Jump to content



Πρόταση για φωτογραφική μηχανή μέχρι 300 ευρώ.


Recommended Posts

Λοιπόν μιας και ο χρόνος τελειώνει (Παρασκευή πρωί αγοράζω) και η ψαλίδα κλείνει , έχω απορίψει την α290 λόγω κόμπλεξ με τη SONY και τείνω ή στην S90 ή στην Nikon D3000 18-55VR

το βασικό που χρειάζομαι είναι γνώμες για την D3000... έχω ήδη απο εχθές διαβάσει άπειρα Reviews απλά θα εκτιμούσα ιδιαίτερα μια γνώμη απο τους "ειδικούς" του λάμπη :fun:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 48
  • Created
  • Last Reply

Ειναι άλλοι κόσμοι αυτοί που κοιτάς, δηλαδή compact vs SLR.

Η 3000 είναι "καλή" για entry level, αλλά έχει αντικατασταθεί και όπως και να το κάνουμε είναι χαλαρά 1 γενιά πίσω.

η 90άρα είναι φοβερή μικρή.

Αλλά πάντα έχει να κάνει με το ΤΙ ΘΕΣ.

Αν θες slr, ξεκινα με την 3000 δεν θα μείνεις παραπονεμένος σε καμία περίπτωση, ειδικά δεδομένου πως δεν έχεις μέτρο σύγκρισης.

Αν θές μικρή και φορητή η 90άρα τα σπάει, ξερά και σταράτα.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δε το έθεσα σωστά :D και σας έχω πρήξει κιόλας χωρίς λόγο :( έχοντας αποκλειστικά αυτές τις 2 στο "menu" και λόγω οτι δεν εχω εμπειρία απο άλλη μηχανή ρωτάω "Τα πλεονεκτήματα της D3000 δικαιολογούν το μέγεθος της σε σχέση με τη S90 ή θα τραβάω παρόμοιες φωτογραφίες και με τις 2?"

*Αφήνοντας εκτός την εμπειρία...και δεδομένου οτι απο τη μία μιλάμε για "ακριβή" σχετικά Compact και απο την άλλη μια πολύ φθηνή DSLR

Link to comment
Share on other sites

Αν τις έπαιρνες και τις δύο τότε στην αρχή θα βγάζεις καλύτερες με την compact γιατί "βοηθά" περισσότερο κάποιον άπειρο αλλά όσο προχωρούσες θα έβλεπες ότι με την dslr τραβας καλύτερες.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως οι SLR σου δίνουν την δυνατότητα να εντρυφήσεις στην φωτογραφία όπως δεν στην δίνει μια compact ακόμα και τόσο καλή όσο η 90άρα.

Έχουν ρυθμίσεις και παραμετροποιήσεις (ακόμα και η 3000) που δεν τις έχουν οι μικρές.

Για μένα το θέμα είναι απλό, δεδομένου πως το μέγεθος ΔΕΝ είναι ο καθοριστικός παράγων.

Αν θεωρείς πως έχεις το μικρόβιο, ή η φωτογραφία είναι κάτι που δυνητικά θα σε απασχολήσει / θα ήθελες να ψαχτείς, πάρε την 3000 γιατί θα είναι καλό σχολείο.

Αν νομίζεις πως δεν θα σε νοιάξει τρελά, και θέλεις κάτι μικρό και καλό που θα σε κρατήσει και θα έχεις άριστα αποτελέσματα, παίξε με την 90άρα.

Η slr σε μαθαίνει και σε άλλα χειριστήρια, τρόπο χρήσης, ευκολίες που οι μικρές λόγο μεγέθους και μόνο δεν μπορούν να στα δώσουν.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.