Jump to content



πότε και αν θα βγούν καινούριες κάρτες γραφικών απο ΑΤΙ και nVidia


alexkhr

Recommended Posts

80 ευρώ πάνω απο της αρχικές τιμές διάθεσης όλες, α ρε ο ΦΠΑ'ς...

Ας μη δει κανείς κανείς και τις διπύρηνες γιατί θα πάθει καρδιακό.

Δεν μπορεί να είναι μόνο το ΦΠΑ ρε συ. Σίγουρα οι μαγαζάτορες τσιμπάνε λίγο περισσότερο τις τιμές για να βγάλουν τα "σπασμένα" από τη αύξηση αυτή που πηγαίνει στο κράτος.

Κυρίως όμως φταίει η ισοτιμία. Είχαν στοκάρει με ευρώ στο 1,3-1,4 € και τώρα που πήγε στο 1,22 € μετακυλίουν το κόστος στον καταναλωτή.

Τέτοιες τιμές δεν έχουν προηγούμενο. Είναι δυνατον μια κάρτα 50-60% ταχύτερη από την 4870 να έχει 400 € σχεδόν ένα χρόνο μετά την κυκλοφορία της;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Δεν ξέρω τι να πω ρε Πέτρο... εγώ απο τις 1ες 5870 της Sapphire είχε 320 καινούργια ΜΟΛΙΣ είχε βγεί.

Δεν είναι σίγουρα μονο το ΦΠΑ είναι η ωμή αισχροκέρδια και οι λαλάκες οι Ελληνες που τα σκάνε μαζί.

φονικό combo

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο στο ελλάντα ρε παιδιά. Στο newegg η φτηνότερη 5870 έχει 389$. Η φτηνότερη 5970 700$. Η ΑΤΙ και οι ΑΙΒ το έχουν ξεφτυλίσει...

Επειδη εχω την 8800GTX και θελω να κανω αναβαθμιση, ποια απο τις καινουριες της NVIDIA με DX11 εχει αντιστοιχα χαρακτηριστικα δηλαδη να μην ειναι κατωτερη? GTX 460 ή 465?

Ευχαριστω.

Η 465 δεν αξίζει. 470 ναι ή περίμενε να δεις τι παίζει με την 460

Link to comment
Share on other sites

εγώ απο τις 1ες 5870 της Sapphire είχε 320 καινούργια ΜΟΛΙΣ είχε βγεί.

Δεν είναι σίγουρα μονο το ΦΠΑ είναι η ωμή αισχροκέρδια και οι λαλάκες οι Ελληνες που τα σκάνε μαζί.

φονικό combo

Εγω πάντως παιδιά εχω τσατιστεί αφάνταστα. Δεν παίζεται αυτό που συμβαίνει με τις τιμές στις ατι ειδικά στο πλάισιο. Την sapphire 5870 την βλέπω 492ευρώ!!!!!!!!! 8 μήνες μετα την κυκλοφορία της απο 320 που είχε :o:O:rant::rant: (και δεν είναι η eyefinity edition)

Ηθελα να πάρω μια ρημαδα τετοια κάρτα αλλα ετσι ούτε με σφαίρες (οχι απο το πλαίσιο τουλαχιστον).

Η αισχροκέρδια είναι για γέλια και για κλάματα

Link to comment
Share on other sites

παντος παιδια το πλαισιο στην Ελλαδα http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/RAM/Adata-Ddr2-1Gb-Dimm-800-AD2800001GMU.htm με το πλαισιο στην Βουλγαρια εχει τρομερες διαφορες σε λεφτα http://www.plesio.bg/ram-c-69977727/1gb-ddr2-800-ram-dimm-pc2-6400-5-5-5-15-p-235673.html

να ενας converter απο lev σε euro http://coinmill.com/BGN_EUR.html#BGN=75

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά το ελληνικό site έχει νεώτερο design :hehe:

Έχει πολλή μεγαλύτερη ποικιλία το πλαίσιο Βουλγαρίας ή μου φαίνεται;

το προσεξα και εγω αυτο.απο εδω και περα εξαρτηματα απο βουλγαρια.θα κανουμε και βολτιτσα

Link to comment
Share on other sites

Με τέτοιες διαφορές σε συμφέρει να πας Βουλγαρία να πάρεις ότι θες,από κάρτα μέχρι και ολόκληρο τούμπανο PC και να τα φέρεις εδώ!!!!!

Σωστός. Και με τα ρέστα θα βοηθήσω και καμμιά φοιτητριούλα εκεί που δυσκολεύεται να αγοράσει πετρέλαιο για το χειμώνα. Στο Γεράρδο θα κάνω το φιλάνθρωπο?

Link to comment
Share on other sites

Παρεπιπτώντως προβλέπεται έλλειψη 5ΧΧΧ καρτών, καθώς "λέγεται" ότι η TSMC τα σκ@#$σε πάλι και έχει παραγγείλει κ η NV πολύ πράμα για τα gf100/104/106/108. Η "Ta Sk@twsa ME ta Chips" (TSMC) θα δώσει πρωτεραιότητα στην NV έναντι παραγγελιών απο ΑΤΙ.

Link to comment
Share on other sites

Αν τα σκ@τωσε στα 40nm. τότε στα 28nm τί θα κάνει;

Έχεις καμιά πηγή ρε συ;

Μάλλον για Μάρτιο τις βλέπω τις καινούργιες κάρτες και πάλι πολλά λέω.

Κρίμα που περίμενα να πέσουν οι τιμές, για να 'παιρνα μια 5870(ή 470) στα 300 € τον Αύγουστο.

Link to comment
Share on other sites

Αν τα σκ@τωσε στα 40nm. τότε στα 28nm τί θα κάνει;

Έχεις καμιά πηγή ρε συ;

Μάλλον για Μάρτιο τις βλέπω τις καινούργιες κάρτες και πάλι πολλά λέω.

Κρίμα που περίμενα να πέσουν οι τιμές, για να 'παιρνα μια 5870(ή 470) στα 300 € τον Αύγουστο.

Οπως το πάνε αυτοι βλέπω τον αύγουστο τις 5870 στα 600 ευρώ :(

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι, γι αυτό σου λέει high end pc = επένδυση... επειδή όταν ανεβαίνουν οι τιμές στο hardware που έχεις αγοράσει μετά τα πουλάς και βγάζεις κέρδος! :hehe:

Δηλαδή έκανα επένδυση όταν έφτιαξα το pc μου τον Νοέμβριο;

Θυμάμαι την 5870 την είχα πάρει γύρω στα 300e και τον Δεκέμβρη πήρα την 5970 με 550e.

Πάντως δεν τον έφτιαξα με αυτό το σκεπτικό....

:p

Link to comment
Share on other sites

Με τέτοιες διαφορές σε συμφέρει να πας Βουλγαρία να πάρεις ότι θες,από κάρτα μέχρι και ολόκληρο τούμπανο PC και να τα φέρεις εδώ!!!!!

και απο θεμα εγγυησεων τι γινεται?

Link to comment
Share on other sites

Με τέτοιες διαφορές σε συμφέρει να πας Βουλγαρία να πάρεις ότι θες,από κάρτα μέχρι και ολόκληρο τούμπανο PC και να τα φέρεις εδώ!!!!!

Κάντε μια ομαδική παραγγελία και πάω να σας τις πάρω εγώ μιας και είμαι 15χιλ. από τα σύνορα :happy2::happy2::happy2::happy2:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.