Jump to content



Προβλημα σε Toshiba dvd-rom


greekfragma

Recommended Posts

Χαιρετω και απο αυτο το forum.

Εχω αλλο ενα προβληματακι που αναζητα και αυτο τη λυση μεσα απο την εμπειρια των μελων του TheLab.

Εχω ενα Τoshiba dvd-rom SD-M1612 rev1004 περιπου 2,5χρονια και μεχρι πριν μια εβδομαδα δουλευε τελεια.Καποια στιγμη εβαλα ενα δισκακι με προγραμματα και δεν διαβαζε χριστο.βαζω αλλο δισκακι με παιχνιδι παλι τιποτα.τελος παντων.αφου δοκιμασα καμια 20αρια cd και dvd και αυθεντικα και αντιγραμμενα ειδα οτι κανενα σημειο ζωης ο κυριος Toshibas.

Επισης δεν μπορεσα ουτε καθαριστικο δισκακι να τρεξω μηπως και βρωμισε το λειζερ.το ανοιξα μηπως ειχε καμια σκονη κανα σκουπιδακι κλπ κλπ αλλα μια χαρα ολα.

καμια ιδεα????????????????:unsure: :unsure: :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον σε αφησε..... Το ποιο πιθανο ειναι να ειναι πια νεκρο! 2.5 χρονια ειναι αρκετος καιρος και λιγα dvd-rom αντεχουν τοσο! Ειδικα μετα απο σκληρη χρηση! Οποτε εισαι για καινουργιο μαλλον!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jax7480 [Σήμερα, στις 20:27]

Εγω αν προτεινω να ρυθμισεις την κεφαλη του laser θα εχω ξεφυγει τελειως?

.....................................ουδεν σχολιον περι αυτου εκτος και αν μου πεις πως γινεται.:blink::confused:

παιδες δεν θελω να το αποχωριστω το Toshibaki!!!!!!!!!μπουχουυυυυ:'(

ηταν τελειο σε ολα του!!!!!!!!!!!!!!

παντως αμα ξερει κανενας κανα τροπο να καθαρισω το λειζερ μπας και στρωσει..........:worship: :worship:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον επειδη αυτες τις μερες θα εχω ρεπο και δεν θα μπω στο νετ....περιμενε μεχρι το Σαββατο το βραδυ ωστε να ανοιξω ενα και να σου πω πως ρυθμιζεται η κεφαλη. Αν θελεις βεβαια. Γιατι απ'οτι βλεπω και εκτος εγγυησης εισαι αλλα και ο καθαρισμος δεν προκειται να κανει ΤΙΠΟΤΑ.

Αν θελεις τα διαπιστευτηρια μου για το εγχειρημα ρωτα τον Chroma.....λοοολ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Αρχική απάντηση από Spyrus [Σήμερα, στις 23:03]

Το metest σε dos disk στο τρέχει;

1ον:αυτη τη στιγμη δεν μου περισσευει καμια δισκετα.2 δισκετες που ειχα τις δανεισα σε ενα φιλαρακι και δεν εχω καμια πανω μου(ο αχρηστος)

2ον:Το μεμτεστ δεν το εχω κατεβασει ακομα αμα μπορεις στειλε το λινκ και μαζι τον τροπο να τρεξω απο dos το προγραμμα καθοτι ειμαι ψιλοασχετος(θελω και overclocking ο καψερος)

3ον:Περιμενω ακομα απο τον jax να μου πει αυτο που μου ειχε υποσχεθει εδω και 15μερες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!που σαι ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε

για ξηγα καλυτερα ρε Spyrus.σ'ευχαριστω μαγκα μου:worship:

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαβάζει κανένα δισκάκι??? Ή μόνο ένα συγκεκριμένο?

Αν δε διαβάζει τίποτα τότε δεν αξίζει να χάσεις χρόνο να το φτιάξεις

Έχουν πέσει πολύ οι τιμές των DVD ROM.. και αφού είσαι ευχαριστημένος με αυτή τη συσκευή γιατί δεν αγοράζεις την ίδια (αν και δεν θα είναι η SD-M1612 αλλά κάποια νεότερη έκδοση)

Δες εδώ πόσο κάνει www.plaisio.gr/IWCatSectionView.process?IWAction=Load&Section_Id=709&Nav_Section_Id=27&Catalog_Id=1&Merchant_Id=1&pcount=0&sts_cid=3

Πάντως και εγώ το ίδιο DVD Rom drive έχω και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος εδώ και 2 χρόνια αφού μου έχει διαβάσει CD και DVD που δεν είχα φανταστεί παλαιότερα ότι μπορούν να διαβαστούν (τίγκα στη γρατσουνιά).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Spyrus [Χθες, στις 23:58]

Θα φτιάξεις bootable disk...έστω βάλε των ΧΡ το cd και δες αν σε βάζει στην εγκατάσταση...σημαίνει ότι διαβάζει...εμένα τελικά μάλλον έφταιγαν οι IDE οδηγοί.

Το σιντακι των Xp ειναι αντιγραμμενο αλλα αγρατσουνιστο.Οσο για bootable disc απο αυριο αμα αγορασω καμια 5αδα δισκετες.Για πες μου και για τους οδηγους.δεν ειναι πολυς ο καιρος που περασα το τελευταιο firmware απο τη στιγμη που τα εφτυσε

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι πολυς ο καιρος που περασα το τελευταιο firmware απο τη στιγμη που τα εφτυσε

ΕΕΕΕ???? Τα έφτυσε αφού του πέρασες νέο firmware???

Αμάν και εγώ πριν από ένα μήνα του πέρασα ένα πειραγμένο από εδώ http://hijacker.rpc1.org/toshiba_nolimit/

Οι επιδώσεις αυξήθηκαν σε εκρηκτικά επίπεδα αλλά που και που ακούω κανένα μηχανικό ήχο όταν διαβάζω DVD Λες να τα φτύσει και το δικό μου???? . Όχι να πάρει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.