Jump to content



Πρόταση για φωτογραφική μηχανή μέχρι 300 ευρώ.


Recommended Posts

Θα το ψάξω Νικο στο ιντερνετ του σατανά και θα σου λινκάρω.

Αλλάζει το κροπ φακτορ του αισθητήρα, και ρίχνει τα πιξελ βασικά, και έτσι πας πιο πολύ ζουμ

Βασικά αυτό που είπες είναι.

Μικρένοντας τον αισθητήρα και τα πίξελ, κάνει αυτό που κάνει το DX=>FX αλλά σε 2-3 κλίμακες αντί για μια.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 48
  • Created
  • Last Reply

Mάλλον αυτό εννοείς που κάνουν νομίζω μόνο οι Panasonic:

Image Sizes: Stills

  • 4:3 aspect ratio: 4000 x 3000, 3264 x 2448, 2560 x 1920, 2048 x 1536, 1600 x 1200, 640 x 480;
  • 3:2 aspect ratio: 4176 x 2784, 3392 x 2264, 2656 x 1768, 2048 x 1360, 640 x 42;
  • 16:9 aspect ratio: 4320 x 2432, 3552 x 2000, 2784 x 1568 , 1920 x 1080, 640 x 360;

To "μείον" (σε σχέση με την S90) της ΤΖ10 είναι ότι δεν τραβά RAW :(

Link to comment
Share on other sites

Οταν πας σε FF θα δεις :p

βλεπωντας εικονες ισως να μην το αντιληφθεις.

Πολυ χονδρικα ..ειναι και ο λογος που οποιαδηποτε dslr ακομα και micro4/3

υπερεχει απο οποιδηποτε compact (με μικρο αισθητηρα...γιατι παιζουν και compact με apc-s)

Kανουμε αμαν και πως να βρουμε αισθητηρα 1/1.7" (το 2/3" παει..παλιοτερα βγαιναν) για να χρησιμοποιεις κομματι αυτου??

Και ξεκιναει απο 1/2.3" η tz10.

Σαν να χρησιμοποιει κινητο ειναι με ενα καλυτερο φακο ειναι..

Και ολα αυτα για να μην κανει crop μετα?

Σε μια ultra zoom το θεωρω το πλεον αχρηστο feature.

Link to comment
Share on other sites

¨οπως τά λέει ό νίκος είναι.

Τήν πήρα γιά τήν γυναίκα μου.

Το βιντεάκι τά σπάει πολύ καλό,τά υπόλοιπα τρώγονται.

Γιά κάποιον πού θέλει απλά αναμνηστικές φωτογραφίες και καλό ζούμ είναι πολύ καλή,γιά

δρόμου φωτογραφία θά τήν παλέψει πιστεύω,γιά κάτι παραπάνω s90-95,lx3-5 καί τά ρέστα.

Link to comment
Share on other sites

καταρχην σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας..!

εχω βρει σημαντικα "αρνητικα" στην panasonic,την canon τωρα την checkαρω απλα η panasonic δεν εχει επαρκεις μπαταρια και "βαρελιαζει" στα πλαγια. η αυτονομια της ομως ειναι ενα θεμα,ακομα και με κλειστο το gps(!).οι φωτογραφιες της ομως χωρις να ειμαι "γνωστης" φαινονται καλες σε ενα review που ειδα..!

δεν την ενδιαφερει αν εχει 10 η 100 ζουμ. θελει μια "φορητη" ισως κομψη φωτογραφικη μηχανη που να βγαζει αξιοπρεπεις φωτογραφιες..!

edit: της αρεσει και αυτη :p

edit2: τα 2πρωτα που την εχουν 250 δεν ειναι διαθεσιμη (η Canon S90) και μετα ξεφευγουμε ο επομενος την εχει 300..!καπου εκει εχει ως μεγιστο διαθεσιμο ποσο με καρτα μνημης και θηκη η φιλη μου..!

Link to comment
Share on other sites

αν θεωρεις οτι η πανασονικ δεν εχει μπαταρια ..τοτε μακρια απο την s90:p

340 κατα cipa ειναι καλα...Ιδιως για ultrazoom με 3 ιντσες..(και 460Κ pixels)

Αθελα σου μαλλον διαλεξες εξαρχης μια απο τις καλυτερες ultrazoom (αν οχι την καλυτερη ultrazoom)

Link to comment
Share on other sites

αν θεωρεις οτι η πανασονικ δεν εχει μπαταρια ..τοτε μακρια απο την s90:p

340 κατα cipa ειναι καλα...Ιδιως για ultrazoom με 3 ιντσες..(και 460Κ pixels)

Αθελα σου μαλλον διαλεξες εξαρχης μια απο τις καλυτερες ultrazoom (αν οχι την καλυτερη ultrazoom)

οποτε να παει για την panasonic?εγκρινεις?!:p η SX210 IS ειναι υποδυεστερη οσον αφορα την ποιοτητα φωτογραφιας?

ξεκιναω να ψαχνω για θηκη και καρτα μνημης μαλλον..!

την εχει ενα μαγαζι κοντα στο σπιτι μου και πολυ φθηνα,γνωριζετε αν ειναι αξιοπιστο??!!επισης γιατι στο τελος εχει ενα "a"?προκειται για αλλο μοντελο??γκουγκλαρα αλλα δεν μου εβγαλε κατι..!σας ευχαριστω ολους και παλι!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παιδιά καλησπέρα σας!

Μπαίνοντας και εγώ στον μαγικό κόσμο της φωτογραφίας και μη διαθέτοντας σε καμία περίπτωση περισσότερα απο 250ε (τουλάχιστον ακόμα) τι μηχανή μου προτείνετε απο θέμα Ποιότητας κυρίως? Το μέγεθος δε με ενδιαφέρει καθόλου

απο θέμα προτιμήσεων μου αρέσουν περισσότερο απο οτιδήποτε άλλο οι Μacroφωτογραφίες αλλα δεδομένου οτι πιθανότατα μιλάμε για bridge φωτογραφική θέλω κάτι all arround μιας και δεν έχουμε την δυνατότητα αλλαγής φακού...

σκεφτόμουν για αυτή:

NIKON COOLPIX L120 BLACK+++ - - E-SHOP.GR

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου μείνε μακρυά από superzoom. Είχα παίξει παλιά και με μια Ρ90 αλλά ήταν GTP. Πάρε ή μια από τις καλές compact (Panny TZ7/10/LX3/LX5, Canon S90/S95, Sony HX5V) ή μια -μεταχειρισμένη σε αυτά τα λεφτά- DSLR με έναν 18-55, και αργότερα παίρνεις και έναν macro φακό :)

Link to comment
Share on other sites

Οπως περιπου τα ψιλολεει ο racer...

Αν μπορεις να το αποφυγεις ..απεφυγε το...

Βεβαια απο τοτε εχουν ψιλοαλλαξει τα πραματα..Το super zοοm απο 10-12x(πιο παλια) εγινε 20-30Χ

οι αισθητηρες βελτιωθηκαν ..αλλα η απειρια θα σε κανει να τραβας με λαθος τροπο χωρις να πολυνιωθεις τι κανεις.

Μεγαλα εστιακα μηκη ,μικρο διαφραγμα και χρονος ικανος να σου χαλαει σχεδον μονιμα την φωτογραφια.Προσθεσε καπακι και το iso σε ολα αυτα ...και εχεις μια "αποτυχημενη" μηχανη.

canon s90 ειναι λιγο πιο πανω απο τα λεφτα που δινεις...με λιγα παζαρια ...μπορεις να την ριξεις λιγο ακομα...κοντα στα 250..

Olympus xz1 ...αν το παλεψεις ...παιζει να την βρεις κοντα στα 350...η οποια ειναι επισης πολυ καλη μηχανη...ισως η καλυτερη compact..

Mετα πας (τι μετα δλδ..στα συνορα εισαι) σε micro 4/3 που σαφως και αξιζει απο compact..

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το μόνο μου θέμα είναι οτι δεν ήθελα να ξεπεράσω τα 250ε σε καμία περίπτωση(και αυτά θα πληρωθούν με πιστωτική άρα ξεχνάω και την μεταχείρα)...

Άρα να αποφύγω την ανωτέρω φωτογραφική...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

έχω μπερδευτεί :nothing:

βασικά για να είμαι ειλικρινής το θέμα της απόριψης της a290 είναι κυρίως ψυχολογικό...

εάν είμαστε ανάμεσα σε canon s90 , a290 και Nikon d3000 18-55VR τι θα επιλέγατε και γιατί?πάνω κάτω 5-10 πράγματα μια εβδομάδα τώρα τα έψαξα αλλα η απόφαση για την s90 ήρθε λαμβάνοντας υπόψην (αν και αντίθετο με το πρώτο μου ποστ) το μέγεθος της s90 δεδομένου οτι δεν έχω άλλη κομπακτ και θα μπορώ να την έχω πάντα μαζί...+Οτι είναι πολύ ωραία απο θέμα ποιότητας όσο είδα κάποιες φώτο και στο photography blog

Link to comment
Share on other sites

Εχεις μπερδευτεί γιατί μάλλον δεν ξέρεις ακόμα τι θες και έχεις μικρό budget. Αν σ'αρεσει να παίρνεις τους δρόμους, να ξυπνας στις 5 το πρωί για να έχεις τον φωτισμό που θές, να κάνεις πολλά χιλιόμετρα για να βρείς κάποιο θέμα για να τραβήξεις τότε πάς σε DSLR, entry για αρχή και μετά έρχετε η όρεξη. Πολλές φώτογραφίες από τα παιδιά εδώ μέσα που βλέπεις και τις θαυμάζεις δεν τις τράβηξε η "μηχανάρα" τους αλλά το τρέξιμο/μεράκι/κόπος/γνώση/αγάπη για φωτο. Σχεδόν όλα αυτά τα παιδιά έχουν και από μία compact την οποία την έχουν πάντα μαζί γιατί δεν είναι ευκολο να κουβαλάς πάντοτε μαζί σου μια dslr+συμπράγκαλα για να τραβήξεις ένα θέμα που έτυχε μπροστά σου. Αν η dslr είναι η πρώτη και μοναδική μηχανή και σ'αρέσει το σπορ σίγουρα τότε τον πρώτο καιρό θα την κουβαλάς συνέχεια, αλλά κάποια στιγμη θα βαρεθείς το κουβάλημα και θα πάρεις μια compact για να την έχεις συνέχεια πάνω σου. Και εκεί ανάλογα τον κουμπαρά θα κινηθείς σε κατηγορία Canon S95/Panasonic LX-5/Nikon p7000 κλπ

Τώρα αν θες μια μηχανή να έχει τα υπέρ μιας compact (μεγεθος/βαρος/τιμή κτλ) και αν σου αρέσει να βγείς και στο κυνήγι ενός θέματος η S90 στα 250Ευρώ ή παρόμοιες προσφορές είναι ότι πρέπει αλλά μέσα σου σίγουρα θα σε φάει/τρώει να είχες πάρει ενα φθηνο dslr kit.

Αφου, όπως λες, δεν σε ενδιαφέρει το μέγεθος τότε η Α290+φακος στα 300Ε είναι πολύ καλή λύση για σένα· όρεξη να έχεις να ασχοληθείς.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.