Jump to content



Βοηθεια για δημιουργια προγραμματος???


redbighunter

Recommended Posts

Θα ηθελα της βοηθεια σας! μου ζητησε ενας φιλος μου να του βρω-φτιαξω ενα προγραμματακι για τη δουλεια του! θελει ενα προγραμμα στο οποιο θα εισαγει προιον ανα κατηγορια, σειριακο αριθμο, ημερομηνια παραγωγης, ημερομηνια παραλαβης, ωρα παραλαβης, ποιος ο παραλαβων, ποιος ο εκφορτωτης και την ημερομηνια ληξης του καθε προιοντος! θελει το προγραμματακι αυτο εκτος του να κραταει τα δεδομενα αυτα σε αρχεια, να τον ειδοποιει για το καθε προιον, οτι ληγει και μαλιστα μια μερα νωριτερα! επειδη απο προγραμματισμο ειμαι ασχετος, μπορει καποιος να βοηθησει?

Link to comment
Share on other sites

αν είναι δυνατόν δλδ....

Τέλος πάντων, αν είναι για desktop εφαρμογή, υπάρχουν κάτι λογισμικά που πέτυχα Online και έχουν full έκδοση για download και είναι σε ένα στυλ αποθήκης αλλά με όλα αυτά που ζητάς.. αν του αρέσει το αγοράζει για να δώσει και κάτι στην εταιρία.. (αν θέλει).

δεν ξέρω αν κάνει να βάλω το όνομα της εταιρίας εδώ...

Για web based εφαρμογή, απαιτεί κώδικα, γνώσεις και τεχνογνωσία γενικότερα και αυτό πληρώνεται..

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει μωρέ, ένα ERP σου ζήτησε ο άνθρωπος... αν ξεκινήσεις από σήμερα να διαβάζεις C++, θα προλάβεις να το τελειώσεις πριν το 2012, οπότε μπορεί να δουλέψει και λίγο πριν καταστραφεί ο κόσμος... :p

Link to comment
Share on other sites

πως γινεται να σου ζητησε να φτιαξεις προγραμμα εφοσων εισαι ασχετος ;:p

επειδη αυτος ειναι πιο ασχετος απο μενα!!!

και ως ασχετος, ζητησα τη βοηθεια σας! επειδη εσεις ξερετε!

αν είναι δυνατόν δλδ....

Τέλος πάντων, αν είναι για desktop εφαρμογή, υπάρχουν κάτι λογισμικά που πέτυχα Online και έχουν full έκδοση για download και είναι σε ένα στυλ αποθήκης αλλά με όλα αυτά που ζητάς.. αν του αρέσει το αγοράζει για να δώσει και κάτι στην εταιρία.. (αν θέλει).

δεν ξέρω αν κάνει να βάλω το όνομα της εταιρίας εδώ...

Για web based εφαρμογή, απαιτεί κώδικα, γνώσεις και τεχνογνωσία γενικότερα και αυτό πληρώνεται..

για δωσε λινκ ή αν μπορεις στηλε τα με pm!

Εντάξει μωρέ, ένα ERP σου ζήτησε ο άνθρωπος... αν ξεκινήσεις από σήμερα να διαβάζεις C++, θα προλάβεις να το τελειώσεις πριν το 2012, οπότε μπορεί να δουλέψει και λίγο πριν καταστραφεί ο κόσμος... :p

ας τελειωσω φιλε μου πρωτα τη δικη μου σχολη και μετα ισως μαθω και γλωσσες προγραμματισμου, χρηση τους κτλ! απλα ζηταω αν υπαρχει καποιος ευκολος τροπος να μου πει καποιος γνωστης για να το φτιαξω!

δοκιμασε να του βαλεις το openerp...
Link to comment
Share on other sites

Βασικά, αν είναι να πληρωθείς για κάτι που θα σου δώσω έτοιμο και τα λοιπά, δεν θα το κάνω. Αν είναι να το δώσεις δωρεάν και απλά να το εγκαταστήσεις τότε εντάξει. Αλλά θέλω να μου το πεις εδώ, τουλάχιστον να είμαι εντάξει με την συνείδηση μου.

Link to comment
Share on other sites

απλα ζηταω αν υπαρχει καποιος ευκολος τροπος να μου πει καποιος γνωστης για να το φτιαξω!
Ο πιο εύκολος τρόπος που μπορώ να σκεφτώ είναι ο εξής:

Διαβάζεις αυτό [ame=http://www.amazon.com/Big-Java-Cay-S-Horstmann/dp/0471697036]Amazon.com: Big Java (9780471697039): Cay S. Horstmann: Books@@AMEPARAM@@http://ecx.images-amazon.com/images/I/612QC8AERML.@@AMEPARAM@@612QC8AERML[/ame]

Κατεβάζεις αυτό http://netbeans.org/

Διαβάζεις αυτό http://infolab.stanford.edu/~ullman/dscb.html (καλά δεν χρειάζεται να το διαβάσεις όλο αυτό. Απλά να πάρεις μια ιδέα για τις βάσεις δεδομένων ώστε να επιλέξεις αυτή που αρμόζει καλύτερα στο project σου)

Και μόλις εξασκηθείς αρκετά, θα είσαι έτοιμος να φτιάξεις την εφαρμογή. Δεν θα σου πάρει πάνω από 5-6 μήνες. Βέβαια η java δεν είναι μονόδρομος, απλά όλα της σχεδόν τα εργαλεία είναι free και ως τζαμπατζήδες προγραμματιστές, τα προτιμούμε :p

Υπάρχει και πιο γρήγορος τρόπος. Να μάθεις visual basic αλλά έχει περιορισμένες δυνατότητες και θα σου είναι άχρηστη αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για το off topic...αλλά διαβασα 4 - 5 φορες το 1ο ποστ..μου πήρε λιγη ωρα να το καταλάβω.. τελικά ομως το κατάλαβα και βρήκα τι φταιει...

1)Τα περιοδικά τυπου ram - pcmag κτλ που σου δινουν την εντύπωση οτι ο καθενας μπορει να φτιάξει μια σοβαρη εφαρμογή με 5 εντολες

2) Τα ιδια βιβλιά που βγάζουμε εμεις οι ιδιοι οι προγραμματιστες τυπου "Μαθε php σε 24 ωρες"...ΝΑΙ ΚΑΛΑ!χαχαχαχαχα...

Αχ..τα ειπα ...

On topic .πες στον φιλο σου να μην το παιζει τσαμπατζης ..ας μιλήσει σε καποια εταιρια..θα μπλέξεις εσυ ..ξερεις τι τρεξιμο εχει αυτο? Και αν μια μερα κολλήσει κατι ..αντε τρεχα να δεις τι φταιει..

Καλα που δεν σου ζητησε να στελνει και ε μαιλ σε καποιον , να στελνει sms .. κτλ..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αν ενας επαγγελματιας δεν θελει να πληρωσει για ενα προγραμμα ERP/CRM δεν ειναι σωστος επαγγελματιας.

Η απλα ακομα δεν εχει ωριμασει και δεν εχει καταλαβει τι μπορει να του προσφερει.

Αποψη μου καλυτερα να δωσει 1000-1500 ευρω και να εχει απο πισω υποστιριξη μιας εταιριας και οχι ενος ατομου που δεν εχει ιδεα.

Just my 2cents

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.