Jump to content



Αλλαγη CPU


Lucio

Recommended Posts

Γεια σε ολους.Οπως βλεπεται στην υπογραφη μου , αν αλλαξω τον CPU και παρω τον Intel Core 2 Quad Q9400 θα τον υποστηριζει η μητρικη μου χωρις BIOS Update ? Αν οχι , ποιους τετραπυρηνους υποστηριζει η μητρικη μου χωρις ομως να κανω BIOS Update ( δεν ξερω να κανω ) ? Δεν θελω να αλλαξω socket απλα στα καινουργια games με τους τετραπυρηνους δεν θα εχω παραπανω επιδοσεις ? Αναμενω απαντησεις !!!!

Υ.Γ:Επειδη δεν εχω αλλαξει ποτε επαιξεργαστη κρατοντας το ιδιο λειτουργικο, αν αλλαξω τον επαιξεργαστη θα χρειαστω και format ???

Link to comment
Share on other sites

Η μητρική σου υποστηρίζει τον επεξεργαστή από το bios 2001 και μετά οπότε πρέπει να δεις ποιο έχει πάνω αυτή τη στιγμή.

Ανάλογα με το bios που έχει η μητρική βλέπεις εδώ ποιους μπορείς να βάλεις χωρίς update.

Format χρειάζεσαι συνήθως αν αλλάξεις μητρική.

Στα παιχνίδια νομίζω πως δεν θα έχεις πολύ μεγάλη διαφορά.

Περίμενε βέβαια να ακούσεις και απόψεις άλλων μελών για να μην σε πάρω στον λαιμό μου.

Link to comment
Share on other sites

1. Κατεβαζεις το latest bios απο εδω -> http://support.asus.com/download/download.aspx?SLanguage=en-us

2. To βαζεις σε ενα flashaki (αφου κανεις unzip εννοειται)

3. Restart

4. Πατας DEL για να μπεις bios

5. Πας στην καρτελα/επιλογη που λεει EZ Flash η κατι τετοιο

6. Επιλεγεις το flashaki , αυτο βρισκει το αρχειο bios που εχεις μεσα , πατας Enter, περιμενεις και το κανει μονο του.

Απο 2πυρηνο σε 4πυρηνο θα δεις διαφορα σε μερικα παιχνιδια, ειδικα αν μπορεσεις και τον πας στα ιδια ρολογια που εχεις τωρα τον 6400. Πιστευω αξιζει και ας μην αλλαξεις μητρικη.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε.Οχι τπτ αλλο αλλα θελω να πουλησω και την καρτα μου και να παω σε τουλαχιστον μια 5870 και πιστευω οτι με τον ε6400 θα τρωω ασχημο bottleneck.Mε τον τετραπυρηνο θα ειναι οκ μια 5870 ?

Υ.Γ : Αν κανω απο τωρα το BIOS Update εχοντας τον ε6400 πανω θα επειρεαστει τπτ ? η θα ειμαι μια χαρα .

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.