Jump to content



Ποια θερμοαγώγιμη αλοιφή θεωρείτε καλύτερη ?


antonisk7

Recommended Posts

Ενδιαφέρουσα η άποψή σου, αλλα πέρα απο την πλάκα οι γύφτοι είναι στην πλειψηφία τους έμποροι και μάλιστα επιτυχημένοι (μην ξεγελιέσαι από το look) , οπότε δεν θα μου φανεί περίεργο κάποια στιγμή να επεκταθούν και στο εμπόριο των υπολογιστών....:blink::upside:

Link to comment
Share on other sites

Λιγο θελει να γινει οσο πιο δυνατον λεπτο ομοιομορφο στρωμα (άπλωσε τη με μία τηλεκάρτα)και δεν θελει να παγώσει , κατευθειαν βαζεις την ψυκτρα και πιέζεις προσεκτικα με λίγο κυκλικές κινήσεις να κάτσει ίσια και να γίνει καλή επαφή....:cool:

Link to comment
Share on other sites

mmmmmmmmmmmmmm ,,,, μπορει και να την εβαλα λαθος .... εβαλα αλλα δεν την απλωσα ..... ε με την ψυκτρα θα απλωθηκε......... ..

ε απο βδομαδα θα την βγαλω και θα βαλω αλλη ....για να δουμε θα μειωθει καθολου η θερμοκρασια?????

Link to comment
Share on other sites

Το ιδανικό είναι να βάλεις τόσο λεπτό στρώμα που να είναι σχεδόν διάφανο.

Αυτό, γιατί ουσιαστικά θέλουμε η ψύκτρα να έρχεται σε άμεση επαφή με τη CPU και η θερμοαγώγιμη να καλύπτει μόνο τα μικροσκοπικά κενά που δημιουργούνται από τυχόν ατέλειες της επιφάνειας...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ υποστηρίζω ότι η AS3 είναι καλύτερη

Απλά χρειάζεται προσοχή και εγκράτεια όταν τη χρησιμοποιείς. Μία μικρή σταγονίτσα είναι αρκετή δεν είναι και λίγοι αυτοί που προκάλεσαν βραχυκύκλωμα αφού η συγκεκριμένη θερμαγώγιμη είναι και ηλεκραγώγιμη

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ρε παιδιά, εγώ θέλω να πάρω μία σύριγγα να βάλω στον επεξεργαστή και στο chipset. Επειδή θα παραγγείλω (μένω Ηράκλειο) θέλω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο:

1. Τώρα έχω τη μ@λ@κί@ ταινία της Intel. Πόση περίπου διαφορά θα δώ;

2. Τι ενωείτε "αυτόματο eject";;;;;;;;; Μήπως υπάρχει περίπτωση να σπάσει τίποτα καθώς βγάζω την ψύκτρα; Να ξέρω αν είναι να πάρω την Αrctic Silver 5...

3. Η μία σύριγγα πόσες "δόσεις" είναι;

4. Τελικά να πάρω Arctic Silver Ceramique;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήρα Ceramique. Έβγαλα την θερμοαγώγιμη ταινία της Intel και έβαλα μία σταγώνα, την άπλωσα ωστε να δημιουργηθεί ένα σχεδόν διάφανο στρώμα, έβαλα και λίγο στην ψύκτρα αλλά δεν είδα διαφορά. Το μόνο οτι όταν ζωρίζεται περισσότερο, δεν πιάνει 45 που έπιανε πριν αλλά 40. Και επίσης τον έχω στα 3.15 (από 2.8) και δεν έχει αυξηθεί σχεδόν καθόλου η θερμοκρασία.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis [Σήμερα, στις 08:57]

Τελικά πήρα Ceramique. Έβγαλα την θερμοαγώγιμη ταινία της Intel και έβαλα μία σταγώνα, την άπλωσα ωστε να δημιουργηθεί ένα σχεδόν διάφανο στρώμα, έβαλα και λίγο στην ψύκτρα αλλά δεν είδα διαφορά. Το μόνο οτι όταν ζωρίζεται περισσότερο, δεν πιάνει 45 που έπιανε πριν αλλά 40. Και επίσης τον έχω στα 3.15 (από 2.8) και δεν έχει αυξηθεί σχεδόν καθόλου η θερμοκρασία.

Αρα ειδες διαφορά

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Επειδή το έχω απορία:

Ποια η ειδοποιός διαφορά ανάμεσα στις AS3(5) , ceramique, alumina, epoxy και ό,τι ακόμα κυκλοφορεί; Απ'ότι έχω καταλάβει μερικές έχουν κολλητικές ιδιότητες (και δεν είναι οι AS3 & AS5), αλλά ποιές ακριβώς; Μέχρι τώρα έχω χρησιμοποιήσει μόνο AS3 & AS5, οπότε αν μπορεί κάποιος ας κάνει μία σύντομη περιγραφή όσων κυκλοφορούν.

Link to comment
Share on other sites

εχω και τις 3 οποτε συνοψιζοντας απο προσωπικη εμπειρια η ασ3 ειναι η χειροτερη και η ασ5/κεραμικ το ιδιο η εχουν διαφορα μικροτερη του 1 βαθμου αρα δεν μπορω να την μετρησω με τη μητρικη (παντα σε π4)

τωρα η διαφορα ασ5 με κεραμικ ειναι η τιμη (ασ5 πολυ πιο ακριβη) και

οτι η κεραμικ θελει προσοχη διοτι απειρες φορες μου εχει βγει και ο επεξεργαστης με το μπλοκ η ψυκτρα και ζεστος και κρυος

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis

Θέλω να πώ οτι δεν είδα διαφορά σε normal λειτουργεία.

το full load δεν είναι στα πλαίσια της normal λειτουργίας???

για μένα κεραμικ η καλύτερη... δεν χάνει σε τεμπς από άλλες. φτηνότερη και το κυριότερο, καθόλου ηλεκτρικά αγώγιμη. άρα μπαίνει παντού (cpu, gpu, chipset, μνήμες κλπ)

η as5 έχει περίεργη συμπεριφορά, απαιτεί μεγαλύτερο στρώσιμο και δεν έχει καθόλου συμπαθητική υφή... (λολ)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy

Επειδή το έχω απορία:

Ποια η ειδοποιός διαφορά ανάμεσα στις AS3(5) , ceramique, alumina, epoxy και ό,τι ακόμα κυκλοφορεί; Απ'ότι έχω καταλάβει μερικές έχουν κολλητικές ιδιότητες (και δεν είναι οι AS3 & AS5), αλλά ποιές ακριβώς; Μέχρι τώρα έχω χρησιμοποιήσει μόνο AS3 & AS5, οπότε αν μπορεί κάποιος ας κάνει μία σύντομη περιγραφή όσων κυκλοφορούν.

Για την AS5 και τη Ceramique έχουν απαντήσει ήδη άλλοι. Η Alumina είναι παλαιότερης γενιάς και ας πούμε ο πρόγονος της ceramique.

Θερμοαγώγιμες εποξικές (δηλαδή 2 συστατικών) κόλλες, είναι η Arctic Silver Adhesive (που βασίζεται την Arctic Silver 1ης Γενιάς) και η Alumina Adhesive (που βασίζεται στην Alumina).

Αλλά όλα αυτά θα μπορούσες να τα είχες δει μόνος σου στο http://www.arcticsilver.com/products.htm :p :p

Link to comment
Share on other sites

Adams το είχα δει το site της artic silver, όμως δεν ήμουν σίγουρος αν με αυτά καλύπτονται όλα τα είδη θερμοαγώγιμης πάστας της αγοράς.

Σκέφτομαι μήπως θα μπορούσαμε να τα μαζέψουμε όλα και να τα κάνουμε "υπόμνημα".

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από wrong method [Σήμερα, στις 15:13]

Τελικά πρέπει να την απλώσουμε με μιά κάρτα ή όχι;; Γιατί εδώ http://www.arcticsilver.com/arctic_silver_instructions.htm

άλλα λεει:confused:

wrong method και εγώ έτσι την έβαλα όπως λέει στο site. Μία - δύο σταγόνες στο κέντρο και μετά τοποθέτηση της ψύκτρας.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.