Jump to content



Corsair h50


babooni75

Recommended Posts

Αγορασα την corsair h50 θα ήθελα να ρωτησω τον ανεμηστηρα στο ψυγείο να τον βάλω όπως λέει το manual να εισάγει αέρα ή ανάποδα δεδομένου οτι το κουτί μου μπροστά έχει έναν μεγάλο ανεμηστηρα που και αυτός αέρα και είναι πρακτηκα αδύνατο να αλλάξει φορά

Επίσης είναι καλύτερα να βάλω άλλον ένα ανεμηστηρι σε διάταξη push pull ?

Ο επεξεργαστης μου είναι AmD 955

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 46
  • Created
  • Last Reply

Ο καλύτερος τρόπος είναι να κάνεις δοκιμές μέχρι να βρεις την καλύτερη θερμοκρασία όχι μόνο του επεξεργαστή αλλά και την ambient του κουτιού. Σαν μέτρο σύγκρισης πάρε την θερμοκρασία με ανοικτό το πλαϊνό καπάκι.

Link to comment
Share on other sites

το κουτι μου ειναι αυτο

http://www.f13pc.com/imagens/produtos/ACASE_TWIN_ENGINE_BK3.jpg

και οπως φαινεται δεν μπορω να αντιστρεψω τον μπροστα ανεμηστηρα

ο πλαινος θα φυγει επισης γιατι πιανει στο Ψυγειο της Η50

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι νομ΄πιζω ότι γίνεται βάζοντας έναν ανεμιστήρα από μέσα για push και από έξω το ψυγείο και να βιδώσεις από μέσα τις βίδες με το fan στο ψυγείο και άμα θες βάζεις και ένα fan ακόμη από έξω για pull.Απλά μετράς πόσο μήκος πρέπει να είναι οι βίδες που θα χρησιμοποιήσεις.Και βουαλά,το πρόβλημα λύθηκε!Ελπίζω:rubik:!

Link to comment
Share on other sites

@venom7 αυτο ακριβως το ειχα σκεφτει κ εγω να το κανω στο δικο μου (Cosmos S)

αλλα το προβλημα μου ειναι πως θα περασω τα σολινακια για να περασουν απο τις τριπες που εχει (ασε που μπορει στο κουτι του παιδιου να μην εχει καθολου τρυπες)?

η μονη λυση ειναι να βγαλεις τα σολινακια η απο τη μερια του ψυγειου η απο την αντλεια να τα περασεις απο τις τρυπες και μετα να μoνταρεις. δεν ξερω ομος κατα ποσο λεει να το κανεις αυτο για τυχον διαροες μετα :/

Link to comment
Share on other sites

Παίδες τα σωλινακια είναι fixed πάνω στην αντλία οπότε εάν δεν γνωρίζεις την κατασκευή όπως εγώ καλή ώρα τότε πιθανόν να καταστρεψω την συσκευή το σκέφτηκα τον τροπο που λέτε αλλά δυστυχώς δεν γίνεται ίσως ο μόνος τρόπος θα ήταν να ανοιχτουν όλα τα λαμαρινακια που καλύπτουν όλες τις pci slots στο πίσω μέρος του κουτιου και να περάσει το ψυγείο από μέσα προς τα έξω και πάλι όμως ψηλοδυσκολο το κόβω

Link to comment
Share on other sites

Βάλε την Η50 με τον ανεμιστήρα της σε ορθόδοξη διάταξη (exhaust) στο πίσω μέρος του κουτιού και μην αλλάξεις τη φορά στους υπόλοιπους ανεμιστήρες. ΑΝ δεν καλυφθείς από επιδόσεις, κότσαρε άλλον έναν ανεμιστήρα απ'εξω με λίγη πατεντούλα (τρύπες στη λαμαρίνα, δετικά, κτλ κτλ). Αν ο πλαϊνός 220άρης πετάει αέρα προς τα μέσα ακόμη καλύτερα!

Δε θα δεις καμία ιδιαίτερη διαφορά/βελτίωση με την προσθήκη του δεύτερου ανεμιστήρα (push/pull), παρά μόνο αύξηση θορύβου...

Link to comment
Share on other sites

Η CPU βαράει 50c σε idle & 80 σε full load και είναι στις μανισιες ρυθμησεις

Και απενεργοποιησα και την επιλογή cool n quiet μια βοήθεια ρε παιδιά θα μου μείνει η CPU. Στο χέρι την έχω βάλει σε στάνταρ διάταξη να βγάζει αέρα και push n pull έβγαλα τον πλαινο ανεμηστηρα γιατί δεν χωρούσε

Πως μπορώ να ανεβασω τις στροφές του ανεμηστηρα ? έχω απελπιστει

Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησα τις οδηγειες του manual

Ο ανεμηστηρας από που ανεβάζει στροφές ?

Επίσης πρέπει να ακούγεται κάποιος ήχος από την αντλία εγώ δεν ακούω Κατι ιδιαιτεροβ

καμία βοήθεια ρε παιδιά; το εχω βάλει να λειτουργει σε Idle εδω και αρκετη ωρα και η θερμοκρασια δεν πεφτει κατω απο 60 c δεν εχω ξανατολμησει να τρεξω κατι βαρυ πχ παιχνιδι γιατι θα χτυπησει παλει 80ρια :suicide2:

Ευχαριστώ για την βοήθεια κάηκε ο επεξεργαστης

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.