Jump to content



Micro HD : 720p σε συρικνωση


Recommended Posts

Ολοι που ασχολειστε με ταινιες HD θα εχετε λιγο πολυ προβηματα στο χωρο των δισκων σας

Η λυση ερχεται με τις ταινιες micro HD (m-hd) matroska k mp4

Με μεγεθος σχεδον οσο ενα divx , εχουμε 720p (1280χ720) εικονα και surround ηχο

ετσι μπορειτε να δειτε ταινια 2 gb να μην εχει οπτικα και ακουστικα καμια διαφορα απο αυτη σε 5 ακομα και 8GB

Διαφορες σιγουρα θα υπαρχουν, αλλα το θεμα ειναι οτι δεν τις αντιλαμβανομαστε με το ματι ,κατι που συμβαινει αν συγκρινουμε divx με matroska

Αμεσως ετσι εχουμε τεραστια εξοικονομηση χωρου στο δισκο και κραταμε και την ποιοτητα στο video

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως οι κανονες του site δεν μου επιτρεπουν για κατι "χειροπιαστο" :whistle2:

...αλλα google is your friend !

ολο και κατι θα βρεις για τα λεγομενα m-hd .εχουν βγει ακομα και σε 1080p ! :woot:

φαντασου 1080p σε 2 gb

Link to comment
Share on other sites

Βασικά transcoding σε video χαμηλότερης ανάλυσης(απ' ό,τι καταλαβαίνω από το λινκ του chroma); Ίσως σε κινητά και συσκευές με μικρή οθόνη να φαίνονται οκ, αλλά σε 40''+ τηλεόραση; Πώς συγκρίνονται, από ποιότητα, με ένα 720p ή 1080p bluray rip(με DTS ήχο);

Link to comment
Share on other sites

42" lcd tv εχω και το WD TV LIVE.

Οπτικα δεν βλεπω διαφορες στην εικονα στα m-hd των 2 GB απο αυτα των 6 και 8 GB

Οπως ειπα διαφορες σιγουρα υπαρχουν στην ποιοτητα,αλλα δεν φαινονται με το ματι, τουλαχιστον σε μια λογικη αποσταση απο την tv.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αξίζει. Ειδικά σε μια εποχή που αυξάνεται η επεξεργαστική ισχύς αλλά και η χωρητικότητα. Είναι πισωγύρισμα απ' ότι είδα και στο link του Chosen, επίσης ο συγκεκριμένος οδηγός χρησιμοποιεί μπακαλίστικες λειτουργίες του megui.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αξίζει. Ειδικά σε μια εποχή που αυξάνεται η επεξεργαστική ισχύς αλλά και η χωρητικότητα. Είναι πισωγύρισμα απ' ότι είδα και στο link του Chosen, επίσης ο συγκεκριμένος οδηγός χρησιμοποιεί μπακαλίστικες λειτουργίες του megui.

γιατι δεν αξιζει? εαν κανει καλη δουλεια και δεν υπαρχει μεγαλη διαφορα στην ποιοτητα της εικονας, σαφως και αξιζει να πιανει το 1/3 του χωρου απο το κανονικο HD...!! ο χωρος παντα αξιζει! εξαλλου αυτος ειναι ο στοχος. να εχεις σε συγκεκριμενη χωρητικοτητα, οσο πιο πολλα γινεται, χωρις εκπτωσεις σε ποιοτητα- οσο γινεται..!!

Link to comment
Share on other sites

Αν το άρθρο που έδωσε ο chosen είναι πραγματικά αυτό που λέμε micro-hd, τότε δεν αξίζει.

Μπορείς να το δοκιμάσεις μόνος σου και να πειστείς. Τις τεχνικές αυτές τις θεωρώ ουσιώδεις μόνο για συγκεκριμένες εφαρμογές, όπως μικρές οθόνες συσκευών και τέτοια. Εξάλλου αν έκανε σωστή δουλειά θα το χρησιμοποιούσα και εγώ ο ίδιος, καιρό τώρα.

Συγχωρέστε με αν το ύφος μου είναι κάπως, αλλά αυτές τις μέρες πνίγομαι και δεν έχω το χρόνο να γράψω ένα σεντόνι επιχειρήματα. Μόλις βρω θα κάνω ότι καλύτερο μπορώ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.