Jump to content



Θερμοκρασιες HD5850..


RGit7789

Recommended Posts

@Rgit 7789 ρε αυτοι της ζαλμαν μπας και βαλανε παρα πολυ αργοστροφους

ανεμιστηρες ενω θα μπορουσε να παει καλυτερα ενταξει ειπαμε

να κοψουμε λιγο το θορυβο σε σχεση με την μαμα ψυκτρα αλλα καμμια φορα το παρακανουνε σιγουρα ομως εμφανιζεσαι πολυ βελτιωμενος συγκριτικα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

oi 5850 ειναι τελικα ολιγον αχρηστες στο κλοκαρισμα των μνημων...μην το κανετε πολυ, αδικα τρελες θερμοκρασιες πανω...εγω ανεβασα 200 μεγαχερτζ τον πυρηνα και ανεβηκα μονο 5 βαθμους...ενω η μνημη αν ανεβει αλλαζει δραμματικα η κατασταση...η συμβουλη μου, σε οσους κλοκαρουν, να ανεβασουν στο μεγιστο σταθερο τον πυρηνα, και να εχουν οσο κατα το δυνατον χαμηλα τη ταχυτητα μνημης, δοκιμαζοντας συχνα τα msi korbustor / furmark, ωσπου να εχουν λογικες θερμοκρασιες, και να μην "ακουνε" δυνατα το ανεμηστιρακι για να εχουν και την απολυτη σταθεροτητα σε πολυωρο παιχνιδι... :):clap:

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν βάλει καθόλου αργόστροφους ανεμιστήρες στην εν λόγω ψύκτρα....αν τους τσιτάρεις σου παίρνουν τα αυτιά αλλά κάνουν δουλειά....προσωπικά σε παιχνίδια τους φουλάρω με τον ελεγκτή της Zalman και είμαι κομπλέ !!

Link to comment
Share on other sites

Απο ηχο καμια σχεση με της μανας της. Βαζοντας το fanmate στο max χρειαστηκε να βαλω το αυτι μου διπλα στο tower για να καταλαβω διαφορα. Μεχρι που φοβηθηκα μην δεν το εχω συνδεσει σωστα...lol

Δεν έχουν βάλει καθόλου αργόστροφους ανεμιστήρες στην εν λόγω ψύκτρα....αν τους τσιτάρεις σου παίρνουν τα αυτιά αλλά κάνουν δουλειά....προσωπικά σε παιχνίδια τους φουλάρω με τον ελεγκτή της Zalman και είμαι κομπλέ !!

κατσε αυτος λεει δεν ακουγεται @ΜΟS εσυ λες σου παιρνει τα αυτια

ποιον να πιστεψω τωρα

παντωs μια zalman παλιοτερα που ειχα vf1000 ηταν πολυ αθορυβη

Link to comment
Share on other sites

Με το ελεγκτή που γίνει η Zalman παίρνοντας τροφοδοσία από τρίπινο της μητρικής το οποίο μέσω του bios του έχω δώσει στα full και επίσης τον ελεγκτή στο φουλ κάνει φασαρία αλλά μεν κρατάει την θερμοκρασία στους 32 idle !!

Link to comment
Share on other sites

Με το ελεγκτή που γίνει η Zalman παίρνοντας τροφοδοσία από τρίπινο της μητρικής το οποίο μέσω του bios του έχω δώσει στα full και επίσης τον ελεγκτή στο φουλ κάνει φασαρία αλλά μεν κρατάει την θερμοκρασία στους 32 idle !!

Ακούστε εδώ για παράδειγμα, θα καταλάβετε....φυσικά δεν το έχω βάλει πολύ κοντά στην κάρτα...

Sound clip.rar

Link to comment
Share on other sites

Με το ελεγκτή που γίνει η Zalman παίρνοντας τροφοδοσία από τρίπινο της μητρικής το οποίο μέσω του bios του έχω δώσει στα full και επίσης τον ελεγκτή στο φουλ κάνει φασαρία αλλά μεν κρατάει την θερμοκρασία στους 32 idle !!

MOS για εξηγησε λιγο αν μπορεις την διαδικασια με το τριπινο μεσω bios γτ εμενα μου φαινεται ειναι ψοφιο με τις default.

Οπως ειπα κ παραπανω με το ζορι ακουγεται και μου ειχε κανει εντυπωση. Καμια σχεση με το clipακι σου.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς έτσι έκανε και εμένα στην αρχή, εντελώς ψόφιο λέω εντάξει δίκιο είχε το φιλαράκι μου από το thelab.gr πετύχαμε εντελώς αθόρυβη ψύκτρα....αμ δε...

Το τρίπινο που παίρνω από την μητρική είναι το System Fan 2 του bios το οποίο το δίνω full power που σημαίνει ότι στροφές μπορεί να βγάλει ο ανεμιστήρας που είναι συνδεδεμένος...έτσι λοιπόν ο ελεγκτής της Zalman παίρνει ο μέγιστο ρεύμα και ανάλογα που τον έχεις δίνει και τις στροφές στους δύο ανεμιστήρες, οι οποίοι όταν πάρουν τις μέγιστες στροφές σκίζονται στο θόρυβο αλλά και στην ροή του αέρα !!

Link to comment
Share on other sites

Ακούστε εδώ για παράδειγμα, θα καταλάβετε....φυσικά δεν το έχω βάλει πολύ κοντά στην κάρτα...

τι ειναι τουτο ρε αυτο ειναι τρακτερ

ουτε η 5970 δεν κανει ετσι:p

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα κάρτας, είναι της Zalman VF3000A η οποία κάνει έτσι όταν είναι στα φουλ.....η μαμά (ψύκτρα) της 5850 έκανε πολύ χειρότερα και φυσικά με υψηλότερες θερμοκρασίες....

Γενικά όταν παίζω παιχνίδια την φουλάρω για να την έχω δροσερή !!

Link to comment
Share on other sites

Σε load πόσους βαθμούς φτάνει ο πυρήνας με την VF3000A?

Έχω την vf1000 στην 5850,σε στοκ ρολόγια και τη zalman στο ήσυχο setting δεν περνάω τους 60 βαθμούς τώρα που φύγαν οι ζέστες.

Αν είναι πιο αποδότική η VF3000A ψήνομαι να την πάρω για να είμαι σε oc καταστάσεις πιο άνετος.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ διαφωτιστικό το κλιπάκι του MOS, πράγματι 2 92άρηδες στις 2500σαλ (τόσες λεν τα specs της Zalman) σε full throttle κάπως έτσι πρέπει να ακούγονται...

Εκείνο που με παραξενεύει κάπως βέβαια είναι ότι τις θερμοκρασίες με τη Zalman που περιγράφει ο RGit7789 στην προηγούμενη σελίδα, εγώ τις είχα με stock-cooler (και χαμηλότερες!) χωρίς να παρατηρήσω rotation μεγαλύτερο του 24%. Υπάρχουν μαρτυρίες για sensors που λένε ότι νά'ναι στις 5850 ή γενικά έχουμε τέτοια κρούσματα? Nα ανησυχώ για αυτά που καταγράφονται?

Link to comment
Share on other sites

FuMark (stability test, Xtreme burning, 765/1125) 62-63C max επι ενα 10λεπτο. Σε σχεση με το 87αρι της default ψυκτρας ειμαστε 28-29 βαθμους κατω! Για το θορυβο δεν θα σχολιασω τπτ γιατι θα προσβαλω τις ψυκτρες της ATi...

http://a.imageshack.us/img829/4390/fumarkzalman.jpgΛεω να μην πειραξω τα ρολογια για σημερα, μιας δεν θελω να ζορισω τα heatsinks που ειναι ακομη χαλαρα. Απο αυριο που θα εχουν κολλησει κανονικα θα την "τσιταρω" λιγο... ;)

Σε load πόσους βαθμούς φτάνει ο πυρήνας με την VF3000A?

Έχω την vf1000 στην 5850,σε στοκ ρολόγια και τη zalman στο ήσυχο setting δεν περνάω τους 60 βαθμούς τώρα που φύγαν οι ζέστες.

Αν είναι πιο αποδότική η VF3000A ψήνομαι να την πάρω για να είμαι σε oc καταστάσεις πιο άνετος.

εσυ πως εχεις 60 βαθμους με την zalman vf 1000 με ενα ανεμιστηρα?

σιγουρα παιζουν ρολο και αλλοι παραγοντες αλλα μου κανει εντυπωση

γιατι η vf 1000 ειχε φτιαχθει για προηγουμενες γενιες πχ 4850

Link to comment
Share on other sites

Ναι με τον ανεμιστήρα στο φουλ είναι αυτή η θερμοκρασία με την θερμοαγώγιμη Arctic Ceramique, η οποία μου τελείωσε και που θα βρω τώρα :(

edit: @ultraex2005. Επειδή μάλλον ο RGit7789 δε έχει φουλ τον ανεμιστήρα, αλλά και πάλι.....πιστεύω παίζει ρόλο και η πάστα !!

Link to comment
Share on other sites

Κυρίως επειδή δεν μιλούσα για furmark,αλλά για νορμάλ gaming και κατά δεύτερο λόγο γιατι τα στοκ ρολόγια της 5850 δεν είναι 765/1125 που έχει βάλει ο RGit7789.

Αν κάνω μια άμεση σύγκριση με τα ίδια ρολόγια σε furmark και σε χαμηλές στροφές η vf1000 σκαρφαλώνει γρήγορα τους 79+..

@Ερνέστος

νομίζω,full χαλκός πρέπει να είναι,τα έχει φάει τα ψωμιά της από εποχή 8800gt xD

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.