Jump to content



6870 και πρωτο σκορ στο 3DMark V?


def

Recommended Posts

Mπορείς να θεωρήσεις ότι τα ονόματα είναι αντίστοιχα και τις κατανάλωσης. Δλδ δεν ξέρω σε πόσους κατασκευαστές θα άρεσε midrange κάρτα πχ 6770 με δύο pci-e connectors. Προσωπικά περιμένω τους barts 6850/6870 στα 189 και 229 δολλάρια/ευρώ αντίστοιχα, καθώς αυτό είναι και το σημείο στο οποιο πονάει η ati/amd.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 183
  • Created
  • Last Reply
Αυτό που είπα είναι ότι μου φαίνεται χαμηλά η εκτίμηση των δυνατοτήτων τους, δηλαδή θεωρώ ότι με αυτά τα ονόματα το χειρότερο να είναι στο -5% από 5850 και 5870 αντίστοιχα (να πλασάρονται σαν ισάξιες δηλαδή).... αλλιώς νομίζω πως δεν θα τις ονόμαζαν έτσι. επίσης τα ονόματα είναι ενδεικτικά των τιμών. 6850,6870 θα κρατηθουν στα 250-350 και τα ανωτέρω μοντέλα θα χτυπήσουν 350-500 (700 για dual gpu).... κανένα νέο για ημερομηνίες κυκλοφορίας των 6950-6970-6990(χ2)???

P.S.

Aν δουμε τα νούμερα των shader πρέπει να λάβουμε υπόψη μας ότι το παλιό shader cluster είχε 5 shader ενώ το καινούριο 4, άρα με μια απλή μέθοδο των τριών έχουμε ότι 800 shader της 6850 αντιστοιχούν σε 1000 παλιούς και 960 της 6870 αντιστοιχούν σε 1200 . Πρέπει επίσης να λάβουμε υπόψην ότι λογικά το καινούριο cluster είναι πιο γρήγορο από το παλιό. Φυσικά δεν είμαστε σίγουροι για το νούμερο shader cluster των νέων καρτών μια και υπάρχει διαφωνία στα site.

480x4 θα εχει !

Link to comment
Share on other sites

μπα τα τελευταια ακουγονται ασχετα και ακυρα...το πιο αξιοπιστο ειναι αυτο που προερχεται απο το chiphell, οπως και οι leaked φωτογραφιες των υλικων..ποια σελιδα που πασαρουμε ειναι πιο αξιοπιστη απο εκεινοι που ηρθαν εικονες hardware πρωτα..?? παμε παλι, ολα τα αλλα ειναι ακυρα...σιγουρα εως και τα 6770, που θα βγουν νωριτερα τα χαρακτηριστικα θα ειναι αυτα...αφου εχουν και την καταναλωση ακομα...ολα τα specs...το πολυ πολυ να γινουν ελαχιστες αλλαγες, αλλα 1-1,5 μηνα πριν δεν θα αλλαξουν τιποτα λογικα...κοντευουν σε μαζικη παραγωγη...:haha:

post-16088-1416074611,1489_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βασικα εαν κρατησουμε την ιδια αναλογια θα πρεπει το 6770 να εχει το 50% των shaders του μεγαλου! Εκτος εαν εχουμε κατι διαφορετικο που δεν νομιζω!

ισχυει ακριβως αυτο λογικα...η 6870 θα εχει τα διπλα rops + διπλα shaders...οπως στην περιπτωση 5770-5870... :)

Link to comment
Share on other sites

ειλικρινα θα ναι η καλυτερη κινηση που θα κανουν...μην σκεφτονται ουτε για αστειο να δαπανησουν χρημα για δευτερη 5χχχ ενω ψοφαει...ετσι σαν συμβουλη το λεω, και σαν χρηστης cfx, εχω τους λογους μου...

Μπορεις να μου εξηγησεις γιατι η 5ΧΧΧ σειρα ψοφαει; Καθε χρονο που θα βγαινει νεα σειρα θα πρεπει να μας τρωει η τσεπη μας; Λεω εγω τωρα..

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μου εξηγησεις γιατι η 5ΧΧΧ σειρα ψοφαει; Καθε χρονο που θα βγαινει νεα σειρα θα πρεπει να μας τρωει η τσεπη μας; Λεω εγω τωρα..

Ασε τον hyperion να λεει τα δικα του περι ψοφολογιων...

Μια χαρα ειναι η σειρα 58... ειδικα τωρα που στο παζαρι θα βγει τσαμπα πραγμα!

Link to comment
Share on other sites

ωπα μην τα παρεξηγουμε οι τιμες θα ειναι λογικες...εγω ειμαι σιγουρος οτι η αντιστοιχη της 5870-->>6870 αν κρατησει την ιδια ονοματολογια θα αρκετα κατω αρκετα απο 400 ευρω...το θεμα που πρεπει να μας ανησυχει και δεν εχουμε καμια επισημη πληροφορια ειναι η μνημη...1gb ή 2gb...αν οι καρτες βγουν στα 2 gb...υπολογιστε στα +100 ευρω...

δηλαδη αν για παραδειγμα η 1γβ κανει 370 ευρω, η αλλη θα κανει 470 το πολυ...αυτα δεν μου αρεσουν...δυστυχως...ας ελπιζουμε να βγαλει 2 εκδοσεις...δεν παιζουμε ολοι πανω 1920χ1080...:giveup:

Link to comment
Share on other sites

μπουρδες...και αυτα unconfirmed ειναι...το λεει...θα δουμε...εν τελει δεν μας νοιαζει το μοντελο...το gpu chipset μετραει...και επαναλαμβανω η μορφη που τα εχει το wikipedia...αυτη τη στιγμη ειναι τα πιο ρεαλιστικα specs...τωρα τι 6ΧΧΧ θα ναι δεν μας νοιαζει...ουτε που θα ασχοληθουμε...απλα τα συζηταμε ετσι, γιατι βαριομαστε να λεμε barts, cayman, antilles και τα λοιπα...

Link to comment
Share on other sites

The 6800 products will be targeted directly against NVIDIA's GTX 460 series products (GF104). The Radeon HD 6850 will be faster than the Radeon HD 5830 and the Radeon HD 6870 will be faster than the Radeon HD 5850.

Δεν ξερω αν ειναι μουφες η οχι, αλλα και να ειναι, ποσο μουφες μπορει να ειναι; Εγω υπεθετα για διπλασια αποδοση και αυτοι λενε οτι θα ειναι πιο αργες και απο τις ηδη υπαρχουσες 58ΧΧ.

Link to comment
Share on other sites

Σου λέει πως η 6870 που είναι στο ΜΕΣΑΙΟ segment θα είναι πιο γρήγορη απο την 5850 και φαντάζομε με λίγο oc θα πλησιάζει 5870.

Του ΜΕΣΑΙΟΥ segment, λέω πάλι, άρα τι πιο αργές? γιατί ο κόσμος δεν ασχολείτε να διαβάσει τι λεει το άρθρο?

Που σημαίνω πως όταν έρθει η ΤΟΠ σειρά θα σφάζει όπως επλίζουμε ολοι.

ΑΛΛΑ Υπομονή μέχρι να δούμε νούμερα.

Link to comment
Share on other sites

εν μέρη οι τιμές για τις νέες ατι κάρτες, θα εξαρτηθεί επίσης και απο της επιδόσεις που θα έχουν συγκριτικά με την σειρά fermi η τα ανανεωμένα μοντέλα

επίσης θα παίξει ρόλο και κατά πόσο θα είναι οι επιδόσεις της σειράς 6000 συγκριτικά με την σειρά 5000

επίσης θα παίξει ρόλο και οι μνήμες, μιας και είναι σημαντικό hardware και ανεξάρτητο από την ατι/nvidia κλπ

επίσης μην ξεχνάμε οτι οσο απεργούν διάφορα μεταφορικά επηρεάζονται οι τιμές, κλασική περίπτωση εμπορίου

(σε περίπτωση που θα υπάρχουν απεργίες στο τομέα αυτό κατα την περίοδο κυκλοφορίας )

και άλλα πολλά

α! επίσης θα παίξει ρόλο και άμα καεί όλη η γη από της απεργίες που γίνονται...ΚουΛουΠου :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.