Jump to content



μπερδεμα με τις TFT


rayman144

Recommended Posts

ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟ ΑΛΛΑ ΑΚΡΗ ΔΕΝ ΕΒΓΑΛΑ ΑΚΟΜΑ

ΕΧΩ ΔΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΑ ΤΑ POST ΓΙΑ ΤΑ TFT 17' KAI ΔΕΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ

LG 1720B vs HITACHI CML 174SXW

ΤΑ ΞΕΝΑ SIGHTS ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ ΚΡΙΤΙΚΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ 174SXW

ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ ΑΠΟ ΕΓΓΥΗΣΗ ΤΙ ΔΙΝΟΥΝ ΕΔΩ [4-6 PIXELS] ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ

ΚΑΙ ΚΑΜΜΙΑ ΑΝΑΦΟΡΑ ΓΙΑ ΚΑΜΜΕΝΑ PIXELS ΓΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΟΘΟΝΗ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΣΤΟ

SITE.

ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΒΛΕΠΩ ΑΡΚΕΤΕΣ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΣΤΙΣ LG ΛΟΓΩ ΚΑΜΜΕΝΩΝ PIXEL

TO LG ΤΟ ΕΙΔΑ ΣΕ 1715s

ΤΑ RESPONSE TIMING ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ?

Link to comment
Share on other sites

Στα ίδια επίπεδα είναι οι χρόνοι απόκρισης.

Η "ελ τζί" δίνει 0 καμμένα πίξελ εγγύηση.

Και οι δύο είναι καλές.

Αλλά εγω θα πρότεινα να περιμένεις λίγο καιρό , ώστε να βελτιστοποιηθεί αυτή η τεχνολογία , και να πέσουν αρκετά οι χρόνοι απόκρισης.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον καλο μου φιλο βασιλη.

Εγω εχω την 17αρα CRT Eizo Flexscan F520 και για μενα ειναι πολυ καλυτερη απο πολλες TFT.Σε 4χρονακια που θα ειναι παμφθηνες οι TFT και η τεχνολογια τους θα εχει καλυτερεψει τα μεγιστα στανταρ θα παρω μια......για την ωρα Eizo POWER!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Και καλύτερους χρόνους απόκρισης.

Υ.Γ. Βεβαίως σε μερικά χρονάκια θα πέσουν οι τιμές των "Πλάσμα" , και θα έχει αναπτυχθεί αρκετά και αυτή η τεχνολογία.

Για παιχνίδια , γραφίστες , γενική χρήση...ακόμα Καθοδικός σωλήνας

Link to comment
Share on other sites

Mεταξύ αυτών των δύο, την LG 1720B θα διάλεγα, είναι σαφώς ανώτερη στην πράξη. Στο χαρτί, όλες ίδιες μπορούν να γίνουν...

Πρακτικά, η 1720Β είναι ένας απλά καλύτερος (ομορφότερος) σχεδιασμός της 1715S. Αν η διαφορά τιμής είναι μεγάλη (και είναι) και σου αρέσει η 1715S, καλό θα ήταν να την προσθέσεις στις σκέψεις σου.

Για την χρήση των TFT, οι TFT είναι αξιοπρεπέστατες σήμερα αν και ακόμα σχετικά ακριβές. Για γραφίστες/σχεδιαστές προτείνω καλές CRT ακόμα, μα για τους λοιπούς χρήστες απλά δεν το συνιστώ πια. Οι τιμές τους δεν είναι απαγορευτικές και ο χρόνος αντίδρασης (ο πραγματικός και όχι ο θεωρητικός) όσο είναι κάτω από 20ms δεν μπορεί καν να τον δει ανθρώπινο μάτι. Κατά την γνώμη μου οι νέες 12ms οθόνες θα είναι απλά καινούργια panel που θα μπορούν να κάνουν 12ms απόκριση μεταξύ 2 χρωμάτων και κάτω απο 20ms σε όλες τις άλλες περιπτώσεις. Πχ 16ms διαφήμιζει και η BenQ σε πολλά μοντέλα της αλλά είναι αντίδραση μεταξύ 2 χρωμάτων (μαύρου - άσπρου αν θυμάμαι καλά) και ο μέσος όρος μεταξύ των άλλων χρωμάτων φτάνει εώς και 25-27ms, και πάλι είναι πολύ καλές οθόνες και πολλοί δεν βλέπουν ποτέ την διαφορά. Επίσης, το να κάθεται κανείς με τις ώρες μπροστά από οποιαδήποτε οθόνη CRT είναι ΑΝΕΠΙΤΡΕΠΤΟ για την υγεία των ματιών, ενώ η TFT τουλάχιστον δεν προκαλεί ζημιές απο ακτινοβολία.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Zarras [Σήμερα, στις 02:02]

θα συμφωνησω με τα παιδια παραπανω, καλυτερα crt και..... 21'' !

tft σε μερικα χρονακια...οταν θα ειναι οι τιμες πιο ανθρωπινες

Aν εχεις και τον απαραιτητο χωρο,που πολλοι δεν τον διαθετουν.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.