Jump to content



Θερμοκρασιες HD5850..


RGit7789

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια,

θα ηθελα να ρωτησω αν ειναι φυσιολογικο για μια MSI Radeon HD5850 να κραταει γυρω στους 50-52C σε idle κατασταση. Το fan ειναι στα 23%. Επισης η θερμοκρασια της CPU (Core2Duo E6750) ειναι 43C και της motherboard 41C. Ολα βαση το Everest παρακατω παντα. Τα βρισκεται ...normal??

everestx.jpg

PS: Η θερμοκρασια του δωματιου ειναι γυρω στους 28-30C με A/C...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Νομίζω είναι νορμάλ, παίζει μεγάλο ρόλο και το κουτί τί ποσά αέρα μπαινοβγάζει.

Με μέτρια κουτιά από θέμα ροής αέρα έχω 52 βαθμούς σε 9600 gt με 10% φουρφούρι

και φίλος με 8600 gt ανεβάζει και 60 με 15% .

Τώρα οι έμπειροι που έχουν ήδη 5850....ξέρουν καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Για δοκιμασε να βαλεις κανα ανεμιστηρι να χτυπαει την καρτα μηπως ριξεις λιγο την 50αρα ή δοκιμασε να κατεβασεις λιγο την θερμοκρασια που εχεις μιας και εχεις a/c.

Πολλοί δεν είναι ρε παιδιά 50C? Έχω 41C idle-temp καλοκαιριάτικα με 21% fan-speed σε Sapphire 5850...

Το καλοκαιριατικα φιλε μου ειναι υποκειμενικο. Ολα εχουν να κανουν με την θερμοκρασια που εχει ο καθενας στον χωρο του. Κοιτα εδω http://www.thelab.gr/showpost.php?p=1062868463&postcount=27 και θα καταλαβεις.

Link to comment
Share on other sites

Για δοκιμασε να βαλεις κανα ανεμιστηρι να χτυπαει την καρτα μηπως ριξεις λιγο την 50αρα ή δοκιμασε να κατεβασεις λιγο την θερμοκρασια που εχεις μιας και εχεις a/c.

Το καλοκαιριατικα φιλε μου ειναι υποκειμενικο. Ολα εχουν να κανουν με την θερμοκρασια που εχει ο καθενας στον χωρο του. Κοιτα εδω http://www.thelab.gr/showpost.php?p=1062868463&postcount=27 και θα καταλαβεις.

Τσιμεντόπλακα έχω από πάνω, το δωμάτιο είναι ζεστό και ενίοτε φούρνος. Αν ο φίλος έχει ζεστό δωμάτιο και ψόφιο airflow, οι θερμοκρασίες κρίνονται ως φυσιολογικές. Σε διαφορετική περίπτωση, κάτι τρέχει με την κάρτα...

Link to comment
Share on other sites

Την καρτα την εχω λιγοτερο απο μηνα και δεν νομιζω να φταιει η ιδια. Το μετριο Vero mid tower (με δυο 9αρηδες, μπρος-πισω) που εχω, σε συνδυασμο με το δωματιο που χωρις a/c γινεται χαλαρα φουρνος (4ος οροφος και απο πανω ταρατσα) πρεπει να την κανουν την δουλεια. Κι επειδη την εχω ξαναπαθει με την παλια μου HD2900 να σιγοψηνεται, τωρα το πηρα απο φοβο και ειπα να ρωτησω γτ κ εγω αλλου κατι idle 40αρια διαβαζω...

Σε full load με το FuMark (stability test, Xtreme burning mode) χτυπαει γυρω στους 86-87C:

fumark.jpg

Link to comment
Share on other sites

για 5850 πιστευω η θερμοκρασια σου ειναι ψηλα

5970 idle 44 βαθμους μιση ωρα ηρεμια

δωματιο[28 βαθμους]

newpicture017.png

Uploaded with ImageShack.us

και εδω full load μιση ωρα fumark-[combustor] 70 βαθμους 15 λεπτα [παραπανω δεν παει με τιποτε]

newpicture020.png

Uploaded with ImageShack.us

και εδω με overclock 900-1250 74 βαθμους 10 λεπτα [επισης δεν παει παραπανω] ολη μερα να το χω

newpicture022.png

Uploaded with ImageShack.us

υγ κατι παιζει με το airflow η κατι ανεβαζει θερμοκρασια στην καρτα

Link to comment
Share on other sites

Τσεκαρα θερμοκρασιες και in-game γτ οντως το FuMark ειναι λιγο υπερβολικο. Κανα τεταρτο μεσα στο Metro2033 λοιπον με ολα τα settings στο full η θερμοκρασια εφτασε τους 80C... Δεν ξερω τι γινεται αλλα δεν ειμαι διατεθειμενος να χασω και δευτερη καρτα απο υπερθερμανση.

fanep.jpg

Προς το παρον εφτιαξα ενα custom fan controller απο το Afterburner για να κανω πιο δραστηριο το coolerακι. Τωρα με 34% στο fan εχω 45-46C. Θα αποφυγω να την ζορισω περαιτερω μεχρι να δω τι θα κανω.

Μια aftermarket ψυκτρα στη καρτα θα εφερνε αποτελεσματα ή λογω του μετριου case θα ηταν τζαμπα λεφτα? Επειδη προσφατα πηρα την 5850 και εκανα μια επεκταση στη ram ειμαι σφιχτα οικονομικα. Οποτε λεω να αποφυγω αν μπορω το νεο case μιας και δεν θελω να παρω οτι'ναναι. Παιζει να βρεθει στην Ελλαδα κατι τετοιο: http://www.zalman.com/eng/product/Product_Read.asp?idx=385?

Οποιαδηποτε αλλη προταση δεκτη.

Link to comment
Share on other sites

@ultraex : Με τι τάση παίζεις στα 900/1250???

παιζω με atiman βιος:clap: [1.162] unlock asus

και παει 920-930 max με αυτο το ρευμα

950 max θελει 1.25

980max θελει 1.3

ολα δοκιμασμενα με fumark και vantage

μετα τιποτε

Link to comment
Share on other sites

Τσεκαρα θερμοκρασιες και in-game γτ οντως το FuMark ειναι λιγο υπερβολικο. Κανα τεταρτο μεσα στο Metro2033 λοιπον με ολα τα settings στο full η θερμοκρασια εφτασε τους 80C... Δεν ξερω τι γινεται αλλα δεν ειμαι διατεθειμενος να χασω και δευτερη καρτα απο υπερθερμανση.

fanep.jpg

Προς το παρον εφτιαξα ενα custom fan controller απο το Afterburner για να κανω πιο δραστηριο το coolerακι. Τωρα με 34% στο fan εχω 45-46C. Θα αποφυγω να την ζορισω περαιτερω μεχρι να δω τι θα κανω.

Μια aftermarket ψυκτρα στη καρτα θα εφερνε αποτελεσματα ή λογω του μετριου case θα ηταν τζαμπα λεφτα? Επειδη προσφατα πηρα την 5850 και εκανα μια επεκταση στη ram ειμαι σφιχτα οικονομικα. Οποτε λεω να αποφυγω αν μπορω το νεο case μιας και δεν θελω να παρω οτι'ναναι. Παιζει να βρεθει στην Ελλαδα κατι τετοιο: http://www.zalman.com/eng/product/Product_Read.asp?idx=385?

Οποιαδηποτε αλλη προταση δεκτη.

Φίλε μου στο ξαναέγραψα, δοκίμασε με ανοιχτό το πλαϊνό καπάκι ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.