Jump to content



απομακρυσμένη διαχείριση/πρόσβαση


deninho

Recommended Posts

Έχω ένα pc me Windows 7 x64 Professional, το οποίο είναι στο χωριό, που μένουν οι γονείς. Επειδή τα τηλεφωνήματα μέσα στο χειμώνα, για τηλεφωνική επίλυση των διαφόρων προβλημάτων είναι σίγουρα, σκεφτόμουν να χρησιμοποιήσω κάποιο πρόγραμμα απομακρυσμένης πρόσβασης, που ουσιαστικά έχεις το desktop του άλλου υπολογιστή, στην οθόνη σου. Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω ποιο είναι το καλύτερο/πιο εύχρηστο κλπ

Εγώ θα βρίσκομαι πίσω από κάποιο pc με windows xp-vista-7, ή στην χειρότερη με κάποια έκδοση Linux

Τι προτείνετε;:rubik:

εδιτ: ψάχνω για κάτι freeware ή έστω χαμηλού κόστους

Link to comment
Share on other sites

Το teamviewer παίζει μέσω wine σε linux αρκετά καλά.

Το LogMeIn είναι καλύτερο γενικά γιατί πατάει πάνω σε browser. Όμως παίζει πολύ καλύτερα σε native windows+IE περιβάλλον κάνοντας χρήση ActiveX.

Θα σου πρότεινα να βάλεις LogmeIn να το ρυθμίσεις να ανοίγει και με τα windows και να μην χρειάζεται να παίρνεις τηλέφωνο στο χωριό για να ανοίξουν το teamviewer. (παίζει να γίνεται να το κάνεις service το teamviewer αλλά δεν το έψω ψάξει).

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα pc me Windows 7 x64 Professional, το οποίο είναι στο χωριό, που μένουν οι γονείς. Επειδή τα τηλεφωνήματα μέσα στο χειμώνα, για τηλεφωνική επίλυση των διαφόρων προβλημάτων είναι σίγουρα, σκεφτόμουν να χρησιμοποιήσω κάποιο πρόγραμμα απομακρυσμένης πρόσβασης, που ουσιαστικά έχεις το desktop του άλλου υπολογιστή, στην οθόνη σου. Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω ποιο είναι το καλύτερο/πιο εύχρηστο κλπ

Εγώ θα βρίσκομαι πίσω από κάποιο pc με windows xp-vista-7, ή στην χειρότερη με κάποια έκδοση Linux

Τι προτείνετε;:rubik:

εδιτ: ψάχνω για κάτι freeware ή έστω χαμηλού κόστους

Ακριβώς για τον ίδιο σκοπό χρησιμοποιώ το freeware UltraVNC.

Είναι server - client πρόγραμμα, αλλά φαντάζομαι μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και από linux pc μιας και έχει και ενσωματωμένο java viewer που τρέχει μέσα στον browser.

Εγκαθιστάς τον server στον windows υπολογιστή που θες να ελέγχεις (το βάζεις να τρέχει και σαν service του συστήματος αν θες), το ρυθμίζεις, ανοίγεις 2 πόρτες (μια για τον client-viewer και μία για τον java viewer) σε firewall, router κτλ, βάζεις και μια υπηρεσία όπως no-ip ή dyndns για να έχεις ανά πάσα στιγμή την ip του απομακρυσμένου υπολογιστή και τελείωσες σε αυτό το άκρο.

Εσύ από τον υπολογιστή σου αν έχεις Win λειτουργικό τρέχεις τον client (ακόμα και από usb flash drive αν δε θες να το εγκαταστήσεις) ρυθμίζεις την ip του απομακρυσμένου υπολογιστή (ή το domain name) και την πόρτα στην οποία ακούει ο server, την ποιότητα της ροής εικόνας ανάλογα με την ταχύτητα της σύνδεσης στο ιντερνετ και πατας connect. Βγαίνει ένα παραθυράκι που ζητάει το password, το γράφεις, πατάς οκ και έχεις μπροστά σου το desktop του απομακρυσμένου υπολογιστή.

Από linux, δεν ξέρω αν λειτουργεί ο viewer που είναι για τα windows μέσω wine, αλλά λειτουργεί ο java μέσα από τον browser. Απλά γράφεις την διεύθυνση και την πόρτα στην οποία ακούει τις http συνδέσεις ο server, φορτώνει ο java viewer, βγαίνει το παραθυράκι που ζητάει το password, το γράφεις, πατάς οκ και έχεις και σε αυτή την περίπτωση μπροστά σου το desktop του απομακρυσμένου υπολογιστή.

Εκτός από τη χρήση του desktop στο μενού πάνω θα δεις ότι έχεις στη διάθεσή σου λειτουργίες όπως file transfer & chat (εμένα αυτά τα 2 με έχουν σώσει!).

ΥΓ 1: Επίσης έχει και κάποια plugin για κρυπτογράφηση της επικοινωνίας με pre-shared κλειδιά αλλά δεν γνωρίζω αν λειτουργούν με τον java viewer.

ΥΓ 2: Οι ρυθμίσεις κτλ αποθηκεύονται οπότε δεν χρειάζονται κάθε φορά, μόνο την πρώτη. Ουσιαστικά όταν θελήσεις την απομακρυσμένη πρόσβαση στον υπολογιστή:

- τρέχεις τον viewer

- πατάς το κουμπί connect

- γράφεις το pass

και μπήκες! Απλά στα έγραψα αναλυτικά για να το συγκρίνεις ευκολότερα με τα άλλα προγράμματα που σου πρότειναν.

Link to comment
Share on other sites

teamviewer ή logmein

Και τα 2 δωρεαν, διαλέγεις όποιο σου κάνει :)

το teamviewer γιατί νομίζουνε όλοι ότι είναι δωρεάν?? Άμα δοκιμάσεις να μπεις πάνω από 10 φορές από τον ίδιο υπολογιστή σε οποιονδήποτε άλλο σε περιορίζει στα 5 λεπτά χρήσης και μετά από μερικές φορές ακόμη σε περιορίζει στο 1:30''. Οπότε δεν κάνει για συστηματική χρήση.

Εάν το logmein είναι όντως εντελώς δωρεάν τότε και εγώ αυτό θα πρότεινα.

Link to comment
Share on other sites

για ακριβως τον ιδιο λογο (support στους γονεις απο εξωτερικο) χρησιμοποιω το teamviewer. Αυτο που λεει ο φιλος παραπανω δεν παιζει.Πολλες φορες το αφηνω για ωρες loggαρισμενο. Επισης εχει πολυ καλυτερη αποκριση απο το logmein. Πολλες φορες το logmein κανει ποση ωρα να σου ανοιξει την πρωτη σελιδα. Επισης το σημαντικο προτερημα εναντι των ****vnc ειναι πως το teamviewer ειναι udp και δε χρειαζεται να ανοιγεις πορτες σε μοντεμ,κτλ. Το μονο που απαιτει ειναι συνδεση στο ιντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

το teamviewer γιατί νομίζουνε όλοι ότι είναι δωρεάν?? Άμα δοκιμάσεις να μπεις πάνω από 10 φορές από τον ίδιο υπολογιστή σε οποιονδήποτε άλλο σε περιορίζει στα 5 λεπτά χρήσης και μετά από μερικές φορές ακόμη σε περιορίζει στο 1:30''. Οπότε δεν κάνει για συστηματική χρήση.

Μήπως δεν έχεις την free έκδοση? (κυκλοφορεί σε 2 - free και επαγγελματική με έξτρα δυνατότητες)

Το έχω χρησιμοποιήσει άπειρες φορές και δεν μου δημιούργησε το παραμικρό πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Την free εκδοση έχω. Εγώ ως επαγγελματίας κάνω συστηματική χρήση, δηλαδή 5-6 φορές/ημέρα από 10 λεπτά κτλ. Ποτέ δεν μου κράτησε πάνω από 10 μέρες, μετά θέλει να το κάνεις από άλλο PC, ούτε το να αλλάξεις IP βοηθάει. Ούτε άμα αφαιρέσεις τα στοιχεία της εφαρμογής και την ξαναβάλεις βοηθάει

Link to comment
Share on other sites

κατι λαθος εχεις κανει, δεν μπορει. το εχω 11 μηνες στους ιδιους υπολογιστες και η χρηση πολλες φορες φτανει μιση-μια ωρα.(ειδικα αν εχουμε να στειλουμε κανενα εμαιλ με attachment... χαμος!)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.