Jump to content



Πώς αλλάζω motherboard χωρίς να κάνω format???????


aLLoU

Recommended Posts

Παιδιά έχω μία καινούρια motherboard και θέλω να αλλάξω τη παλιά, ωστόσο ΔΕΝ θέλω να κάνω format γιατί βαριέμαι να κάνω backup τα αρχεία μου και γενικότερα δεν πολυγουστάρω το format, τέλος πάντων πώς γίνεται να το κάνω???

όσες περισσότερες λεπτομέρειες, τόσο το καλύτερο!! -ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

1. Εάν έχεις Windows XP - ΜΗΝ το προχωρήσεις, θα έχεις πολλά προβλήματα

2. Εάν έχεις Windows Vista - θα γίνει αλλά ίσως προκύψουν ορισμένα θέματα

3. Εάν έχεις Windows 7 - θα γίνει αλλά ίσως προκύψουν ορισμένα θέματα (λιγότερα από αυτά των Vista)

Όπως και να έχει το Backup καλό θα ήταν να το έκανες πριν επιχειρήσεις κάτι τέτοιο.

Και σίγουρα θα χρειαστούν αρκετά restart του PC μέχρι να βρει και να εγκαταστήσεις όλες τις νέες συσκευές.

Θα σου πρότεινα πριν κάνεις κάτι τέτοιο να κάνεις uninstall όλους τους drivers (μητρικής, chipset, gpu, κλπ) και μετά να προσπαθήσεις.

Πάντως αυτό που θα έκανα εγώ είναι να έπαιρνα ένα image τον σκληρό του λειτουργικού πριν την αλλαγή της μητρικής, έτσι ώστε εάν πάει κάτι στραβά να το επαναφέρω βάζοντας και πάλι την παλιά μητρική.

Link to comment
Share on other sites

παρε backup και στεισε τα win απο την αρχη , πολυ λιγες πιθανοτητες να δουλεψουνε ολα ρολοι.

ουτος η αλλος αν τα εχεις και καιρο χρειαζονται 1 φρεσκαρισμα.

οτι δουλεια ειναι να γινει πρεπει να γινεται απο την αρχη και σωστα

Link to comment
Share on other sites

Αφιέρωσε μερικές ώρες και κάνε ένα φορμάτ για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Ξεσκαρτάρεις την σαβούρα που έχει μαζευτεί στο σύστημα τον τελευταίο καιρό αφήνωντας μόνο τις πραγματικά χρήσιμες εφαρμογές, καθαρίζει η registry και γενικά ελαφραίνει πολύ το λειτουργικό από τα βάλε/βγάλε των προγραμμάτων.

Διαφορετικά, οποιοδήποτε πρόβλημα παρουσιαστεί στο μέλλον θα έχεις την απορία αν φταίει η παλιά εγκατάσταση ή αν είναι πρόβλημα της εφαρμογής.

Link to comment
Share on other sites

Αν η νεα μητρικη εχει ιδιο chipset με την παλια δεν εχεις προβλημα.

Επισης πολλες φορες που μου ζητηθηκε αλλαγη μητρικης χωρις να γινει φορματ.

Εκανα το εξης.

Κατεβαζεις και τρεχεις το YourUninstaller 2010 βρισκεις τους drivers και τους βγαζεις με to Super mode

Κρατας backup παντα και στηνεις το νεο μηχανημα.

Περνας οδηγους και παρακολουθεις την συμπεριφορα.

Link to comment
Share on other sites

XP έχω και η καινούρια motherboard δεν θα έχει το ίδιο chipset..

το έψαξα λίγο και βρήκα ότι για να το κάνω αυτό (την αλλαγή χωρίς το format) αρκεί να

κάνω repair τα windows με το dvd τους και μετά απλά να installαρω τους καινούριους drivers,

τι λέτε??

Link to comment
Share on other sites

Αν τον δίσκο που κάνει boot τον έχεις σε legacy λειτουργία, τότε βάλε τη νέα μητρική πάνω, κανε boot στα Windows και μετά βάλε τους drivers.

Αν δεν τον έχεις σε legacy, μάλλον δε το γλιτώνεις το format.

Και βέβαια να πάρεις και ένα backup πριν ξεκινήσεις τη διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Για τσέκαρε αυτό:

http://www.outofspecs.gr/forum/showthread.php?t=341

Θα έλεγα να απεγκαταστήσεις όλους τους οδηγούς της μητρικής και να καταργήσεις όλες τις συσκευές που είναι πάνω στη μητρική (USB, IDE & Sata) πριν την αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

σιγά μην καθόμουνα όλο το βράδυ... χαχαχαχ, το θέμα για μένα είναι ότι θα πρέπει να ξαναβάλω τα προγράμματα, γιατί εντάξει να ξαναβάλω το SP2 k SP3 δεν πειράζει...αλλά άντε ανανέωσε το buckup, άντε ξαναβάλτα στον σκληρό, βρές πάλι κωδικούς για το antivirus εμμ

free antivirus ήθελα να πω.., άντε ξαναβάλε τα προγράμματα...και βαριέμαι.. :lazy:

:sorry:

Link to comment
Share on other sites

και πάλι δεν κατάλαβα...

Δυστηχώς σε κάθε μητρική αλλάζει, και έτσι δε μπορώ να σου πώ, πήγαινε εκεί και δες το τάδε.

Στη δική μου Rampage Formula το έχει σαν SATA Configuration, Configure SATA as και σε αυτό δίνει 3 επιλογές :

IDE, RAID & AHCI. Το legacy σε αυτή τη περιπτωση είναι το IDE.

Ενα εχω να πω πάντως, με το τρόπο αυτό πριν βάλω τα 7, είχα αλλάξει 3 μητρικές και δεν είχα κάνει φορματ (σε XP παντα).

Συνήθως, οταν ο controller της μητρικής δεν είναι σε legacy, θέλει ειδικούς οδηγούς για να μπορέσει να ξεκινήσει και εκεί ουσιαστικά είναι το πρόβλημα. Γιατί το kernel το οποίο γράφει ο installer των XP περιέχουν οδηγείες για αυτόν τον controller.

Ετσι όταν πας σε άλλη μητρική, επειδή το kernel δεν βρίσκει τον controller, βλέπεις μια μπλέ οθόνη με το που ξενικά η διαδικασία boot. Αυτό βέβαια μπορείς να το λύσεις με τη διαδικασία που περιγράφει το link που έδωσε ο kallileo.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.