Jump to content



αγορα ψυγειου. nofrost Vs κλασσικο συστημα ψυξης


sofix

Recommended Posts

θελω να αγορασω ενα μεσαιο ψυγειο γυρω στα 1.5 υψος και στα 220 λιτρα..

εχω καταληξει εδω

LG

GNV262SCA

No Frost με συνολική καθαρή χωρητικότητα 213lt, ψηφιακοί Αισθητήρες & Moist Balance Crisper

Indesit

BAN13 61724

Συνολική χωρητικότητα 330 λίτρα.Γυάλινα ράφια.Κλασσικό σύστημα ψύξης.Ενεργειακή κλάση Α.

ειναι και τα 2 ενεργειακη κλαση Α.αυτο σημαινει ιδια καταναλωση?

να προτιμησω το nofrost ή να τσιμπησω το τεραστιο που ειναι σε προσφορα?

δεν με ενοχλει να κανω μονος αποψυξη μια στο τοσο,αλλά αν καιει τα κερατα του το μεγαλο,ας θυσιασω χωρητικοτητα για την οικονομια..

μονος μενω και το lg μου φτανει απο λιτρα..πανω απο 300 δεν δινω ουτε ευρω..

κανενας ψυκτικος να μας πει τι λενε απο καταναλωση?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν καταλαβα ποτε τη χρησιμοτητα της καταψυξης στο κατω μερος.

αν εισαι γιαγια και σε ποναει η μεση,αντε να κατεβασεις παγωμενο κοτοπουλο βαρους 5 κιλων απο το 1,80 ...

προβλημα με τη μεση δεν εχω,οποτε το ερωτημα παραμενει..

καινε το ιδιο?

περισσοτερα λιτρα στην ιδια τιμη ή nofrost?

Link to comment
Share on other sites

no frost χαλαρα ομως...

Το κλασσικο ειναι βασανο να το αποψυξεις ενω το νο φροστ δεν εχει προβλημα.

Καταψυξη στο κατω μερος rules (ερχετε σε αντιδιαστολη με το νοφροστ :p)

Link to comment
Share on other sites

man,πλακα εκανα πριν,δεν εχω ιδεα γιατι βαζουν την κατ/ξη κατω..εμενα με βολευει παντως..

αν 80% ανοιγοκλεινεις συντηρηση αποφευγεις 80% σκυψιμο για να πιασεις λαχανικα που ειναι συνηθως στο χαμηλο ραφι..

Link to comment
Share on other sites

Στο NoFrost χαλαρα λεμεε...

Αφου εισαι alone, και τα 200 λιτρα καλα ειναι.

Το οτι εχουν ενεργειακη κλαση Α δεν σημαινει οτι εχουν την ιδια καταναλωση (λογικα, το μεγαλο θα εχει και μεγαλυτερη καταναλωση).

Link to comment
Share on other sites

καλημέρες

ελπίζω να μην είναι πολύ καθυστερημένη η απάντηση.

αυτό που πρέπει να κάνεις οπωσδήποτε για να είσαι σίγουρος για το ποιο είναι το πιο οινονομικό είναι να πάς να δείς την περιβόητη ετικέτα που λέει την ενεργειακή του κλάση.

δίπλα απο τη στήλη με τα γράμματα A, B, C, D, E, κοκ υπάρχει και ένας αριθμός (για τα ψυγεία τριψήφιος) που ανταποκρίνεται στο πόσες κιλοβατόρες (KWh) καταναλώνει στη διάρκεια ενός έτους (υπο Κ.Σ. πάντα). Οσο πιο μικρός είναι αυτός ο αριθμός, τόσο πιο λίγο καίει και άρα είναι πιο οικονομικό.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρες

ελπίζω να μην είναι πολύ καθυστερημένη η απάντηση.

αυτό που πρέπει να κάνεις οπωσδήποτε για να είσαι σίγουρος για το ποιο είναι το πιο οινονομικό είναι να πάς να δείς την περιβόητη ετικέτα που λέει την ενεργειακή του κλάση.

δίπλα απο τη στήλη με τα γράμματα A, B, C, D, E, κοκ υπάρχει και ένας αριθμός (για τα ψυγεία τριψήφιος) που ανταποκρίνεται στο πόσες κιλοβατόρες (KWh) καταναλώνει στη διάρκεια ενός έτους (υπο Κ.Σ. πάντα). Οσο πιο μικρός είναι αυτός ο αριθμός, τόσο πιο λίγο καίει και άρα είναι πιο οικονομικό.

γνωριζω για την περιβοητη ετικετα,αλλα τα εν λογω ψυγεια δεν τα βρηκα καπου σε εκθεσιακο κοματι να δω τι γραφουν πανω..

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει και ένας αριθμός (για τα ψυγεία τριψήφιος) που ανταποκρίνεται στο πόσες κιλοβατόρες (KWh) καταναλώνει στη διάρκεια ενός έτους (υπο Κ.Σ. πάντα). Οσο πιο μικρός είναι αυτός ο αριθμός, τόσο πιο λίγο καίει και άρα είναι πιο οικονομικό.

Ψαχνομαι τωρα τελευταία κι εγώ για το συγκεκριμένο θέμα αλλά δεν εβγαλά ακρη ώς προς τις τυποποιημένες συνθήκες που υπολογίζεται αυτή η κατανάλωση στο έτος.

Πχ έχω ενα ψυγείο 40+ετίας ύψους 1.50 πλάτους 65 cm και βάθους 60cm. Προφανώς αν έμπαινε κάτι τέτοιο σε ενεργειακή κλίμακα θα ήταν κάτω απ το Ζ :p

Όπως και να χει, με ένα energy meter πρίζας μέτρησα ότι με μέτριο γέμισμα και χαλαρή χρήση κατανάλωνε από 1200 ως 1600 watt την ημέρα με θερμοκρασία περιβάλλοντος από 30 ως 33 βαθμούς κελσίου. Προφανώς όταν μειώνεται η θερμοκρασία περιβάλλοντος πχ κοντά στους 20 βαθμούς η κατανάλωση μειώνεται δραματικά. (δεν έχω μετρήσει ακριβώς αλλά είναι αισθητό παρατηρώντας το χρόνο που λειτουργεί ο κομπρέσας.

Ας πω χοντρά χοντρά ότι κατά μέσο όρο αν βάλουμε από τις ψυχρότερες ως τις θερμότερες μέρες, το συγκεκριμένο ψυγείο θα καίει κατά μέσο ορό 1KWh την ημέρα ή 365KWh το χρόνο.

Αν πάω τώρα σε ένα σύγχρονο ψυγείο αντίστοιχων διαστάσεων με τη σακαράκα που περιέγραψα παραπάνω: Έχουμε κάτι τέτοιο http://www.aposto.gr/full_product.php?prod_id=P1KVT2900A που υπόσχεται ότι είναι ενεργειακής κλάσης Α+ και καταναλώνει 250ΚWh το χρόνο υπό τις κανονικές συνθήκες που λέμε (ή 700Watt την ημέρα ΜΟ).

Για το συγκεκριμένο αναφέρει: κλιματική κλάση SN-ST (10x-38xC) Αλλά αυτό, απ ότι ξέρω, δείχνει σε ποιό εύρος θερμοκρασίας είναι λειτουργικό το ψυγείο χωρίς να αναφέρεται πουθενά αν αυτό είναι το εύρος θερμοκρασιών που επηρεάζουν τη τυποποιημένη μέτρηση χρόνου.

κι εδώ έρχεται το ερώτημα. Ποιές τέλος πάντων είναι οι συνθήκες κάτω από τις οποίες τα ψυγεία καταναλώνουν την αναφερόμενη ενέργεια?

Γιατί αν η μέτρηση αφορά ξέρω γω: μέση θερμοκρασία 20 βαθμούς +/-5, χωρίς ανοίγματα της πόρτας κλπ τότε να τη βράσω την ενεργειακή κλάση Α+ αν είναι υπό πραγματικές συνθήκες να έχει παρόμοια κατανάλωση με ένα ψυγείο 40αιτίας.

(Οκ δε θα είναι τοσο άσχημα σε καμια περιπτωση αλλά θέλω να βγάλω μια άκρη στο κατα πόσο αξίζει τα λεφτά της η επιλογή ψυγείου υψηλής ενεργειακής κλάσης)

[edit]χμμ τωρα το συνειδητοποίησα. Συγγνώμη για το thread hijack αλλά γενικά αυτό που ρωτάω έχει μια κάποια σχέση με το Θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Αν πάω τώρα σε ένα σύγχρονο ψυγείο αντίστοιχων διαστάσεων με τη σακαράκα που περιέγραψα παραπάνω: Έχουμε κάτι τέτοιο http://www.aposto.gr/full_product.php?prod_id=P1KVT2900A που υπόσχεται ότι είναι ενεργειακής κλάσης Α+ και καταναλώνει 250ΚWh το χρόνο υπό τις κανονικές συνθήκες που λέμε (ή 700Watt την ημέρα ΜΟ).

Για το συγκεκριμένο αναφέρει: κλιματική κλάση SN-ST (10x-38xC) Αλλά αυτό, απ ότι ξέρω, δείχνει σε ποιό εύρος θερμοκρασίας είναι λειτουργικό το ψυγείο χωρίς να αναφέρεται πουθενά αν αυτό είναι το εύρος θερμοκρασιών που επηρεάζουν τη τυποποιημένη μέτρηση χρόνου.

κι εδώ έρχεται το ερώτημα. Ποιές τέλος πάντων είναι οι συνθήκες κάτω από τις οποίες τα ψυγεία καταναλώνουν την αναφερόμενη ενέργεια?

Γιατί αν η μέτρηση αφορά ξέρω γω: μέση θερμοκρασία 20 βαθμούς +/-5, χωρίς ανοίγματα της πόρτας κλπ τότε να τη βράσω την ενεργειακή κλάση Α+ αν είναι υπό πραγματικές συνθήκες να έχει παρόμοια κατανάλωση με ένα ψυγείο 40αιτίας.

(Οκ δε θα είναι τοσο άσχημα σε καμια περιπτωση αλλά θέλω να βγάλω μια άκρη στο κατα πόσο αξίζει τα λεφτά της η επιλογή ψυγείου υψηλής ενεργειακής κλάσης)

καλησπέρα

σχετικά με το θέμα της ''κλιματικής κλάσης'' βρήκα αυτό:

Now every freezer has a ‘climate class’ this tells you a range of temperatures that the freezer can cope with.

The two classes that are most common in the UK are N class and SN class. The N models are those that

Every freezer has a 'climate class' which tells you the range of room temperatures with which it can cope.

In the UK the two most likely ones that you will come across are N class and SN class. The N class models must not be used in rooms that get colder than 16C and with the SN class models they must not be used at room temperatures below 10C. But both work effectively in room temperatures up to 32C. There are other classes that you may see are ST and T. The ST models work well at between 18C and 38C, with the T models between 18C and 43C.

οπότε βάσει των ανωτέρω η ενεργειακή κλάση αντικατοπτρίζει την πραγματικότητα σε ένα κάποιο έυρος θερμοκρασιών περιβάλλοντος, με την κοινή λογική να ορίζει ότι το ιδανικό θα βρίσκεται στο ενδιάμεσο αυτού του εύρος θερμοκρασιών.

ολόκληρο το άρθράκι που περιγράφει και το δίλημα αν το ψυγείο πρέπει να είναι no ftost ή όχι καθώς και ποια τα πλεονεκτήματα της κάθε επιλογής είναι εδώ:

http://www.britain.tv/household_and_diy_freezers.shtml

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοιο είχα διαβάσει κι εγώ.

Για να πω την αλήθεια μου δίνει περισσότερο την εντύπωση ότι αφορά το εύρος θερμοκρασιών που μπορεί να δουλέψει το ψυγείο. Δε διαβάζω πουθενά ότι αυτό είναι το εύρος θερμοκρασιών απ το οποίο εξάγεται η ετήσια κατανάλωση. Και για να πω την αλήθεια αυτό δε θα ήταν δίκαιο, χωρίς να αναφέρεται, γιατί άλλη σημασία έχουν κάποιες KWh κατανάλωσης σε περιβάλλον 10-32oC και άλλη σημασία έχουν οι ίδιες KWh σε περιβάλλον 18-43oC.

Πχ μπορεί να έχουν δύο ψυγεία την ίδια ετήσια κατανάλωση, με το καθ ένα να λειτουργεί στη κλιματική κλάση του. Άλλα αν πάρουμε αυτό από τη θερμότερη κλιματική κλάση και το δουλέψουμε στη ψυχρότερη κλιματική κλάση του άλλου ψυγείου, τότε θα έχει σαφώς χαμηλότερη ετήσια κατανάλωση.

Αν δηλαδή το νούμερο ετήσιας κατανάλωσης εξαρτιόταν από τη κλιματική κλάση του ψυγείου, τότε αυτή θα έπρεπε να είναι αναπόσπαστο στοιχείο της ταμπέλας ενεργειακής κλάσης. (που δεν είναι)

Για να κάθεται ένα νούμερο ανεξάρτητο χωρίς παραμέτρους ανά περίπτωση, θα πρέπει να υπακούει σε κάποιους αυστηρούς-σταθερούς κανόνες καταμέτρησης.

πχ δοκιμή σε περιβάλλον 25 βαθμών για τόσες ώρες, με τόσο % καταλαμβανόμενου χώρου μέσα στο ψυγείο, από υλικά συγκεκριμένης σύστασης, με τόσα ανοίγματα της πόρτας στο 24ωρο που διαρκούν κάποια συγκεκριμένα δευτερόλεπτα.

Αν δεν ακολουθείται αυστηρά από όλους μία τέτοια ρουτίνα καταμέτρησης για όλα τα οικιακά ψυγεία, τότε αυτό το νούμερο υποτιθέμενης ετήσιας κατανάλωσης δεν έχει καμία αξία σύγκρισης.

Θα μπορούσε η κατανάλωση να αφορά τη κλιματική κλάση. (Η ρουτίνα μέτρησης να ρυθμίζεται στα πλαίσια του εύρους θερμοκρασιών που μπορεί να δουλέψει το ψυγείο) Θα έπρεπε αυτό όμως να διευκρινίζεται με συμβολισμό δίπλα στο νούμερο της ετήσιας κατανάλωσης. Ή τουλάχιστον να υπάρχει κάπου μία ξεκάθαρη αναφορά γι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Πριν μερικό καιρό με απασχόλησε το θέμα. Αφού λοιπόν έψαξα για καταναλώσεις σκέφτηκα ότι στην κατανάλωση του Α+ θα πρέπει να προσθέσουμε και το κόστος των βλαβών όποτε αυτές προκύπτουν .

Πήρα τηλέφωνο ένα φίλο μου ψυκτικό αλλά και το σέρβις του φουρλη, Τα μαστόρια μου είπαν λοιπόν ότι στα 10 ψυγεία μιας μάρκας ( Samsung πχ )που παρουσιάζουν βλάβη, ένα παρουσιάζει της Liebherr.

Μου πρότειναν ένα πού έκανε 1300 € περίπου. Ανά τακτά χρονικά διαστήματα γύρναγα τα μαγαζιά ηλεκτρονικών μέχρι που σε ένα από αυτά το βρήκα προσφορά με 700 €.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως αυτο γινετε γιατι υπαρχουν λιγοτερα στην αγορα (και ετσι λιγοτερα γυρνανε στο σερβις?)?

Το ρωταω αυτο γιατι και εμεις ψαχνουμε για ψυγειο και πρεπει να τα λαβουμε σοβαρα υποψιν αν ειναι ετσι... :)

Link to comment
Share on other sites

Μηπως αυτο γινετε γιατι υπαρχουν λιγοτερα στην αγορα (και ετσι λιγοτερα γυρνανε στο σερβις?)?

Το ρωταω αυτο γιατι και εμεις ψαχνουμε για ψυγειο και πρεπει να τα λαβουμε σοβαρα υποψιν αν ειναι ετσι... :)

Έχει χαμηλότερο ποσοστό βλαβών σε σχέση με τα άλλα. Είναι βεβαίως και ακριβότερα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω πριν 4 χρονια διαλεξα ενα NoFrost της εταιριας PITSOS.

Δεν κανει θορυβο και η ψυξη του ειναι δυνατη. Τι εννοω..Τα παγακια τα κανει σε 2 ωρες, με την θερμοκρασια στους -16 (minimum) το καλοκαιρι. Μια φορα εκανε ενα θορυβο, ηρθαν τα μαστορια, αλλαξαν ενα πανελακι και εφυγαν (20 λεπτα δουλιτσα και φυσικα δωρεαν αφου ηταν εντος εγγυησης)

ΥΓ Το πουλαω...:p

Link to comment
Share on other sites

Πριν μερικό καιρό με απασχόλησε το θέμα. Αφού λοιπόν έψαξα για καταναλώσεις σκέφτηκα ότι στην κατανάλωση του Α+ θα πρέπει να προσθέσουμε και το κόστος των βλαβών όποτε αυτές προκύπτουν .

Πήρα τηλέφωνο ένα φίλο μου ψυκτικό αλλά και το σέρβις του φουρλη, Τα μαστόρια μου είπαν λοιπόν ότι στα 10 ψυγεία μιας μάρκας ( Samsung πχ )που παρουσιάζουν βλάβη, ένα παρουσιάζει της Liebherr.

Μου πρότειναν ένα πού έκανε 1300 € περίπου. Ανά τακτά χρονικά διαστήματα γύρναγα τα μαγαζιά ηλεκτρονικών μέχρι που σε ένα από αυτά το βρήκα προσφορά με 700 €.

Σαφώς, τα Liebherr είναι Miele. Αλλά να ξέρεις ότι τα ανταλλακτικά τους είναι ακριβότερα από τις άλλες εταιρίες.

Εγω πριν 4 χρονια διαλεξα ενα NoFrost της εταιριας PITSOS.

Δεν κανει θορυβο και η ψυξη του ειναι δυνατη. Τι εννοω..Τα παγακια τα κανει σε 2 ωρες, με την θερμοκρασια στους -16 (minimum) το καλοκαιρι. Μια φορα εκανε ενα θορυβο, ηρθαν τα μαστορια, αλλαξαν ενα πανελακι και εφυγαν (20 λεπτα δουλιτσα και φυσικα δωρεαν αφου ηταν εντος εγγυησης)

ΥΓ Το πουλαω...:p

Pitsos = Siemens = Bosch, ίδιες συσκευές. Από αριστερά προς δεξιά και η αύξηση τιμής.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά σχετικά μετον θόρυβο.

Εμένα αυτό που πήρα (Whirlpool) μου φάνηκε να κάνει θόρυβο σχετικά με το παλιο (nofrost) που είχα. Φώναξα τους τεχνικούς και ήρθε ένας και μου είπε ότι έτσι κάνουν αυτά, ιδίως τώρα που είναι καλοκαίρι και έχει ζέστη. ΤΟ θέμα είναι αν έλεγε αλήθεια ή καμιά χαζομάρα γιαναφευγει γρήγορα γρήγορα. Δεν έχω μέτρο σύγκρισης για να ελέγξω αν όντως είναι έτσι.

Από την άλλη αν όντως είναι έτσι και το συγκριμένο κάνει θόρυβο (επαναλαμβάνω ΟΤΑΝ λειτουργεί το μοτέρ και όχι πάντα), μπορώ να παραπονεθώ στην εταιρία (στην whirlpool και όχι στην mediamrkt)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.