Jump to content


πότε και αν θα βγούν καινούριες κάρτες γραφικών απο ΑΤΙ και nVidia


alexkhr

Recommended Posts

Γιατί όλοι τους τις πουλάνε σε κάτι τιμές... Δεν έχω δεί κάποιον να τις δίνει 250 ευρώ. Τις αγόρασαν 350 περίπου και ένα χρόνο μετά ζητάν 300+ ευρώ βλέποντας ότι τώρα έχουν 400. Εδώ αμάξι παίρνεις καινούριο και μόλις βάλεις μπροστά τη μηχανή χάνει 15% της αξίας του. Δεν καίγομαι για κάρτα τώρα.

Βασικα ετσι ειναι τα πραγματα. Αν παρεις κατι 350€ και μετα απο 1 χρονο παιζει στα 400€, δεν θα την πουλησεις 250€ αλλα σχεδον οσο την πηρες, γιατι μπορει να σου πει ο αλλος στο φιναλε φιναλε πανε παρτην καινουρια.

...και δεν νομιζω να καιγεται καποιος να σκωτωσει την 5870 του

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply
Μαγκες δεν ξερω αν το εχετε καταλάβει αλλα το pc gaming ψιλο πεθάινει .. οι εταιρίες παιχνιδιών εχουν επικεντρωθει στις κονσολες.. σκεφτητε και βαλτε στην ζυγαρια...νεο xbox 250 ευρώ με χρόνο ζωης 5 χρόνια (οσο και το παλιο περιπου) ..νεα καρτα γραφικων 300 εως 600 κατοστάρικα με χρόνο ζωης 2 χρόνια , μετα παιζεις medium + low...αρχισαν να βγαινουν σιγα σιγα τιλτοι μονο για κοσνολες (βλεπε gears of war) ...

Λιγο οφφ τοπικ ε?:nerd: Εγώ ψιλο μετανιωσα που εστησα pc περυσι ..η 275 αντε κανα χρόνο ακομα και μετα θα τα βρει σκουρα

Ναι δηλαδη το 360 που σερνοτανε στα launch title ( condemned - quake 4 κ.α ) και σημερα τρεχει splinter cell conviction και alan wake στα 576p ειναι τουμπανο :p Επισης δεν εκανε 250 οταν βγηκε αλλα 400+ βαλε και τα ποσα 15 ευρα εχω δωσει καθε 3 μηνες για να παιζω online, βαλε και τις πανακριβες προτεινομενες τιμες στα games, βαλε και το γδυσιμο με τα DLC και την ελλειψη dedicated servers

σε σχεδον οποιοδηποτε fps παιζεται στο live ( cod halo κλπ )

Ουτε εγω εχω ορεξη για console vs pc war σε αυτο το thread, αλλα ειλικρινα αν καποιος δεν εχει εμπερια με το ταδε καρβουδιστιρι καλο ειναι να μην μιλαει καθολου γι αυτο ουτε να το συγκρινει με ανομοια πραγματα. φιλικα παντα :)

Οσο για τις καρτες, μια 5870 στα 200-250 ευρω οντως θα ητανε κελεπουρι, προσωπικα δεν περιμενω την επομενη γενια αλλα κανενα ρετουσαρισμα, γιατι για dual gpu λυση ποτε δεν ενδιαφερομουνα, ουτε εχω ορεξη να μου την λεει ο καθε εξυπνακιας επειδη παιζω σε "μικρη" αναλυση, μια υποτιθεμενη 5890 θα με ενδιαφερε αρκετα μπας και δει ασπρη μερα η HDTV μου και το framerate στο BC2 ( the way it's meant to be delayed )

Υπενθυμιζω μιας κ οι περισσοτεροι αν οχι ολοι παιρνουμε τις καρτες γραφικων κυριως για gaming πως τα παιχνιδια σε αυτη την πλατφορμα εχουν συνηθως την ταση να ειναι λιγοτερο "αναλωσιμα" σε συγκριση με τις κονσολες ( ειδικα με τις κονσολες προηγουμενων γενιων που δεν ειχαν ουτε live ουτε PSN ) και αυτο γιατι μπορει καλλιστα ενας που αγορασε πχ το bf2 το 2005 να το παιζει ανετα και 3 χρονια μετα μαζι με εκανονταδες αλλους ή το ut2004 / half-life 2 παιζοντας τα ιδια ή καποιο mod στην μηχανη τους. Γενικα απο custom content total conversion και mod να φαν και οι κοτες, εχει συσσωρευτει απειρο πραγμα τοσα χρονια. Δεν ειναι ολοι οι φοιτητες σαν τους δικους μας που προτιμανε μονο να παιζουν τα παιχνιδια για να ριχνουν μετα σε αυτα το φταιξιμο που δεν περασαν τα μαθηματα ( :p ), υπαρχουν και δημιουργικα μυαλα και γι αυτα το modding ειναι μια διεξοδος.

Με αλλα λογια ΚΑΝΕΙΣ δεν μας αναγκαζει να παιζουμε οτι τελευταιο (και "βαραιοτερο") κυκλοφορει ουτε να ξεπεταμε ολοκληρη συλλογη μας σε 10 μερες, οποιος δεν εχει τι να κανει και αγοραζει / κατεβαζει οτι βγαινει καθε 2-3 μηνες καλο θα ητανε να προβληματιστει με αλλα πραγματα και οχι με το αν θα "αντεξει" η καρτα γραφικων του.

Link to comment
Share on other sites

Σωστός , ας μην το κάνουμε console vs pc (Αλλωστε την εχω πατήσει στο παρελθόν ως ως καμένος πρώην κάτοχος dreamcast :lazy:)..Απλα παρατηρώ οτι η εποχή που ακολουθεί ειναι η εποχη του μαρκετινγ της κοσνολας . Οποτε δύσκολο να πεσουν οι τιμες σε καρτες αλλά και να βγεί κατι τρομερα καινοτόμο... DX12 θα κανουμε να δουμε λογικά σε κανα 2 χρόνια και βαλε:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Μαγκες δεν ξερω αν το εχετε καταλάβει αλλα το pc gaming ψιλο πεθάινει .. οι εταιρίες παιχνιδιών εχουν επικεντρωθει στις κονσολες.. σκεφτητε και βαλτε στην ζυγαρια...νεο xbox 250 ευρώ με χρόνο ζωης 5 χρόνια (οσο και το παλιο περιπου) ..νεα καρτα γραφικων 300 εως 600 κατοστάρικα με χρόνο ζωης 2 χρόνια , μετα παιζεις medium + low...αρχισαν να βγαινουν σιγα σιγα τιλτοι μονο για κοσνολες (βλεπε gears of war) ...

Λιγο οφφ τοπικ ε?:nerd: Εγώ ψιλο μετανιωσα που εστησα pc περυσι ..η 275 αντε κανα χρόνο ακομα και μετα θα τα βρει σκουρα

Ναι MUL, αργοπεθαίνει και λόγω της πειρατείας και λόγω των παρανοϊκών απαιτήσεων. Κατάντησε η λύση για online fps και σχεδόν τίποτε άλλο. Ούτε διασκεδαστικοί arcade like τίτλοι(π.χ bayonetta), ούτε φαντασία στον χειρισμό(βλέπε Natal xbox 360).

Είναι δε σίγουρο ότι την επόμενη γενιά κονσολών(2012-2013) τα pc θα ιδρώσουν πολύ για να την ξεπεράσουν λόγω τεχνικών δυσκολιών. Το όριο στη λιθογραφία των τσιπ είναι τα 10 νανόμετρα περίπου και αυτά θα αργήσουν να έρθουν.

Ναι δηλαδη το 360 που σερνοτανε στα launch title ( condemned - quake 4 κ.α ) και σημερα τρεχει splinter cell conviction και alan wake στα 576p ειναι τουμπανο Επισης δεν εκανε 250 οταν βγηκε αλλα 400+ βαλε.

8800 GTX.

-500 € μόλις πρωτοβγήκε. 2 χρόνια μετά το XBOX 360.

-Θέλει και το Pc για να δουλέψει(+1000 €).

-Για δύο χρόνια έπαιζε τα πάντα φουλ. Ωπ, σόρρυ υπάρχει και το Crysis και το Stalker....

-3ος χρόνος και η ποιότητα πρέπει να πέσει στο medium, ίσως και η ανάλυση.

-4ος χρόνος και παίζει χειρότερα και από το Nintendo wii, λόγω έλλειψης υποστήριξης από τους πάντες( τη μάνα της και τους developers). Τα πάντα low και σε 1280Χ1024 στην καλύτερη.

-Το παιδί των βορείων προαστείων που δουλέυει σε καφετέρια, για να μην το λένε ακαμάτη, αλλά έχει πλάτες τον μπαμπά με 3.000 € εισόδημα ή και πάνω αγοράζει την GTX 280 από τον δεύτερο χρόνο κιόλας σε SLI μάλιστα.

Αυτός που δεν τα'χει τί κάνει Gruntgr;

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη ρε παιδιά αλλά μην τρελαθούμε. Είπαμε ότι κάποιοι έχουμε/έχουνε κόλλημα να έχουν up to date hardware αλλά έχουμε χάσει το δάσος. Εγώ έχω ακόμα την ταπεινή μου 3850,ένας κολλητός 4850 και η υπόλοιπη παρέα από 9600GT μέχρι 8800GTX.Δεν είναι ακριβώς state of the art αλλά με εξαίρεση το φίλο με την 9600GT (και αυτό γιατι έχει ακόμα έναν Venice στα 3500) δεν έχουμε θέμα στο να παίξουμε games. Μπορεί να μην έχουμε 200 fps στα 20000*19800 αλλά σε 20άρες και 24άρες που έχουμε όλοι παίζουμε μια χαρά όλα τα games χωρίς να ρίξουμε γραφικά στα τάρταρα. Και τί με νοιάζει εμένα που το Crysis έχει κάλο στον εγκέφαλο και θέλει να πουλήσω την μάνα μου και τον πατέρα μου για να το παίξω τέλεια. Εγώ το έβαλα το έπαιξα και το τερμάτησα.Το ίδιο και οι άλλοι.Όχι ότι δεν ζοριστήκαμε. Αλλά στην τελική θέλαμε να δουμε το παιχνίδι και το είδαμε όσο καλύτερα γινόταν.Και στο ενδιάμεσο που παίζαμε είδαμε τις σειρές μας,παίξαμε τα online games μας, κάναμε encoding κλπ. Και όλα αυτά με hardware 2ετίας.Καλές οι κονσόλες αλλά δεν μου περισσεύουν 50 ευρώ συνέχεια για να τα σκάω εκεί την στιγμή που στο PC μπορεί το ίδιο παιχνίδι να κάνει 35 ευρώ.

My 2 cents.

Link to comment
Share on other sites

@fantomas

Έκανες καλή κίνηση. Ούτε πολλά dx 11 games έχουν βγει(πόσω μάλλον σοβαρά), ούτε είναι κάτι επαναστατικό μέχρι στιγμής.

Πολλά από τα εφέ που υποστηρίζει το dx 11 όπως το High Definition Ambient Occlusion, είναι απλές βελτιώσει των εφέ του dx 9c.

Η αληθινή επανάσταση βρίσκεται εδώ. http://www.neutrone.net/

Στις μηχανές που υποστηρίζουν realtime global illumination κάτι που αφορά σχεδόν αποκλειστικά την game engine και όχι το πρωτόλλο απεικόνισης.

Πέρα από αυτά όμως, είναι γεγονός ότι κάθε φορά που βγαίνει ένα καινούργιο πρωτόκολλο η πρώτη γενιά καρτών που θα το υποστηρίξει δεν θα έχει καλές επιδόσεις σε αυτό. Π.χ. geforce 6800 στο direct x9c.

Link to comment
Share on other sites

Ξερείς κανείς πότε και αν θα βγούν καινούριες κάρτες γραφικών απο ΑΤΙ και nVidia?

Ο τίτλος του θέματος θέλει βελτίωση... για παράδειγμα :

πότε και αν θα βγούν καινούριες κάρτες γραφικών απο ΑΤΙ

Αυτό γιατί, η nvidia παρουσίασε τα καινούργια της διαμαντάκια πρόσφατα :inlove: Απο την άλλη η ΑΤΙ δεν φαίνεται να ίδρωσε το αυτί της με την απόβαση που έκανε η πράσινη .....

Και δεν κατάλαβα γιατί πρέπει να βγάζουν κάθε 6 μήνες καινούργιες κάρτες ??

Δεν λυπάστε τις τσέπες σας :devil::devil:

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.