆΝ μπορείς δες και μία το max fsb όποτε 'εχεις χρόνο

Η μητρική σκοτώνει του quad :jump1: η δικιά μου(P5E64 EVO)τον δικό σου(same cpu)τον πήγε 4.6Ghz :p

θα κοιτάξω για ρυθμίσεις να σου πω

αναμένω settings :T:

για gtl έχω διαβάσει για 0.67 και 0.63, προς το παρόν θα τα αφήσω auto

προς το παρόν που δοκιμάζω με 471 * 8.5 (=4G) να πω ότι δεν με αφήνει να βάλω 1600Mhz στη μνήμη. Αν το αφήσω auto, τις πάει 901Mhz. Η πλησιέστερη τιμή είναι κοντά στα 1600 είναι 1501Mhz :...:

Link to comment
Share on other sites

πολύ συνηθισμένο είναι το 4.2G, 4.6 δεν έχω δει κανέναν q9550, τουλάχιστον όχι σε νερό.

τέσπα, μη ξεφεύγουμε, έχω καλά νέα! Εν ολίγοις 4G με POST + W7, άλλα όχι stable.

Δλδ surfing κτλ όλα οκ, άλλα με το που βάλω Prime ο 4ος πηρύνας ΠΑΝΤΑ κρασάρει πρώτος στο 99% των περιπτώσεων, αν δεν κρασάρει όμως αυτός, τότε τρώω BSOD μια κι έξω.

Με Intel BurnTest τρώω BSOD απευθείας :computer:.

Αξιοσημείωτο είναι πάντως ότι κατάφερα να παίξω ~10λεπτο BC2.

Επίσης, από το λίγο stressing που έγινε πριν τα BSOD, νομίζω ότι χρειάζομαι επειγόντως lapping. Η διαφορά core 1 - core 4 πολλές φορές φτάνει τους 23C :crazy: !!

Αποκλείω το ενδεχόμενο να μην πατάει καλά το block (Heatkiller V3), γιατί είναι βιδωτό με backplate + ελατήρια και το έχω σφίξει τέρμα.

Πάστα επίσης (mx3) βάζω όπως πρέπει για intel quads σύμφωνα με το guide της ArcticSilver.

Οι ρυθμίσεις + μία φώτο με w7 boot (σημειώστε ότι το Everest δείχνει ~350mV λιγότερα):

unstable4G.jpg

unstable4Gw7.jpg

Τα φώτα σας :help1:

Link to comment
Share on other sites

το load calibretion μην το βάλεις ποτέ turbo ίσως να θέλει λίγο ρεύμα παραπάνω γιατί η p5e64 χάνει λίγο στα ρεύματα:getlost:

κάτι άλλο πήγαινε το pcie freq 110(το χω μόνιμα 115 χωρίς prob και βλέπω +frames επείσης είναι "απαραίτητο" για να υπάρχει ισοροπία)και το strap 333 και επέλεξε ταχύτητες στις μνήμες αυτο που θα σου δώσει πιο κοντά στην stock τους:T:

εύχομαι να βοήθεισα

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε το στραπ στο 333 ή βαλε manual τις μνημες στην συχνοτητα που σου βγαζει το στραπ 333, και άστο auto το στραπ.

Μετά δοκίμασε με 1.35 vcore LLC=Performance το οποιο σημαίνει Enabled=LLC οπου βλέπεις στο internet.

Βάλε και κάτι να φυσάει τα VRM του CPU γύρω από το block.

Την έχεις τερματισει την μητρική. :)

Link to comment
Share on other sites

με strap 333 η πλησιέστερη στα 1600 που μου δίνει είναι η 1508, ενώ με auto η 1571. Timings και στις δύο περίπτωσεις 9-9-9-24 (8-8-8-24 default). Οπότε δεν είναι καλύτερα να το αφήσω auto;

Με το που βάζω LLC=Perfomance και πάω να τρέξω IBT, ο multiplier πάει 6x (~2.83Ghz) :nothing:

H cpu πάει για lapping, αυτό δεν τίθεται πλέον ζήτημα (20C διαφορά core 1 με 4), το ίδιο βλέπω και το Block, άλλα το θέμα είναι ότι η σταθεροποίηση στα 4G μπορεί να γίνει και με αυτά τα Temps (max temp για q9550 διάβασα ότι είναι 127C).

Να σημειώσω επίσης ότι σε σχέση με το τελευταίο screenshot έχω κάνει τις εξής αλλαγές:

CPU vcore = 1.38125 (θα το κατεβάσω αργότερα, προς το παρόν τέρμα τα γκάζια)

DRAM = 1.66v

NB = 1.45v

NB GTL Volt Ref = Auto

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε, το strap 333 αναφέρθηκε επειδή γενικά οι quad ανεβάζουν fsb ευκολότερα με αυτό.

Δοκίμασε και τα δύο, το 333 για σταθεροτητα και το auto για επιδοσεις.

Αν και στο p45 που έχω, είμαι καλυτερα με manual τις μνήμες στην συχνοτητα του 333 strap και auto το strap. Ποιο σταθερό και καλύτερες επιδώσεις. Αλλά

Για τον πολλαπλασιαστή κανε disabled όλα τα cpu features εκτος vanderpool, και nx bit.

Max temp για shut down έχει τα 100°C. Δέν το έχω δοκιμάσει βέβαια, αλλά σε prime blend γύρω στους 65°C είναι καλά.

Τώρα για την διαφορά θερμοκρασίας μεταξύ των πηρηνων να την μετρας παντα σε load γιατι κατω απο τους 45°C δεν καλλιμπραρονται σωστα και δείχνουν λάθος.

Καλη τύχη.

Link to comment
Share on other sites

Για τον πολλαπλασιαστή κανε disabled όλα τα cpu features εκτος vanderpool, και nx bit.

μόνο το C1E και Speedstep δεν ήταν για αυτό; Από day 1 που τον έχω τα έχω απενεργοποιημένα για να είναι 3Ghz σταθερά, τώρα με LLC = Perfomance κάνει τις γκέλες =/

Link to comment
Share on other sites

Ναί, δέν παίζει κανενα νεωτερο bios, για bug φαίνεται.

'Επισης δοκίμασε να μπείς με 8 πολλαπλασιαστή.

κάποιοι λένε για llc = disabled , να το δοκιμάσω? Αυτό δεν σημαίνει constant vcore?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.