Jump to content



Δουλεύουν τα Windows αλλα όχι το πληκτρολόγιο-mouse και θύρες usb


Recommended Posts

Ένα πολύ παράξενο πρόβλημα έπαθα..

Έχω ένα Laptop Amd Acer και ενώ δουλεύουν τα windows και ξεκινα ο υπολογιστής.. δεν ανταποκρίνεται το πληκτρολόγιο ούτε το onboard mouse ..αλλα ούτε και η θύρες usb με το εξωτερικό mouse..

Αποτέλεσμα ούτε safe mode μπορώ να μπω.. ούτε στα Bios ούτε τίποτα άλλο να πειράξω.. τι μπορεί να έπαθε ?

Καμια ιδέα ρε παιδιά.. καθόμαστε όλοι και ξύνουμε τα κεφαλια μας..

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε τα εξης να πατησεις το Fn + F7 σε περιπτωση που καταλαθως κλειδωσες το touchpad/keyboard ή δοκιμασε να βγαλεις τη μπαταρια,

αν δουλεψει το δευτερο τοτε η μπαταρια σου θελει αλλαγη. ειχα αναλογη εμπειρια με ενα acer aspire 5600.

Link to comment
Share on other sites

Την μπαταρία ήταν το πρώτο πράγμα που δοκίμασα..αλλα μάταια ..

Δοκίμασα και αυτό που είπες και τίποτα.. ενώ ανάβει κανονικά ..δεν ανταποκρίνεται σε κανένα πάτημα του πληκτρολογίου ..ούτε του pad αλλα ούτε και του usb mouse.. δοκίμασα σε όλες τις θύρες..

Τέτοιο μυστήριο πράγμα δεν έχω ξανά δει ..Ούτε format δηλαδή μπορώ να το κάνω..Καμια άλλη ιδέα παίδες..

Είναι Acer 5100 το μοντέλο

Link to comment
Share on other sites

πολύ πιθανό να έχει καεί κάποιος controller των usb.

είχες εγκατεστημένο κανένα πρόγραμμα απομακρυσμένης διαχείρησης, μήπως και μπορούσες να το δουλέψεις έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όχι..

Αλλα και ο usb κοντρόλερ να τα έχει παίξει.. το πληκτρολόγιο / mouse πως γίνετε ?

Όλα τα κούμια στο πληκτρολόγιο ακόμα και η συντόμευσης στις acer δε δουλεύουν .. μονο το power λειτουργεί

Ένα φιλαράκι είχε παρόμοιο πρόβλημα με το πληκτρολόγιο όμως.. και απλά το αφαίρεσε και ένωσε νέα φτηνό usb πληκτρολόγιο και το έσωσε το pc

Link to comment
Share on other sites

συνήθως η εσωτερική σύνδεση πληκτρολογίου και ποντικιού με το σύστημα στα λαπτοπ αναγνωρίζεται σαν ps2 ή usb.

οπότε κάτι πρέπει να παίζει με τη μητρική ή το bios, αν δεν έχει καεί κάποιος controller τους.

Link to comment
Share on other sites

καλύτερα να το πάς σε τεχνικό ή αντιπροσωπεία.

μην το σκαλίζεις πολύ και το χαλάσεις χειρότερα.

Τι να μου πουν και οι τεχνικοί η οποια οποια δήποτε αντιπροσωπεία.. αν δεν μπορώ να βρω εγώ το πρόβλημα θα το βρούν αυτοί ? Το πολύ πολύ να με χρεώσουν ια την διάγνωση και να μου που δεν φτιάχνεται..

Αν ξέρω ότι φταίει κάτι και αλλάζετε τότε βέβαιος να το πάρω..

Από μια ματια που έριξα ότι τον άνοιξα ..δεν φταίει κάτι από τις ένωσις πληκτρολογίου και mouse.. άρα το πιο πιθανόν είναι να έχει και κάποιος κοντρόλερ mouse και keyboard.. είναι σε ένα controller αυτά ? αλλα τα usb γιατί δεν δουλεύουν ?

Link to comment
Share on other sites

Τι να μου πουν και οι τεχνικοί η οποια οποια δήποτε αντιπροσωπεία.. αν δεν μπορώ να βρω εγώ το πρόβλημα θα το βρούν αυτοί ?

δηλαδή για να καταλάβω, εσύ πού δεν είσαι τεχνικός υπολογιστών, έχεις μεγαλύτερη ικανότητα να το φτιάξεις από κάποιον που έχει φτιάξει άπειρα μηχανήματα στη ζωή του.

οκ τότε no problem...

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Οι τεχνικοί δεν κάνουν θαύματα..

Ότι μπορούν να κάνουν αυτοί για να δούνε τι έχει το μηχάνημα .. μπορώ να το κάνω και εγώ.. Και αυτό προσπαθώ.

Ούτε διαγνωστικό δεν μπορώ να τρέξω αφού..

όπως και να έχει.. ευχαριστώ για την βοήθεια.. έχω μιλήσει και με ένα φίλο μου τεχνικό.. και μου είπε διαφορα..

1)Μπορεί να έχουν καταστραφεί τα driver τον συσκευών για κάποιο λόγο.. (πιστεύετε να έχει γίνει κάτι τέτοιο ? διορθώνεται ? )

2)Μπορεί να έχει καεί κάποιος κοντρόλερ..

Πάω με την μέθοδο του αποκλεισμού.. εξετάζοντας πιθανές αιτίες και αποκλείοντας άλλες..

Μπορεί να σκεφτεί κανεις κανένα άλλο λόγο ?

Επίσης σκέφτομαι σε περίπτωση που είναι οι controllers.. πάνω σε laptop μπορούν να αλλαχθούν ?

Link to comment
Share on other sites

driver αποκλειεται να ειναι γιατι θα μπορουσες να μπεις bios η να μπεις στην πολλαπλη επιλογη εκκινησης του λειτουργικου.

αν εχει κανει controller πας για αλλαγη μητρικης.Δε νομιζω να ειναι αποσπομενο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άρα αν είναι κοντρόλερ πάμε για νέο pc..

Αλλα σκέφτομαι μήπως μπορώ να κάνω κάτι άλλο..για να το σιγουρέψω.. μην πετάξω το pc και μετά μάθω ότι ήταν καμια Μα...ια που φτιαχνόταν .. Καμια άλλη ιδέα ?

Link to comment
Share on other sites

Αλλα σκέφτομαι μήπως μπορώ να κάνω κάτι άλλο..για να το σιγουρέψω.. μην πετάξω το pc και μετά μάθω ότι ήταν καμια Μα...ια που φτιαχνόταν .. Καμια άλλη ιδέα ?

Γι' αυτό υπάρχουν οι τεχνικοί. Για να μην πετάξεις το PC σου, ενώ ήταν κάποια μ@λ...ια που φτιαχνόταν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

remote login (πχ remote dekstop) μπορείς να κάνεις από άλλο μηχάνημα ?

Με usb keyboard προσπάθησες να δεις αν μπαίνει στο bios ?

Μπας και έχει (αν ειναι παλιό μοντέλο) PS/2 port να συνδέσεις εκεί legacy keyaboard ή mouse ?

LiveCD (πχ ubuntu) δοκίμασες με κάποιο usb mouse/keyboard επάνω ?

Αν όλα τα παραπάνω είναι όχι.... πας για άλλα (ελπίζω dell/toshiba αυτήν την φορά)

Link to comment
Share on other sites

remote login (πχ remote dekstop) μπορείς να κάνεις από άλλο μηχάνημα ?

Με usb keyboard προσπάθησες να δεις αν μπαίνει στο bios ?

Μπας και έχει (αν ειναι παλιό μοντέλο) PS/2 port να συνδέσεις εκεί legacy keyaboard ή mouse ?

LiveCD (πχ ubuntu) δοκίμασες με κάποιο usb mouse/keyboard επάνω ?

Αν όλα τα παραπάνω είναι όχι.... πας για άλλα (ελπίζω dell/toshiba αυτήν την φορά)

Αυτό με το remote login πως θα μπορούσα να το κάνω ?Δεν έχω remote assistance πάνω ενεργοποιημένο.. από ότι θυμάμαι

Δεν φαίνεται να δουλεύουν τα usb port πάνω .. αλλα να το δοκιμάσω και αυτό.. δεν χάνω τίποτα..

Πολύ καλή ιδέα αλλα δεν έχει ps2 ports.. έχει μονο 3 usb ports και τίποτε άλλο

Έβαλα το ουμπούντου αλλα δεν έγινε τίποτα..

Link to comment
Share on other sites

Πολύμετρο να μετρήσεις αν δίνει 5V στα USB ??

δες και εδώ http://en.kioskea.net/forum/affich-34616-acer-aspir-5100-keybrd-and-mouse-problem

Ευχαριστώ παρα πολύ.. το link που μου έδωσες περιγραφή ακριβώς το πρόβλημα που έχω.. με το ίδιο μοντέλο υπολογιστή..

Φαίνεται ότι είναι πρόβλημα τις acer στο συγκεκριμένο μοντέλο.. και όχι κάποια βλάβη δικη μου..Και είναι σχετιζόμενο με τα βίος του υπολογιστή..

Δε έχω βγάλει άκρη ακόμα διότι τα έχουν λίγο μπερδεμένα αλλα θα το διαβάσω και ελπίζω να τα καταφέρω..

Αν το έχεις διάβαση εσύ και έβγαλες άκρη εξήγησε μου..

ps. όταν ένωσα το usb keyboard ανάβουν τα λαμπάκια του μονο για κλάσματα δευτερολέπτου.. κάθε φορα που το το ενώνω.. αλλα δεν ανταποκρίνεται το πληκτρολόγιο..

Link to comment
Share on other sites

Οι τεχνικοί δεν κάνουν θαύματα..

Ότι μπορούν να κάνουν αυτοί για να δούνε τι έχει το μηχάνημα .. μπορώ να το κάνω και εγώ.. Και αυτό προσπαθώ.

Ούτε διαγνωστικό δεν μπορώ να τρέξω αφού..

όπως και να έχει.. ευχαριστώ για την βοήθεια.. έχω μιλήσει και με ένα φίλο μου τεχνικό.. και μου είπε διαφορα..

1)Μπορεί να έχουν καταστραφεί τα driver τον συσκευών για κάποιο λόγο.. (πιστεύετε να έχει γίνει κάτι τέτοιο ? διορθώνεται ? )

2)Μπορεί να έχει καεί κάποιος κοντρόλερ..

Πάω με την μέθοδο του αποκλεισμού.. εξετάζοντας πιθανές αιτίες και αποκλείοντας άλλες..

Μπορεί να σκεφτεί κανεις κανένα άλλο λόγο ?

Επίσης σκέφτομαι σε περίπτωση που είναι οι controllers.. πάνω σε laptop μπορούν να αλλαχθούν ?

Αφού οι τεχνικοί δεν κάνουν θαύματα, τι παραπάνω νομίζεις ότι θα σου προσφέρουμε εμείς (που οι περισσότεροι από εμάς τεχνικοί που σνομπάρεις είμαστε) από αυτούς που δε θές να το πας να στο κοιτάξουν;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.