Jump to content



Πρόταση για φωτογραφική μηχανή μέχρι 300 ευρώ.


Recommended Posts

Για ερασιτεχνική χρήση… θέλω να είναι όμως καλή σε σκοτεινά και σε μακρινά.

Έχω βρει α) Sony DSC-H55

http://www.sony.gr/product/dsc-h-series/dsch55s.cee8

β) CANON DIGITAL IXUS 210 IS

και τέλος

γ) SONY W 390

αλλά σίγουρα τα χαρακτηριστικά από μόνα τους δεν λένε κάτι :)

Οπότε αν έχετε κάτι άλλο υπόψη ή άποψη για τις επιλογές μου θα το εκτιμούσα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 48
  • Created
  • Last Reply

εχω διαβάσει και για τις τρεις και δεν μπορώ να πω ότι υπάρχει μεγάλη διαφορά...

ίσως Panasonic DMC-TZ10>Sony DSC-H55>Nikon S8000... τι να διαλέξω?

και τέλος αξίζει να δώσω 320 και να πάω στην DSC-HX5 (10Μp) π.χ ή δεν θα δω στις φωτογραφίες μεγάλη διαφορά?

Link to comment
Share on other sites

Πήρα προσφατα την Panasonic TZ10/ZS7 (300$ απο amazon.com)

Μέχρι στιγμής πολύ καλές εντυπώσεις αλλά δεν την εχω δοκιμάσει πολύ. Η μπαταρία δεν φαίνεται να κρατάει πάρα πολύ αλλά ίσως φταίει το GPS, δεν έχω δοκιμάσει αναλυτικα με GPS on και off. Την επέλεξα σε σχέση με την H55 λόγω συνολικά λίγο καλύτερων reviews. Η H55 νομίζω παίρνει video 1080i αν σε ενδιαφέρει αυτό.

Πάντως αν δεν σε ενδιαφερει πολύ το video (zoom ενω γραφει κλπ) νομίζω μπορείς να βολευτεις και με μικρότερα μοντελα, πχ TZ6, TZ7, TZ8

Link to comment
Share on other sites

Πήρα προσφατα την Panasonic TZ10/ZS7 (300$ απο amazon.com)

Μέχρι στιγμής πολύ καλές εντυπώσεις αλλά δεν την εχω δοκιμάσει πολύ. Η μπαταρία δεν φαίνεται να κρατάει πάρα πολύ αλλά ίσως φταίει το GPS, δεν έχω δοκιμάσει αναλυτικα με GPS on και off. Την επέλεξα σε σχέση με την H55 λόγω συνολικά λίγο καλύτερων reviews. Η H55 νομίζω παίρνει video 1080i αν σε ενδιαφέρει αυτό.

Πάντως αν δεν σε ενδιαφερει πολύ το video (zoom ενω γραφει κλπ) νομίζω μπορείς να βολευτεις και με μικρότερα μοντελα, πχ TZ6, TZ7, TZ8

έχουν όμως και αρκετή διαφορά στην τιμή... (στην ελληνική αγορά).

το GPS δουλευει και αυτόνομα? ή μόνο για να παρέχει πληροφορίες για την φωτογραφία?

Link to comment
Share on other sites

Αν πας σε compact καλύτερα να πας σε sony.

Ενναλακτικά μπορείς να πας και σε κάτι τέτοιο.

http://www.pentaximaging.com/digital-camera/X90/

είναι σαν να λες αν πας για ηχεια πάρε SONY και όχι `B&W ...

ελεος παιδιά, ποτέ μηχανές από μάρκες που φτιάχνουν και σκούπες ή τηλεορασεις

:hang3::hang3:

Link to comment
Share on other sites

είναι σαν να λες αν πας για ηχεια πάρε SONY και όχι `B&W ...

ελεος παιδιά, ποτέ μηχανές από μάρκες που φτιάχνουν και σκούπες ή τηλεορασεις

:hang3::hang3:

Ε, τι μάρκα ηλεκτρονικό ρολόι, ε συγγνώμη, καμερα ήθελα να πώ, περιμένεις είπες;

Το ζουμ πάντως ειναι καθαρά θέμα marketing. Στο 95% των περιπτώσεων το είναι απο αδιάφορο έως άχρηστο. Άλλωστε το 5χ-10χ-12χ δε λέει τιποτα απο μόνο του, το θεμα ειναι τα ανω και κατω ορια. Προσωπικα τις περισσότερες φωτογραφίες τις τραβάω με τερμα zoom out ή πολύ κοντά σε αυτό, για αυτό και διάλεξα μηχανη με αρκετά ευρυγώνιο φακό (~25mm εστιακή απόσταση σε ισοδυναμο 35mm), αυτό που λένε "wide zoom" ή κάτι παρεμφερές. Το αν φτάνει μέχρι τα 150 ή 200mm πολύ λίγες φορές με απασχολεί πραγματικά.

Link to comment
Share on other sites

ελεος παιδιά, ποτέ μηχανές από μάρκες που φτιάχνουν και σκούπες ή τηλεορασεις

:hang3::hang3:

Με το ιδιο σκεπτικο πηρες μηχανη που βγαζει calculators?

Aπο την στιγμη που δεν παει για sony A3xx ή καποια olympus Ε4χχ(μεχρι και 520 φτανει) .....κακως (για μενα).

Aν θελει φωτογραφικη ας δει canon s90..

Link to comment
Share on other sites

Με το ιδιο σκεπτικο πηρες μηχανη που βγαζει calculators?

Aπο την στιγμη που δεν παει για sony A3xx ή καποια olympus Ε4χχ(μεχρι και 520 φτανει) .....κακως (για μενα).

λόγω μεγέθους δεν πάω σε dslr... δεν με βολεύει.

Aν θελει φωτογραφικη ας δει canon s90..

Η canon s90 σε specs τουλάχιστον ειναι κάτω από τις άλλες...

το θέμα όμως το άνοιξα για αυτό τον λόγο. για να μου δώσετε κάποια καλυτερη αποψη.

αν υπάρχει κάποια στα λεφτά που δίνω και αξίζει εννοείται θα το δώ...

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

επιστρεφω λιγο το θεμα και παλι,γιατι μια φιλη μου ψαχνει για ψηφιακη,και καλοκοιταζει την Panasonic DMC-TZ10( σε κοκκινη:p). θελει να βγαζει οσο το δυνατον ποιοτικες φωτογραφιες. σε αυτα τα χρηματα περιπου εχει κατι καλυτερο αλλα διατηροντας το μεγεθος σε "λογικα" πλαισια??

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει / ακούσει τα καλύτερα για την S90, αλλά την ΤΖ10 την αγόρασα σε φίλη μου, και έχω εμπειρία απο 1ο χέρι, και η μηχανή είναι πραγματικά καταπληκτική.

Αν είναι το ίδιο καλή ή και καλύτερη η 90άρα, ότι και να πάρεις δεν θα βγεις χαμένος.

Το ωραίο που έχει η 10 αν θέλεις ειναι να κάνεις κροπ τον αισθητήρα και να ανεβάζεις το οπτικό ζουμ αν το θέλεις (καλά έχει πολλά ωραία, απλά δεν ξέρω αν κάνει το ίδιο η 90άρα).

Link to comment
Share on other sites

Oχι η S90 δεν έχει αυτά τα "καλούδια" που έχουν οι νέες μηχανές, είναι ενός χρονου+ μοντέλο. Απλά βγάζει "φωτογραφίες".

Αν είναι το ίδιο καλή ή και καλύτερη η 90άρα, ότι και να πάρεις δεν θα βγεις χαμένος.
+1
Link to comment
Share on other sites

Το ωραίο που έχει η 10 αν θέλεις ειναι να κάνεις κροπ τον αισθητήρα και να ανεβάζεις το οπτικό ζουμ αν το θέλεις (καλά έχει πολλά ωραία, απλά δεν ξέρω αν κάνει το ίδιο η 90άρα).

Xωρις να ξερω τι κανει ...και τι ειπες..(:p) θεωρω οτι αυτο το πραμα δεν ειναι καλουδι

Οπτικο ζουμ με τον τροπο που ειπες ...δεν παιζει με την καμμια.

Στην καλυτερη να ειναι στο περιπου οπως η διαφορα cropped και FF μηχανης.

Στην χειροτερη ....δεν θελω καν να το φανταστω.(αν μεσολαβουν ηλεκτρονικα για αυξηση mpx στο αρχικα)

Επι του προκειμενου ειναι 2 διαφορετικες μηχανες..εξισου καλες και οι 2.

Παιζουν μπαλα σε διαφορετικο γηπεδο ομως..οτι σου προσφερει η μια δεν τα προσφερει η αλλη.

Αν θες εναλλακτικη της Tz10 δες την nikon S8100.

(εναλλακτικη της canon s90 δεν υπαρχει ακομα σε αυτα τα λεφτα)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.