Jump to content



Διευθυντική καρέκλα


Recommended Posts

Καταστήματα

ΙΚΕΑ

Πλαίσιο Εργασίας + Διευθυντικές

Petite Maison

Πιπερίδης

Μετά από το σπάσιμο της τρομερής Ortega του Πλαισίου, είμαι προς αναζήτηση καλύτερης διευθυντικής καρέκλας. Έχω βρει αυτήν εδώ, αλλά δεν αναφέρει ούτε μάρκα ούτε πολλά χαρακτηριστικά. Έχει ψωνήσει κανείς από εκεί; Την έχει ήδη κάποιος;

Γενικά έχετε κάποια υπ' όψιν;

Απαιτήσεις:

α) 200 - 250 ευρώ(αν κάνει κ καφέ)

β) βολική για ώωωωρες.

γ) να κλειδώνει, αν όχι σε αρνητικές μοίρες (προς τα μπροστά δηλαδή, για διάβασμα), τουλάχιστον στις 90.

δ) ποιότητα κατασκευής (να μην φεύγουν πλάτες ή σπάνε μηχανισμοί)

Έγινε επεξεργασία από l2phile
Link to comment
Share on other sites

πηρα αυτη πριν μισο χρονο στα 370 απο πλαισιο

http://www.plaisio.gr/Furntiture/Office-Furniture/Chairs/Manager/Topstar-Rs1-Leather-RS90FAD0.htm

Τωρα τη δινει 299 και μαλιστα με εως 40 ατοκες! Η καρεκλα ειναι απιστευτη και απλα δε θες να σηκωθεις. Δε με ξαναπονεσε η μεση μου καθολου . Επισης πολλοι που μπαινουν σπιτι μου, πρωτα σχολιαζουν την καρεκλα και μετα τον imac 27" με τον προβολεα συνδεδεμενο !!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καρέκλα Verner από το Ikea, σελίδα 272-273 του ηλεκτρονικού τους καταλόγου:

http://onlinecatalogue.ikea.com/2010/ikea_catalogue/GR/

Την έχω σε μαύρο και παραδόξως την βρήκα στην Ιρλανδία ακριβώς στα ίδια λεφτά που κάνει και στην Ελλάδα (€79). Φανταστική καρέκλα, είναι η δεύτερη φορά που την αγοράζω

Έγινε επεξεργασία από Chosen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@ morfeas-dsl: Άριστα χαρακτηριστικά, αλλά

α) ακριβή για το ποσό που διαθέτω

β) ίδια μάρκα με την Ortega που μετά από δύο χρόνια μας άφησε χρόνους (έσπασε ο μηχανισμός)

Επίσης την έχεις μισό χρόνο, οπότε από αντοχή δεν υπάρχουν συμπεράσματα (ελπίζω να σου κρατήσει περισσότερο από την δικιά μου)

@Chosen: Μια χαρά φαίνεται η καρέκλα. Στην ίδια τιμή είναι και η Boston του Πλαισίου που είναι δοκιμασμένη από δύο φίλους. Κλειδώνει και στις 90 μοίρες. Απλά πλέον τις φοβάμαι τις τόσο φθηνές. Επίσης το όνομα IKEA και η εμπειρία από καρέκλες Πλαισίου πλέον με τρομάζουν.

@ Voudas: Σώζει όμως την μέση μας :p

Είδα και αυτήν εδώ. Φαντάζομαι είναι SATO (μιας και είναι στο site τους), αν και στο www.sato.gr δεν την έχει. Έχει ποιότητα SATO,σούπερ design, καλή τιμή, αλλά από χαρακτηριστικά δεν ξέρω τίποτα.

Έγινε επεξεργασία από l2phile
Link to comment
Share on other sites

@Chosen: Μια χαρά φαίνεται η καρέκλα. Στην ίδια τιμή είναι και η Boston του Πλαισίου που είναι δοκιμασμένη από δύο φίλους. Κλειδώνει και στις 90 μοίρες. Απλά πλέον τις φοβάμαι τις τόσο φθηνές. Επίσης το όνομα IKEA και η εμπειρία από καρέκλες Πλαισίου πλέον με τρομάζουν.

Η ίδια καρέκλα είναι, δες τα armrests. Γενικά αυτό το στυλ είναι αντιγραφή σε πολλές μάρκες και κατά συνέπεια και μαγαζιά, αλλά στην τελική στο ίδιο εργοστάσιο στην Κίνα φτιάχνονται. Πάρτην απ'όπου είναι πιο κοντά σου :hehe:

Εγώ είχα πάρει την πρώτη από το Argos στο Δουβλίνο το 2005. Μετά από 5 χρόνια έσπασα το αριστερό armrest και εκεί που έλεγα να την πετάξω, πήγα ΙΚΕΑ και πήρα την Verner και μόλις την έφερα σπίτι συνειδητοποίησα ότι είναι ο ίδιος σκελετός-βάση-armrests και διαφορές μόνο στο ύφασμα.

Είμαι 103 κιλά και πριν από 5 χρόνια είμουν 110 κιλά, οπότε τα 5 χρόνια αντοχής είναι τρελό win, imho.

Link to comment
Share on other sites

Εγω γιαννενα φιλε και εκει ξυλιαζουμε! Μεχρι ιουνιο εριχνε χαλαζι :) . Ο μηχανισμος εχει εγγυηση 2 ετη. Αμα σου χαλασε πριν τα κλεισει η καρεκλα ζητα αλλαγη ! Νομιζω ειχε πει καποτε ο spc οτι σε ποντικια και πληκτρολογια δεν τσιγγουνευομαστε. Ουτε σε καρεκλες λογο μεσης να προσθεσω εγω! Υγ. Την καρεκλα την πληρωνω ακομα με δοσεις , δεν το παιζω λεφτας και ξερω καλα τι αξια εχουν 300 ευρω :) . Φιλικα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To κύριο ερώτημα σε αυτές τις καρέκλες είναι το εξής: από πού μπορούμε να προμηθευτούμε χερούλια (ή armrest) όταν σπάσουν?

Εγώ μόλις πήρα πρέφα ότι η καρέκλα που πήρα πριν από 2 ώρες από το ΙΚΕΑ έχει τα ίδια armrests με την σπασμένη καρέκλα 5ετίας από το Argos, πήγα στο ΙΚΕΑ και απλά ζήτησα το αριστερό armrest και μου το δώσανε.

Link to comment
Share on other sites

Οι καρέκλες του Πλαισίου/ΙΚΕΑ/κλπ είναι ψιλοαπαράδεκτες. Απλά δεν πας να αγοράσεις φρούτα από το Super Market και να περιμένεις να είναι και καλά (ούτε σε λογική τιμή). Πριν 2-3 χρόνια που έψαχνα να αντικαταστήσω τη διευθυντική μου το Sato stock της Θεσσαλονίκης μου φάνηκε απίστευτα ακριβό (σε αντίθεση με τα καταστήματά του σε άλλες πόλεις). Τελικά πήρα μία από τη Neoset (κάτω από 300Ε) και είμαι γενικά ευχαριστημένος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ μόλις πήρα πρέφα ότι η καρέκλα που πήρα πριν από 2 ώρες από το ΙΚΕΑ έχει τα ίδια armrests με την σπασμένη καρέκλα 5ετίας από το Argos, πήγα στο ΙΚΕΑ και απλά ζήτησα το αριστερό armrest και μου το δώσανε.

Σε αυτην με τα 70-80 ευρω το υψος της πλάτης της καρεκλας ποσο ειναι περιπου?

Ακουμπάει και το κεφάλι?

Link to comment
Share on other sites

εδω εισαι για ανατομικες με δερμα http://www.piperidis.com/index.php/piperidis/epikoinonhia

εγω εχω εδω και 3χρονια την "ΕΡΜIS" την ειχε 400ε και την πηρα λογο δουλειας(λιμενικος) 340ε τι να λεμε πανε δες απο κοντα και θα καταλαβεις!! ,εχει και την "POSEIDON" στα 250ε, "ARTEMIS" στα 200ε ,"DIMITRA" στα 175ε,και την "ARIS" στα 325ε ολες αυτες με δερμα ανατομικες καντου παζαρια και ενα 15% με 20% θα σου κοψει :T:

Διεύθυνση: ΛΕΩΦ. ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΠΛΑΣΤΗΡΑ 49 - 51

(1η παράλληλος της λεωφ. Συγγρού) ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ

- ΑΘΗΝΑ 17121 -

ΤΗΛ: 210 - 9323188 / 9351764

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ωπ ευχαριστώ.

Τι υπερ-χλιδουμπο-καρέκλες είναι αυτές; Και φαίνεται να έχουν και καλή ποιότητα

Οι τιμές είναι λίγο διαφορετικές βέβαια.

Τι χρήση κάνεις; Για ταινίες πχ είναι σίγουρα καλές. Για gaming (με πληκτρολόγιο - ποντίκι, όχι gamepad) και διάβασμα κάνουν; Αν και θα πάω να τις δω.

Έκανα και update το πρώτο post για κάθε ενδιαφερόμενο

Έγινε επεξεργασία από l2phile
Link to comment
Share on other sites

εγω πηρα μια απο τα μακρο με 80ε αν θυμαμαι καλα...και την εχω κανενα 6μηνο με 8ωρη χρηση καθε μερα...μην πω 12ωρη..

και εχει αποδειχθει εξαιρετικη...με σιδερενια ποδια και πολυ αναπαυτικη για την μεση μου που ειναι ψιλοχαλια..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μόλις πήρα πρέφα ότι η καρέκλα που πήρα πριν από 2 ώρες από το ΙΚΕΑ έχει τα ίδια armrests με την σπασμένη καρέκλα 5ετίας από το Argos, πήγα στο ΙΚΕΑ και απλά ζήτησα το αριστερό armrest και μου το δώσανε.

Εμένα όλο και κάτι μου χαλάει με το που βγαίνω εκτός εγγύησης. Το έχω γυρίσει πια στις φθηνές λύσεις των 60-70 ευρώ (Praktiker-Makro κλπ). Με τον καιρό έχω αποκτήσει πολλά ανταλλακτικά (έχω αλλάξει 5 μέχρι τώρα στα 10 χρόνια) αλλά το πρόβλημα με τα χερούλια δεν το έχω λύσει ακόμα αφού την κάθε φορά παίρνω και διαφορετική ελπίζοντας να μου βγει καλύτερη.

Link to comment
Share on other sites

Ωπ ευχαριστώ.

Τι υπερ-χλιδουμπο-καρέκλες είναι αυτές; Και φαίνεται να έχουν και καλή ποιότητα

Οι τιμές είναι λίγο διαφορετικές βέβαια.

Τι χρήση κάνεις; Για ταινίες πχ είναι σίγουρα καλές. Για gaming (με πληκτρολόγιο - ποντίκι, όχι gamepad) και διάβασμα κάνουν; Αν και θα πάω να τις δω.

Έκανα και update το πρώτο post για κάθε ενδιαφερόμενο

ειναι δυναμη να πας να της δεις απο κοντα και θα καταλαβεις καμια σχεση με σατο και κατι αλλες που σου λενε 200ε,250ε, και ειναι μαπα και σαν μηχα/σμο και σαν δερμα,τα ροδακια,τα μπρατσα της γενικα μαπα. θα παρεις μια να την εχεις για πολλα χρονια και να μην σε πιανει η μεση σου ποτε! εγω καθομαι 8 με 10 ωρες την ημερα και ειμαι και 100 κιλα :haha: . ναι η τιμες εχουν αλλαξη απ'οτι ειδα αυτες που ποσταρα ηταν πριν 3χρονια! :tw:

Link to comment
Share on other sites

Ναι, φαίνεται η κορυφή του κεφαλιού μου από πίσω (1.83) αλλά μόνο αυτή.

Έξοδα παλι....:flag:

Εδω και 6 χρονια εχω μια απο Sato 170 ευρω τοτε και πραγματικά δεν εχει παθει τίποτα. :cool:

Μοναχα που δεν ειναι διευθυντική αλλα φτάνει μέχρι του ομους

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.