Jump to content



Θερμοκρασιες HD5850..


RGit7789

Recommended Posts

Φίλε μου στο ξαναέγραψα, δοκίμασε με ανοιχτό το πλαϊνό καπάκι ;)

Φιλε leros ναι το δοκιμασα κ αυτο αρχικα αλλα ελαχιστη διαφορα ειδα (49C στη καρτα και 39C σε CPU/system). Ειδικα τωρα μετα την αλλαγη με το afterburner, το μονο που αλλαζει ειναι οτι φαινεται να διευκολυνει ελαχιστα το fan και η θερμοκρασια μενει στα ιδια. Δεν αξιζει για τη σκονη που εχει να φαει... :(http://a.imageshack.us/img704/4629/opencase.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Εγω φίλε μου θα σου έλεγα να αρκεστείς στο ανέβασμα του fan, που ηδη έκανες, μέχρι να φύγουν οι καύσωνες.

Δε νομίζω ότι αξίζει να μπείς σε έξοδα. Ναι μεν οι θερμοκρασίες σου είναι τσιμπημένες για 5850, αλλά δεν τίθεται θέμα ζημιάς της κάρτας στους 80 και στους 85 βαθμούς κατα τη γνώμη μου.

Κάνε ότι περνάει από το χέρι σου για να διορθώσεις την κατάσταση. δηλ. τακτοποίησε καλά τα καλώδια στο κουτί σου για να διευκολύνεις το airflow, δες μήπως δέχεται και 12άρηδες μπρός πίσω το κουτί, και μην αγχώνεσαι ιδιαίτερα. Περιοδικά να ρίχνεις μια ματιά στις θερμοκρασίες για να τσεκάρεις τι γίνεται και κατα τα άλλα απόλαυσε την καρτούλα σου:)

Link to comment
Share on other sites

Εσυ παιζεις και trifire γι' αυτο τοσο υψηλες idle.Εγω το χειμωνα εχω το πολυ 35.Σε full load ποσο σου πανε?

Σε full load η 86c, 80c και 70c αντιστοιχα! Τωρα τελευταια ανεβαζω το fanακι στο 50% για τις δυο πρωτες μεχρι να φυγουν οι ζεστες.

Link to comment
Share on other sites

@ultraex2005,

Βλεποντας τις θερμοκρασιες και το ποσοστο του ανεμιστηρα καταλαβαινω οτι εχεις στην καρτα σου το δικο μου bios.

Εαν ειναι ετσι, τοτε δεν ειναι κανονας για ολες τις 5970, μιας και το bios μου εχει (εκτος των αλλων) και special ρυθμισεις στα θεματα temp/fan.

Link to comment
Share on other sites

Σε full load η 86c, 80c και 70c αντιστοιχα! Τωρα τελευταια ανεβαζω το fanακι στο 50% για τις δυο πρωτες μεχρι να φυγουν οι ζεστες.

Mια χαρα εισαι φιλος.Για trifire εισαι special..Και εγω σε full με το fan στο ~50% ενα 75αρι το χτυπαω.Single 5850 900/1175

Link to comment
Share on other sites

@atiman για να καταλαβω δηλαδη παει πολυ καλυτερα απο αλλες καρτες 5970?

ακομη και απο μικροτερες 5850 ας πουμε σε θεματα θερμοκρασιων που βλεπω

1ον ειναι περιπτωση και παει καλα [ας πουμε καλυτερα η πιο κρυα τσιπακια]

2ον πρεπει να ανησυχω για κατι? βλεπεις κατι που δεν βλεπω εγω?

3ον πρεπει να διορθωσω κατι? ρυθμισεις φαν κλπ το εχω παντα auto

Link to comment
Share on other sites

Οχι, το αντιθετο.

Στα συγκεκριμενα bios, οπως τα εχω φτιαξει, εχει ληφθει ειδικη μεριμνα στο θεμα θερμοκρασιες - στροφες - ησυχια - αποδοση - υπερχρονισμος - ασφαλεια.

Η ρυθμιση αυτη δεν υπαρχει σε καμια αλλη 5970 με bios του "εμποριου" και το αποτελεσμα ειναι πολυ καλυτερο.

Ασφαλως και δεν βλεπω το παραμικρο "κακο".

Ασφαλως και πρεπει να αφησεις την κατασταση στο auto.

Χαρηκα που ειδα αυτα τα αποτελεσματα...!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για την ιστορια, μπορεσα να βρω την Zalman VF3000A απο συγγενικο μου προσωπο στην Αγγλια στα 45. Μολις την περασα. Τα αποτελεσματα ειναι εκπληκτικα παρολο που δεν αλλαξα case. 15C κατω η θερμοκρασια στην HD5850 και 7-8C στο συστημα μιας και φαινεται boostαρει λιγο και το συνολικο airflow στο κουτι.

Μιλαμε παντα για ενα case 3-4 χρονων με μονο 2 9αρηδες επανω και ελαχιστο ελευθερο χωρο πλεον. Με ενα πιο συγχρονο case θα γινει ψυγειο! Την προτεινω ανεπιφυλακτα κ ας τσιμπαει λιγο στη τιμη! ;)

Link to comment
Share on other sites

FuMark (stability test, Xtreme burning, 765/1125) 62-63C max επι ενα 10λεπτο. Σε σχεση με το 87αρι της default ψυκτρας ειμαστε 28-29 βαθμους κατω! Για το θορυβο δεν θα σχολιασω τπτ γιατι θα προσβαλω τις ψυκτρες της ATi...

http://a.imageshack.us/img829/4390/fumarkzalman.jpgΛεω να μην πειραξω τα ρολογια για σημερα, μιας δεν θελω να ζορισω τα heatsinks που ειναι ακομη χαλαρα. Απο αυριο που θα εχουν κολλησει κανονικα θα την "τσιταρω" λιγο... ;)

Link to comment
Share on other sites

Πριν καμια 10αρια μερες που την εψαχνα δεν υπηρχε πουθενα Ελλαδα ρε γμτ... :slap:

Δε βαριεσαι ομως, απο τη στιγμη που βγηκε στα ιδια κ καλυτερα, χαλαλι το τρεξιμο του ξα. :p

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχ επρεπε να κανα τον κινεζο οταν μου ειπε 7 λιρες το royal mail να μου εβγαινε τζαμπα... :p

Aλλα οχι, 45 ευρα βγηκε μαζι με τα μεταφορικα :)

Οι στροφες των ανεμιστηρων ρυθμιζονται κανονικα απο το bios της καρτας?

Edit: Τωρα ειδα οτι εχει ρυθμιστη στροφων.Τεσπα παντως ειναι κορυφαια λυση.

Link to comment
Share on other sites

Soz παιδες εδινα μαθημα και ημουν στην πιεση. Σημερα βρηκα λιγο χρονο και περασα και τον fanmate (το fan controller της zalman). Εκανα κ μια ψιλοανακαταταξη στα slots και στα καλωδια μεσα στο κουτι αν και δεν ξερω αν βοηθησε ή οχι.

Αυτη τη στιγμη λοιπον, μεσημερακι Θεσ/νικη με 31-32C στο δωματιο μετρησα (οπου load = 10mins στο fumark windowed 1680x1050, stability test, Xtreme burning):

idle (157/300)

GPU: 41C

VRM: 38C

Fanmate: min

load (765/1125)

GPU: 67C

VRM: 84C

Fanmate: min

load (765/1125)

GPU: 63C

VRM: 71C

Fanmate: max

o/c load (850/1200)

GPU: 70C

VRM: 91C

Fanmate: min

o/c load (850/1200)

GPU: 65C

VRM: 78C

Fanmate: max

Αν θελετε οτιδηποτε αλλο info πειτε μου, αν και οι μετρησεις αυτες εχουν σημασια μονο αν τις συγκρινετε με τις παλιες. Το case ειπαμε ειναι πολυ μετριο και δεν εχουν και πολυ σχεση με τις πραγματικες δυνατοτητες της ψυκτρας. Σε ενα αξιολογο case οι θερμοκρασιες μπορει να ειναι απο 8 ως 10C χαμηλοτερα...

Εγω παντως ειμαι απολυτα ικανοποιημενος για αυτο που ηθελα. :)

Link to comment
Share on other sites

Και μενα μ φανηκαν λιγο τσιμπημενες γενικα οι θερμοκρασιες σε σχεση με αυτες που μετραγα το σαββατο, αλλα δεν μπορω να βγαλω standard συμπερασματα με το γεροVero.

Απο ηχο καμια σχεση με της μανας της. Βαζοντας το fanmate στο max χρειαστηκε να βαλω το αυτι μου διπλα στο tower για να καταλαβω διαφορα. Μεχρι που φοβηθηκα μην δεν το εχω συνδεσει σωστα...lol

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.